2.    МАРКЕТИНГОВА ІНФОРМАЦІЯ: ВИДИ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ

В маркетингових дослідженнях головну роль грає маркетингова інформація. Інформація – це сукупність відомостей (даних) про будь-який об”єкт, факт, явище, процес. Маркетингова інформація має певну специфіку :

·     Маркетингова інформація відображає якісні , а не кількісні характеристики об”єкту;

·     Багато інформації, яка не піддається формалізованому представленню;

·     Багато інформації, обробка якої потребує участі людини;

·     Маркетингова інформація розпорошена у великій кількості джерел;

·     Актуальність маркетингової інформації короткострокова.

Маркетингова інформація також може бути класифікована по різним ознакам.

► По періоду діяльності об”єкта розрізняють ретроспективну, поточну, прогнозну.

►В залежності від рівня значущості розрізняють оперативну, тактичну, стратегічну.

► По частоті надходження розрізняють систематичну інформацію і епізодичну.

► По методам одержання інформації розрізняють первинну і вторинну інформацію. Первинна – інформація, що збирається вперше безпосередньо в місцях виникнення. Вторинна інформація – це інформація, яка вже існує, і надходить до дослідників з різних джерел.

Дослідження переважно починають із збирання вторинної інформації. Цей етап називають “кабінетними дослідженнями”. Вторинну інформацію можна збирати із внутрішніх і зовнішніх джерел.

Джерела внутрішньої вторинної інформаії:

·     Фінансова і статистична звітність підприємства;

·     Дані про збут щодо товарів і ринків;

·     Рахунки клієнтів;

·     Дані попередніх досліджень тощо.

Джерела зовнішньої вторинної інформації:

·     Видання державних установ, зокрема довідники, статистичні огляди,

·     Періодика, книжки;

·     Комерційна інформація

Інформацію, яка використовується в маркетингових дослідженнях, оцінюється за допомогою різних критеріїв:

·     Корисність – ступінь відповідності даної інформації головним цілям дослідження ;

·     Достовірність – відповідність реальному положенню речей;

·     Новизна – наскільки одержана інформація характеризує невідоме досліджуване явище;

·     Актуальність – здатність зберігати достовірність певний час;

·     Релевантність – ступінь задоволеності користувача одержаними даними;

·     Репрезентативність – представництво( чи представляє дана інформація у сукупності характер процесу чи явища).

Крім того, велике значення має і можливий рівень формалізації, що обумовлює швидкість її передавання; а також швидкість і якість її обробки.

І первинна, і вторинна інформація мають певні переваги і недоліки, свої інформативні джерела.

3.    МАРКЕТИНГОВА ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА

В сучасних умовах потреба в маркетинговій інформації постійно зростає, і менеджери з маркетингу часто відчувають брак достовірних, актуальних та вичерпних даних. Для того, щоб розв”язати цю проблему, на підприємстві потрібно створити систему збирання необхідної маркетингової інформації, або маркетингову інформаційну систему (МІС). Маркетингова інформаційна система – це безперервно діюча система, призначена для збирання, оброблення, аналізу та оцінювання й розподілу інформації, яка необхідна для прийняття рішень із питань маркетингового планування, втілення у життя та контролю за виконанням маркетингових заходів.

Маркетингова інформаційна система – складається з людей, обладнання і методологічних прийомів, визначених для збору, класифікації, аналізу, оцінки і розповсюдження інформації для прийняття маркетингових рішень. Необхідність використання в маркетинговій діяльності різноманітної і достатньо обсяжної інформації потребує системного підходу до організації її отримання, обробки і аналізу в процесі вироблення управлінських рішень.

Маркетингова інформаційна система – це система, яка дозволяє підприємству інтегрувати інформацію із різних джерел, а потім передавати її менеджерам у формі, яка пристосована для прийняття рішень.

Приведене визначення МІС включає три функції МІС:

·     МІС повинна зібрати інформацію із різних джерел – від споживачів, конкурентів, торгового персоналу, дистриб”юторів і інших джерел.

·     МІС повинна надавати можливість аналізувати зібрану інформацію, що потребує зведення воєдино інформації із різних джерел, щоб оцінити її вплив на продажі і прибутки підприємства;

·     Розповсюдження інформації потребує спрямування проаналізованих даних певному працівнику підприємства в потрібний час для прийняття рішення. Тому МІМ повинна розпізнавати вид інформації, яка необхідна і різних центрах прийняття рішень на підприємстві.

Існує певна концепція маркетингової інформаційної системи – МІС активно взаємодіє з оточенням, в неї входять підсистеми : підсистема збирання, оброблення, аналізу та дослідження інформації, вся інформація, яка здобувається системою , використовується для здійснення функцій управління маркетингом. Вся блоки системи пов”зані через прийняття рішень та комунікацію. Потоки інформації, які надходять до менеджера з маркетингу, допомагають йому у планування, реалізації всіх маркетингових заходів, при виконанні функцій контролю за здійсненням маркетингових планів. Зворотні потоки в напрямку ринку складаються з маркетингових заходів та інших комунікацій.

