6. Опорядження виробу. При карбуванні на кришці рамку для композиції робити не обов’язково, нею послужить її ободок.
7. Техніка безпеки. Перед початком робіт учитель подає вступні інструктаж із розгляду вимог безпечної праці при карбуванні. Вони проводяться систематично, на кожному занятті. Для зменшення зорової напруги при виконанні тонкої, акуратної (ювелірної) роботи, необхідно забезпечити відповідне освітлення. Можна використовувати як люмінесцентні, так і лампи розжарювання. Освітлення повинно падати зверху спереду, оскільки в роботі беруть участь дві руки і при боковому освітленні від них буде створюватися тінь. У зв’язку з. цим робочі столи слід розставляти перпендикулярно до вікон. Велику обережність також потрібно проявляти при термічній і хіміко-термічній обробці поверхонь виробів.
3. Рельєфне карбування
Слід зазначити, що учні 7-го класу, які вже два роки займаються в гуртку карбування, можуть приступати до роботи над складнішою його технікою - рельєфною. Вона відрізняється від плоскорельєфної тим, що зображення на виробі значно виступає над поверхнею фону і має достатнє пророблення; чітко, рельєфно виконується кожна деталь. Технологічна послідовність рельєфного карбування є аналогічною до описаної вище.
1. Підбір об’єктів праці. Початок занять у гуртку із семикласниками доцільно розпочати показом виробів, виконаних у різних техніках карбування, запропонувавши учням самим зробити їх порівняльний аналіз. Таким чином, одночасно можна ознайомити школярів як із технікою рельєфного карбування, так і дати їм можливість підібрати для себе об’єкти праці. Гуртківці, збагачені набутим досвідом роботи в попередні роки, сміливо можуть переходити до виконання складніших орнаментів, натюрмортів, зображень птахів, звірів, а також людей. Підібраний малюнок необхідно узагальнити, відобразити декоративний характер, упустити другорядні дрібні деталі, зберігши основні й характерні. Цього вимагає специфіка карбованого зображення і пластичні властивості металу, якому не властиве тонке пророблення всіх видимих оком деталей.
Роботу учнів 7 класу можна організувати як фронтально, так і індивідуально. Але перевагу доцільно віддавати індивідуальній формі виконання виробів, пропонуючи школярам, з кожним разом складніші об’єкти праці.
2. Вибір заготовки, та її підготовка до роботи. Найдоступнішим матеріалом для рельєфного карбування є харчова жерсть, яку можна отримати з консервних банок з-під кави, халви, мармеладу. Підготовити такий матеріал для роботи легко. Якщо банку розпустити по шву, видалити кришку і дно, то отримаємо лист білої жерсті прямокутної форми розмірами 250 х 100 мм. А це цілком достатньо для виконання навчального завдання. Для пом’якшення властивостей жерсті її відпускають; якщо ж карбування з декоративних міркувань задумане світлого кольору, тоді пластину відпускати не слід.
З. Нанесення малюнка. Інструменти та пристрої. Багатофігурні композиції доцільно переводити на пластину канфаруванням. У цьому випадку малюнок без кальки кладуть безпосередньо на пластину і прикріплюють його до поверхні пластиліном чи милом. Після цього карбом-розхідником проробляють всі контурні лінії малюнка, вибиваючи на пластині часті лінії. Коли зняти папір з малюнка, то на металі буде чітко видно сюжет композиції.
Для рельєфного карбування потрібно більше інструментів ніж для плоскорельєфного. Це і дерев’яні карби для погашення фону, і карби для витягування рельєфу з протилежного боку пластини. Але вони не є складними і їх можна виготовити в шкільних майстернях, про що ми також вже писали.
Важливе значення при роботі в цій техніці карбування має вибір основи (підкладки). Нею може бути шматок войлоку, свинцева плита; використовують також бітумну підкладку. ЇЇ готують на відкритому повітрі або в добре провітрюваних приміщеннях. Розплавлений бітум потрібно перемішати, щоб вся маса стала однорідною. Потім до неї додають просіяний пісок (або попіл); суміш ретельно перемішують і виливають у приготовлений ящик. Коли маса охолоне на її поверхні встановлюють заготовку для карбування. Щоб цю пластину надійно та рівномірно закріпити, її попередньо трохи підігрівають. Розтопивши бітум, сама пластина щільно закріплюється на підкладці після охолодження, не залишаючи повітряного простору між ними. Цей спосіб вимагає суворого дотримання правил техніки безпеки і протипожежної безпеки; тому, як підкладку в рельєфному карбуванні під випуклі місця краще використовувати пластилін. Він добре витягує метал, не бруднить руки та інструменти.
