2. Коротка характеристика і комплекс фізичних вправ фізкультурної хвилинки (заняття між партами) для молодших класів, що вчаться

 

Мета цих двох форм – повернути утомленої працездатність, увагу, зняти м'язове і розумове стомлення, попередити порушення постави.

Організація включає підготовку приміщення (відкриття вікон, кватирок) і що вчаться для виконання вправ виходять із-за парт, ослабляють пояси, коміри.

Час початку фізкультхвилинки визначається педагогом, ведучим урок.

Протягом уроку в молодших класах вчителям необхідно проводити 2-3 паузи.

Вимоги при проведенні цих форм наступні:

1) вправи не мають бути важкими для вивчення;

2) вправи мають бути комбінованими;

3) вправи повинні легко дозуватися, не викликати стомлення, не включати вправи, що вимагають сильної напруги на силову витривалість.

4) В основному використовують загально розвиваючі вправи;

5) При підборі вправ враховувати ефект нашарування;

6) Правильно чергувати вправи для різних м'язових груп; після вправ для рук, краще використовувати вправи для ніг, одноманітні вправи викликають стомлення місцевого характеру;

7) Якщо даються дві вправи для однієї і тієї ж групи м'язів, то друга вправа або друга частина складної вправи має бути для м'язів антагоністом;

8) Необхідно чергувати характер фізичних зусиль;

9) Доцільно міняти вправи в комплексах не все відразу, а поступово замінюючи один-два вивчених і засвоєних новими, дотримуючись основної схеми протягом 2-4 місяців;

10) Бажано використовувати метод злитого проведення.

Підбір вправ для фізкультурної паузи здійснюють виходячи з типових рекомендацій, тривалість 5-10 хвилин, 7-9 вправ, кількість повторень 5-8 разів.

Фізкультурна хвилинка: розрізняють укорочені і повні фізкультурні хвилинки, динамічного і локального характеру. Укорочена складається з однієї вправи, 1-4 клас — 3-4 вправи. Дозування — 3-4 рази. Протягом дня проводять 2-3 рази. Комплекс включає вправи для м'язів рук, ніг, спини.

 

Фізичні вправи і ігри на змінах

 

Фізичні вправи і рухливі ігри на подовжених змінах проводяться як активний відпочинок з метою зниження стомлення, що виникло в результаті учбової діяльності і підвищення розумової працездатності. Вони сприяють формуванню позитивного до організованої колективної діяльності, підвищенню об'єму умінь і навиків самостійних занять фізичними вправами.

Цей активного відпочинку проводиться на великій зміні. Для успішного проведення фізичних вправ і ігор необхідно враховувати вікові особливості дітей і підлітків. Так, для учнів 1-2 класів використовуються групові і прості командні рухливі ігри, в 3-4 класах проводяться командні ігри і естафети, ефективними є сюжетні ігри. Поважно пам'ятати, що молодші школярі більш охоче беруть участь в іграх невеликою кількістю учасників. При великій кількості тих, що займаються інтерес до вправ і ігор у них швидко затухає.

Особливості гімнастики для початкових класів, що вчаться:

1. Діти більш охоче виконують дихальну гімнастику, якщо вона йде в музичному супроводі.

2. Весь комплекс необхідно перетворити на гру. Всі основні правила виконання вправ даються в ігровій формі. Наприклад, для тренування гранично активного і галасливого, різного і короткого вдиху можна дати дітям ігрові завдання: «Гаром пахне! Звідки? Тривога! Нюхайте!» або «Нюхайте швидко, як бавовна в долоні!», «Накачуйте легені, як шини!» і так далі Всі вправи мають ігрові назви, наприклад, «Кішка», «Насос» і так далі.

3. Для виконання дихальної гімнастики необхідна мотивація. Як було вказано вище, початкових класів, що вчаться, відсутня мотивація збереження і зміцнення власного здоров'я, тому ввідна бесіда про важливість цих вправ може бути такій: «Хлопці! Наші предки, що жили в печерах, щомиті нюхали повітря: «Хто може з'їсти мене? Кого – я?» Так поступають всі дикі тварини. Інакше – не вижити, тому що лише нюх допоможе виявити ворога, що зачаївся, або. І ми тренуватимемо вдих предків, різкий, як бавовна в долоні. А видих сам, ми не обертатимемо на нього уваги».

