ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ЗАПРОПОНОВАНОЇ МЕТОДИКИ ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ РІДНОЇ МОВИ

153026
знаков
9
таблиц
2
изображения

2.3 ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ЗАПРОПОНОВАНОЇ МЕТОДИКИ ФОРМУВАННЯ КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ НА УРОКАХ РІДНОЇ МОВИ

Ефективність розробленої нами методики формування культури мовлення молодших школярів перевірялась у процесі проведення передбаченого планом експерименту.

Керуючись теоретичними висновками про вплив системи вправ на формування культури мовлення, ми визначились у методах дослідження, які найкращим чином відповідають його завданням. Це теоретичні методи дослідження: аналіз наукової літератури і методи порівняння та систематизації теоретичних даних, теоретичного моделювання і емпіричні методи дослідження: педагогічне спостереження, педагогічний експеримент (констатуючий, формуючий та контрольний етапи).

Як уже зазначалося педагогічний експеримент проводився в третіх класах двох шкіл (с.Острів та с.Буцневе). В дослідженні взяло участь 52 дітей восьми-дев’яти річного віку. У процесі формування культури мовлення молодших школярів ми керувались принципом розвиваючого навчання.

На першому етапі педагогічного дослідження на основі спостереження уроків рідної мови, а також на основі аналізу учнівських робіт, ми виявили рівень підготовки учнів обох третіх класів.

Рівень культури мовлення учнів контрольного і експериментального класів можна представити у таблиці. У відсотках ми визначили кількість учнів, в усному і писемному мовленні яких, трапляються різні типи порушення норм сучасної української мови. До уваги бралися учні обох третіх класів: контрольного (25 учнів, с.Буцневе) і експериментального (27 учнів, с.Острів).

 

Таблиця 1

Напрями щодо опанування учнями культури мовлення Порушення норм СУЛМ КЛАСИ
Контрольний клас Експериментальний клас
% Кількість учнів % Кількість учнів
Засвоєння норм сучасної української літературної мови орфоепічна правильність 72% 18 66% 18
граматична правильність 73% 18 64% 17
Формування навичок активної роботи зі словом точність мовлення 74% 19 67% 18
чистота мовлення 73% 18 68% 18
багатство мовлення 71% 17 63% 17
Формування вмінь діалогічного висловлювання доречність 73% 18 69% 19
мовленнєвий етикет 62% 15 56% 15
Формування навичок монологічного мовлення логічність 66% 16 70% 19
виразність 75% 19 69% 19
Середні показники 71% 17 66% 18

Аналізуючи результати у даній таблиці, можна зробити висновок про низький рівень культури мовлення молодших школярів як контрольного так і експериментального класів.

На другому етапі дослідження апробовувалась спеціальна методика формування культури мовлення. В контрольних класах навчання відбувалося за традиційною програмою з рідної мови для початкової школи. В експериментальному класі застосовувалась спеціальна методика, яка передбачала формування культури мовлення за допомогою використання спеціально відібраних вправ.

У процесі експериментального дослідження та після його завершення аналізувалися учнівські роботи як експериментального класу, так і контрольного. Результати аналізу свідчать про те, що в учнів експериментального класу порівняно з учнями контрольного класу відбулися позитивні зрушення у формуванні культури мовлення. Кількість порушень норм української мови, які трапляються в усному та писемному мовленні учнів експериментального класу значно зменшилась.

 

Таблиця 2

Напрями щодо опанування учнями культури мовлення Порушення норм КЛАСИ
Контрольний клас (25учнів) Експериментальний клас (27учнів)
% Кількість учнів % Кількість учнів
Засвоєння норм сучасної української літературної мови орфоепічна правильність 63% 15 46% 12
граматична правильність 59% 15 45% 12
Формування навичок активної роботи зі словом точність мовлення 64% 16 48% 13
чистота мовлення 62% 14 50% 14
багатство мовлення 67% 17 30% 8
Формування вмінь діалогічного висловлювання доречність 65% 16 48% 13
мовленнєвий етикет 56% 14 32% 9
Формування навичок монологічного мовлення логічність 59% 15 42% 11
виразність 60% 15 45% 12
Середні показники 62% 15 43% 11

Щоб краще порівняти результати досліджень на констатувальному етапі і контрольному ми пропонуємо розглянути діаграми, які показують, наскільки покращився рівень культури мовлення в учнів експериментального класу. Розглянемо спочатку результати аналізу на констатувальному етапі дослідження (Діаграма 1).

