Рейганоміка

14008
знаков
0
таблиц
0
изображений

Міністерство освіти і науки України

Педагогічний ліцей

"Рейганоміка"

Виконала

Учениця 11 б-п класу

Вербова Яніна

Кіровоград 2010


Содержание

Вступ

"Рейганоміка" або "консервативна революція"?

Висновок

Література


Вступ

Рональд Рейган був після Дуайта Ейзенхауера другим президентом американської повоєнної історії, який правив два терміни. Він пішов з посади, маючи високий суспільний авторитет, і значно сприяв тому, щоб його віце-президент в 1988 році був обраний його наступником. Якщо слідувати коментарів деяких журналістів, політологів та істориків, то ніякий інший президент після Франкліна Д. Рузвельта не здійснив більших змін в американській політиці, ніж він. Мова йшла про "консервативну революцію", і навіть про "революцію Рейгана". Президент на початку свого першого терміну перебування на посаді сам задав тон ударом литавр, коли заявив, що лібералізм зазнав повне банкрутство і що держава більше не є рішенням для проблем, а сама стала проблемою. Тому це справа часу - зупинити зростання держави і повернути його назад.

Коли Рональд Рейган в 1976 році марно, а в 1980 році успішно боровся за посаду президента, здавалося, що суспільство і політика Сполучених Штатів переставили стрілки на консервативний поворот. Починаючи з кінця 60-х років спостерігачі виборів відзначали, що ліберальні твердині руйнувалися, а консерватизм на основі соціально-структурних змін, навпаки, все більше зміцнювався. Структурні перетворення спостерігалися в американській економіці, а саме: занепад гірничої промисловості та старої промисловості, виробляючі товари масового споживання, і підйом нових галузей промисловості, нафтової та хімічної промисловості, електронної промисловості, а насамперед - розширення третинної і четвертинної сфери, різноманітних підприємств побутових послуг і промисловості культури та освіти.

Результати виборів 1980 і 1984 року показали, що Рейган зміг проникнути в традиційний оплот виборців-демократів і, у порівнянні з попереднім республіканського кандидатом на пост президента, знайти велику підтримку у католицько-етнічних виборців, у організованих у профспілки робітників, жінок і молоді на Півдні.

Ударом в литаври Рейган сповістив про початок свого президентства, і його перші успіхи в економічної і соціальної політики в Конгресі справляли враження "консервативної революції". Однак тут слід розрізняти два терміни перебування на посаді, а також 2 президентства. Конгрес функціонував як ліберальний гальмівний кондуктор, так що консервативна політика Рейгана не могла бути здійснена в нерозведеному вигляді.


"Рейганоміка" або "консервативна революція"?

Ядро проголошеної революції Рейгана складала "рейганоміка", орієнтована на пропозицію економічної програми, яка розумілася як відповідь на економічні проблеми 70-х років. Відповідно до неї повинні були бути значно знижені податки, запропоновані можливості амортизації і викреслені або спрощені, що перешкоджають інвестиціям, державні приписи, щоб викликати зростання економіки. Втрати доходів повинні були бути короткостроково відвернені економією на соціальних програмах, а довгострокові - покриватися збільшенням доходів з розширенням народного господарства - і все це при урівноваженому бюджеті. Було цілком зрозуміло, що тут виникнуть цільові конфлікти, тим більше, що одночасно повинні були значно зрости оборонні витрати.

Рейган дійсно добився прийняття основних положень своєї економічної програми з утвердженням бюджету на перше півріччя 1981 року. Було вирішено скоротити податки на 25%, 5% у першому і по 10% у два наступних роки. З 1985 року податки були індексовані з темпом інфляційного зростання цін, так що за знеціненням грошей не слідувало більше автоматичне підвищення реальних податків. Податкова квота дійсно знизилася для більшості платників податків. Однак, не в останню чергу перед обличчям загрозливо зростаючого дефіциту бюджету, ще при Рейгані було зроблено 13 підвищень податків, які скасували майже чверть скорочень податків. До цього додалося підвищення внесків по соціальному страхування. Загалом, податкові надходження як відсоток сукупного суспільного продукту знизилися за час президентства Рейгана з 20 до 18,6%, що приблизно відповідало тій частці відразу після другої світової війни.