4. Більшість авторів вважають, що вміст уранішньої гімнастики потрібно періодично оновлювати за рахунок різноманітності виконуваних вправ. При цьому усувається нудьга і підвищується інтерес до зарядки. Проте є і інші думки: постійний комплекс вправ може забезпечити вирішення завдань гімнастики до учбових занять, не знижувати до неї інтересу. В даному випадку вправи вивчені до автоматизму, їх легко виконувати. Такий підхід є оптимальним в наших умовах. Як показала практика, що вчаться початкової школи швидко освоюють комплекс уранішньої дихальної гімнастики по Стрельникової і надалі виконують його з великим задоволенням, випробовуючи емоційний підйом.

5. Важлива умова ефективності такої гімнастики в тому, що її потрібно виконувати регулярно, без перерв. Тому переконуємо дітей робити вправи комплексу і, і у вихідні, і в святкові дні.

Комплекс вправ дихальної гімнастики

Вправа 1. «Де пахне?» (повороти голови)

І.п.: встати прямо, ноги ледве вужчі за ширину плечей. Обернути голову вправо – зробити галасливий, короткий вдих носом з правого боку. Потім обернути голову вліво – «шмигнути» носом з лівого боку. Вдих справа – вдих зліва. Посередині голову не зупиняти, шию не напружувати, вдих не тягнути. Норма: 1 серія (32 вдих-рухи).

Вправа 2. «Вушок»

І.п.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей. Злегка нахилити голову, праве вухо йде до правого плеча – галасливий, короткий вдих носом. Потім злегка нахилити голову вліво, ліве вухо йде до лівого плеча – вдих. Трохи похитати головою, неначе комусь в думках говорите: «Ай-ай-ай! Як не соромно!» Дивитися потрібно перед собою. Вдихи робляться одночасно з рухами. Видих повинен відбуватися після кожного вдиху (не відкривати широко рот). Норма: 1 серія (32 вдих-рухи).

Вправа 3. «Маятник головою»

І.п.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей. Опустити голову вниз ( на підлогу) – різкий, короткий вдих. Думати: «Звідки пахне гаром? Знизу? Зверху?» Видих повинен встигати «вирушати» після кожного вдиху. Не затримувати і не виштовхувати видихи (вони повинні вирушати або через рот, але непомітно, або, в крайньому випадку, – теж через ніс). Норма: 1 серія (32 вдих-рухи).

Вправа 4. «Долоньок»

І.п.: встати прямо, зігнути руки в ліктях (лікті вниз) і «показати долоні глядачеві». Робити галасливі, короткі, ритмічні вдихи носом і одночасно стискувати долоні в куркулі (хапальні рухи). Підряд робити 4 різких ритмічних вдиху носом (тобто «шмигнути» 4 рази). Потім руки опустити і відпочити 3-4 сек. – пауза. Зробити ще 4 коротких галасливих вдиху і знову пауза. Норма: «пошмигати» носом 8 разів по 4 вдихи.

Вправа 5. «Погонів»

І.п.: встати прямо, грона рук стискувати в кулак і притиснути до живота на рівні поясу. У момент вдиху різко штовхати кулаки вниз до підлоги, як би віджимаючись від нього (плечі напружені, руки прямі, тягнуться до підлоги). Потім грона рук повернути в І.п. на рівень поясу. Плечі розслаблені – видих «пішов». Вище за пояс грона рук не піднімати. Зробити підряд вже не 4 вдих-рухи, а 8. Потім відпочинок 3-4 сек. і знову 8 вдихи-рухів. Норма: 4 серії по 8 вдихи-рухів.

Вправа 6. «Кішка».

І.п.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей (ступні ніг у вправі не повинні відриватися від підлоги). Пригадати кішку, яка підкрадається до горобця. Повторювати її рухи. Зробити необхідне присідання і одночасно поворот тулуба – різкий, короткий вдих. Потім таке ж присідання поворотом вліво і короткий, галасливий вдих носом. Видихи відбуваються між вдихами самі, мимоволі. Коліна злегка згинати і розгинати. Руками робити хапальні рухи справа і зліва на рівні поясу. Спина абсолютно пряма, поворот – лише в талії. Норма: 4 рази по 8 вдихи-рухів.

Вправа 7. «Обійми плечі».

І.п.: витягуватися, руки зігнуті в ліктях і підняті на рівні плечей. Кидати руки назустріч один одному повністю, як би обіймаючи себе за плечі.

І одночасно з кожними «обіймами» різко «шмигати» носом. Руки у момент «обіймів» йдуть паралельно один одному (а не навхрест), ні в якому разі їх не міняти (при цьому все одно, яка рука зверху – права або ліва); широко в сторони не розводити і не напружувати. Освоївши цю вправу, можна у момент зустрічного руху рук злегка відкидати голову назад (вдих із стелі). Норма: 4 серії по 8 вдихи-рухів.