 

Діаграма 1.

З даної діаграми видно, що на констатувальному етапі кількість дітей, в мовленні в яких трапляються помилки різного типу, в контрольному та експерименталльному класах майже однакова. А вже на контрольному етапі нашого дослідження кількість дітей, в культурі мовлення яких трапляються помилки в контрольному класі зменшилась на 9%, а в експериментальному – на 23% (Діаграма 2).

 


Діаграма 2.

Отже, підсумовуючи все вище сказане, слід наголосити на необхідності включення вправ із формування культури мовлення у структуру кожного уроку рідної мови початкової школи. Позитивні зрушення в учнів експериментального класу свідчать про ефективність створеної нами методики та необхідність подальшого її удосконалення і планування на її основі уроків рідної мови.

 


ВИСНОВКИ

У загальних висновках та рекомендаціях викладено результати дослідження. Основні з них такі:

1. Процес формування культури мовлення стає ефективнішим, якщо опиратися на психологічні основи та психолінгвістичні особливості його опанування, лінгвістичні основи, які включають засвоєння дітьми орфоепічних, лексичних і граматичних норм сучасної української літературної мови.

2. Розкрито зміст поняття “культура мовлення” як комплексу, що складається з сукупності і системи основних комунікативних ознак і розуміється нами як здатність мовців правильно, точно, логічно висловлюватись, добираючи мовновиражальні одиниці відповідно до мети і обставин комунікації та загальноприйнятого мовленнєвого етикету.

3. Експериментально доведено, що набуття вмінь досконалого мовлення виробляється ефективно, якщо забезпечується вчителем відповідна організація навчально-мовленнєвої діяльності, яка полягає, передусім, у створенні системи вправ для опанування мовленнєвої культури, спеціальному мовному забезпеченні цього процесу (мовленнєве середовище, позитивне емоційне стимулювання, пізнавальний інтерес, активізація мовленнєвої діяльності), зразковому мовленні педагога.

4. З’ясовано, що у структурі вмінь унормованого мовлення молодших школярів домінуючими виступають правильна звуковимова, уточнення, збагачення й активізація лексичного складу, опанування діалогічної та монологічної форм мовлення. Згідно з цим, як переконує дослідно-експериментальна робота, формування культури українського мовлення молодших школярів має підпорядковуватись таким чотирьом напрямкам:

- засвоєння норм сучасної української літературної мови;

- формування навичок активної роботи зі словом;

- формування вмінь діалогічного висловлювання;

- формування навичок монологічного мовлення.

5. Визначено, що опанування молодшими школярами основних комунікативних ознак мовленнєвої культури має відбуватись поетапно, з урахуванням ступеня нарощення труднощів, закономірностей набуття мовленнєвих умінь і навичок, виділення трьох послідовних етапів: первинно-ознайомлювального, репродуктивно-діяльнісного, комунікативно-творчого.

6. Як засвідчило дослідження, у процесі формування культури мовлення доцільно використовувати адекватні методи мовленнєвої практики: пояснювально-ілюстративний, імітаційний, репродуктивний, оперативний, продуктивно-творчий (комунікативний).

7. У дослідженні встановлено, що зміст мовного матеріалу має відповідати принципам комунікативної цінності, доступності та системності, нести комунікативне і діяльнісно-змістове наповнення поряд із лінгвістичним і культурологічним; в певній єдності та послідовності відповідати необхідності формування основних комунікативних ознак культури мовлення.

8. На підставі аналізу експериментальних даних з’ясовано, що системність і різноманітність підготовчих і мовленнєвих вправ за змістом і формою виконання мають забезпечувати позитивну мотивацію навчальної діяльності, збуджувати пізнавальний інтерес школярів щодо оволодіння досконалим мовленням, виховувати повагу до української мови як державної; свідоме ставлення учнів до норм, притаманних системі сучасної української літературної мови.

