Аналіз впливу чинників зовнішнього та внутрішнього середовища на діяльність заводу

109938
знаков
33
таблицы
5
изображений

2.2 Аналіз впливу чинників зовнішнього та внутрішнього середовища на діяльність заводу

Перш ніж проаналізувати вплив на підприємство чинників зовнішнього чи внутрішнього середовища, керівництво повинно встановити місію та цілі діяльності комбінату. Зовнішнє середовище, як правило, оцінюють за допомогою таких параметрів [25]:

1 )зміни, що впливають на різноманітні аспекти поточної стратегії;

2)чинники, що представляють загрозу для поточної стратегії фірми;

3)чинники, що представляють можливості для досягнення загальнофірмових цілей шляхом корегування плану.

Завдяки аналізу зовнішнього середовища контролюється вплив зовнішніх чинників для виявлення загроз та можливостей для фірми, які зазвичай ділять на сім галузей: економіка, політика, ринок, технологія, конкуренція, міжнародний стан та соціальна поведінка (див. рис. 2.2.1.)

Рис. 2.2.1 Фактори зовнішньої середи підприємства

Таким чином, на цілі організації можуть впливати поточний і прогнозний стан економіки, участь лідерів бізнесу в державній політиці, мінливість зовнішнього ринкового середовища, зміни в технології виробництва, дії реальних та потенційних конкурентів, процеси на міжнародному ринку, а також поведінка та очікування суспільства як потенційних споживачів [29].

Місією називають чітко виражену причину існування фірми. Місія Херсонського заводу "Судмаш" - це задоволення потреб підприємств та населення, в короткий термін з гарантійною якістю виповнити любу заявку на продукцію, представлену в "Каталозі".

Загально організаційною метою є забезпечення прибутковості діяльності підприємства завдяки раціональній організації управління виробництвом (виробничим процесом, розвитком техніко-економічної бази, кадровим потенціалом).

Задачі підприємства такі:

> забезпечення норм існування на ринку продукції при будь-яких змінах зовнішнього середовища;

> забезпечення ефективної діяльності підприємства на ринку на близьку й далеку перспективу; вирішення соціальних проблем колективу;

> виробництво товарів та послуг з урахуванням потреб споживачів на основі існуючих можливостей.

Економічні чинники. Українська промисловість втрачає ринки збуту товарів машинобудування, а внутрішній ринок заповнюється імпортною продукцією (нерідко низької якості). Протекціоністська політика дещо збільшила обсяги виробництва вітчизняних виробників, але великий негативний вплив мають фінансова криза, недосконалість податково-кредитної системи, нестача власних обігових коштів.

Політичні чинники. Політична система спрямована на розвиток малого підприємства, що в свою чергу заважає промисловим підприємствам утримувати конкурентоспроможність або існувати в загалі. А також немало важливий фактор для підприємства - політична стабільність в Україні.

Ринкові чинники - це демографічний стан, життєвий цикл товарів та послуг, легкість проникнення на ринок, розподіл прибутків серед населення, рівень конкуренції в галузі. Проникнення на ринок із новим видом продукції зараз обмежене: відсутність коштів викликає нестачу необхідних капіталовкладень; споживачі можуть віддавати перевагу товарам іншого виробника; недосяжність каналів розподілу; існування загрози об.'єднання конкурентів проти заводу.

Споживачі продукції заводу - це Україна, Росія та країни СНД. Обсяги реалізації залежно від ринків збуту можна побачити в табл.2.2.1. Однією із сторін зовнішнього ринкового середовища є постачальники - підприємства України, СНД. Постачання підприємства матеріалами і комплектуючими виробами здійснюється комерційним відділом бюро матеріально технічного постачання (див.таб.2.2.2).


Таблиця 2.2.1

Характеристика споживчого ринку

Найменування В реалізованій продукції, % Потенційні споживачі
За 2005 рік Росія договору, споживачі Україна договору, споживачі
СНД Україна

Відповідні торгові організації,

підприємства (згідно з

укладеними договорами)

33 67

3/98 Адміральські верфі

С.Петербург

25/98 судозавод «Вікна»

Навашиные 35/98 судозавод

«Кама» Перм

37/98 судозавод Ярославль

4/98 судозавод Комс.-на-амурі

14/98 с-з «Зірочка» Северодвинск

11/98 с-з Зеленодольск

19/98 с-з Хабаровськ

34/96 с-з Городець

43/98 с-з «Вимпел» Рыбинск

42/98 с-з Азов Ростсельмаш

Ростов обл.