4. Вибивання рельєфу. Розпочинаючи карбування, карб-розхідник рекомендують тримати трьома пальцями: великим, вказівним і середнім. При цьому його не потрібно відривати від пластини, переставляючи по ходу роботи в нове положення перед наступним ударом. Бо в цьому випадку одержимо на контурі нерівномірно вибиті лінії.
Спочатку робиться перший прохід карбом-розхідником по контуру. Після цього дерев’яними карбами гасять (опускають) фон навколо малюнка. При цьому рельєф ніби піднімається вгору. Пізніше перекидаємо пластину і робимо витяжку також дерев’яними карбами. Для зняття внутрішніх напружень виріб відпускають у муфельній печі. На рівній металевій плиті за допомогою карбів (краще дерев’яних) вирівнюють декоративну пластину. Це є перший етап роботи; його результатом є малюнок, виконаний у плоскорельєфній техніці. При наступному етапі карбування необхідно підняти, витягнути найбільш об’ємні, виступаючі деталі композиції. Ці місця потрібно щільно заповнити пластиліном і зробити другий прохід карбом-розхідником. Після цього слід вибрати пластилін із протилежного боку пластини витягнути ті місця, які на рельєфі повинні виступати об`ємніше. Виконавши цю роботу відпускаємо виріб, заодно спалюючи залишки пластиліну. Для утворення шороховатості фону робимо прохід карбом-лощатником на гумовій підкладці. На твердій основі вирівнюємо виріб так, щоб фон довкола рельєфу всіма точками торкався плити. Виріб готовий.
5. Тонування виробів Для надання виробам більшої виразності, його тонують, використовуючи прості і доступні в умовах школи способи. Мідь, латунь, алюміній, харчова жерсть добре патонуються соляркою і бітумом. Це робиться так. Ганчіркою, змоченою в паливі, проводимо по поверхні бітуму. Ганчірка чорніє, оскільки активна рідина його розчиняє. Нею змащують всю поверхню виробу, особливо заглибини фону. У такому вигляді виріб прогрівають в полум’ї паяльної лампи чи в муфельній печі. Темна суміш в’їдається у гарячу пластину. Після охолодження, випуклі місця знову протирають ганчіркою, змоченою у солярці або бензині, у результаті чого вони стають світлими.
Якщо виріб з міді, його можна тонувати за допомогою відпуску, при якому мідний лист стає коричневим і блискучим. У цьому випадку поверхню виробу покривають тонким шаром олії і нагрівають доти, поки масло не випарується
Можна запропонувати такий хімічний метод тонування. Азотну кислоту змішати із соляною у співвідношенні 2: 1 і цю сполуку розбавити 3-4-ма ваговими частинами води. Отриманим розчином можна обробляти поверхню виробів із білої жерсті. Виріб треба прогріти із зворотного боку до появи на його поверхні розплавленого шару олова. Металу дають охолонути, кладуть на рівну площину і швидко протирають ватним тампоном, змоченим в утвореній вище сполуці На малюнку з’являться кристали олова, які нагадують морозяні візерунки на вікнах. Слід зазначити, що роботу із кислотами повинні виконувати самі вчителі із суворим дотриманням правил техніки безпеки.
6. Опорядження виробів. Готовий виріб можна вставити в дерев’яну рамку, а можна зробити його у вигляді панно, загнувши краї металу. Це робиться так. По всьому контуру виробу, із зворотного боку проводимо краями по дві паралельні лінії на віддалі 3 - 4 мм. У тих місцях, де вони перетинаються, робимо надріз ножицями і зайві частини металу видаляємо. За тими лініями, які ближчі до рельєфу, робимо згин під прямим кутом до виробу; а які дальші від рельєфу, - загинаємо краї паралельно до поверхні виробу.
