1. Порівняння фактичних і планових показників
1. Порівняння фактичних показників бухгалтерської звітності з прогнозними даними, самостійно визначені аудитором.
Приклад: для перевірки декларації з ПДВ аудитор самостійно визначає суму податкового кредиту та суму податкових зобов'язань.
Для цього необхідна наступна інформація:
а) податкові накладні на придбання ТМЦ
б) книга обліку покупок
в) журнал реєстрації виданих довіреностей
г) дані складського господарства про оприбуткування ТМЦ
д) дані виписок банку про перерахування коштів постачальника
Порахувавши суми грошових коштів, які виплачуються на придбання ТМЦ, визначаємо суму ПДВ і порівнюємо її з даними, відображеними в податковій декларації з ПДВ у колонці «податковий кредит».
Далі аудитор бере первинні документи для визначення виручки від реалізації готової продукції, товарів і послуг:
- Податкові накладні на реалізацію
- Дані складського обліку про відпустку товарів зі складу
- Журнал реєстрації продажів
- Документи: прості накладні на відпуск товарів і довіреності
Потім шляхом підрахунку аудитор визначає суму реалізації ДП, товарів, робіт, послуг і суми податкового зобов'язання і порівнює з даними декларації з ПДВ.
2. Порівняння показників бухгалтерської звітності та пов'язаних з ними коефіцієнтів звітного періоду з нормативними значеннями або встановлених самим суб'єктом підприємницької діяльності.
3. Порівняння показників бухгалтерської звітності з середньогалузевими даними.
Досить ефективним є в системі аудиторських процедур процедура розрахунків різних коефіцієнтів на базі звітних та нормативних показників.
Вибір коефіцієнтів, методів їх розрахунків, періодів часу проводиться на підставі нормативних документів, внутрішньофірмових інструкцій або професійних суджень самого аудитора.
При порівнянні можна отримати можливість точніше аналізувати діяльність даного суб'єкта. При цьому аудитор повинен враховувати особливості облікової політики суб'єкта підприємницької діяльності. Якщо аудитор використовує метод порівняння, то він повинен бути впевнений в точності наданої йому інформації.
Надійність результатів аналітичних процедур залежить від:
- Правильності оцінки аудитора
- Ступеня ризику не виявлення
- Внутрішньогосподарського ризику
- Ризику бухгалтерського обліку.
Результатами аналітичних процедур є виявлення аудитором наявності або відсутності незвичайних операцій і відхилень в бухгалтерському обліку. При виявленні подібних явищ аудитор повинен відобразити це в своєму висновку.
Процес дослідження відхилень повинен починатися з опитування керівника.
Результати аналізу незвичайних відхилень і результати виконання аналітичних процедур аудитор повинен відобразити в своїх робочих документах.
У висновку аудитор повинен описати шляху виявлення шахрайства:
виявити можливі цілі шахрайства
познайомитися з персоналом особливо з керівними особами, їх моральними принципами
виявити можливості здійснення шахрайства
виявити ознаки шахрайства шляхом аналітичних процедур
Золоте правило аудитора для виявлення шахрайства та обману:
не засновувати довіру до людей тільки на їх положення в суспільстві або великому досвіді
не оголошувати причину відхилень, а спробувати її з'ясувати
не думати, що шахрайство не можливо на даному підприємстві
відчувати особисту відповідальність за виявлене шахрайство
при виявленні потенційних проблем посилювати контроль за зниженням ризику
дізнатися ситуацію, яка супроводжується високим ризиком шахрайства та її симптоми.
5. Завдання
Необхідно: Визначити, які прийоми повинен застосувати аудитор для встановлення наведених порушень.
Дані для виконання:
1. Списання природного убутку на товари за затвердженими головним технологом нормами.
2. Суми звіту про використання коштів, отриманих на відрядження або підзвіт, не відповідають записам наданих виправдувальних документів про витрачених підзвітних сум.
3. Неправильно розрахована заробітна плата працівникам-підрядникам через застосування неправильних підрядних розцінок.
4. Підробка підписів при отриманні грошей особами, яким видана заробітна плата.
5. Операції з отримання готівки з банку неправильно відображені в обліку.
6. Відображення в акті виконаних робіт таких обсягів, на які не оформлені наряди.
7. Невідповідність реквізитів підприємства і друку на податковій накладній.