У більшості випадків стандартними є чотири такі підсистеми маркетингової інформаційної системи.

èСистема внутрішньої звітності підприємства дає змогу стежити за показниками, які відображають рівень поточного збуту, суми витрат, обсяги матеріальних запасів, рух готівки, дані про дебіторську та кредиторську заборгованість, інші показники внутрішньої звітності. Ця система акумулює дані про фінансове положення і результатах діяльності підприємства.

è Система збирання поточної маркетингової інформації – це комплекс джерел і процедур, які застосовуються для отримання щоденної інформації про різні події, що відбуваються на ринку. Це сукупність прийомів і методів, які дозволяють вести моніторінг оточення. Ця інформація стосується постачальників, конкурентів, посередників, споживачів, органів державного регулювання, чинників зовнішнього середовища.

Джерелами отримання поточної зовнішньої інформації є книжки, газети, журнали, спеціальні публікації, бесіди з покупцями . постачальниками, посередниками, співробітниками самого підприємства.

è Система маркетингових досліджень дає змогу оперувати інформацією, отримання якої потребує проведення окремого дослідження. Ця система являє собою безперервний процес планування, збору, аналізу і представлення даних, необхідних у зв”язку з поточною та майбутньою маркетинговою ситуацією . Функціонування цієї системи забезпечується застосуванням методів збору первинної інформації та відбору вторинної інформації.

Найважливішими напрямками дослідження є:

·     Дослідження поведінки споживачів;

·     Вивчення кон”юнктури ринку;

·     Аналіз збуту;

·     Визначення ємності ринку та частки підприємства в загальному обсязі продажу;

·    Дослідження цінової , товарної, комунікативної політики тощо.

èАналітична система маркетингу охоплює прогресивні засоби для аналізу даних і проблемних ситуацій. Вона складається із статистичного банку і банку моделей, банку (бази) даних.

·     Статистичний банк – сукупність сучасних статистичних методів оброблення інформації, які дають змогу відокремити найважливішу інформацію.( регресійний аналіз, кореляційний аналіз, факторний аналіз, дискримінаційний аналіз,). Функцією статистичного банку аналітичної системи маркетингу є оброблення статистичних даних, їх аналіз та узагальнення.

·     Банк моделей – це набір математичних моделей, які допомагають менеджерові з маркетингу прийняти найоптимальніші маркетингові рішення Кожна модель складається із сукупності взаємозалежних змінних, які відображають певну реальну систему. Розроблено чимало моделей, які допомагають менеджерові прийняти відповідне рішення.

·     База (банк) даних – це первинна інформація. Сучасні інформаційні технології дозволяють розподілити інформацію, що знаходиться в МІС по центрам прийняття рішень.

Створивши на підприємстві МІС, належить пам”ятати, що інформація має стосуватися конкретної цільової групи.


Информация о работе «Маркетингові дослідження»
Раздел: Маркетинг
Количество знаков с пробелами: 21336
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
137648
4
0

... ідження на відміну від маркетингового спостереження передбачають підготовку та проведення різних обстежень, аналіз отриманих даних з конкретної маркетингової завдання, що стоїть перед підприємством. Іншими словами, маркетингові дослідження проводяться періодично, а не постійно, у міру появи певних проблем для агентства, але проводяться постійно для клієнтів агентства. У вищезазначену інформаці ...

Скачать
104586
17
6

... методу є доцільним в експериментальних дослідженнях, де потрібно виміряти ефект цілого ряду експериментальних впливів на кілька груп випробуваних. 1.5 Етапи формування маркетингові дослідження фірми Останнім етапом дослідження маркетинг є визначення здатності підприємства використовувати сприятливі умови, що складаються в зовнішнім середовищі його бізнесу, а також протистояти небезпекам, що ...

Скачать
96502
19
5

... АТ “Тепловодомер” м. Митищі, завод “Точмаш” м. Володимир. Однак, по потужних лічильниках, таким як СТ - 50Х,Г - 01 для гарячої й холодної води завод є лідером на ринку. 3. МАРКЕТИНГОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ РИНКУ ПОБУТОВОЇ ТЕХНІКИ ВОДОЛІЧИЛЬНИКІВ ПІДПРИЄМСТВА ДП “ХЗЕА”   3.1 Проведення маркетингових досліджень   Виявлення проблеми й формування цілей маркетингового дослідження. Останнім часом в Укра ...

Скачать
145275
27
15

... їхньої ліквідації. Виходячи з теоретичного обґрунтування конкурентоспроможність, як комплексне поняття, є показником стабільності положення підприємства на ринку, а маркетингові дослідження його складових.   2. Аналіз діяльності і маркетингової дослідження конкурентоспроможності ДП «Спектр»   2.1 Характеристика діяльності ДП «Спектр» ДП «Спектр» відноситься до державних підприємств із ...

0 комментариев


Наверх