1. Вступне слово вчителя.

Сучасна епоха має безліч епітетів: електронна, космічна, ядерна. Сьогодні її ще називають епохою глобальних проблем, які торкаються всього людства. Рішення їх залежить від вчинків кожного з нас. Одна з глобальних проблем екологічна, пов'язана з руйнуванням навколишнього середовища. Навколишня нас природа серйозно хвора. Щорічно з лиця землі зникає 11 мли. гектарів лісу (на класній дошці прикріплюю табличку з цією цифрою). Це в 10 разів перевищує масштаби лісовідновлення. Паралельно з цим йде процес опустинення. Він щорічно вилучає з сільськогосподарського виробництва 6 мли. гектарів земель. А ми знаємо, що зараз з хронічного голоду і недоїдання страждає більше 1 млрд. людина. Багато країн світу стикаються з серйозними проблемами браку чистих прісних вод. Щорічно у водоймища потрапляє величезна кількість неочищених стічних вод. До початку 30-х рр. об'єм стічних вод перевищив в світі 1 тис.мЗ, або 5% від "водного пайка". Серед найбільш забруднених річок світу Дунай, Рейн, Сена, Міссісіпі, Волга, Дніпро.

На кожного жителя планети щорічно здобувається 20 т мінеральної сировини, 98% його у вигляді відходів поступає потім у ґрунти, воду, повітря. Маса відходів і забруднюючих речовин досягла 40 млрд.тон.

Що ж такс забруднююча речовина? Забруднююча речовина - це будь-яка речовина, не властива природному стану. Речовина вважається забруднюючою, якщо воно зустрічається в неналежному місці, в неналежний час і в неналежній кількості.

Забруднення навколишнього середовища ставить під загрозу життя і здоров'я людей, існування рослинності і тваринного світу. За стародавніх діб, коли людина була ще збирачем і мисливцем, він знаходився в більш гармонійній єдності з навколишньою природою і повністю залежав від неї. З розвитком техніки люди ставали сильними, навіть всемогутніми. Вони вже могли впокорювати і підпорядковувати природу в благо себе.[21. 56].

Розглянемо, як же екологічні чинники впливають на органи дихання людини. Через особливу схильність органів дихання дії навколишнього середовища вся тема "Дихання" має велику можливість для розвитку понять екології людини. На даному уроці ці знання конкретизуються і узагальнюються. Наголошується, що постійно зіткнення органів дихання з навколишнім середовищем робить їх уразливими відносно багатьох чинників середовища. Дихання людини залежить від температури, вологого повітря, його хімічного складу і швидкості руху (вітер). З цим, зокрема, зв'язана сезонність гострих респіраторних захворювань (різкі зміни кліматичних чинників перешкоджають виникненню реакцій пристосування організму, що лежать в основі акліматизації, і є причиною зниження захисних сил організму).

В ході бесіди з'ясовується, які з біотичних чинників впливають на дихальну систему, підкреслюється, що більшість гострих респіраторних захворювань дихальних шляхів І самих легенів викликається вірусами, бактеріями, паразитичними грибами. Причому їх патогенний вплив виявляється тільки при ослабленні організму І зниженні його сил (при переохолодженні, перевтомі, поганому живленні).

При розгляді даного питання необхідно відзначити, що для людини небезпечне забруднення будь-якого з компонентів природного середовища, проте повітряне середовище найбільш рухоме, і розповсюдження через неї забруднювачів, у тому числі і хімічних, йде особливо активно. За добу через легені людини проходить в середньому 9 кг повітря. Контакти людини із забруднювачами через повітря відбуваються набагато частіше, ніж через воду, ґрунти, рослини і т.д. Серйозну увагу проблемі забруднення атмосферного повітря сталі надавати з 1956 р., коли в Лондоні від отруєння смогом за один день загинуло більше 4 тис. людина.

В нашій країні в даний час екологічна ситуація надзвичайно складна. В багатьох крупних містах межа допустимої концентрації (ПДК) шкідливих речовин перевищує норму у декілька разів.