9. Стрижнем експериментального навчання виступили розробка і практична реалізація науково обґрунтованої і методично доцільної лінгво-дидактичної експериментальної методики формування культури мовлення молодших школярів, яка включала поетапність засвоєння основних комунікативних ознак мовленнєвої культури, методичне забезпечення і відповідну організацію навчально-мовленнєвої діяльності.

10. Дослідження дозволило простежити відчутні позитивні зміни у засвоєнні молодшими школярами експериментальних класів основних комунікативних ознак культури мовлення. Покращилась змістовність висловлювань, кількість реплік у діалозі та монолозі, їх насиченість граматичними формами, мовно-виражальними засобами.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

1.   Антоненко – Давидович Б. Як ми говоримо. –К., 1994. – С.312с.

2.   Бабич Н.Д. Основи культури мовлення. – Львів: Світ, 1990., 28

3.   Бабич Н.Д. Практична стилістика і культура української мови: Навч.пос.- Львів: Світ, 2003.- 432 с.

4.   Бадер В. Розвиток інтонаційних умінь першокласників// Початкова школа. – 1997. - №2. – С.9.

5.   Бадер В. Розвиток мовлення школярів під час роботи над реченням. – 2000. - №8. – С.41.

6.   Безрукова І. Розвиток мовлення першокласників засобами малих пісенних і речетативних фольклорних форм// Рідна школа. – 2003. – №6. – С.31.

7.   Бєляєв О. Культура мовлення вчителя-словесника // Дивослово. – 1995. - № 1. – С. 37-44.

8.   Біляєв О. Культура мовлення вчителя словесника// Дивослово. – 1995. - №1. – С.37.

9.   Богдан С. Мовлення українських дітей і всесвіт рідного слова// Дивослово. – 1996. - №4. – С.16.

10.      Богуш А.М. Методика навчання української мови в дошкільних закладах: Навчальний посібник. – К.: Вища школа, 1993. – 327с.

11.      Бородич А.М. Методика развития речи детей. – М.: Просвещение, 1981. – 255 с.

12.      Варзацька Л.О. Активізація мовленнєвої діяльності учнів // Початкова школа.- 1991 - № 2 – С. 23-28.

13.      Варзацька Л.О., Дика Н.М. Сторінки альтернативного підручника „Рідна мова й мовлення”// Початкова школа. – 1995. - №8. – С.14-17.

14.      Вашуленко М. Формування мовної особистості молодшого школяра в умовах переходу до 4-річного початкового навчання. // Початкова школа. – 2001. - №1 – С.11-14.

15.      Вашуленко М.С. Орфоепія і орфографія в 1 – 3 класах: Посібник для вчителів. – К.: Радянська школа, 1982. – 104с.

16.      Винницький В.Л. Наголос у сучасній українській мові. – К.: Радянська школа, 1984. – 169с.

17.      Винокур Г. Говорящий и слушающий: варианты речевого поведения. – М.: Наука, 1993. – 172 с.

18.      Вихованець І. Наголошування слів// Трибуна лектора. – 1973. - №5. – С.24.

19.      Выготський Л.С. Мышление и речь. Проблемы психологии развития ребенка. – М.: Просвещение,1976. – 514с.

20.      Гальперин П.Я. Психология мышления и учение о поэтапном формировании умственных действий. –М.: Просвещение, 1978. – 376с.

21.      Глазова О. Ситуативні вправи для формування умінь і навичок діалогічного мовлення//Дивослово. – 2003. - №5. – С.40.

22.      Головин Б.Н. Основы культуры речи. – М.: Высшая школа, 1980. – 335 c.

23.      Гольберт А.М. Особливості оволодіння учнями молодших класів лексикою рідної мови. – К., 1979.

24.      Гончар О.Т. Нашій мові – жити// Літературна Україна. – 1989. - 2.11.- С.1.

25.      Демиденко Л.П. Речевые ошибки. – М.: Высшая школа, 1986. – 240 с.

26.      Демидчик Г. Вживання сполучників і часток як засіб увиразнення мовлення учнів// Початкова школа. – 1999. - №10. – С.13.

