7 грудня 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про банки і банківську діяльність",11 січня 2001 року його підписав Президент України.
До його офіційного оприлюднення в січні 2001 року правовою основою банківської діяльності в Україні був Закон "Про банки і банківську діяльність", прийнятий у 1991 році. На етапі становлення вітчизняної банківської системи він задовольняв потреби перехідного періоду від планової до ринкової економіки, від монобанківської до дворівневої банківської системи, домінуючою складовою якої е недержавні банки, що функціонують на комерційних засадах. Зазначений закон значною мірою вичерпав себе і фактично стримував подальший розвиток банківської системи нашої держави. Про це свідчили численні зміни й доповнення, які були внесені до нього і які тепер знайшли відображення у новому законі.
В основі нового Закону "Про банки і банківську діяльність" — систематизований підхід до створення, діяльності, реорганізації та ліквідації банків з урахуванням положень Закону "Про Національний банк України", чинного вітчизняного законодавства, міжнародних стандартів і практики регулювання банківської діяльності. Він містить низку нових принципів правового регулювання діяльності банків. Я вважаю, що в наш час банківська система набувае певної завершенності і вдосконалення. Є багато позитивних моментів, які ведуть до зміцнення правопорядку і законності в країн. Вони в основному стосуються організаційно-правових засад, порядку ліцензування діяльності банків, банківської таємниці, запобігання легалізації грошей, набутих злочинним шляхом, регулювання і нагляду за діяльністю банків та застосування до них відповідних заходів впливу.
Закон має сприяти стабільному розвитку вітчизняної банківської системи, створенню належного конкурентного середовища, забезпеченню захисту інтересів вкладників і кредиторів банків, зниженню комерційних ризиків у банківській діяльності, поліпшенню інвестиційного клімату в Україні, створенню сприятливих умов для розвитку економіки та підтримки вітчизняного товаровиробника.
Новий правовий акт значно розширює можливості ведення банківського бізнесу, водночас сприяючи підвищенню його прозорості та надійності.
1. Конституція України від 28.06.96 року // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - №30.
2. Закон Украіни “ про банк і банківську діяльність “ Урядовий кур’єр від 17 січня 2001р. № 8
3. Закон України “про Національний банк україни “ \\ Вісник НБУ 1999р. №7
4. Андреев А Ринок банковских послуг в Україні: основні тенденції його розвитку \\ Банківська справа 1999 № 5 стр. 52- 53
5. Банки и банковские операции \\ Под редакциею Е.Ф.Жукова. Москва ЮНИТИ Банки и биржи 1998 рік.
6. Банковское дело . Учебник 4-е издание, перероботанное и дополненое. \\ Под редакцией В.И. Колесникова, Л.П. Кровецкой - Москва Финансы и статистика 1999г.
7. Вісник НБУ від 02. 02. 2001р. Особливості нового Закону “Про банк і банківську діяльність”
8. Вступ до банкрвськоі справи. Учбовий посібник \\ під редакцією М.І. Савлука. 1998р.
9. Г.М.Гомидов. Банковское и кредитное дело – Москва Банки и биржи,1994г.
10. Гуцал І.С., Чайковський Я.І. Банківська система України сьогодні: основні проблеми й перспективи розвитку // Фінанси України. – 1997. - №8.
11. Лаврушин О. Банк и народное хозяйство // Вопросы економики. – 1991. - №12.
12. М.К.Бункина Деньги. Банки. Валюта. Учебное пособие . Москва 1994г.
13. Мороз А., Савлук М., Пуховкіна М. Банківська система. Ставка на реформи // Віче. – 1995. - №5.
14. Н.И. Волкова. Деньги. Кредит. Банки. Донецк, ДонГУ 2000г.
15. Основы банковского дела // Под редакцией Мороза А.Н. Киев: “Издательство Либра”, 1994 г.
16. Попович В.М. Правові основи банківської справи та її захист від злочинних посягань // Київ: “Правові джерела”, 1995 р.
17. Право України, 2001р. № 4 Правові аспекти реструкторизації банковскої системи України стр. 28.
18. Прес служба Національного банку України. Головний банк України // Посередник. – 1996. - №25.
19. Сало І.В. Фінансово-кредитна система України та перспективи її розвитку // Київ: “Наукова думка”, 1995 р.
20. Сохань П. Становлення банківської системи України (1991-1994 роки) // Банківська справа. – 1996. - №3.
21. Соціально-економічна ситуація в Україні та перспективи розвитку банківської системи // Звітна доповідь VI з’їзду Асоціації українських банків Президента АУБ О. Сугоняка 12 лютого 1998 року.
22. Урядовий курєр, від 02 12 1999р. № 226. « НБУ: чим богаті, тим і раді»
[1] Вступ до банкрвськоі справи. Учбовий посібник \\ під редакцією М.І. Савлука. 1998р.С 43.
[2] Закон Украіни “ про банк і банківську діяльність “ Урядовий кур’єр від 17 січня 2001р. № 8
[3] Право України, 20001р. № 4 Правові аспекти реструкторизації банковскої системи України стр. 28.
... ільш збиткових державний ПАТ «Укргазбанк». Отже, протягом 2014 року діяльність банків мала найгірший фінансовий результат за останні чотири роки. 2.3 Проблеми та перспективи розвитку банківської системи в Україні Розглянувши та проаналізувавши стан банківської системи за останній рік, однозначно можна відзначати наявність глибокої кризи та майже відсутність довіри населення до банків. Так, 2014 ...
ю точкою формування банківської системи України були дезінтеграція радянської банківської системи та прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою Української РСР "Декларації про державний суверенітет України" та 3 серпня 1990 року Закону УРСР "Про економічну самостійність Української РСР", які законодавчо закріпили право України на організацію банківської справи і грошового обігу, створення власно ...
... іального розвитку України, а також грошово-кредитної політики; - окремих заходів монетарного і регулятивного характеру та їх впливу на економічний і соціальний розвиток України; - політики курсоутворення та валютного регулювання; - розвитку банківської системи та окремих нормативних актів з питань банківської діяльності; - вдосконалення платіжної системи; - інших питань, віднесених ...
... й регулювання грошової маси, котра полягає до того, що банківська система оперативно змінює масу грошей в обігу, збільшуючи чи зменшуючи її відносно зміни попиту на гроші. Іншими словами, банківська система керує пропозицією грошей; - забезпечення сталості банківської діяльності і копійчаного ринку. До середини 1994 року відкриття банку в Україні можна було б порівняти із відкриттям приватного ...
0 комментариев