Слід обговорити проблему глобального забруднення атмосфери, якому сприяють наявність у складі забруднювачів летючих речовин, легко переміщуваних повітряними течіями, і такі заходи боротьби із забрудненням, як будівництво на промислових підприємствах надвисоких димовідводів, а також не дуже надійні поховання відходів виробництва.[8].

Найпоширенішим захворюванням органів дихання вважається рак легких. Найсильніші канцерогени речовини, що викликають ракові пухлини азбест і бензопірен, який входить до складу вихлопних газів і тютюнового диму.

Токсикоманію і тютюнокуріння слід розглядати як сильнодіючі "стресові" екологічні чинники. У відповідь на попадання в організм отруйних речовин, що утворюються при курінні, у людини визначаються певні захисні реакції: кашель, головний біль, нудота. При тривалому курінні ці захисні реакції ослабляються, а потім і зникають, в організмі відбуваються серйозні зміни, порожнини рота, гортані, бронхів і легенів, що часто приводять до раку. Потім пропонується учням обговорити питання:

1) Чому коли в сім'ї палять батько і мати, то легеневими захворюваннями страждають і діти?

2) Чому частота захворювань органів дихання у міських жителів набагато вище, ніж у сільських?

В ході подальшої бесіди наголошується, що у зв'язку з урбанізацією в міському середовищі склад повітря змінюється особливо сильно і робить вплив на загальну освітленість, кількість поступаючої сонячної радіації (у тому числі ультрафіолетової), Іонізуючу випромінювання, вогкість і кількість опадів, а також на частоту утворення туманів і смогу.

Змогти викликає різке роздратування слизових оболонок очей, носа, горла І зростання хронічних захворювань дихальних шляхів.

Із зменшенням кількості ультрафіолетової радіації зростає бактерійне забруднення повітря, а воно причина багатьох інфекційних хвороб, особливо хронічної пневмонії. В міському середовищі температура повітря завжди на декілька градусів вище, ніж за межами міста. Це відбувається за рахунок скупчування в повітрі аерозолів, перешкоджаючих нічному охолоджуванню, активного накопичення тепла кам'яними будівлями, а так само за рахунок теплових виділень промислових підприємств і транспорту. Через більш високу температуру в місті знижується відносна вогкість повітря на 2% взимку і на 8% влітку, а також знижено атмосферний тиск. Швидкість вітру в місті нижче, ніж в сільській місцевості на 20-30%. Ослаблення вентиляції створює стійке забруднення повітряного середовища міста, що також є причиною частих захворювань органів дихання у міських жителів. Доведено, що в містах з високим рівнем забруднення повітря в 1,5 рази частіше зустрічаються захворювання органів дихання в порівнянні з середніми показниками.

Далі учнів знайомлять з проблемою парникового ефекту і виснаження озонового шару атмосфери. Ще в 1962 р. відомий кліматолог і метеоролог М.І.Будико говорив про те, що спалювання величезної кількості палива неминуче приведе до збільшення вмісту в атмосфері вуглекислого газу. Учені з'ясували, що в першій половині 20 в. зміст діоксиду вуглецю в повітрі не перевищував 0,03%, в 1985 р. вже 0,034%. А в даний час ця величина оцінюється вже в 0,035%.

Проблема виснаження озонового шару, що захищає біосферу Землі від жорсткого, згубного для всього живого космічного проміння, виникла на початку 70-х рр. Учені вважають, що на руйнування озонового екрану впливають хлоровані і фторовані вуглеводні, що вживаються як аерозолі і фреонові гази для холодильників і кондиціонерів і ін. В даний час необхідне створення всесвітньої мережі станцій для здійснення моніторингу, тобто систематичного нагляду і вимірювання рівня забруднення навколишнього середовища. Ці проблеми хвилюють учених всього світу. Так, в жовтні 1989 р. в нашій країні пройшло нараду експертів програми ЮНЕСКО "людина і біосфера", а в червні 1992 р. проведена конференція Організації З'єднаних Націй по навколишньому середовищу і розвитку (Ріо-де-Жанейро). Видні учені і громадськість майже всіх країн світу поставили за мету об'єднання урядів і самих різних міжнародних організацій і фахівців вищого класу екологів, лікарів, фізіологів, соціологів, гігієністів, економістів для того, щоб допомогти кожній конкретній людині не тільки вижити, адаптуючись до умов середовища, що змінюються, але І зберегти здоров'я, відчувати себе комфортно і запобігти екологічній катастрофі на планеті.