27.      Дика Н. Поняття культури мовлення учнів// Дивослово. – 2002. - №2. – С.50.

28.      Доленко М.Т., Дацюк І.І., Кащук А.Г. Сучасна українська мова. – К.: Вища школа, 1987. – 350с.

29.      Дорошенко С.І. та ін. Методика викладання української мови: Навч. пос. – К.: Вища школа, 1992. – 380 с.

30.      Дудик П. Наголошування слів і культура мовлення// Дивослово. – 2003. - №4. – С.19.

31.      Єрмоленко С.Я., Бибик С.П., Тодор О.Г. Українська мова. Короткий тлумачний словник лінгвістичних термінів /За ред. С.Я.Єрмоленко, - К.: Либідь, 2001. – 224 с.

32.      Жовтобрюх М. Культура слова. – К., 1988. – 254с.

33.      Жуйков С.Ф. Опыт реализации принципов развивающегося обучения в начальном курсе русского языка. – Тбилиси, 1969. – 340с.

34.      Зборовець В. Мова вчительська на Кам‘янеччині // Шлях освіти – 1926. - №10. – С.115-123.

35.      Зимняя И.А. Психологические аспекты обучению речи. – М.: Просвещение, 1988. – 158с.

36.      Иванова С.Ф. Речевой слух и культура речи. М.: Просвещение, 1970. – 168с.

37.      Ильяш М.И. Основы культуры речи. – Киев-Одесса, 1984. - 178с.

38.      Калмикова Л., Марченко. Психолінгвістичні й лінгвометодичні підходи до змісту формування у першокласників мовленнєвих умінь і навичок міркувати// Початкова школа. – 2000. - №5. – С.5.

39.      Климова К.Я. Психологічні особливості формування культури мовлення майбутніх учителів початкових класів // Педагогіка і психологія. – 1998. - № 3. – С. 179-184.

40.      Коваль А.П. Культура ділового мовлення. –К., 1982. – 235с.

41.      Коваль А.П. Культура української мови. – К., 1966. – 257с.

42.      Коваль А.П. Слово про слово. – К.: Радянська школа, 1986. – 384 с.

43.      Ковальчук Т. Культура мовлення. Правильне вживання числівника в усному і писемному мовленні// Все для вчителя. – 20003. - №25. – С.9.

44.      Коменский Я.А. Об изгнании косности из школ. – Собр. соч. – Т. 2., 126с.

45.      Кошачевський С.С. Техніка мови. – К., 1983. – 223с.

46.      Кравчук Д.М. Писемне мовлення учнів 1-3 класів. – К.: Радянська школа, 1984. – 196с.

47.      Кривенчук Е. Правильна вимова //Радянська школа. – 1988. – С.8.

48.      Кудрик Л. Памфіл Юркевич про вивчення мови в школі// Дивослово. – 2000. – №7. – С.31.

49.      Культура мови/ За ред. Пономарів О. – К.: Довіра, 2000. – 170с.

50.      Культура української мови/ За ред. Русанівського М.В. - К., 1990. – 321с.

51.      Кутенко Л.О. Особливості роботи над словом// Початкова школа. – 1990. - №12. – С.17.

52.      Кучеренко Є.М. Проблеми мовної культури в школі// Українська мова і література і школа. – 1989. - №7. С.8-6.

53.      Кучерик О. Засоби естетичної виразності мови та їх вплив на учнів// Диво слово. – 1998. - №3. – С.13-15.

54.      Леонтьев А.А. Язык, речь и речевая деятельность. – М.: Просвещение, 1969. – 324с.

55.      Леонтьев А.Н.Общее понятие деятельности. – М.: Просвещение, 1987. – 254с.

56.      Лурия А.Р. Язык и сознание/ Под ред. Е.Д. Холмской. – М.: МГУ, 1979. – 320с.

57.      Львов М.Р. Место развития речи учащихся на уроках грамматики// Начальная школа. – 1976. - №9. – С.15.

58.      Львов М.Р. Основы развития речи учащихся на уроке грамматики// Начальная школа. – 1976. - №7. – С.5-12.

