Урок з природознавства з елементами проблемного навчання

4843
знака
0
таблиц
1
изображение

ПРИРОДОЗНАВСТВО

Урок з елементами проблемного навчання

Тема. Різноманітність тварин у природі.

Мета: формувати поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні», «риби», «комахи», «черви», «молюски», «раки», «павуки»; розвивати вміння порівнювати, спостерігати; виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин.

Обладнання: ілюстрації різних тварин, таблиці, малюнки дітей.

Хід уроку

I. Хвилина спостереження.

—Який зараз місяць? Чому він так називається?

—Які народні прикмети ви знаєте? Горобці ховаються на мороз або на завірюху?

—Що можна сказати про сьогоднішню погоду?

—Які зміни відбуваються у живій та неживій природі?

—Які зміни ви помітили у вашому дворі?

II. Перевірка знань учнів.

1.Фронтальне опитування.

—Яку тему ви почали вивчати?

—Доведіть, що тварини належать до живої природи.

—Які особливості є у тварин?

—Навіщо тварини необхідні у природі?

—Чим живляться тварини?

—Як люди використовують тварин? (Учитель звертається до таблиці №2.)

2.Тестові завдання за темою «Тварина — частина живої природи ».

3.Перевірка творчих завдань.

(Два—три учні показують свої малюнки тварин і розповідають про них.)

—Кого ти намалював?

—Розкажи, чим ця тварина тобі подобається.

III. Актуалізація опорних знань.

—Чи всі тварини однакові?

—Які групи тварин вам відомі? (Клас розглядає таблицю №1.)

IV. Повідомлення теми.

Сьогодні ми помандруємо до царства тварин. Мені будуть допомагати учні, які теж готувались до цього уроку. Вони будуть моїми асистентами-помічниками.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь учителя з елементами бесіди за планом.

План (зображений на дошці).

1. Назва тварини.

2. Розмір тіла.

3. Частини тіла (голова, тулуб, ноги, хвіст).

4. Чим вкрите тіло?

5. Особливості зовнішньої будови.

2. Порівняння лисиці і лося (за планом).

Висновок: тварини, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Вони вигодовують малят молоком (це істотні ознаки звірів).

— Які звірі живуть в нашій місцевості? Загадка. Влітку сірий, а взимку білий. (Заєць.)

3. Учениця розповідає про зайця.

Заєць

Заєць-біляк — це лісовий мешканець. Удень він спить, а вночі виходить живитись. Узимку він живиться корою молодих дерев.

Він дуже легко і швидко пересувається по глибокому снігу. Його ноги взимку обростають хутром, навіть між пальцями виростає шерсть. Зайцеві тепло і на снігу краще триматись: нога стає ширшою, наче він одягнув лижі.

Крім зайця-біляка, ще є заєць-русак. Він населяє поля та степи. Живитися теж виходить вночі, розкопує сніг і їсть озимину.

У зайців багато ворогів: вовки, лисиці, собаки, сови, а також мисливці. Люди винищують їх заради хутра і Смачного м'яса.

Хутро у зайців тепле, легке, а його колір допомагає маскуватись і ховатися від ворогів.

На Харківщині водиться багато зайців.

4. Порівняння сови і синиці (за планом).

Висновок: тварин, тіло яких вкрите пір'ям, називають птахами.

—Яких ви знаєте птахів?

—А які птахи є в нашій місцевості?

В Україні найбільший птах — сірий журавель (1м 20 см).

5. Учень розповідає про дятла.

Дятел

Взимку у лісі тихо, тільки десь вдалині чути короткий, переривчастий стукіт — це працює у своїй «кузні» великий яскравий дятел. Знайде він у лісі дерево із розколиною і зробить в ній свою «кузню». Наносить туди шишок, засуне в щілину, а потім роздзьобує шишки і язиком дістає з них насіння. Через деякий час біля дерева валяється ціла купа шишок.

Живиться дятел також комахами, які живуть у корі і під корою дерев.

Дятла називають лісовим лікарем, бо він поїдає шкідливих комах. А значить, ліс буде жити.

Цілий день працює дятел. Спирається своїм сильним хвостом на стовбур, чіпляється сильними лапами і довбе дерево міцним, як долото, дзьобом. А потім довгим язиком, на якому є шипи, наколює комах і з'їдає їх. Довжина його язика більше 10 сантиметрів.

У нас, у лісах Харківщини, водиться багато дятлів. Гніздяться вони в дуплах дерев.

6. Порівняння черепахи і ящірки (за планом).

—Як вони рухаються? Бігають чи повзають? Висновок: це плазуни.

7. Робота з підручником.

Завдання: на сторінках 34 і 135 прочитати про риб та земноводних, зробити висновки.

На сторінці 134 прочитати про комах. Закріплення вивченого.

8. Робота в зошиті. С. 31 (завдання).

VI. Підсумок.

—Чи є у вас вдома тварини?

—До якої групи вони належать?

—Чому ви так вирішили?


ДОДАТОК ДО УРОКУ

Таблиця №1

Групи тварин

Тест

«Тварина — частина живої природи»

1.Визнач правильну відповідь.

Що спільного між тваринами і рослинами?

а)Те, що вони належать до неживої природи.

б)Те, вони живуть і ростуть на Україні.

в)Те, що вони належать до живої природи.

г)Те, що їх тіло має однакову будову.

2.Визнач правильну відповідь.

Яких тварин називають травоїдними?

а)Тих, які живляться іншими тваринами.

б)Тих, які охоче поїдають і рослинну, і тваринну їжу.

в)Тих, для яких основною їжею є рослини.

3.Визнач хижих тварин.

а)Бджола.

б)Вовк.

в)Лисиця.

г)Заєць.

ґ)Кіт лісовий.

д)Тигр:

е)Кріт.

є)Крокодил.

ж)Рись.

з)Їжак.


Информация о работе «Урок з природознавства з елементами проблемного навчання»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 4843
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
58251
1
0

... У практичній діяльності вчителя словесні, наочні й практичні методи навчання взаємопов´язані. Головне – оптимально поєднати їх.   2. Застосування практичних методів навчання на уроках природознавства 2.1 Особливості здобуття практичних знаннь учнями на уроках природознавства Природа оточує дітей усюди. Вона цікавить їх, привертає увагу і певним чином впливає на них. Збагачуючи і ...

Скачать
135893
7
2

... ", з’ясовано, що у процесі вивчення молодшими школярами рослин необхідно проводити досліди, спостереження, практичні роботи.   2.2 Методика вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства у 3 класі Розробляючи методику вивчення молодшими школярами рослин на уроках природознавства, особливу увагу ми приділяли визначенню цілей уроку, добору змісту, доцільних методів і засобів ...

Скачать
147893
15
3

... проведена екскурсія залишає в пам’яті учнів яскраві спогади, дає змогу краще засвоїти основні поняття з курсу «Я і Україна», стає багатим джерелом нових знань і дієвою формою виховання. Отже, процес формування та розвитку пізнавальних інтересів учнів 4 класу на уроках природознавства буде ефективним, якщо дотримуватися таких дидактичних умов: 1)          розуміння дитиною змісту і значення ...

Скачать
189661
3
1

... [63, 65]. Йдеться про конструювання і втілення способів інтеграції змісту освіти, на основі яких має розгортатися відповідний навчальний процес. Вчені виділяють такі способи інтеграції змісту початкового навчання: інтегровані курси; інтегровані підручники; інтегровані завдання; інтегровані уроки. Найбільш поширеними способами інтеграції змісту освіти в початкових класах є інтегровані курси. Для ...

0 комментариев


Наверх