7. Техніка безпеки. Учням слід постійно нагадувати про дотримання правил техніки безпеки, особливо під час приготування бітумної підкладки, відпуску заготовки та патонуванні. Для роботи їх необхідно забезпечити брезентовими рукавицями (не менше двома парами), ковальськими кліщами, захисними окулярами, респіраторами. Дотримання правил техніки безпеки і санітарно-гігієнічних норм дозволить школярам без травм засвоїти технологію рельєфного карбування, і вони від результатів своєї праці отримуватимуть моральне та естетичне задоволення
Заняття в гуртку карбування мають носити, в загальному, практичний характер. Професійні прийоми школярі можуть засвоювати при виконанні кожного із завдань, навчання повинно іти в процесі творення. При виконанні першої композиції в матеріалі учні зможуть засвоїти певний (один або два) прийом, іншим разом - ще декілька, і так дальше. Звичайно, з під рук школярів, зокрема 5-6-го класів, на перших порах будуть виходити, як правило, роботи далекі від досконалості. Але в очах дітей буде відчуватися, просвічуватися жива зацікавленість; й індивідуальність виробів буде збережена.
Крім практичних завдань, доцільно планувати екскурсії в музеї на виставки, зустрічі з майстрами народного та декоративно-ужиткового мистецтва, а також відвідування підприємств металообробної промисловості.
Тема 1. Вступне заняття - 2 год
Ознайомлення з технікою металопластики; історичні етапи розвитку. Демонстрування виробів, виконаних в цій техніці. Міжпредметні зв’язки. Вимоги охорони праці й техніки безпеки при виконанні основних карбувальних та допоміжних робіт. Організаційні питання.
Тема 2. Інструменти і пристрої для роботи - 4 год
Виготовлення необхідних пристроїв та інструментів. Ознайомлення з властивостями матеріалів.
Аналіз можливостей виготовлення інструментів і пристроїв з підручних матеріалів. Вибір матеріалу із врахуванням його технологічних властивостей. Підготовка пластини до роботи.
Тема 3. Способи перенесення малюнків. Тиснення на металі - 8 год
Особливості роботи штихелем, карбом-лощатником. Витиснення зворотної лінії композиції. Виконання практичної роботи за зразком
Практична робота. Виконання за зразком нескладного геометричного орнаменту для декорування кришки пеналу. (Ця практична робота полягає у видавлюванні контуру двома паралельними лініями без проробки фону. Зразком може служити простий орнамент із геометричних фігур). Опорядження виробу. Виготовлення замазки для надання виробу твердості.
Співрозмірність елементів виробу із призначенням предмета. Послідовність роботи над композицією; ескіз (підготовлений малюнок); виконання його на матеріалі. Створення фону навколо композиції.
Практична робота. Вироби для прикрашання навчальних кабінетів, лабораторій. Виконання основних операцій перед початком роботи.
Підготовка матеріалу для роботи (якщо завдання має виконуватися з підсобного матеріалу): розрізання банки з-під пива; розмічання; правлення; відрізування зайвого металу зі швами; обпилювання гострих країв.
Нанесення зображення (через копірку). Тиснення ліній. Створення клітчастого фону (пророблення фону). Надання зображенню твердості.
Тема 5. Технологія виконання виробу. Композиція на довільну тему - 10 год
Технологічна послідовність виконання виробу: від підготовленого малюнка до виробу з твердою основою. Особливості роботи з фольгою. Колективна робота (створення композиції та розподіл її елементів для виконання гуртківцями).
Практична робота. Виконання букв з фольги в техніці металопластики для прикраси обкладинки альбому з об’єктами праці. Перенесення контуру букв на фольгу. Тиснення їх і утворення лінії із зворотного боку фольги. Заливання замазкою. Вирізування і наклеювання їх на обкладинку альбому.
Тема 6. Технологія виконання виробу із зображенням тварин - 12 годВибір об’єктів праці (творче завдання). Особливості виділення всіх елементів композиції. Різні способи оздоблення виробів; оздоблення виробу термічним способом.
Практична робота. Розробка та виконання зооморфних сюжетів.
Тема 7. Творче завдання індивідуального характеру - 12 год
Вибір тематики майбутнього виробу. Композиція з естетичного сприймання природи в навколишньому житті. Аналіз виробів професійних художників.
Практична робота. Збір додаткового образотворчого матеріалу (замальовки). Виконання виробу для прикрашання стін коридора та фойє школи.