Для закріплення знань про екологічні чинники, що впливають на людину, учням пропонується заповнити таблицю, в якій виділяються дві графи: 1 "чинники, що впливають на органи дихання людини", 2 "результати даних чинників". Завдання для самостійної роботи.

1.Поясніть, чому людям із захворюваннями органів дихання корисно проводити відпустку в хвойних лісах або на морському побережжі?

2.Чому при підйомі в гори частішає дихання?

3.Чому у корінного населення районів Крайньої Півночі простудні захворювання зустрічаються рідко, тоді як у прийшлого населення часто?

4.Поясніть, в чому виявляється шкідлива дія на людину тютюнокуріння

Цей урок можна провести і у вигляді конференції, де декілька груп (по 5-6 чоловік) вивчають одну із запропонованих вчителем проблем і готують повідомлення з ілюстраціями.

Теми для обговорення:

1.Забруднення повітряного середовища і його результату для здоров'я дітей?

2.Парниковий ефект на планеті і його значення для життя людства.

3.Виснаження озонового шару атмосфери і його вплив на живі організми.

4.Охорона повітряного середовища і шляху її оздоровлення.

5.Профілактика і лікування хвороб дихальної системи людини.

Під час уроку кожна група школярів виступає з повідомленням і проводить екскурсію по своїй проблемі з використанням матеріалів екологічної виставки-панорами. В повідомленнях школярі повинні зробити висновки про небезпеку забруднення повітряного середовища, про шкідливий вплив на органи дихання хвороботворних мікроорганізмів, пилу, хімічного і радіоактивного забруднення навколишнього середовища. Разом з цим вони повинні підкреслити позитивне значення заходів, направлених на оздоровлення повітряного середовища (озеленення, створення очисних споруд, використовування безвідходних і мало відхідних технологій, використовування екологічно чистих джерел енергії і ін.), і мер по збереженню і поліпшенню здоров'я людей (здоровий спосіб життя, кваліфікована медична допомога, екологічна і гігієнічна культура населення).

Питання про шкоду куріння для здоров'я людини краще розглянути не тільки з гігієнічних, але і екологічних позицій: повідомити про отруйні речовини, що утворюються при курінні, вивчити захисні реакції некурящої людини у відповідь на попадання в організм шкідливих речовин, що утворюються при курінні; виявити ознаки хронічного отруєння при систематичному курінні.

В охороні навколишнього середовища важлива роль належить хімії і хімічній технології.

В методиці організації екологічного виховання останнім часом зростає роль дидактичних рольових ігор в процесі яких учні оволодівають необхідними знаннями шляхом виконання певних ролей.

Дидактична гра «Кому загрожує небезпека».

Епіграф.

Кому загрожує небезпека?

Вам. Хіба ви не бачите, що перед вами терези,

на одній чаші яких ваша могутність,

на іншій ваша відповідальність?

Віктор Гюго. "Людина що сміється".

Дійові особи: Головний Суддя, секретар, присяжні, обвинувачі, адвокати, свідки.

Хід гри.

Секретар. Встати! Суд йде!

Головний суддя. У відкритому судовому засіданні ми слухаємо справа про забруднення навколишнього середовища і про екологічні проблеми суспільства. Справа складається з двох частин. В першій Природа звинувачує суспільство, людини, призначення якої, як вважав Ж.Б.Ламарк, полягає в тому, щоб знищити свій рід, попередньо зробивши Земну кулю непридатною для заселення. В другій частині суспільство розглядається як сила, здатна з "дикої вмираючої" природи зробити її приємною і живою. Своєю працею людина відкриває в природі те, що вона таїла в лоні своєму, невідомі її скарби. Я заклякаю високий суд об'єктивно розібратися в тій справі, вислухавши обидві сторони, свідків і ухвалити справедливий вирок. Суд попереджає: ви повинні говорити правду і лише правду. За дачу помилкових свідчень свідки і потерпілі притягуватимуться до відповідальності.