Вправа 8. «Насос»

І.п.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей, руки уздовж тулуба. Зробити легкий нахил (руками тягнутися до підлоги, але не стосуватися його) і одночасно – галасливий і короткий вдих носом в другій половині нахилу. Вдих повинен закінчитися разом з нахилом. Злегка підвестися (але не випрямлятися), і знову нахил і короткий, галасливий вдих. Узяти в руки згорнуту газету або паличку і уявити, що ви накачуєте шину автомобіля. Нахили вперед робляться ритмічно і легко, дуже низько не нахилятися, досить «уклону» в пояс. Спина кругла, а не пряма, голова опущена. «Накачувати шину» потрібно в темпоритмі стройового кроку. Норма: 4 серії по 8 вдихи-рухів.

Вправа 9. «Великий маятник»

І.п.: встати прямо, ноги вужчі за ширину плечей. Нахил вперед, руки тягнуться до підлоги – вдих. І відразу без зупинка нахил назад – руки обіймають плечі. І теж вдих. «Кланятися» вперед – відкидатися назад, вдих «з підлоги» – вдих «із стелі». Видих відбувається в проміжку між вдихами сам, не затримувати і не виштовхувати видих. Норма: 4 серії по 8 вдихи-рухів.

Методика організації фізкультхвилинок. Фізкультпаузи

Традиційні фізкультхвилинки проводяться під час уроків з метою зняття стомлення. Проведення фізкультхвилинок перш за все благотворно впливає на відновлення покращуваної працездатності, підвищує емоційний настрій дітей, знижує статичні навантаження, попереджає тим самим порушення постави. Нашим завданням була оптимізація цієї форми фізкультурно-оздоровчої роботи з метою здобуття максимального оздоровчого ефекту.

У комплекс вправ включені елементи рефлексотерапії (вправи 1-4).

Рефлексотерапія – це сукупність прийомів цілеспрямованої, переважно точкової, дії на організм шляхом роздратування рецепторного апарату шкіри і належних тканин. Точково-пальцьовий метод (акупресура) надає дію через так звані активні точки. У відповідь на роздратування певних активних точок в організмі виникають реакції, що забезпечують його адаптацію до змін зовнішнього середовища, і інші захисні реакції, активізується діяльність внутрішніх органів, регулюється м'язовий тонус, знижується нервово-психічна напруга, досягається релаксація.

Від місця (точки акупресури) багато в чому залежить ефект (управління життєвої енергії). Так, через дію на активні зони ступні – цього розподільного щита – можна «підключитися» до будь-якого органу людського організму і стимулювати або гальмувати його діяльність. Дія на активні зони колінного суглоба сприяє підвищенню опірності організму до вірусних і алергічних захворювань, оскільки роздратування цих зон ь до збільшення синтезу інтерферону. Пальці наділені великою кількістю рецепторів, що посилають імпульси в центральну нервову систему. Натиснення на середній палець стимулює мозок, знижує кров'яний тиск; впливаючи на мізинець, можна поліпшити діяльність. За допомогою масажу біологічно активних точок на вушній раковині можна швидко підняти тонус нервової системи, зняти стомлення, мобілізувати функції систем, що лімітують працездатність.

Також в комплекс включені вправи дихальної гімнастики по Стрельникової, що викликають дітей емоційний підйом, поліпшуючі кисневий обмін, такі, що дають оздоровчий ефект. (Вправи 8-10).

Методика освоєння і проведення фізкультпауз

1. Фізкультхвилинки проводяться на кожному уроці між 20-ою і 25-ою хвилинами протягом 1,5-2 хв.

2. Кожен комплекс фізкультхвилинок складається з 5–6 вправ, повторених 5-6 разів, з них 3 вправи – із запропонованих нами (по одному з кожного блоку).

3. Вчителі, що працюють в початкових класах, вивчають весь матеріал – у тому числі і теоретичні обґрунтування.

Комплекс вправ, рекомендованих для включення у фізкультхвилинки

Вправа 1. Дія натисканням на пальці рук (по методиці японського лікаря Намікоси Такудзіро).

Пальці наділені великою кількістю рецепторів, що посилають імпульси в центральну нервову систему. Такудзіро стверджує, що пальці є «дорогами зворотного зв'язку» з тими або іншими органами. Наприклад, натиснення на середній палець тонізує мозок, знижує підвищений кров'яний тиск; впливаючи на мізинець, можна поліпшити діяльність.

У своїй фізкультурно-оздоровчій роботі ми використовуємо натискання на пальці рук у поєднанні з дихальними вправами по методу Стрельникової, і ці дії значно покращують самопочуття. Натискувати слід від пальця до кінчика, включаючи подушечку, в 3-4 прийоми. Натискати палець потрібно поперемінно на тильну, а потім і на сторони пальців. Тривалість натискання – 3 сек., сила – середня. Обробляються пальці обох рук по черзі. Можна виконувати такі натискання, одночасно промовляючи вірш:

Пальчик-пальчик, де ти був?