Тема 8. Виконання виробу складного творчого характер. - 14 год
Аналіз складних композиційних виробів. Співрозмірність двох елементів композиції. Особливості їх реалізації.
Практична робота. Виріб з соняшниками. Перенесення малюнка. Витиснення основних ліній. Робота над дрібними деталями. Створення фону виробу. Утворення виступаючої рамки за допомогою трьох паралельних ліній.
Тема 9. Заключне заняття - 2 год
Підведення підсумків роботи за рік. Рекомендації на літні канікули. Підготовка до виставки робіт.
Тема 1. Вступне заняття - 2 год
Ознайомлення з мистецтвом карбування металу. Історичні етапи його розвитку. Техніки виконання карбування на тонколистовому металі, їх декоративні особливості. Умови використання знань з основ наук. Вимоги техніки безпеки. Організаційні питання
Тема 2. Види карбування на пластині - 10 год
Мистецтво карбування на металі в Київській Русі; плоскорельєфна, рельєфна техніки виконання. Художньо-технологічні особливості карбування - плоскорельєфне з опущеним фоном. Технологія розхідки з опусканням фону. Матеріали. Інструменти.
Вибір металу із врахуванням властивостей пластичної деформації. Жерсть, її декоративні технологічні властивості. Умови забезпечення необхідним матеріалом для виконання зазначених технік (плоскорельєфної та рельєфної).
Способи переведення малюнка на метал. Особливості роботи карбом: розхідником, лощатником.
Практична робота. Виконання за зразком композиції (нескладного орнаменту) для прикрашання стін. (Як приклад, зразком для першого завдання може служити простий орнамент із рослинних елементів. Його розміри повинні поміщатися на кришку для консервування овочів. Даний вид карбованих робіт полягає в поглибленні контурів зображення переведеного на метал з майбутнім опусканням фону. Під ударами карбу фон ущільнюється, а місця рельєфу підіймаються).
Ритм, симетрія, контраст форм. Співрозмірність елементів орнаменту з предметом. Декоративні способи патонування.
Практична робота. Вибір об’єкту праці - виріб для прикраси. Робота над ескізом і підготовчим малюнком. Вибір матеріалу та його правлення. Переведення зображення на підготовлену заготовку. Виконання рельєфу в металі. Патонування доступними методами.
Тема 4. Технологія плоскої розхідки
Композиція творчого характеру - 14 год.
Ознайомлення з прикладами плоскої розхідки в історії декоративно-ужиткового мистецтва.
Практична робота. Виконання плоскорельєфного карбування з двох та більше елементів. Особливості постановки деталей композиції всередині контуру.
Тема 5. Технологія розхідки з вибиванням рельєфу - 10 год
Декоративні особливості зазначеної техніки карбування (заглиблення контурів з легким вибиттям рельєфу із зворотного боку зображення).
Практична робота. Створення виробу з одним елементом. Виріб “ялинка". Розмічання металу. Перенесення декоративного зображення. Прохід карбом. Витягування рельєфу дерев’яними карбами. Патонування виробу.
Вироби 1-ої групи складності - 20 год.
Вибір тематики для карбування. Аналіз робіт із зображенням людей, тварин.
Практична робота. Створення карбованого виробу із зображенням тварин та людини. Обговорення співрозмірності елементів голови, тулуба, ніг.
Тема 7. Заключне заняття - 2 год
Підведення підсумків. Рекомендація на літні канікули. Перспектива занять з карбування в наступному навчальному році.
Тема 1. Вступне заняття - 2 год.
Ознайомлення з рельєфною технікою виконання. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.
Практична робота. Виготовлення дерев’яних ящиків для підкладки із смоли.
Тема 2. Карбування узору рослинного характеру (робота за взірцем) - 10 год
Першочергові прийоми виготовлення карбованого рельєфу на смолі. Карби для робіт на смолі; їх різновидності та призначення. Особливості відбору малюнка для виконання в цій техніці. Підготовка пластини для карбування. Процес і прийоми карбування.
Практична робота. Виготовлення карбів-бобошників і пурошників на токарних верстатах і в лещатах. Робота над підготовчим малюнком. Процес насмолювання пластини. Перенесення малюнка на заготовку. Прохід карбом, опускання фону, зняття пластини зі смоли. Відпуск.