59.      Мазур О. Психологічні аспекти розвитку мовлення учнів// Рідна школа. – №11. – С.74.

60.      Макаренко А.С. Мои педагогические воззрения. Пед. сочинения в 8-и томах. Т.4. – М.: Педагогика, 1984.

61.      Мацько Л.І. Культура мови// Початкова школа . – 1996. - №5. – С.33.

62.      Методика викладання рідної мови в середніх навчальних закладах / За ред. М.І. Пентилюк: Підручник для студентів-філологів. – К.: Ленвіт, 2000. – 264 с.

63.      Методика обучения русскому языку в начальных классах/ Под ред. М.Р. Львова, Т.Г. Рамзаевой, Н.Н.Светловской. – М.: Просвещение,1987. – 415с.

64.      Морська Я.Ф. Українська мова: критерії оцінювання досягнень учнів. – Тернопіль: Астон, 2001. – 40с.

65.      Навчання і виховання учнів 1 класу: Методичний посібник для вчителів / Упор. Савченко О.Я. – К.: Початкова школа, 2002. – 464 с.

66.      Наумчук М.М. Сучасний урок української мови в початковій школі (методика і технологія навчання). – Тернопіль.: Астон, 2001. – 215с.

67.      Наумчук М.М., Лушпинська Л.П. Словник – довідник термінів і понять з методики української мови. –Тернопіль: Астон, 2003. – 132с.

68.      Одарченко П. Про культуру мови: Збірник статей. – К.: Смолоскип. – 1997. – 320с.

69.      Олійник Б.І. Мова – це голос народу// Літературна Україна.,1989. - 2.11. –С.1.

70.      Олійник Т. Питання філології: Збірник наукових праць ТДПУ,1997. – С.91-93.

71.      Пазяк О.М., Кисіль Г.Т. українська мова і культура мовлення: Навчальний посібник. – К.: Вища школа. - 1995. – 239с.

72.      Пономарів О. Культура слова: мовно-стилістичні поради. – К.: Либідь, 2002. – 240с.

73.      Пономарів О. Стилістика сучасної української мови : підручник. – К.: Либідь, 1993. - 248 с.

74.      Програми середньої загальноосвітньої школи. 1–4 класи. – К.: Початкова школа, 2006. – 432 с.

75.      Рідне слово. Питання мовної культури (Вип. 5). – К.: Наукова думка, 1971. – С.71.

76.      Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К.: Абрис, 1997. – 358с.

77.      Савченко О.Я. Порівняння у навчанні учнів початкових класів. – К.: Радянська школа, 1977. – 135с.

78.      Савченко О.Я. Сучасний урок у початкових класах. – К.: Магістр, 1997. – 225с.

79.      Симоненко Т. Виховувати мовну культуру з дитинства// Початкова школа. – 2000. - №8. – С.44.

80.      Синиця І.О.Психологія усного мовлення учнів. – К.: Радянська школа,1974. – 197с.

81.      Скворцов Л.И. Культура русской речи. – М.: Знание, 1995.

82.      Смірнова Л. Культура мовлення. Звертання. Слова ввічливості. // Розкажіть онуку. – 2003. - №13. – С.58.

83.      Соловець Л. Робота над фразеологізмами ввічливості// Початкова школа. – 2000. - №4. – С.11.

84.      Стаднік В.І. Культура мовлення: формування уявлення про культуру мовлення і культуру спілкування// Розкажіть онуку. – 2003. - №14-15. – С.33.

85.      Струганець Л. Теоретичні основи культури мови. – Тернопіль: Астон, 1999. – 197с.

86.      Сухомлинський В.О. Народження громадянина. – Зібр. тв. У 5-и томах. – Т.3. – С. 283-659.

87.      Сухомлинський В.О. Рідне слово. – Зібр. тв. У 5-и томах. – Т.3. – С. 201-216.

88.      Сухомлинський В.О. Слово рідної мови. – Зібр. тв. у 5-и томах. – Т.5. – С. 160-167.

89.      Сухомлинський В.О. Вибрані твори: У 5 т. – К.: Радянська школа, 1976-1977. – Т.1. – 654 с.