225/20 Московська обл. м.Чехов

Арм.з-д 226/20

9/98 з-д 61 Комунара Миколаїв

10/98 з-д «Затока» Керч

13/98 2ЧСЗ» Миколаїв 30/98 з-д «Океан» Миколаїв

38/98 «Ленкузнеца» Київ

Харківський тракторний завод

м..Харків 219/20


Таблиця .2.2.2

Існуючи джерела постачання підприємства сировиною Характеристика конкурентного середовища

Постачальники

Об'єм поступаючої

сировини (тонн)

2005 рік

Сировина

Можливість

заміни

сировини

С Петербург 7,8 лиття немає
Миколаїв 2,0 лиття існує
Сєвастопіль 20,0 лиття існує
Дніпропетровськ чорний прокат існує
Нікополь 14,0 чорний прокат існує
Комерчеські фірми 25,0 чорний прокат існує
Артемівськ кольоровий прокат існує
Каменськ-Уральськ кольоровий прокат існує
Комерчеські фірми кольоровий прокат існує
Дніпропетровськ труби існує
Челябінськ

-

труби існує
Комерчеські фірми 2,0 труби існує
Маріуполь лист існує
Дніпропетровськ 70,0 лист існує
Одеса допоміжні існує

15,0

20,0

18,0

8,0

матеріали
Полтава допоміжні існує
матеріали
Кривий Ріг допоміжні існує
матеріали
Дніпропетровськ допоміжні існує
матеріали
Херсон 4,0 допоміжні існує
матеріали
8,0 30,0

З метою полегшення аналізу конкуренції М.Портер пропонує відповісти на такі питання:

> чи задоволений конкурент своїм становищем; яких ймовірних кроків та змін в стратегії слід чекати від конкурента;

> у чому слабкості конкурента;

> що могло б спровокувати найефективніші відповідні дії з його боку та ін. Відносно задоволення конкурентів не можна стверджувати, що таке взагалі існує. Незважаючи на стабільність галузі машинобудування взагалі, існує нововведення в технології. Тому своїм становищем можуть бути задоволені лише конкуренти, що проводять наукові розробки та впроваджують новітні технології. Ймовірніше, що кроки конкурентів будуть виражені впровадженням нового обладнання з метою диференціації продукції або ж із метою зниження витрат за рахунок використання ресурсозберігаючої технології, або ж збільшенням коштів на рекламу, просування товару та ін. Продукція, що виготовляється на підприємстві "Судмаш" відповідає по якості вимогам нормативно-технічної документації погодженої з замовником. Для підвищення її конкурентноздатності на зовнішньому ринку, необхідне придбання ліцензії на виготовлення, застосування найбільш сучасних матеріалів, зниження витрат на продукцію, що випускається, за рахунок збільшення кількості, розширення сертифікації продукції на клас міжнародних класифікаційних товариств. Продукція іноземних виробників аналогічних виробів таких як: "Амрі", "Дан-ФОС", "Лахольн", "Маннесманн", "Феррарі", "Гребен" і ін. Користується більшим успіхом у покупців, чим продукція заводу, тільки за рахунок наявності сертифікатів міжнародних класифікаційних товариств на весь асортимент продукції, що випускається. Переваги продукції конкурентів приведені в табл.4.

Виробнича діяльність підприємства. Продукція, що випускається підприємством, проходить механічну, гальванічну, термічну й ін. види обробки на наявному устаткуванні. У зв'язку з тим, що передбачається збереження основної номенклатури виробів, що випускаються, виробничий технологічний процес не буде істотно змінений.

Для здійснення технологічного процесу виготовлення виробів гідроциліндрів і рукавів високого тиску сільгоспмашинобудування, енергетичної арматури, суднового устаткування і суднової арматури підприємство укомплектоване необхідною кількістю устаткування. Однак по своїх механічних і технічних характеристик це устаткування в основній своїй частині, вимагає заміни на більш сучасне і досконале, здатне робити механічну обробку виробів по якості, що відповідають, сучасним вимогам.

Соціальні чинники. Соціальні чинники очікування передбачають мінливі очікування суспільства. Ці чинники можуть впливати на завод в аспекті шкоди навколишньому природному середовищу.

У підприємстві маються джерела утворення шкідливих речовин від таких виробництв як: складально-зварювального, малярського, абразивної обробки металу, обробки металів різанням, гальвано - хімічним покриттям, термічної обробки металів.

Зазначені види виробництв є джерелами утворення окису заліза, окису міді, двоокису азоту, окису вуглецю, двоокису кремнію, зважених часток, промивні води хім. обробки металів різанням і гартівними ваннами.

Усі джерела утворення шкідливих речовин обладнані, відповідно до прийнятого на виробництвах такого типу санітарними нормами, фільтровентиляційними установками, циклонами відстійний, фільтруючий, очисними і викид шкідливих речовин у навколишнє середовище, по кожному окремому джерелу, не перевищує гранично припустимих норм.

 


Информация о работе «Забезпечення конкурентоспроможності підприємства "Судмаш" в умовах кризи»
Раздел: Менеджмент
Количество знаков с пробелами: 109938
Количество таблиц: 33
Количество изображений: 5

0 комментариев


Наверх