3. Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю.
5. У разі припинення трудового договору, припинення фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність зберігається.
Завдання учням
Працюючи в парах та використовуючи витяги із Цивільного кодексу j України, визначте, в яких із наведених випадків потрібно мати дієздатність, а в яких достатньо правоздатності:
І) бути власником будинку; 2) купувати магнітофон; 3) бути автором художнього твору; 4) отримувати за використання твору гонорар; 5) обмінювати одну цінну річ на іншу;
6) бути власником майна, яке дісталося у спадок; 7) отримувати в подарунок цінну річ;
|8) бути квартиронаймачем; 9) брати цінну річ в іншої особи на зберігання; 10) користуватися житлом, Фрагмент уроку «Що таке право власності?»
Тема. Зміст права власності.
Витяги з документів
Стаття 41 Конституції України
Кожен має право володіти, користуватися й розпоряджатися своєю власністю.
Стаття 317 Цивільного кодексу України. Зміст права власності
1.Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
2.На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.
Стаття 318 Цивільного кодексу України. Суб'єкти права власності.
1.Суб'єктами прав власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу.
2.Усі суб'єкти права власності є рівними перед законом.
Завдання учням
Об'єднавшись у чотири групи, виконайте такі завдання. Дайте, обґрунтувавши, відповіді на запитання. Чи можна сказати, що ви володієте: зошитом, який ви передали у користування на якийсь час своєму товаришу;
• зимовим взуттям, яке зберігається у коморі до настання відповідної пори року; годинником, який ви забули у друзів;
• портфелем, який ви тримаєте у руках;
велосипедом, який залишився у бабусі в селі?
2) Чи охоплює, на вашу думку, поняття «користування майном» такі ситуації:
• ви дивитися-на картину, що висить у вашій кімнаті ви читаєте підручник, готуючи
домашнє завдання;
ви чистите зуби зубною щіткою;
ви нарізаєте хліб ножем;
ви шиєте на швейній машинці
сукню для своєї подруги;
ви малюєте олівцями краєвид для
Обґрунтуйте свої відповіді.
3)Визначте, які з перелічених дій щодо речі вважаються розпорядженням нею:
ви з'їли яблуко; ви почистили щіткою взуття; ви спалили дрова у комині; ви подарували свою книгу однокласникові; ви перенесли телевізор з однієї кімнати до іншої; ви продали комп'ютерну дискету.
4)Порівняйте, в чому відмінність між користуванням дачним будиночком, який, припустімо, ваші батьки орендували влітку, та правами вашого сусіда по дачі який живе у власному літньому будинку.
Фрагмент уроку «Цивільно-правові угоди»
Тема. Що таке цивільно-правовий договір?
Витяг з Цивільного кодексу України
Стаття 626. Поняття та види договору
1.-Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
2. Договір є одностороннім, якщо одна сторона бере на себе обов'язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов'язку щодо першої сторони.
3. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
4. До договорів, що укладаються більш як двома сторонами (багатосторонні договори), застосовуються загальні положення про договір, якщо це не суперечить багатосторонньому характеру цих договорів.
5.Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Завдання учням
Складіть схему «Види договорів».
Фрагмент уроку «Основи спадкового права»
Тема. Що таке спадкування та як воно здійснюється?
Витяги з Цивільного кодексу України
Стаття 1217. Види спадкування.
1. Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Стаття 1218. Склад спадщини.
1. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця (наприклад, честь, гідність, авторство, право на аліменти або пенсію тощо).
Стаття 1220. Відкриття спадщини.
1.Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
2.Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою...
Стаття 1221. Місце відкриття спадщини.
і. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
2. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місце знаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна — місце знаходження основної частини рухомого майна.
Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині.
1. Неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка)...
Завдання учням
1) Працюючи в парах, визначте, чи будуть перешкодою для відкриття спадщини: невстановлений час її відкриття; невстановлене місце її відкриття;
2) відсутність заповіту спадкодавця;
3) борги, які не сплатив спадкодавець;
4) відмова спадкоємців прийняти спадщину.
Чому, на вашу думку, закон визначає групу осіб, які не мають права на спадщину?
2)Учні об'єднуються в малі групи і виконують такі завдання:
1-а група. Кого за законом можна віднести до спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку спадщини: утриманців померлого, батьків, неповнолітніх дітей померлого, братів та сестер померлого, непрацездатних батьків, неповнолітніх усиновлених дітей, дружини померлого.
2-а група. Спадкодавець заповів усе своє майно другові. Після його смерті залишилися дві його доньки віком 12 та 14 років. Хто успадкує майно у цьому разі і в яких частках?
3-я група. Після смерті громадянина Антонова залишилася його майно на суму 35 тис. грн. (автомобіль та вклад у банку на суму 2 тис. грн.). Він мав сина та доньку, був одружений, мав молодшого брата, разом-з ним мешкала його мати; яку він утримував. Як, на вашу думку, має бути розподілено майно громадянина Антонова, якщо він залишив заповіт, згідно з яким все майно передавалося синові.
4-а група. Спадкодавець заповів своє майно дитячій лікарні. Після його смерті залишилися два його сини віком 18 та 20 років. Хто успадкує майно в цьому разі?
5-а група. Спадкоємцями за заповітом є два рідних брати і рідна сестра. Сестра відмовилася від спадщини. Інших родичів, які б претендували на спадщину, не має. У яких частках брати померлого успадкують його майно? Що змінилося б, якби сестра відмовилася від своєї частки спадщини на користь одного з братів?
