1. Відповідність природному ритму основних фізіологічних процесів дитячого організму, чергування активної діяльності з відпочинком.

2. Постійність, стійкість і визначеність головних елементів. За словами А. Макаренка, ретельне дотримання встановленого режиму зменшує кількість порушень у поведінці дітей і відповідно знижує або виключає необхідність звертатися до покарань. Організація режиму дня повинна бути доцільною, раціональною, що мають усвідомлювати і діти. Вихователь мусить вимагати його дотримання доброзичливо, спокійно, але наполегливо, рішуче. Ці вимоги здатна сприймати вже півторарічна дитина. Особливо важливо контролювати дотримання режиму, передусім на початкових етапах. Це бажано робити непомітно для дитини.

3. Гнучкість. Режим має враховувати природні біорит-ми дитячого організму. Для розвитку саморегуляції організму важливо, щоб усі аспекти режиму враховували бажання, індивідуальні особливості дитини. Наприклад, дитині зі збудливою, слабкою нервовою системою потрібно частіше відпочивати і більше спати, а залежно від її самопочуття, стану здоров'я, попередньої або наступної діяльності можна скоригувати час прийому їжі та ін.

Загальними компонентами режиму дітей в усіх вікових групах дитячого садка є: прибуття у дитсадок, ранкова гімнастика, самостійні ігри, приготування до сніданку, сніданок, допомога у прибиранні посуду, заняття, прогулянка, обід, сон, гігієнічна гімнастика, самостійна діяльність, полуденок, прогулянка, ігри, вечеря. Водночас режим дня кожної вікової групи має свої особливості.

У молодших групах, діти яких ще недостатньо оволоділи навичками самообслуговування, відводять більше часу на підготовку до прогулянки, одягання, прийом їжі, намагаючись це робити не за рахунок часу, відведеного на ігри і самостійну діяльність дітей. У старшій і підготовчій групах, дітям яких доводиться вирішувати значно складніші навчально-виховні завдання, не варто збільшувати час заняття за рахунок інших компонентів режиму.

Привчати дітей до нового режиму має вихователь у взаємодії з батьками, які повинні дотримуватися його рекомендацій щодо організації життєдіяльності дітей удома. При цьому батьки повинні усвідомлювати, що режим дня є засобом не лише фізичного виховання, а й основою успішного розумового, морального та естетичного розвитку [12].

Вчасні та якісні культурно-гігієнічні процедури є передумовою сенсорного виховання. Завдяки чіткій повторюваності режимних процесів у дітей формується орієнтування у часі, уявлення про частини доби, дні тижня; вони вчаться цінувати час, не запізнюватися, не поспішати, робити все вчасно; засвоюють навички культури поведінки, знання про гігієну; звикають до організованості, охайності, порядку.

Діти легко звикають до режиму в дитячому садку і сім'ї, якщо всі умови виконання режимних процесів збуджують у них позитивні емоції та асоціюються з ними: чиста тепла вода, пахуче мило, білосніжні скатертини, накрохмалені серветки.


Висновки

Неодмінною умовою високої ефективності процесу фізичного виховання в дошкільному закладі є планування роботи за даного напрямку роботи.

Планування допомагає вихователеві чітко визначити перспективу роботи, сформувати загальні та конкретні навчально-виховні завдання, дає цілеспрямований напрям усій роботі з фізичного виховання відповідно до віку дітей, матеріальної бази, кліматичних та інших умов дошкільного закладу.

Одним із шляхів поліпшення ефективності проведення занять з фізичного виховання в дитячому садку є повноцінне та раціональне забезпечення і розміщення обладнання для занять фізичними вправами. Повинні бути в повному обсязі укомплектовані спортивні зали та майданчики, тоді кваліфікований вчитель на занятті зможе в потрібному напрямку спрямувати свої вміння, а дитина повноцінно реалізувати свої можливості.

Важлива умова поліпшення якості заняття - використання найбільш раціональних способів організації дітей й досягнення оптимального фізичного навантаження на їх організм. Раціональна організація навчання дітей фізичних вправ є однією з основних передумов суттєвого підвищення щільності занять з фізичної культури.

На підвищення рухової активності малюків у самостійних іграх та вправах впливає правильне розміщення обладнання, іграшок та посібників, новизна ігрового матеріалу, достатня площа для ігор. Підвищення рухової активності дошкільників досягається перш за все заохоченням їх до індивідуальних ігор з м'ячами, іграшками, а також підвищення рухливості дітей у сюжетно-рольових іграх. Однак найсуттєвіше значення для створення повноцінного рухового режиму мають рухливі ігри, що організуються вихователем, та різноманітні самостійні ігри, а також вправи та ігри спортивного характеру, які виконуються дітьми під час прогулянок.

Досить вагоме значення для підвищення ефективності занять є раціональна організація режиму дня дитини як в дитячому садочку так і вдома.


Література

1.         Аксарина Н.М. Воспитание детей раннего возраста. - 3-е изд. - М., 1977.

2.         Алябьева М.Н. Физическое воспитание детей раннего возраста. - 2-е изд. - К., 1978.

3.         Богінич О. Оздоровча педагогіка // Дошкільне виховання. - 2002. - №7. - С 18-19.

4.         Вільчковський Е.С., Курок О.І. Фізичне виховання дітей у дошкільному закладі. - К., 2001.

5.         Вильчковский Э.С. Развитие двигательной функции у детей. - К., 1983.

6.         Вільчковський Е.С. Заняття з фізичної культури в дитячому садку. - К., 1985.

7.         Вильчковский Э.С. Физическое воспитание дошкольников в семье. - К., 1987.

8.         Вільчковський Е.С. Рухливі ігри в дитячому садку. - К., 1989.