І частина

Секретар. Запрошується Природа.

Природа. Пройшло вже близько 1 млн. років, як з'явилася на Землі людина. Завдяки науково-технічним досягненням він загордився себе моїм паном. Той вільно або мимовільно став застосовувати до мене давній принцип поневолювачів "Розділяй і володарюй".

Секретар. Запрошується Суспільство.

Суспільство. Щонайвища організація життя це суспільство. За стародавніх діб, коли людина була ще збирачем і мисливцем, він знаходився в більш гармонійній єдності з навколишньою природою і повністю залежав від неї. З розвитком техніки люди ставали все сильнішими. Вони вже могли впокорювати і підпорядковувати сили природи в благо собі.

Суддя. Тепер послухаємо свідків і потерпілих. Запрошую потерпілу Землю-годувальницю.

Земля. Щоб прогодуватися, одягнутися, людина користується земельними, водними ресурсами. Ґрунти руйнуються, це веде до розвитку ерозії, вторинного засолення, вода І повітря забруднюються.

Свідок. Людина щорічно витягує із земних надр більш 100 млрд. тонн руди, горючих і будівельних матеріалів. Видобуток корисних копалин приводить до зміни рельєфу Землі, утворенню улоговин, пусток у верхніх шарах земної кори.

Суддя (звертається до адвоката Природи). Чи є факти негативного впливу добрив на здоров'я людини?

Адвокат природи. Підвищений вміст нітриту і нітратів в харчових продуктах приводить до багатьох захворювань людини. В нашому сільському господарстві у великих кількостях застосовуються пестициди, які використовуються людиною для боротьби з шкідниками різних сільськогосподарських культур і знищення паразитів домашніх тварин.

Суддя (звертається до адвоката Суспільства). Що робить сьогодні людина, щоб запобігти розвитку захворювань, пов'язаних з надмірним використовуванням мінеральних добрив і пестицидів?

Адвокат Суспільства, В деяких країнах (США, Франція, Німеччина) зменшують вживання пестицидів або повністю від них відмовляються. В 1985 р. в США налічувалося понад 20 тис. ферм, що не застосовує не тільки пестициди, але і мінеральні добрива. Аналогічні приклади є і у нас: деякі господарства Краснодарського краю, Омської і Полтавської областей відмовилися від вживання пестицидів.

Секретар. Запрошується свідок Атмосфера.

Атмосфера. Джерелом забруднення атмосфери є підприємства чорної і кольорової металургії, теплові електростанції, автомобільний транспорт і ін. В атмосферу викидають різні гази і пил. З космосу видні димові шлейфи і скупчення диму над крупними промисловими районами.

З 1900 р. використовування палива збільшилося в 10 разів. Щорічно в атмосферу поступає більше 200 млн. тонн оксидів вуглецю, сірі, азоту. Викид великих кількостей СО2 порушує круговорот вуглецю в природі перехід органічних сполук в неорганічні і навпаки. За рахунок фотосинтезу:

пС02+шН20=СпН2т0т+п02

щорічно утворюється 80 млрд. тонн органічних речовин, виділяється1.1011 тонн кисню і акумулюється в рослинах 1,7.1021 кДж сонячної енергії. В атмосферу СО2 повертається за рахунок процесів тваринних, людини і рослин, а також розкладання їх останків. Весь зміст СО2, що збільшується, викликає так званий парниковий ефект. ССЬ вільно пропускає на Землю випромінювання сонця, але сильно затримує теплове випромінювання Землі. Шар СО2 грає таку ж роль, як скло в парниках. За останні100 років середня температура на поверхні Землі виросла на 0,5-0,6 градуси. Подальше накопичення СО2 в атмосфері може привести до зміни клімату на Землі. Багато учених вважають, що це викличе танення льодів і катастрофічне підвищення рівня Світового океану.

