3. НАПРЯМИ І СПОСОБИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ПОЛІТИКИ РЕГІОНАЛЬНИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ В ГАЛУЗІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Важливою проблемою в процесі формулювання та впровадження регіональної стратегії зовнішньоекономічної діяльності є забезпечення системності та цілісності відповідної політики, змістовної єдності та узгодженості ключових її компонентів. Для її розв’язання доцільно використовувати наступний набір методів та інструментів:
а) регіональні програми дослідження галузевого потенціалу;
б) узагальнення отримуваної з різних джерел інформації задля визначення потреб, інтересів і проблем бізнесової спільноти;
в) секторні комітети, створювані з експертів відповідних галузей, що використовуються як соціальна мережа та дорадчі органи в роботі управлінь економічного розвитку з кожним сектором регіонального господарства;
г) комплекс послуг для діючих суб’єктів господарювання, подібний до комплексу послуг для нових інвесторів.
Наголошено, що в Україні ключовим елементом регіональної складової міждержавного співробітництва повинно виступати розв’язання актуальних проблем удосконалення зовнішньоекономічної політики регіональних органів урядування, й передусім – вирішення конкретних питань розвитку регіональної експортної та інвестиційної діяльності. Дослідження показало, що у сфері зовнішньої торгівлі областей України основними проблемами, на розв’язання яких має спрямовуватися двостороннє міжурядове співробітництво регіонального рівня, є:
1) недостатність рівня професійної підготовки фахівців у сфері маркетингу, специфічного для певної галузі;
2) нерівність витрат для різних учасників ринку;
3) відсутність фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення як виробництва, так і реалізації конкурентоспроможної у міжнародному вимірі продукції;
4) замалі масштаби виробництва продукції та її реалізації;
5) неосвоєність адекватних сучасному стану зовнішньоторговельної діяльності у світі каналів дистрибуції товарів, що виробляються.
У сфері інвестиційної діяльності творче запозичення зарубіжного досвіду дозволило сформулювати конкретну програму поточних дій, а саме:
1) підготувати пропозиції щодо стимулювання процесу заощаджень вільних коштів населення через зменшення податкового тиску;
2) перейти від бюджетного фінансування інвестицій до надання цільових кредитів під інвестиційні проекти та з майновими гарантіями їх цільового використання;
3) створити банк реконструкції та розвитку як основний фінансовий інститут реалізації капітальних вкладень;
4) удосконалити систему надання інформації про об’єкти інвестування. Завдяки здійсненню цієї програми, зокрема, вже протягом 2008 р. суттєво збільшився обсяг іноземних інвестицій у господарський комплекс Харківської області.
ВИСНОВКИ
Аналіз експортних операцій показує, що підприємство отримує прибуток від експортних продажів, продукція, що експортується, рентабельна, але до кінця 2008 року витрати зросли великими темпами, чим прибуток і це понизило рентабельність експортних постачань. Аналіз імпортних постачань показує, що закупівлі сировини від іноземних постачальників збільшилися.
Політика державного регулювання ЗЕД України повинна бути спрямована безпосередньо на покращення системи методів її здійснення і вдосконалення законодавчої бази. Крім того, орієнтуючи ЗЕД на довгострокову перспективу, забезпечуючи формування сприятливих умов на світовому ринку для вітчизняного експорту й активізації інших зовнішньоекономічних зв'язків, а також змінюючи структуру експорту від продажу сировини до пропозиції на світових ринках готової продукції, держава досягне бажаного рівня прибутку від зовнішньої торгівлі.
Проведений аналіз показав, що для України найбільш доцільно розвивати машинобудування, тому що продукція цієї галузі найбільш затребувана за кордоном, однак зараз ця галузь є збитковою. Отже, створення ТПК – це не єдиний спосіб підвищення якості експортованої продукції. Необхідне залучення інвестицій з метою модернізації устаткування, упровадження нових технологій тощо. Отже, залучення інвестицій в ефективні і конкурентноздатні виробництва – основна задача регіональної інвестиційної політики, що є основною частиною зовнішньоекономічної політики регіону.
Проведено аналіз експортного потенціалу Харківської області, який показав, що для ведення зовнішньоекономічної діяльності регіон має вигідне географічне і геополітичне положення. Однак для успішного ведення ЗЕД необхідно раціональне використання експортного потенціалу, що в теперішній час використовується не повною мірою. Для цього необхідний розвиток експортоформуючих галузей, до яких у Харківській області належить машинобудування, тому що від стану цієї галузі безпосередньо залежить продуктивність роботи всіх галузей економіки в цілому, не тільки Харківського регіону, але і країни взагалі. Отже, машинобудування і металообробка є однією з найбільш стратегічно важливих галузей для Харківської області.