Тема 3. Виконання виробу 3 групи складності - 14 год
Різні способи переводу малюнка на метал. Прохід карбом. Дерев’яні карби, особливості роботи з ними.
Практична робота. Вибивання карбованого рельєфу з зображення птиці. Робота над рельєфом на лицевому і зворотному боці пластини. Повторення насмолювання пластини (вниз лицевим боком). Підправлення рельєфу. Відпуск. Термообробка готового виробу.
Пейзаж (творча робота) - 20 год.
Смола. Її склад в залежності від висоти рельєфу. Співвідношення прийомів витяжки рельєфу на смолі і без неї (на мішках з піском). Причини розриву металу, способи їх уникнення. Усунення дефектів.
Практична робота. Вибір пейзажу для карбування. Робота над підготовчим малюнком. Карбування рельєфу на переведеному металі. Вирівнювання фону. Пересмолювання пластини. Підправляння рельєфу при повторному насмолюванні. Патонування готового виробу.
Тема 5. Виконання зображення 1-ої групи складності
Індивідуальна робота - 24 год.
Особливості карбованого зображення на жерсті (температура відпуску, хімікати для відбілювання і патонування).
Практична робота. Вибивання рельєфу карбованого виробу доступним способом. Опорядження виробу і патонування.
Тема 6. Заключне заняття - 2 год
Підведення підсумків роботи за рік. Рекомендації на літній період. Підготовка до проведення виставки.
Слід також підкреслити, що в своїй роботі ми розробили планування гурка карбування не лише для 5-7-их класів (згідно із завданнями дослідження), але разом з тим, ми аналізували також можливості проведення занять художньої обробки металів і в 8-9-их класах. Тому вважаємо, що таке мистецтво є цікавим та потрібним і для учнів цього віку. В цих класах також доцільно зупинитися на техніці виготовлення інструментів для карбування, техніках плоскорельєфного і рельєфного карбування, додавши техніку просічного заліза, а також, для більш обдарованих дітей, об’ємного карбування (скульптури).
Тема 1. Вступне заняття - 2 год
Тема 2. Детальне ознайомлення з інструментами для карбування - 2 год.
Тема 3. Виготовлення інструментів - 2/10 год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення канфарника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 4. Виготовлення інструментів - 2/10 год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-лощатника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 5. Виготовлення інструментів - 2/10год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-розхідника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 6. Виготовлення інструментів - 2/10 год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-давильника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 7. Виготовлення інструментів - 4/30 год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення карба-пурошника і бобошника. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 8. Виготовлення інструментів - 4/32 год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення дерев’яних карбів. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 9. Виготовлення інструментів - 2/10 год.
Ознайомлення з технікою виготовлення інструментів для карбування. Підготовка матеріалу, виготовлення металевих молотків. Інструменти і пристрої для роботи. Техніка безпеки.
Тема 10. Виконання комплексних практичних робіт - 57 год.
Тема 11. Заключне заняття - 2 год.
Підведення підсумків роботи за рік. Рекомендації на літній період. Підготовка до проведення виставки.
Тема 1. Вступне заняття - 2 год.
Тема 2. Орнаментальне карбування - 4/24 год.
Ознайомлення з технікою виконання орнаментального карбування. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.
Тема 3. Просічне карбування - 2/10 год.
Ознайомлення з технікою виконання просічного карбування. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.
Тема 4. Карбування надрізуванням - 2/10 год.
Ознайомлення з технікою виконання карбування надрізуванням. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.
Тема 5. Карбування на матриці - 4/16 год.
Ознайомлення з технікою виконання карбувальних робіт на матриці. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.
Тема 6. Поняття про карбування об'ємних скульптур - 2/8 год.
Ознайомлення з технікою виконання. Інструменти і пристрої для роботи. Підготовка матеріалу. Техніка безпеки.
Тема 7. Виконання комплексних практичних робіт - 65 год.
Тема 8. Заключне заняття - 2 год.
Підведення підсумків роботи за рік. Рекомендації на літній період. Підготовка до проведення виставки.
Ми ще раз наголошуємо, що ця програма є орієнтовною. Вчитель трудового навчання, керівник гуртка художньої обробки металів зможе її переробити, адаптувавши до своїх умов та використавши ті елементи, які можливо реалізувати в конкретній ситуації.