90.      Тамрецький І. Мовленнєво–публіцистична культура учнів// Дивослово. – 1999. - №12. – С.14.

91.      Толстой Л.Н. Педагогические сочинения. – М.: Изд-во Минпроса РСФСР, 1953.

92.      Трунова В.А. Лінгвістичні основи формування мовленнєвих умінь//Початкова школа. – 1995. - №2. – С.12.

93.      Ухіна Т.Б. Календарне планування навчального матеріалу: 1 клас. – Тернопіль: Мандрівець, 2001. – 16с.

94.      Ушинский К.Д.Педагогические сочинения: В 2-х томах. – Т.2., 213

95.      Ушинський К.Д. Про початкове викладання російської мови// Вибр. пед. твори: У 2т. – К. – 1983. – Т.2. – С.220-221.

96.      Ушинський К.Д. Руководство к преподаванию по „Родному слову”. – М., 1968. – 267с.

97.      Ушинський К.Д. Собрание сочинений. – М-Л., 1950. – Т.8. – 286с.

98.      Ушинський К.К.Вибрані твори К.: Радянська школа, 1954. –т.2. – 628с.

99.      Федоренко Л.П. Принципы обучения русскому языку. – М.: Просвещение, 1973. – 134с.

100.    Хаджирадєва С.К. , Торган Н.М. Ділова риторика: Робочий зошит і програма модуля. - Одеса, 2002. - 110 с.

101.    Хоменко Л. Увага: Орфоепія// Українська мова та література. – 1999. – 13 (125). – С.10.

102.    Хорошовська О. Розвиток українського мовлення молодших школярів// Початкова школа. – 1997. -№8. – С.14-16.

103.    Хрестоматія з історії вітчизняної педагогіки. – К.: Радянська школа, 1961. – 542 с.

104.    Юкало В.Я. Культура мови: Навчальний посібник/ За ред. Л.В. Струганець. – Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. – 231с.

105.    Юркевич П. Чтения о воспитании. – М.: Просвещение, 1989. – 276с.

106.    Яковлев К. Как мы портим русский язык. –М., 1976. - 178с


ДОДАТОК 1

 

Мовленнєві вправи на формування орфоепічної та граматичної правильності

 

1. Прочитай і вивчи напам’ять скоромовку.

–          Дзу – дзу-дзу! – дзвеніла пилка.

–          Джу – джу – джу! – бриніла бджілка.

2. Прочитай і відгадай загадку. Загадай її іншим дітям. У загадці і вірші правильно вимовляй звуки [дж], [дз], [дз׳].

ЗАГАДКА

Дзьобан – дзьобанець,

червоний гребінець,

червона борода,

поважна хода.

Тамара Коломієць

ШКОЛА

Бігають сміються діти,

та – лиш дзвоник задзвенить,

стане тихо, ніби в квіти

поховались бджоли вмить.

Дмитро Павличко

3. Позначте ряд звуків (у квадратних дужках), під час вимовляння яких струмінь видихуваного повітря не натрапляє ні на які перешкоди. Запишіть букви, якими можуть позначатися на письмі ці звуки.

4. Запишіть кілька слів зі звуками [т], [л׳] в різних позиціях слова.

5. Позначте (в квадратних дужках) тільки дзвінкі приголосні звуки, що чуються в словах: зошит, дуб, жабка, дзиґа, дзьоб, сито, діжка.

 


ДОДАТОК 2

 

Мовленнєві вправи на засвоєння точності

1. Прочитайте подані словосполучення. Чи є відмінність у їх змісті? У чому вона виявляється?

Пройшов вулицю — пройшов через вулицю;

показувати книжку — показувати на книжку;

розповідати новини — розповідати про новини;

заплітати косу — заплітати в косу;

заховати зошити — заховати в зошити.

2. З’ясуйте, чи однакове значення словосполучень із різними прийменниками.

1. Покласти ... стіл (на, у, під, за).

2. Почепити ... вікном (над, за, під, перед).

3. Сховати ... шафі (на, у, під, за).