Найбільші кількості 8Ог викидають теплові електростанції І підприємства кольорової металургії, на яких здійснюється окислювальне випалення сульфідних руд. При розчиненні в крапельках вологи туману, дошивши, хмар оксиди неметалів (в основному 5О2) утворюють кислотні дощі. Це приводить до пониження рН опадів, викликає зростання кислотності водоймищ, загибель їх мешканців. Під згубною дією оксидів сірки і азоту руйнуються пам'ятники архітектури і багато будівельних матеріалів.

Зараз в світі є більше 500 млн. автомобілів. На них доводиться 60% всіх шкідливих викидів в атмосферу, у вихлопних газах міститься не менше 200 згубних для здоров'я компонентів (це окид вуглецю (її), оксиди азоту, оксид сірки (IV), вуглеводні, з'єднання свинцю і ін.), які взаємодіють з гемоглобіном крові в 200 разів активніше за кисень і знижують здатність крові бути переносником О2.

Вихлопні гази можуть бути причиною утворення смогу над містом. Цей процес можна представити схемою:

N0+1/2 О22.

Під дією ультрафіолетового випромінювання Сонця молекули N02 розпадаються. Атомарний кисень яри взаємодії з молекулярним киснем, що утворився, утворює озон:

О+О23

N02+02 6 N0+03

03+Ш 6 О22

 


Озон і атомарний кисень вступають в реакцію з вуглеводами, що приводить до утворення токсичного продукту смогу отруйного забруднення атмосфери міських районів з інтенсивним рухом.

У вихлопних газах містяться також з'єднання свинцю (РЬ токсичний елемент), які діють на ферментні системи і обмін речовин, нагромаджуються в морських відкладеннях і прісній воді.

В продуктах згоряння палива міститься ртуть - один з найбільш небезпечних забрудників харчових продуктів.

Вона нагромаджується в організмі і шкідливо діє на нервову систему.

Також джерелом забруднення атмосфери є радіоактивні елементи, що потрапляють в атмосферу при ядерних вибухах, аваріях на атомних станціях.

Найяскравіший приклад негативної дії людини на клімат Землі виникнення озонових дір над Антарктикою і Арктикою.

Секретар. Запрошується свідок Гідросфера.

Гідросфера. Вода безцінне багатство, без неї не можливе життя на планеті. Фізіологічна потреба у воді однієї людини за 70 років складає 50 тонн. У зв'язку з розвитком промисловості, зростанням міст витрата води все збільшується. Одночасно посилюється забруднення води промисловими і побутовими відходами. Це приводить до порушення природних процесів самоочищення водоймищ, завдає збитку їх мешканцям.

В сучасному місті на побутові потреби щодоби потрібні 300-500 л. води на одну людину. Кількість прісної води, що щодоби витрачається людством, останнім часом дорівнює річній здобичі всіх корисних копалин.

Важливим показником якості води є кількість розчиненого в ньому кисню. Кисень необхідний для життя мешканців водоймищ. За рахунок діяльності бактерій аеробів кисень використовується для окислення органічних речовин останків тваринних і рослинних організмів з освітою СОг, Н2О, а також на великих кількостей іонів N0$-, 5О4-, РОз-, які засвоюються рослинами. Тим самим здійснюється самоочищення водоймища. При надлишку органічних речовин розчиненого кисню виявляється вже недостатнім для діяльності бактерій аеробів. В цих умовах процес розкладання органічних речовин виконують анаеробні бактерії, але в результаті їх. діяльності утворюються вже СНі, КНз, Н28, РНц. Вода придбаває гнильний запах, гине риба і інші мешканці водоймищ.

Свідок. Велика шкода природним водам наносять розчинені в стічних водах мінеральні добрива, що змиваються з поверхні ґрунту. Добрива (особливо нітрати і фосфати) викликають бурхливе розростання смітної трави і водоростей. Це приводить до засмічення водоймищ і їх загибелі. Джерелом забруднення води також є:

1.   продукти гниття деревини при молевому сплаві лісу;

2.   паливно-мастильні речовини морського і річкового флоту;

3.   нафта, що покриває 1/4 частину поверхні світового океану, унаслідок втрати її при підводній роботі, перевезеннях, аваріях нафтоналивних судів;

4.   відходи тваринництва один свинокомплекс на 180 тис. голів або комплекс великої рогатої худоби на 35 тис. голів дає забруднення, еквівалентне відходам крупного міста з населенням 400-500 тис. людина.