Те, що "консервативна революція" не відбулася, найнаочніше демонструє той факт, що обсяг федерального бюджету при Рейгані постійно зростав, а саме, з 699,1 мільярда доларів у 1980 році до 859,3 мільярда доларів у 1987 році (відповідно вартості долара в 1982 році). Якщо навіть не брати до уваги військові витрати, то бюджет у цей період зріс з 535,1 до 609,5 мільярда доларів. При цьому дефіцит державного бюджету часом цілком йшов з-під контролю і досяг у 1986 році рекордної висоти в 221 мільярд доларів. У цьому дефіциті державного бюджету внаслідок зниження податків і одночасно підвищення витрат був винний сам президент, який, як консерватор, твердо дотримувався принципу врівноваженого державного бюджету і хотів його бачити закріпленим в конституції.

Скорочень соціальних програм було давно недостатньо, щоб утримувати зростаючу дірку в бюджеті. Характерно, що найсильніше скорочені були ті програми, які стосувалися найбідніших і гірше за інших організованих груп населення, які до того ж брали найменшу участь у виборах президента або в Конгрес. Продовольчі картки були скасовані, та допомоги для матерів-одиначок значно скорочені. Одночасно соціальні програми, корисні для середнього шару, залишилися майже незміненими, так само як і пенсійне страхування і пов'язане з ним страхування на випадок хвороби. При Рейгані в американському суспільстві відбулася поляризація між бідними і багатими, перерозподіл на користь багатих, в той час як одночасно збільшувалось число тих, хто жив нижче межі бідності.

Через протест Конгресу зазнала невдачі найбільша програма децентралізації в історії західної демократії, "новий федералізм" Рейгана, яка мала на меті як значне скорочення федеральних відрахувань, так і "зворотний" переклад соціально-державних завдань і одночасно податкових ресурсів на окремі штати. Скорочення федеральних субсидій штатам було, проте, значним, у сфері житлового будівництва і міського розвитку майже драматичним. Темпи зростання федеральних коштів в штатах номінально сповільнилися вже при адміністрації Картера, реально ж в результаті високого темпу інфляції навіть знизилися. Роки президентства Картера тому можуть розглядатися як перехідний період до "нового федералізму" Рейгана. Це також відноситься до сфери політики дерегуляції: тут скасування зроблених в федерально-державному масштабі обмежень конкуренції у повітряному і автомобільному сполученні почалось ще за Картера і була продовжена при Рейгані скасуванням положень про захист навколишнього середовища та про охорону праці.

Адміністрація Рейгана успішно боролася з інфляцією і безробіттям. Індекс інфляції знизився з 12,5% у 1980 році до 4,5% у 1988 році. Квота безробітних в цей же період опустилася з 7 до 5,4%. Було створено 18 мільйонів нових робочих місць, хоча багато місця припадали на групу з найнижчим доходом. При цьому не слід забувати про те, що економічний підйом слідував за важким спадом 1981-82 рр. (з квотою безробітних у 10%) і що стрімко, майже драматично зростав зовнішньоторговельний дефіцит.

Цілком у дусі консервативної політики було величезне підвищення військових витрат, спрямованих проти Радянського Союзу, вступ якого в Афганістані був відповідно інструменталізований. Так же і тут, ще за Картера, почалася безприкладна програма озброєння, якій потрібно було зустріти радянську загрозу, поставити на місце "імперію зла" (так Рейган публічно назвав Радянський Союз). Президент надав також повну свободу дій секретним службам, особливо ЦРУ під керівництвом Уільяма Кейсі, в стимулюванні опору у сфері радянського впливу і в підтримці антикомуністичних партизанських сил у "третьому світі". У цій політиці спочатку, здавалося, не було місця для роззброєння і контролю озброєнь. Тільки після того, як американська військова вага підвищився по відношенню до Радянського Союзу - перш за все завдяки початку з 1983 року розміщення ракет середньої дальності в Західній Європі, Рейган зміг під час свого другого терміну перебування на посаді президента вести з Радянським Союзом переговори з позиції сили. Пройшли 4 конференції на вищому рівні, укладення договору про РСМД, успіхи в обмеженні стратегічних озброєнь і в обопільних зовнішніх інспекціях.