8. У видатковому касовому ордері немає підпису керівника підприємства.
9. Включення до відомості на видачу заробітної плати прізвище працівника, який прийнятий тільки в наступному місяці.
10. У порівняльній відомості, складеної за результатами інвентаризації, неправильно розрахована сума недостачі.
11. Податкова накладна на придбані матеріали оформлена на бланку типової форми.
Рішення
Всі наведені порушення встановити аудитору можна за допомогою 1 групи прийомів, а саме визначення реального стану об'єкта.
Розглянемо кожен випадок окремо:
1. . Списання природного убутку на товари за затвердженими головним технологом нормами. Встановлюється в ході документальної перевірки та інвентаризації.
2. Суми звіту про використання коштів, отриманих на відрядження або підзвіт, не відповідають записам наданих виправдувальних документів про витрачених підзвітних сум. Встановлюється в ході документальної перевірки.
3. Неправильно розрахована заробітна плата працівникам-підрядникам через застосування неправильних підрядних розцінок. Встановлюється в ході документальної перевірки.
4. Підробка підписів при отриманні грошей особами, яким видана заробітна плата. Встановлюється в ході документальної перевірки та за потреби експертизи.
5. Операції з отримання готівки з банку неправильно відображені в обліку. Встановлюється в ході документальної перевірки.
6. Відображення в акті виконаних робіт таких обсягів, на які не оформлені наряди. Встановлюється в ході документальної перевірки.
7. Невідповідність реквізитів підприємства і друку на податковій накладній. Встановлюється в ході документальної перевірки.
8. У видатковому касовому ордері немає підпису керівника підприємства. Встановлюється в ході документальної перевірки каси підприємства.
9. Включення до відомості на видачу заробітної плати прізвище працівника, який прийнятий тільки в наступному місяці. Встановлюється в ході документальної перевірки.
10. У порівняльній відомості, складеної за результатами інвентаризації, неправильно розрахована сума недостачі. Встановлюється в ході документальної перевірки та інвентаризації.
11. Податкова накладна на придбані матеріали оформлена на бланку типової форми. Встановлюється в ході документальної перевірки.
6. Список використовуваної літератури
1. Закон України "Про аудиторську діяльність".
2. Положення про сертифікацію аудиторів.
3. Бутінець Ф. Ф. Аудит: Підручник. - Житомир: "Рута", 2002.
4. Понікаров В. Д., Сєрікова Т. М. Аудит: Навч. сел. для самостійні. вивчений. дисципліни. - Х.: Вид. «ІНЖЕК», 2003.
5. Програма курсу Аудит для студентів спеціальності 8.050106 всіх форм навчання Мултанівська Т. В. Гузій А. О.
6. "Експрес-аналіз законодавчих і нормативних актів" № 23
7. ЛІГАБізнессІнформ.
... метою аудита завжди визнавалося установлення вірогідності представленої звітності; Ø відзначається зростання надійності внутрішнього контролю і зниження деталізації цілей. 1.2 Розробка методики аудиту готової продукції. Методика є важливим інструментом роботи аудитора. Перед проведенням аудиторської перевірки необхідно скласти на ряду з планом аудиту методику проведення майбутньої переві ...
... сть економічного суб'єкта. По закінченні процесу планування аудита загальний план і програма аудита повинні бути оформлені документально і завізовані у встановленому порядку. 1.3 Методика аудиту готової продукції Методика є важливим інструментом роботи аудитора. Перед проведенням аудиторської перевірки необхідно скласти на ряду з планом аудиту методику проведення майбутньої перевірки в якій ...
... . 3.2 Удосконалення методики аналізу та аудиту фінансового стану і резервів підвищення ефективності господарської діяльності підприємства шляхом автоматизації Як видно з наведених розрахунків, аналіз і аудит фінансового стану підприємства з метою визначення резервів підвищення ефективності його господарської діяльності зв'язано з об'ємними взаємозалежними розрахунками, при цьому зміна вхі ...
... ; деталі і подробиці висновку, обробку та вивід інформації; технічну інформацію стосовно доказів; опис роботи контролю програми, висновки про контроль тощо. 5. УДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ І МЕТОДИКИ АУДИТУ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА Фінансова звітність узагальнює і систематизує інформацію про діяльність підприємств і є матеріалом для всебічного аналізу з метою прийняття ефективних управлінських рі ...
0 комментариев