II частина

Суддя (звертається до адвоката Суспільства). Чи усвідомлює людина свої помилки? Адвокат. Так, людина визнає свої помилки. В багатьох країнах проводяться роботи по штучному лісорозведенню. Для збереження деяких видів тварин і рослин організовані заповідники, заповідники, національні парки. Очищення від 802 засновано, зокрема, на окисленні 5(ІУ) в 3(УТ) з подальшою утилізацією з'єднань, що утворюються. При цьому досягається дуже високий ступінь очищення.

Ведуться дослідження по вживанню мікробіологічних методів для очищення рідкого і твердого палива від з'єднань сірки.

Одним із способів кардинального рішення проблеми захисту навколишнього середовища є використовування водню як паливо, а також вживання електрохімічних паливних елементів. Швидкими темпами удосконалюється атомна енергетика. Побутові стічні води знезаражують хлором або озоном, а потім піддають біологічному очищенню. При біохімічному окисленні органічних речовин утворюється біомаса, яку використовують для отримання білково-вітамінного концентрату для підгодівлі тварин. Очищення промислових стічних вод вельми складне. Видалення з'єднань металів може бути здійснено осадженням їх у вигляді нерозчинних речовин, екстракцією органічними розчинниками і ін. Найнадійніший спосіб захисту водоймищ заснований на створенні економічних, раціональних замкнутих систем, що забезпечують багатократне використовування води у виробництві. Необхідно упровадити у виробництво безвідходні технології, комплексне використовування сировини. Д.І.Менделєєв вважав, що "в хімії немає відходів, а є невикористана сировина". Будь-які відходи можуть бути використані як сировина для отримання інших хімічних продуктів. Але поки відходи що є в будь-якому виробництві. Єство безвідходної технології передає схема (намальована наперед). Цей організований І регульований людиною технологічний круговорот сировини, продукції і відходів є замкнутою екологічною системою на зразок природної, в якій продукти життєдіяльності одних організмів використовуються іншими організмами, і в цілому здійснюється само регульований біогеохімічний круговорот речовин.

Головний суддя. Для оголошення рішення суду прошу всіх встати! Суддя оповістив рішення суду. Судове засідання оголошується закритим.

Вчитель підводить підсумки уроку: називає кращі виступи, при необхідності рецензує виступи учасників гри. Учні виказують своє відношення до цієї форми уроку, побажання учасників гри. Як домашнє завдання можна запропонувати учням три завдання:

1)Оксид сірки (IV), що міститься в повітрі, діє на мармур (поступово руйнуються пам'ятники архітектури і витвори мистецтва). Складіть рівняння реакцій, перетворення мармуру в гіпс.

2)У вигляді яких нерозчинних солей можна видаляти із стічних вод іони а) Сіі2+, б) РЬ2+, в) 2п2+, г) РзО3-, д) ЗзОд? Складіть рівняння реакцій.

3) Утилізація фтороводню, утвореного при переробці апатиту, може бути здійснена в результаті взаємодії з розчином гідроксиду натрію. Для регенерації гідроксиду натрію потрібно подіяти на розчин негашеним вапном. При цьому утворюється також нерозчинний фторид кальцію СаЕ2. Складіть рівняння реакцій.

Формування екологічної свідомості найважливіша задача школи. І щоб досягти мети, вчителі повинні показати всю сторону екологічної ситуації, ті глобальні проблеми, з якими зіткнулося зараз людство. І робити це треба дохідливо і ненав'язливо. І в цьому нам можуть допомогти уроки нетрадиційної форми: ігри, диспути, конференції І т.д. На таких уроках можна добитися того, чого неможливо добитися на традиційному уроці: активної участі учнів в підготовці уроку, зацікавленості в тому, щоб урок пройшов добре, нетрадиційні уроки, як правило, надовго запам'ятовуються дітям, і кінцево, той матеріал, який на них вивчався.[23].