У 1984 р. Рейган з величезною перевагою переміг на президентських виборах і був обраний президентом США на другий термін. Він продовжив економічні реформи. У 1986 р. було прийнято нове податкове законодавство, підтримане обома партіями і передбачала ще більш значне скорочення податкових ставок. Пропонувався ряд заходів щодо приватизації ще зберігалася в економіці державної власності, щодо розширення ринкового контрактування державних відомств з приватними компаніями, на передачу їм невластивих, як вважали Рейган і його помічники, державним установам господарських функцій. Деякі ідеї Рейгана носили досить утопічний характер, наприклад приватизація в'язниць. Товариством не були підтримані і пропозиції щодо приватизації національних парків, Поштової служби США. У цілому ж американська економіка в цей період розвивалася досить динамічно. Її стимулювали і різко збільшені (на 35%) військові витрати - зовнішня політика адміністрації Рейгана була політикою з позиції сили, саме в цей період була проголошена так звана "стратегічна оборонна ініціатива" з розробки нового стратегічного зброї космічного базування.

Не всі із задуманих перетворень вдалося здійснити в повній мірі, хоча всі чотири напрямки реформ в тій чи іншій мірі були реалізовані. Щорічний приріст реальних (з урахуванням інфляції) витрат держави скоротився з 4% при адміністрації Картера до 2,5% при Рейгані, незважаючи на рекордне для мирного часу збільшення військових витрат. Разом з тим Рейгану не вдалося серйозно обмежити соціальні витрати держави, незважаючи на початкові плани їх скорочення. Не вдалося і помітно зменшити частку федеральних витрат у ВВП країни. Якщо в 1981 фінансовому році вона становила 22,9%, то до середини 80-х рр. навіть дещо зросла, а до 1989 р. скоротилася лише до рівня 22,1% ВВП. Цей напрямок реформ не виправдало очікувань прихильників різкого скорочення державних витрат в економіці.

Зміни в податковому законодавстві були набагато більш істотні. Граничні податкові ставки індивідуального прибуткового податку були скорочені з 70 до 28%, а ставки податку на прибутки корпорацій - з 48 до 34%. Самі низькооплачувані категорії американців були взагалі звільнені від сплати податків. Правда, деякі податки були підвищені - податок на соціальне страхування, частина акцизів. Частка доходної частини федерального бюджету у ВВП скоротилася в результаті всіх цих заходів з 20,2% в 1981 фінансовому році до 19,2% у 1989 фінансовому році.

Було продовжено обмеження державного регламентування в економіці, розпочате ще при президенті Картера. Рейган зменшив або взагалі скасував державний контроль над цінами на нафту і природний газ, кабельне телебачення, телефонний зв'язок, міжштатних автобусне сполучення, послуги морських вантажних перевезень. Дисонансом до цих заходів виглядає збільшення митних імпортних тарифів. Адміністрація Рейгана зменшила регулює втручання держави в сферу охорони навколишнього середовища. Мабуть, дерегулювання, незважаючи на його символічне значення, все-таки не стало провідним пріоритетом в економічній програмі Рейгана.