9.         Вільчковський Е.С. Ранкова гімнастика дошкільників під музику. - К., 1989.

10.      Вильчкавский Э.С. Психолого-педагогические основы системы физического воспитания дошкольников // Воспитание детей дошкольного возраста. - К., 1991.

11.      Вільчковський Е. С, Козленко М.П., Цвек С.Ф. Системи фізичного виховання молодших школярів. - К., 1992.

12.      Вільчковський Е.С. Методика фізичного виховання в дитячому садку. - К., 1999. - С.1-20.

13.      Вільчковський Е.С. Ранкова гімнастика дошкільників під музику. - К., 1989.

14.      Денисенко Н.Ф. Від рухового режиму до здоров'я дітей // Дошкільне виховання. - 1995. - № 10. - С 10-11.

15.      Денисенко Н.Ф. Гартуємо тіло і дух! Сучасні підходи до фізичного виховання та оздоровлення дошкільнят // Дошкільне виховання. - 2001. - № 6. - С.14-15.

16.      Денисенко Н.Ф. Інформаційне забезпечення процесу фізичного виховання дошкільнят // Палітра педагога. - 2001. - № 2. - С.28-31.

17.      Денисенко Н.Ф. Сучасні підходи до контролю у системі фізичного виховання // Дошкільне виховання. - 1999. - № 10. - С.11-13.

18.      Дмитренко Т.І. Теорія і методика фізичного виховання дітей раннього і дошкільного віку. - 2-е вид. - К., 1979.

19.      Дмитренко Т.І. Спортивні вправи і розваги для дітей дошкільного віку. - К., 1976.

20.      Дмитренко Т.І. Руховий режим у дитячому садку. - К., 1980.

21.      Запорожец А.В. Развитие произвольных движений. - М., 1960.

22.      Кенеман А.В., Хухлаева Д.В. Теория и методика физического воспитания детей дошкольного возраста: Учебник для пединститутов. - 3-е изд. - М., 1985.

23.      Козленко М.П., Вільчковський Е.С., Цвек С.Ф. Теорія і методика фізичного виховання (початкові класи). - К., 1984.

24.      Лайзене СЯ. Физическая культура для малышей. - 2-е изд. - М., 1987.

25.      Лескова Г.П., Буцинская П.П., Васюкова В.И. Общеразвивающие упражнения в детском саду. - М., 1981.

26.      Линець М.М. Основи методики розвитку рухових якостей: Навчальний посібник для фізкультурних вузів. - Львів: "Штабор", 1997. - 204 с.

27.      Липець М.М., Андрієнко Г.М. Витривалість, здоров'я, працездатність... - Львів, 1993. - 131 с.

28.      Ляшенко Г.І. Фізіологічні особливості дітей дошкільного віку. - К., 1982. - С 5-18.

29.      Медико-педагогический контроль за физическим воспитанием детей дошкольного возраста (метод, указания). - М., 1983.

30.      Осокина Т.И. Физическая культура в детском саду. - 3-е изд. - М., 1986.

31.      Осокина Т.И., Тимофеева Е.А., Фурмина Л.С. Игры и развлечения детей на воздухе. - 2-е изд., М., 1983.

32.      Попіманська Т.І. Основи дошкільної педагогіки. - К., 1998. - С 168-198.

33.      Сарапулова Є. Фізіологічно доцільний режим дня // Дошкільне виховання. - 2001. - № 5. - 13-15.

34.      Степаненкова Э.Я. Теория и методики физического воспитания и развития ребенка. - М., 2001.

35.      Тимофеева Е.А. Подвижные игры для детей младшего дошкольного возраста. - 2-е изд. - М., 1986.

36.      Теория и методика физического воспитания: В 2 т. / Под ред.Т.Ю. Круцевич. - К., 2003.


Информация о работе «Шляхи підвищення ефективності занять з фізичного виховання дітей дошкільного віку»
Раздел: Педагогика
Количество знаков с пробелами: 74915
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
72576
4
0

... іплення відповідних навичок для усунення відставання в розвитку фізичних якостей ( внаслідок невідвідування дитячого садка дошкільного закладу, індивідуальних особливостей стану здоров’я, фізичного і психічного розвитку та інших чинників ). Її метою є також активізація малорухливих дітей, запобігання порушення постави і стопи та виправлення їх. Виходячи з аналізу стану здоров"я, фізичного розвитку ...

Скачать
70281
0
0

... кількість електродів і спостерігати за виникаючими електричними реакціями мозку на екрані чи телевізора електронно-променевого осцилографа (М. Н. Ліванов). Розділ 3. Особливості фізичного виховання дітей з вадами слуху Фізичне виховання дітей з порушеннями слуху — один з важливих напрямків корекційно-педагогічної роботи — знаходиться в тісному зв'язку з усіма іншими сторонами виховання і ...

Скачать
60687
1
0

... літературних джерел 2.  Педагогічне спостереження. 2.3 Організація дослідження Дослідження проводилось в 2 етапи. На першому етапі було проаналізовано літературні джерела за такими напрямами: 1.  Особливості розвитку рухових якостей у дітей дошкільного віку. 2.  Фактори, які впливають на розвиток фізичних якостей дошкільнят. 3.  Система вправ та ігор, які використовуються для розвитку фі ...

Скачать
94611
0
0

... гати національну самобутність в умовах сучасної глобалізації цивілізаційних процесів. 2. Методика використання української народної іграшки у виховній роботі з дітьми дошкільного віку 2.1 Народна іграшка як засіб морального виховання В системі виховання дітей дошкільного віку особливе місце займає моральне виховання. Моральне виховання - це цілеспрямована взаємодія дорослого і дитини ...

0 комментариев


Наверх