З цим братиком в ліс ходив

З цим братиком щі варив

З цим братиком кашу їв

З цим братиком пісні співав.

Цей пальчик в ліс ходив

Цей пальчик гриб знайшов

Цей пальчик чистити

Цей пальчик смажив сам

Цей пальчик сам все з'їв

Тому і потовщав.

Вправа 2. Дія на активні точки ніг (по методиці До. Дінейки).

Натискаючи на активні точки підошви, ми стимулюємо функції багатьох внутрішніх органів. Аби надати загальну дію на всі активні точки підошов, слідує сидячи катати палицю. Тривалість – 2–3 хв. На звичайну палицю приклеїли вузькі подовжні смужки з пластмаси. Катання такої палиці надаватиме сильнішу дію на активні точки.

Масаж рефлексогенних зон стопи – особливий спосіб боротьби із стомленням. Зональний самомасаж підошви надає дивно потужну тонізуючу, загальнозміцнюючу дію.

Вправа 3. Масаж біологічно активних точок на вушній раковині.

За допомогою їх масажу можна швидко підняти загальний тонус нервової системи, зняти стомлення, мобілізувати функції систем, лімітуючих працездатність.

Ретельно промасажувати натисканням середньої сили вушні раковини від верхньої до мочки. Тривалість – 10-15 сек.

Вправа 4. І.п.: сидячи за партою, ноги зігнуті, руки на колінах. «Перекочування» стоп з п'яти на. Руками масажувати біологічно активні зони коліна. Тривалість масажу – 8 сек.

Вправа 5. «Слон». Стоячи, ноги на ширині плечей або сидячи, притиснути голову до плеча і оглядіти кімнату (клас). Прагнути рухатися всією верхньою частиною тіла, неначе малюєте «вісімку». Під час руху витягнути руку і дивитися на пальці (якщо у полі зору руху вся рука, значить, вправа виконана добре). Повторити іншою рукою.

Вправа 6. «Сова». Обхватити плече і «розім'яти» м'язи. Обернути голову і поглянути через одне плече, потім через інше. Опустити голову на груди, дихати глибоко, розслаблюючи м'язи. Повторити вправу, розминаючи інше плече.

Вправа 7. «Жовта мавпа». Сидячи за партою, опустити голову на руки, закрити очі, розслабитися і думати лише про жовту мавпу (творчий образ). Образ можна міняти, наприклад, на «зелену мавпу»


Информация о работе «Коротка характеристика і комплекс фізичних вправ гімнастики до занять в режимі учбового дня учнів 5-9 класів»
Раздел: Физкультура и спорт
Количество знаков с пробелами: 26146
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
85781
10
2

... , рухового і оздоровчого блоків. Таким чином, сукупність алгоритмічних розпоряджень, спрямована на досягнення гармонізації фізичного і розумового розвитку молодших школярів, передбачає варіювання динаміки навантаження учбових засобів рухового, інтелектуального і оздоровчого блоків в учбовому процесі з фізичної культури. Посилення рухового блоку можливе за рахунок збільшення інтенсивності педагогі ...

Скачать
80949
0
0

... у верховій їзді, танцях; 6.   Рух окремими частинами тіла; 7.   Ручна праця. Великого розвитку гімнастика набула за радянських часів. Почали розвиватися різноманітні види гімнастики, почали відкриватися кафедри гімнастики в інститутах фізичної культури. В них наряду з підготовкою кваліфікованих спеціалістів по гімнастиці велася велика наукова та науково – методична робота в області теорії та ...

Скачать
77341
1
0

... керуватися принципом пріоритету головних педагогічних задач. Гарні можливості в "розведенні" навчальних і тренувальних занять у часі створюються при дворазових заняттях у день, коли одне заняття проходить під девізом "навчання", а інше - "тренування". 2.2.3 Модельне заняття Спортивна гімнастика характерна невеликою кількістю змагань. Навіть ведучі її представники виступають у відпові ...

Скачать
69796
3
0

... загальний обсяг навантаження), кількість підходів, а також якісні характеристики: комбінації, виконані на високу оцінку, кількість зривів. Проміжною формою, що з'єднує зміст навчального і тренувального занять є досить розповсюджений тип учбово-тренувального заняття. Дійсно, «еволюцію» змісту і форм занять у міру зростання майстерності (як у багаторічній підготовці, так і від підготовчого періоду ...

0 комментариев


Наверх