3. З’ясуйте, на що вказує прийменник на у наведених словосполученнях. Поясніть, у чому полягає багатозначність прийменників.

Покласти на стіл; вийти на люди; легко на душі; повернутися на світанку; багато зазнати на віку; на шаблях битися; вибачайте на цьому слові; зосередитись на чомусь.

4. Назви предмети, зображені на малюнках (ложка, діжка, гриб, дід, жолудь, ніж, дзьоб, гарбуз, лебідь, голуб тощо).

Склади речення зі словами – назвами зображених предметів.

5. Прочитай речення, поставте слова, що в дужках, у потрібній формі: У нашому парку росте багато (берези). На полиці стоять дві (книжок). Школа придбала сто пар нових (лижі).

6. Доповни речення потрібними за змістом словами: Дніпро широкий. А Прип’ять … . Від нашого села до Тернополя далеко, а до Кременця … .


ДОДАТОК 3

 

Мовленнєві вправи на оволодіння чистотою мовлення

1.         Прочитайте слова. Правильно вимовляй подовжені звуки.

гілля - Галя віття - Вітя
написання - долоня піччю - печу
волосся - Люся міццю - водицю

Складіть звукові моделі однієї пари слів (на вибір)

2.         Прочитайте виразно вірш.

ДУБ І КАЛИНА

Нахиляє дуб високий

серед пишної долини

віти дужі і високі

до червоної калини.

Зробіть звуко-буквенний аналіз виділених слів у такому порядку:

1.         Вимов слово вголос.

2.         Назви послідовно в ньому звуки і побудуй звукову модель.

3.         Поділи слово на склади.

4.         Визнач наголошений склад і познач наголос.

5.         Запиши слово буквами.

6.         Назви голосні звуки і букви, якими вони позначені.

7.         Назви голосні звуки і букви, що їх позначають

3.         Прочитайте слова. На місці букв я, ю, є ,ї після апострофа чітко вимовляйте по два звуки: [йа], [йу], [йе], [йі].

в’яз п’ять сім’я голуб’ятко подвір’я
в’юн п’ють сім’ю б’ють пір’їна
в’ється п’є сім’єю б’ється матір’ю
солов’ї п’ятірка у сім’ї торф’яний верф’ю

Информация о работе «Формування культури мовлення молодших школярів на уроках рідної мови»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 153026
Количество таблиц: 9
Количество изображений: 2

Похожие работы

Скачать
101390
2
2

... і нічого не наказало?” і роботу над ними [Додаток 1]. Працюючи над розробкою спеціальної методики формування комунікативних умінь і навичок на уроках рідної мови, ми користувались методичними посібниками, в яких були запропоновані вправи для формування комунікативних умінь і навичок молодших школярів. Серед них, звичайно, були і твори за зачином та кінцівкою і лише за зачином. Ми усистематизували ...

Скачать
118122
8
0

... ї активності у молодшого школяра на уроках української мови в експериментальному дослідженні З метою визначення ефективності різних видів вправ, спрямованих на розвиток пізнавальної активності у молодших школярів на уроках української мови, було проведене контрольне тестування. Яке ставило перед собою вирішення таких завдань: 1) виявити рівень розвитку пізнавальної активності у молодших ...

Скачать
50020
0
0

... навичок. Гра стимулює пізнавальну активність учнів, викликає в них позитивні емоції у процесі навчальної діяльності, сприяє розвитку асоціативного мислення та фантазії. Така організація дітей до роботи з текстом на всіх уроках читання є продуктивною, суттєво допомагає при навчанні молодших школярів читанню. Урок читання , як і будь який урок рідної мови , в першу чергу повинен задавати високий ...

Скачать
144864
4
3

... -практичних конференціях ТНПУ ім. В. Гнатюка в 2008-2009н. роках та у виступах на педагогічних читаннях у м. Львові в 2007-2009рр. Розділ 1. Розвиток мовленнєвої діяльності молодших школярів на уроках читання 1.1.     Сутність та розвиток мовленнєвої діяльності молодших школярів Кожна людина користується рідною мовою, щоб передати свої думки і розуміння думок, висловлених іншими. Дитина, ...

0 комментариев


Наверх