Монетарна політика (перш за все боротьба з інфляцією) була цілком послідовною. Рейган схвалив скорочення зростання грошової маси, запропоноване Федеральною резервною системою ще в кінці 1979 р. Ця політика, з одного боку, посилила рецесію 1980-1982 рр. ., Але з іншого - сприяла зниженню інфляції


Висновок

Отже, підіб'ємо підсумки. Економічна політика адміністрації Рейгана, отримала назву "рейганоміка" і включала в себе:

курс на зниження ставок федеральних податків та надання корпораціям великих податкових і інших пільг, спрямованих на стимулювання капіталовкладень, насамперед у наукомістких галузях промисловості;

обмеження росту урядових витрат на соціальні потреби при одночасному нарощуванні військових витрат;

ослаблення державної регламентації (дерегулювання) підприємницької діяльності (скорочення правил, вимог до провиробничої та ринкової діяльності, у т. ч. вимог з охорони навколишнього середовища, і т.д.);

проведення курсу кредитно-грошової політики, спрямованої на подолання інфляції та здійснення установок економічної програми уряду.

Проте декларовані "рейганомікою" цілі радикального підвищення ефективності темпів економічного росту, наведення порядку в державних фінансах, позбавлення федерального бюджету від хронічних дефіцитів (після 1960 р. федеральний бюджет жодного разу не зводився без дефіциту) не були реалізовані.

Однією з основних причин нагромадження бюджетних дефіцитів і державної заборгованості став проведений адміністрацією Рейгана курс на ескалацію військових витрат, які виросли з 134 млрд дол. в 1980 фін. р. до 282 млрд дол. в 1987 фін. р. Закономірним наслідком багаторічного відволікання значної частини ресурсів країни у військову сферу є скорочення можливостей для цивільних капіталовкладень і зниження темпів економічного зростання. За минулий період 80-х років темпи економічного зростання в США були нижчими, ніж за попередні після-військові десятиліття, дефіцити федерального бюджету в 80-і роки виросли до астрономічних масштабів, що разом із зростанням державного боргу (у 1986 фін. р. федеральний борг перейшов за відмітку в 2 трлн дол) та зовнішньої заборгованості породило гостріші проблеми для економіки та фінансової системи країни, для економічної політики уряду.


Література

1. Американські президенти: 41 історичний портрет від Джорджа Вашингтона до Білла Клінтона.

2. Іванян Е.А. Рональд Рейган: Хроніка життя і часу. - М.: Думка, 1991. - 411 с.

3. Рейган Р. Життя по-американськи. - М.: Новини, 1992. - 752с.: Іл.

4. Сучасні Сполучені Штати Америки: Енциклопедичний довідник. - М.: Політвидав, 1988. - 542 с.: Карт.


Информация о работе «Рейганоміка»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 14008
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
51078
0
0

... ). За Рейгана проголосовало немало калифорнийских избирателей, принадлежащих даже к тем слоям населения (рабочие, национально – этнические группы), которые до этого традиционно поддерживали демократов. 3 января 1967 г. Рональд Рейган в зале калифорнийского Капитолия принес торжественную присягу на пост губернатора штата 3. Рональд Рейган — губернатор штата Калифорния Уже в первые недели своего ...

Скачать
13484
0
0

... . За Рейгана проголосовало немало калифорнийских избирателей, принадлежащих даже к тем слоям населения (рабочие, национально–этнические группы), которые до этого традиционно поддерживали демократов. 3 января 1967 г. Рональд Рейган в зале калифорнийского Капитолия принес торжественную присягу на пост губернатора штата.   Рональд Рейган — губернатор штата Калифорния Уже в первые недели своего ...

Скачать
5842
0
1

... у нас ее называли), многим его советникам это казалось блефом. Но именно благодаря настойчивости Рейгана США удалось одержать победу в холодной войне. Рональд Рейган запомнился и как выдающийся оратор. Биографы обнаружили в его дневниках указания на то, что он тщательно следил за реакцией публики во время своих выступлений. Изысканные манеры, приобретенные в Голливуде, сделали его джентельменом ...

Скачать
28630
0
0

... за всю ее историю. На главном приеме по случаю вступления Рейгана в должность губернатора в числе поздравлений нового губернатора штата прозвучал тост Генри Сальватори: “За будущего президента Соединенных Штатов Рональда Рейгана”. Слова Сальватори были подтверждением того, что вопрос, уже не раз обсуждавшийся в узком кругу “Друзей Рональда Рейгана”, не только не снят с повестки дня, но, напротив ...

0 комментариев


Наверх