Вчитель може дуже довго говорити учням про екологічні проблеми, про те, що їх необхідно вирішувати, але учень нічого з цього не зрозуміє. Але взявши участь в розробці і проведенні уроку-суду над людством по проблемі охорони навколишнього середовища, він буде обережніше відноситься до природи, з великою повагою відноситься до неї. Тому нетрадиційні форми уроку особливо важливі для формування екологічної свідомості у школярів.


ВИСНОВКИ

Таким чином, можна зробити наступні висновки:

1.         Метою дослідження взаємодії екологічного і етичного виховання є формування людини з високим рівнем еколого-етичної культури, що поєднує в собі еколого-етичні знання і переконання, стійку лінію поведінки і дій, що мотивуються еколого-етичними цінностями.

2.         В цілях формування еколого-етичної культури вчаться необхідний комплекс заходів: продовжити роботу по вдосконаленню змісту учбових програм по природничих дисциплінах з урахуванням еколого-етичних питань відповідно до змісту освіти, удосконалювати підручники фізики, хімії, біології, географія, включивши в них своєчасний матеріал з еколого-етичних питань.

3.         Вивчення еколого-етичного потенціалу сучасних шкільних програм і підручників природно-наукових дисциплін показало, що в них є великі можливості для здійснення еколого-етичного виховання підлітків, але реалізовані ці можливості недостатньо. Слабо виражені міжпредметні зв'язки між географією, біологією, хімією з метою еколого-етичного виховання.

4.         Розширювати і заглиблювати всі види позаурочної діяльності еколого-етичного виховання пізнавальну, трудову, дослідницьку, краєзнавчу. Впроваджувати в учбовий процес різні спецкурси і факультативи еколого-етичного аспекту.

5.         Систематично вивчати, узагальнювати і поширювати передовий досвід вчителів по еколого-етичному вихованню, необхідно вести спецкурси екологічного напряму.

6.         Активізувати участь підлітків в різноманітній досвідчено-дослідницькій, природоохоронній діяльності, організовувати різні екологічні клуби, кухлі, екологічні табори і т.д.

7.         Відобразити питання еколого-етичного виховання в документах по вихованню шкіл і гімназій, що вчаться (в статутах і в положеннях школи-гімназії, планах учбово-виховної роботи).

 


Список використаних джерел

 

1.       Авакян А. Загрязнение вод и проблемьі их охраньї. //География в школе.-1993.-Ш.-с.9-11.

2.       Бондаренко В.Д. Культура общения с природой,- М.: Агропромиздат, 1987.- 174 с.

3.       Букин А.П. В дружбе с людьми и природой: книга для учителя.-М.: Просвещение, 1991,- 159 с.

4.       Гладков НА. и др. Охрана природи: учеб. пособие для студентов биол. спец. пед. ин-тов. - М.: Просвещение, 1975,- 299 с:

5.       Голубев И.Р. и Новиков Ю.В. Окружающая среда и ее охрана: кн. для учителя. - М.: Просвещение.- 1985.- 191

6.       Григорьев А. Уроки зкологических просчетов. //География в школе.- 1993.-Ш.- с. 12-17.

7.       ДежкинВ.В. Беседьіоб зкологии.-2-е изд.-М.: Мол. гвардия, 1979.-190 с.,ил,- (зврика).

8.       Диалектика в науках о природе и человеке. Труды І Всесоюзного совещания по философеким вопросам современного естествознания. Издательство "Наука", Москва 1983 г.

9.       Дотто Л. Планета Земля в опасности: пер. с англ., М.: Мир, 1988.- 208 с.

10.    Захлебный А.Н. Книга для чтения по охране природн: Для учащихся 9-10 кп. ер. шк.- М.: Просвещение, 1986.-175 с.

11.    Зверев И. Охрана природи и зкологическое воспитание школьников. //Воспит. школьников.- 1985.-N6.-0. 30-36.

12.    Эхо. Зкология, хозяйство, окружающая среда. Вьіп. 1 /сост. А.И.Козьірев, А.М.Костин,- М.: Прогресе, 1990.- 360 с.

13.    Иванов А.Ф. Физический зкеперимент с зкологическим содержанием: Помогаем понять и беречьприроду. //Физика в школе.-1996.- N3,- с. 32.