Експортний потенціал області необхідно підтримувати і розвивати як за рахунок машинобудівної галузі, так і за рахунок розвитку переробної промисловості, що повинна стати однією з найпріоритетніших галузей на внутрішньому ринку споживання. Крім того, на мій погляд, у Харківському регіоні необхідне створення територіально-виробничого комплексу на базі машинобудування.
Загалом органи регіонального управління України повинні бути активними учасниками міжурядової взаємодії, послідовно висловлювати та обстоювати інтереси вітчизняних регіональних спільнот і територіальних громад, здійснювати жорсткий відбір зарубіжних партнерів і контролювання результативності їх залучення, орієнтуватися на максимальне використання можливостей місцевих спеціалістів, постійно координувати діяльність суб’єктів господарювання регіону задля досягнення належного рівня ефективності всіх форм міжнародного співробітництва, охоплюваних регіональною політикою у зовнішньоекономічній сфері.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р. № 959-ХІІ, із змінами і доповненнями.
2. Балацький О.Ф., Теліженко О.М. Управління інвестиціями. Навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів. - Суми: Видавництво Сумського державного університету, 2007.
3. Дроздова Г.М. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності підприємства: Навчальний посібник.- К.: ЦУЛ, 2007
4. Кириченко О., Кавас І., Ятченко А. Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності. – К.: Видавничий дім “Фінансист”, 2004.
5. Облік та аналіз зовнішньоекономічної діяльності. Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни / Ю. А. Кузьмінський, С. Р. Козак, Л. І. Лук'яненко та ін.; за редакцією Ю. А. Кузьмінського. - К.: КНЕУ, 2008.
6. Новицький В.Є. Міжнародна економічна діяльність України: Підручник.- К.: КНЕУ, 2006.
7. Облік та аналіз зовнішньоекономічної діяльності. Підручник для студентів вищих навчальних закладів / Бутінець Ф.Ф., Жіглей І.В., Пархоменко В.М.; за ред. Бутінець Ф.Ф.; 2-і видання, доповнене і перероблене. - Житомир: ПП “Рута”, 2008.
8. Панченко Є.Г. Міжнародний менеджмент. — К.: КДЕУ, 2008.
9. Світова економіка: Підручник/ А.С.Філіпенко, В.С.Будкін, О.О.Веклич, С.Д.Годун.- 2-ге вид., стереот.- К.: Либідь, 2007.
10. Т. Абрамцова, Е. Аверьянова, С.Т.ст. Богданов, С.Тст. Василенко, Н. Діброва і ін. Зовнішньоекономічна діяльність; під ред. А. Бабак, 2008.
... контрактів. Рис. 2 Структура імпорту за технологічними секторами Виставкова та міжнародна діяльність Харківської області Протягом 2009 року в рамках міжнародної частини «Програми економічного і соціального розвитку Харківської області на 2009 рік» було проведено 9 міжнародних виставково-презентаційних заходів в Російській Федерації, Республіці Білорусь, Німеччині, Чехії, Польщі та Туреччині. ...
... Суми. Автобусні маршрути з'єднують Харків з населеними пунктами всіх сусідніх областей, а також Київської, Запорізької та Черкаської. У 1995 році виконано роботи першого етапу реконструкції Харківського аеропорту. Він переобладнаний згідно з нормами іКАО, що дозволило ввести в дію міжнародний сектор аеровокзалу й поновити авіалінії до дев'ятьох країн близького та далекого зарубіжжя, приймати в ...
... ї допомоги по безробіттю жителям сільської місцевості для організації підприємницької діяльності. 3. ДОСЛІДЖЕННЯ МІСЦЯ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В ГОСПОДАРСЬКОМУ КОМПЛЕКСІ УКРАЇНИ Характеристика основних напрямків розвитку промисловості в області Київська область має високорозвинений промисловий комплекс, основу якого складають понад 400 великих та середніх підприємств, що забезпечує майже 40% ...
... ї діяльності з урахуванням особливостей конкретних ринків, змін ринкової кон’юнктури, стрибків у науково-технічному розвитку та загального зростання експортного потенціалу регіону. Розділ 2. Передумови та фактори становлення експортного потенціалу України 2.1 Економіко-географічне положення Економіко-географічне положення України досить вигідне для активної участі у міжнародному територі ...
0 комментариев