Основною проблемою реалізації техніки карбування в школах є відсутність інструменту. Але його можна виготовити в умовах шкільних майстерень, пропонуючи як об’єкти праці при вивченні слюсарної обробки металів. На теперішній час, коли в майстернях є певні проблеми з матеріально-технічним забезпеченням, більшість карбів школярі будуть виготовляти самостійно, під керівництвом вчителя трудового навчання Тому потрібно пам’ятати, що для карбів можна використовувати високовуглецеву інструментальну сталь, а в умовах школи найкращою для цього випадку є сталь - У8А, У10А.
Ми проаналізували багато можливостей виготовлення інструментів-карбів в умовах майстерні, і пропонуємо наступну технологію. Щоб сталь стала м’якшою її потрібно відпустити, тобто нагріти до температури 500-600оС, а потім повільно охолодити. Потім слюсарною пилкою чи на токарному верстаті відрізати заготовку довжиною 120-180мм. Щоб робочій частині карбу надати необхідної форми, заготовку обробляють спочатку на шліфувальному крузі чи напилком (в цьому випадку заготовку закріплюють в лещатах), а потім доробляють надфілями, обробляють шліфпапером, полірують на войлочному крузі і пастою ГОІ. Потім карб загартовують. Для цього його робочу частину нагрівають до яскраво-червоного кольору (біля 600 оС) і опускають у воду чи масло (в залежності від марки сталі). Але загартований карб стає крихким і при роботі може кришитися. Щоб цього не сталося, роблять відпуск. Робочу частину карба полірують до блиску і нагрівають знову до температури 200-250оС. Коли на блискучій частині появиться жовтий колір, нагрівання закінчують і карбу дають можливість охолонути.
Верхню частину карбу, по якій б’ють молотком, не загартовують. Це робиться для того, щоб карб при роботі не пружинив, а молоток не відскакував. Карб з негладкою поверхнею бою, який може служити для надання певному місцю карбованої поверхні матового (шорсткого) вигляду виготовляють так. Перед тим, як інструмент загартувати, на його робочу поверхню кладуть напилок з необхідною насічкою і б’ють по напилку важким молотком. Слід від напилка залишається на карбі. Після цього карб гартують.
А зараз детальніше подамо варіант виготовлення інструментів-карбів для занять металопластикою, що мають різну форму бойової частини й одну спільну ручку.
Технологія виготовлення цих карбів-давильників в умовах шкільної майстерні нескладна. Для їх виготовлення знадобляться: токарний і заточний верстати, слюсарні лещата, напилки, молоток, наждачний папір, муфельна піч, сталевий прут довжиною 60 мм і діаметром 6 мм і сталевий прут діаметром 20-25 мм, дерев'яний брус довжиною 18-20 см і перерізом 2,5 х 2,5 см з деревини твердої породи (клен, дуб, бук, береза), шматок алюмінієвого дроту для заклепок довжиною 35 мм і діаметром 3-4 мм.
Виготовлення карба-давильника відбувається в такій послідовності:
1. Виготовлення дерев'яної ручки
Довжина ручки дорівнює 18-20 см, її діаметр - 20-25 мм. Після виготовлення ручки її обробляють таким чином: з того боку, на який буде надіватися металева втулка (2), знімають шар деревини до діаметра 16 - 18 мм на довжину 20 мм, інший торець округлюють і ручку після ретельної обробки наждачним папером вкривають лаком.
2. Виготовлення металевої втулки
Із сталевого прута діаметром 20-25 мм на токарному верстаті знімають шар металу до діаметра 19-24 мм на довжину 30 мм. Свердлом діаметром 16 мм свердлять втулку на глибину 20 - 25 мм, після чого її відрізають, торцюють і нарізають в ній різьбу М6, а також роблять отвір для заклепки діаметром 3 (4) мм.
