ЗУБР, бізон європейський Bison bonasus Linnaeus, 1758 Ссавці Ряд Парнокопиті - Artiodactyla Родина Порожнисторогі - Bovidae |
Таксономічна характеристика. Один з 2 видів роду; єдиний вид роду у фауні України. Переважну більшість поголів`я виду становлять тварини т. з. кавказько-біловезької форми.
Статус. VI категорія.
Поширення. На тер. України зубрiв розселяють з 1965 р. У природних умовах утримуються 10 популяцiй та груп (Волинська, Київська, Чернiгiвська, Сумська, Львiвська, Iвано-Франкiвська, Чернiвецька та Вiнницька областi). У давнину був поширений у лiсах Європи. В Українi зубри зникли в 16 - 17 столiттях. У 1902 р. їх завезли в Асканiю-Нову, 1913 р.- у царськi мисливськi угiддя в Криму (нинi Кримський природний заповiдник). Пiд час громадянської вiйни обидвi групи тварин загинули. Така ж доля спiткала пiд час Великої Вiтчизняної вiйни 1941 - 45 рр. зубрiв, завезених у Крим 1937 року. На поч. 20 ст. популяцiї виду iснували у природному станi лише в Бiловезькiй Пущi та на Кавказi, проте пiд час тривалих воєнних конфлiктiв вони були майже повнiстю винищенi. На основi тварин, що збереглися лише у зоологiчних парках i приватних угiддях, здiйснювалося вiдновлення виду. В результатi складної роботи по загiнному та напiввiльному розведенню стало можливим вiльне утримання цих тварин.
Місця перебування. Рівнинні та гірські ліси (переважно листяні і мішані, з вирубками, луками та болотами). Виходить на сінокоси та ін. сільськогосподарські угіддя.
Чисельність. У вільних популяціях на тер. України на 1. 1. 1988 р. налічувалося бл. 440 зубрів (не враховуючи тварин, яких утримують у вольєрах), з них: у Цуманському мисливському господарстві (Волинська обл.) - бл. 150, Конотопському (Сумська обл.) і Данівському (Чернігівська обл.) відповідно 16 і 50, Майдан і Лопатинське (Львівська обл.) - 50 і 9, Буковинському та Зубровиця (Чернівецька обл.) - 70 і 40, на тер. Надвірнянського лісокомбінату (Івано-Франківська обл.) - бл. 20, в Уладівському лісництві Хмільникського лісгоспзагу (Вінницька обл.) - 40. Кількість зубрів поступово збільшується. Чисельність їх зросла за рахунок розмноження за час розселення (з 1965 р.) більш як на 350 голів.
Причини зміни чисельності. Винищення виду внаслідок надмірного промислу в умовах господарської діяльності людини, що призвела до істотної перебудови ландшафтів, скорочення площ, деградації та зникнення лісів - основних стацій звіра. Головними причинами смертності в наш час є хвороби та зіткнення з транспортними засобами.
Особливості біології. Тримається звичайно невеликими сім`ями або стадами (до 50 особин). Старі самці живуть поодинці, пристають до гурту лише під час гону. Живиться травою, листям, пагонами і гілками дерев та чагарників, корою, а також добре їсть сіно. Статевої зрілості самець досягає у 2 - 3-річному віці, а самка у 2-річному. Гін у серпні - вересні. Самка раз на рік після 9-місячної вагітності народжує одне, рідко двоє малят. Лактація триває 8 - 10 місяців.
Розмноження у неволі. Розмножується добре. Практично все сучасне поголів`я зубрів походить від тварин, яких розводили в неволі з 1929 р., коли в Польщі було створено перший зубровий розплідник під егідою Міжнародного товариства збереження зубра. У 1946 р. створено зубровий розплідник у білоруській частині Біловезької Пущі.
Заходи охорони. Занесено до Червоної книги Української РСР (1980), Червоної книги МСОП та Європейського Червоного списку (1991). Полювання на зубра заборонено з 1923 р., відстріл тварин провадиться лише з метою селекції за спеціальним дозволом. Слід створювати нові осередки реакліматизації зубрів у лісовій, лісостеповій та степовій зонах, невеликі (25 - 50 голів) популяції в мисливських господарствах.
Похожие работы
ства в определённую эпоху, а также художественные достоинства делают художественно-документальные произведения Гранина важной составной частью общего развития литературы 60-80-х годов и крупной вехой его творчества. Чем старше и опытнее становился писатель, тем настойчивее шёл он по пути литературных «исканий». В первую очередь это сказалось в нежелании пользоваться устоявшимися традиционными ...
... возможно близкородственное скрещивание с негативными последствиями – понижение жизнеспособности потомства, деградация, не везде надлежащий уход (зимняя подкормка) и др. 3. Охарактеризовать мероприятия по предупреждению гибели животных от болезней Одним из основных факторов, влияющих на численность популяции ряда охотничьих зверей и птиц, являются различные заболевания. Мероприятия по ...
... шика, ни художественного вкуса — ничего, что отвлекало бы" от дела, которому беззаветно и преданно служил ученый. Гранин отмечает, что у Зубра так было всегда. "В сущности, он не менялся и называл себя человеком без эволюции". Автору удалось донести до читателя обаяние великого ученого. Ему были свойственны взрывы гнева и сарказм, но также веселый смех. Мы живо представляем человека с рокочущим ...
... перу принадлежит одно из наилучших произведений поэзии Возрождения на Беларуси “Carmen de statura feritate ac venatione bisontis” (“Песня про зубра”). На белорусский язык поэму переводили Язэп Семяжон, Владимир Шатон и Наталия Арсеньева. Существуют также переводы произведения на русский, польский, литовский, болгарский и другие языки. В качестве предмета исследования мной выбраны: · ...
0 комментариев