14.    Камалов Л. Методические аспектьг природоохранительного образования. //География в школе,- 1991.-N1.-0.41-42.

15.    Кучер Т.В. Зкологическое образование учащихся в обучешш географии: пособие для учителя. - М.: Просвещеяие.-1990.-128 с.

16.    Машбиц Я. География и вьіживание человечества. //География в школе.- 1993.- N3.- с. 4-7.

17.    Новиков Ю.В. Природа ичеловек.-М.: Просвещение, 1991.-223 с: ил. (Б-ка учителя биологии).

18.    Общая психология: Учеб. пособие для студентов пед. ин-тов / В.В.Богословский, А.А.Степанов, А.А.Виноградова и др.; Под ред. В.В.Богословского и др.- 3-є изд., перераб. и дон.- М: Просвещение, 1981.- 383 с

19.    Общая психология: учебник для студентов пед. ин-тов / Под ред. А.В.Петровского.- 2-е изд., доп., перераб.- М.: Просвещение, 1976.- 479 с.

20.    Платонов К.К., Голубев Г.Г. Психология. Учебник для индустриально-пед. техникумов. М., "Вьісшая школа", 1973.-256 с.:ил.

21.    Подосенова Е.В. Технические ередства защитьі окружающей средн.- М.: Машиностроение, 1988.- 144 с.

22.    Природа служит человеку. / сост. В.С.Канюшко, С.ЕЛавлюченко. Ми.: 1982.- 143 с.

23.    Проблеми охраны природы. Наука и пропоганда, Томск, 1972.-191 с. (Томский ордена Трудового Красного Знамени гос.ун-т им. В.В.Куйбншева. Всерос. о-во охраньї природи).

24.    Психологический словарь,- М.: Педагогика, 1983.- 448 с.

25.    Реймерс Н.Ф. Охрана природа и окружающей человека средьі: слов.-справ.- М.: Просвещение, 1992,-320 с.

26.    Родзевич Н.Н. и Пашканг К.В. Охрана и преобразование природь: уч. пос. - М.: Просвещение1986.-288 с.

27.    Роун Ш. Озоновьій кризис. Пятнадцатилетняя зволюция неожидаяной глобальной опасности: Пер. с англ.- М.: Мир, 1993,- 320 с.


Информация о работе «Формування екологічної свідомості школярів»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 78193
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
143386
0
0

... явища природи, ми закладаємо основу для їхнього екологічного виховання. Адже захищати і любити можна передусім те, що добре знаєш [11;С36-38]. Розділ ІІ. Шляхи використання дитячої літератури для формування екологічної культури школярів 2.1 Дитяча періодика України як засіб розвитку мовленнєвої творчості школярів Одним із основних напрямів національного виховання є розвиток індивідуальних ...

Скачать
160021
6
0

... із історичного та передового педагогічного досвіду екологічного виховання, а й узагальнили практику роботи вчителів сучасної початкової школи. Ці ж прийоми роботи ми пропонуємо використовувати на уроках та в позакласній діяльності для покращення процесу формування екологічної культури молодших школярів. Розробки вчителів в даній проблемі йдуть у трьох напрямах. Перший напрям. Створюється повні ...

Скачать
93477
3
2

... культури учнів початкових класів, поглибити розуміння дітьми взаємозв’язків у природі, взаємозалежності між її об’єктами та явищами. Однією з педагогічних умов ефективного формування екологічної культури молодших школярів є цілеспрямоване та системне планування уроків, виховних заходів з використанням екологічно спрямованого матеріалу, зв’язок його з життям, що забезпечує підпорядкованість всієї ...

Скачать
71395
4
0

... і засобів навчання, спрямованих на формування екологічної культури молодших школярів, органічне поєднання урочної, позакласної і позашкільної роботи.2. Дослідно-експериментальна робота здійснення екологічної освіти молодших школярів на уроках курсу «Я і Україна» у 2 класі   2.1 Аналіз навчальної програми з курсу «Я і Україна» (2 клас) Щоб з'ясувати, які екологічні знання передбачено у змісті ...

0 комментариев


Наверх