3. Виготовлення змінних карбів
Для полегшення обробки сталевого прута, арматури або дюбеля треба провести термічну обробку заготовки - відпускання металу, яке полягає в тому, що метал спочатку нагрівають у муфельній печі до температури 500-600 0С, а потім повільно охолоджують його на повітрі, що робить метал м'яким і податливим для подальшої На токарному верстаті знімають шар металу до потрібного розміру. Наприклад, штихель роблять довжиною 60 мм, з одного боку, проточують до діаметра 6 мм на довжину 8 мм, а потім обробляють заготовку до діаметра 4 мм, знімають її і продовжують обробку на заточному верстаті або обпилюють напилком, закріпивши заготовку в слюсарних лещатах, поки робоча частина не матиме плавного переходу до діаметра 1 мм на кінцікарба. Потрібну форму карбові придають молотком. Бойова частина чекана повинна мати гладку робочу поверхню. Досягти цього можна, обробивши її надфілями, відполірувавши дрібним наждачним папером і відшліфувавши пастою ГОІ на повстяному кругу.
Таким карбом, якщо не зробити термічної обробки (загартування), не можна буде довго користуватися, бо він швидко стане непридатним до роботи. Щоб загартувати карб, його нагрівають у муфельній печі до температури близької до 800 °С до виникнення на поверхні металу яскраво-червоного кольору, а потім різко охолоджують, зануривши інструмент у воду або масло. Діаметр карба-давильника у частині, де нарізана різьба, невеликий, а метал після загартування хоч і став твердим, став також і дуже ламким. Отож, щоб інструмент під час роботи не зламався і не був крихким, його знову нагрівають у муфельній печі до температури 200-220 °С, до виникнення на поверхні металу яскраво-жовтого кольору і повільно охолоджують на повітрі. Під час термічної обробки на поверхні заготовки може утворитися окалина, тому після її охолодження бойову частину карба ще раз ретельно відполіровують.
Карби-давильники, що мають спільну ручку, не займають багато місця, їх зручно зберігати, на їх виготовлення не потрібно багато матеріалу, але при користуванні ними виникають певні незручності, пов'язані із їх заміною, особливо якщо потрібо часто використовувати в роботі різні карби.
Подібним способом можна виготовити інші інструменти.
Карби із складнішою формою малюнка можна виготовити із сталевого дроту. Спочатку дріт відпускають при 500-600оС; за допомогою круглогубців вигинають необхідний завиток, відкусують його від загального дроту і загартовують. Використовують такий карб наступним чином: його кладуть на пластину, зверху широкий лощатник і б’ють по ньому молотком. На металі залишається заглиблений відбиток завитка.
Процес виготовлення і використання інструментів та пристроїв дозволяє учням, які займаються художньою обробкою металів, придбати цілий ряд трудових навиків, ознайомитися з різними технологічними процесами, привчатися до створення суспільно корисних виробів.
... ї текстиль-но-галантереііної фабрики, до виробничого асортименту якої входять вироби з металу технікою карбування. Найбільшим в Україні промисловим підприємством, що в економічній діяльності спирається на народні види декоративно-прикладного мистецтва, зокрема карбування та гравіювання металів, є Ялтинське виробниче об'єднання "Таврія", що знаходиться в Кримській області і нараховує 1626 праці ...
... івських різьбярів. Це переважно речі домашнього вжитку, настінні прикраси. Спосіб декорування виробів дещо ускладнюється. Удосконалюється і техніка точіння, як один із способів художньої обробки деревини. В художньому оздобленні предметів частіше вживається інкрустація перламутром, кольоровим металом, бісером, різними породами дерева. Пізніше для цієї ж мети почали застосовувати різноколірний ...
... ічні символи релігійно-канонічного тлумачення, і символи народнопоетичного осмислення, і сучасні символи, алегорії та емблеми варіативного спрямування тощо. 1.3. Особливості стилізації форм рослинного і тваринного світу Стилізація в декоративно-прикладному мистецтві створює в ужиткових творах органічну єдність міри, доцільності й гармонії, прекрасного та утилітарного. Водночас вона сприя ...
... 15. Білецька В. Українські сорочки, їх типи, еволюція і орнаментація//Матеріали доетнографії та антропології. 1929. Т. 21—22. Ч. 1. С. 81. 16. Кравчук Л. Т. Вишивка // Нариси історії українського декоративно-прикладного мистецтва. Львів, 1969. С. 62. 17. Добрянська І. О„ Симоненко І. Ф, Типи та колорит західноукраїнської вишивки//Народна творчість та етнографія. 1959. № 2. С. 80. 18. ...
0 комментариев