Фрагмент уроку «Цивільно-правова відповідальність»
Тема. Цивільно-правова відповідальність неповнолітніх.
Витяги з Цивільного кодексу України
Стаття 1178. Відшкодування шкоди, завданої малолітньою особою.
1.Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла 14 років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном, якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою.
2.Якщо малолітня особа завдала шкоди під час перебування під наглядом навчального закладу, закладу охорони здоров'я чи іншого закладу, що зобов'язаний здійснювати нагляд за нею, а також під наглядом особи, яка здійснює нагляд за малолітньою особою на підставі договору, ці заклади та особа зобов'язані відшкодувати шкоду, якщо вони не доведуть, що шкоду було завдано без їхньої вини.
Стаття 1179. Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою.
1. Неповнолітня особа ( віком від 14 до 18 років) відповідає за заподіяну нею шкоду самостійно на загальних підставах.
2. Уразі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоду було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов'язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоду було завдано не з його вини.
3. Обов'язок батьків (усиновлювачів), піклувальника, закладу, який за законом здійснює щодо неповнолітньої особи функції піклувальника, відшкодувати шкоду припиняється після досягнення особою, яка завдала шкоди, повноліття або коли вона до досягнення повноліття стане власником майна, достатнього для відшкодування шкоди.
Стаття 1180. Відшкодування шкоди, завданої неповнолітньою особою після набуття нею повної цивільної дієздатності.
1. Шкода, завдана неповнолітньою особою після набуття нею повної цивільної дієздатності, відшкодовується цією особою самостійно на загальних підставах. У разі відсутності у неповнолітньої особи, яка набула повної цивільної дієздатності, майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони дати згоду на набуття нею повної цивільної дієздатності і не доведуть/що шкоду було завдано не з їхньої вини. Обов'язок цих осіб відшкодувати шкоду припиняється з досягненням особою, яка завдала шкоду, повноліття.
Завдання учням
Працюючи в парах, визначте, хто нестиме відповідальність у таких ситуаціях, і поясніть, спираючись на закон, особливості відповідальності різних груп. Обговоріть результати своєї роботи у четвірках.
1) 13-річний Микола позичив у свого друга Петра велосипед та, катаючись, серйозно пошкодив його.
2) 15-річна Мар'яна, запізнюючись до школи, щоб скоротити шлях, перелізла через паркан парку і випадково розтоптала рідкісні квіти.
3) Граючи м'ячем, троє хлопців 9, 10 та 14 років розбили вітрину магазину одягу.
4) 17-річний Андрій, який працює диск-жокеєм у барі, пошкодив відеомагнітофон, що належить його подрузі.
5) 7-річна заміжня Уляна вирішила заробити гроші на продажу косметики однієї з фірм. Однак випадково залишила сумку з продукцією, взятою для реалізації, в таксі.
Література
1. Дайри Н.Г. Основное усвоить на уроке. — М., 1987.
2. Задорожня Л. Навчити працювати самостійно. Методичні рекомендації // Історія в школах України. — 2004. -№ 5.- С. 7-10.
3. Квасов В.В. Практикум з основ правознавства. 9 клас. — X., 2004.
4. Коляда І. А., Булда А.А. Основи правознавства. 9 кл. / Метод, посіб. для вчителів. — К., 2000.
5. Коляда І.А., Лозовий А.Я. .Основи правознавства. 9 клас: Зошит-конспект. - К., 1996.
6. Конституція України. — К., 2009.
7. Кремень В. Сучасні цивілізаційні зміни і нові вимоги до вчителя // Голос України. — 2006. — № 130 (3880).
8. Наровлянський О.Д. Дидактичні матеріали з основ правознавства / Навч. посіб. для учнів 9 кл. — К., 1999.
3. Світ права: Навч. посіб. з основ правознавства для учнів 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Р.А. Калюжний, О.І. Пометун, Т.О. Ремехтаін. — К., 2004.
10. Цивільний кодекс України. — X., 2003.
... переліком правових знань, щоб мати змогу допомагати у вигляді консультацій своїм клієнтам. Проведене дослідження дало змогу сформулювати деякі пропозиції щодо вдосконалення соціально-правового захисту дітей від насильства: · систематично проводити курси ознайомлення педагогічних працівників із питаннями соціально-правового захисту дітей-жертв насильства і підвищення їх правової культури; · ...
... ів, міліціонерів, працівників державних служб тощо, активне співпрацювати з батьками, організовувати позашкільну діяльність учнів. Розділ 3. Шляхи формування правової свідомості учнів 3.1 Формування правосвідомості та культури особистості Формування духовного світу людини, особливо молодої, має актуальне значення для побудови незалежної Української держави з власним державним устроєм, ...
... за діяльністю органів державної влади з метою забезпечення ефективного врахування громадської думки в процесі прийняття та реалізації державної політики. 2.4 Інформаційно-аналітичне забезпечення ініціювання та запровадження антикризових програм органів державної влади Проблема інформаційно-аналітичного забезпечення органів державної влади особливої актуальності набула в умовах кризи. Порі ...
... Закон України “Про державну службу”, укази Президента України з питань роботи з кадрами та становлення державної служби, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України суттєво зміцнили нормативно-правову базу державної кадрової політики. У роботі з кадрами започатковано певну систему Президент України та Кабінет Міністрів України здійснили низку кардинальних заходів щодо роботи з кадрами ...
0 комментариев