1. Те, що ми можемо висловити, звичайно запам'ятовується легше і краще, ніж те, що може бути сприйнято тільки зорово або на слух.

2. Якщо предметом запам'ятовування є текст, то наявність наперед продуманих і чітко сформованих до нього питань, відповіді на які можуть бути знайдені в процесі читання тексту, сприяє його кращому запам'ятовуванню.

3. Збереження і пригадування як мнемічні процеси мають свої особливості. Багато випадків забуває, пов'язаних з довготривалою пам'яттю, пояснюються не стільки тим, що відтворний матеріал як слід не запам'ятав, скільки тим, що при спомині до нього був утруднений доступ.

4. Якщо двом групам людей запропонувати запам'ятати однаковий список слів, які можна згрупувати по значенню, і якщо, крім того, обидві групи людей забезпечити різними узагальнюючими словами-стимулами, за допомогою яких можна полегшити пригадування, то виявиться, що кожна з них буде в змозі пригадати більше саме тих слів, які пов'язані із запропонованими їй словами-стимулами.

5. Ніж більше розумових зусиль ми докладаємо до того, щоб організувати інформацію, додати їй цілісну, осмислену структуру, тим легше вона потім пригадується. Один з ефективних способів структуризації запам'ятовування - це додання матеріалу структури типу, що запам'ятовується, «дерево» (рис. 1.3).

6. Оскільки від уваги до матеріалу безпосередньо залежить його запам'ятовування, то будь-які прийоми, що дозволяють управляти увагою, можуть виявитися корисними і для запам'ятовування.

7. На згадку матеріалу впливають і пов'язані з ним емоції, причому залежно від специфічно асоційованих з пам'яттю емоційних переживань цей вплив може виявлятися по-різному.

8. Емоційні полягання, супроводжуючі процес запам'ятовування, є частиною відображеної в пам'яті ситуації, тому, коли вони відтворюються, то по асоціації і ними відновлюється в уявленнях і вся ситуація, пригадування полегшується.

9. На техніці поліпшення сприйняття матеріалу базуються різні прийоми навчання так званому «прискореному» читанню.


РОЗДІЛ 2 МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСІВ ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЯ

2.1 Організація дослідження

Мета дослідження - визначення методів психологічної дії, повно самих сприяючих розвитку пам'яті в системі вищого навчального закладу.

Методи дослідження: класифікація зображень предметів, складання числового ряду, дослідження швидкості механічного запам'ятовування, піктограма.

Емпіричне дослідження проводилося серед студентів 4-го курсу КПУ, міста Запоріжжя, протягом 1 тижня. У всіх експериментах брало участь 25 чоловік. Експерименти проводилися серед студентів в денний час, в приміщенні аудиторії. Вік випробовуваних 19-20 років. Стан здоров'я всіх випробовуваних нормальне.

Для проведення дослідження 1 і 2 груп випробовуваних була розділено на дві підгрупи. В першому досліджені брало участь 12 респондентів, в другому - 13.

Результати першого дослідження по методиці П.І. Зінченко [15] приведені в Додатку А, результати другого дослідження приведені в Додатку Б.

2.2 Дослідження мимовільного запам'ятовування і умов його продуктивності

Дослідження 1 - Класифікація зображень предметів (Додаток Г).

Методика П.І. Зінченко. Проводяться два групові досвіди: класифікація зображень предметів і складання числового ряду [15].

Мета дослідження: з'ясувати залежність продуктивності мимовільного запам'ятовування від характеру діяльності людини.

Процедура дослідження. Експериментальний матеріал - 15 карток, на кожній з яких зображений один предмет. 15 предметів легко класифікуються: тварини, фрукти, іграшки. Окрім зображення предмету, на кожній картці (в правому верхньому кутку) написано двозначне число.

Перед початком дослідження картки розташовуються на щиті у випадковому порядку і закриваються листом паперу.

В дослідженні бере участь одна підгрупа випробовуваних. Їм дається наступна інструкція. «З вами проведено дослідження, в якому перевіряється уміння класифікувати предмети по їх загальних ознаках. Ваша задача полягає в тому, щоб класифікувати всі картинки по групах і записати їх в цьому порядку, ставлячи на початку групи її назву. Ті, хто завершить роботу до закінчення дослідження, повинен доповнити виділені групи предметами, що відносяться до тих же класів».

Після закінчення дослідження його учасникам пропонують по пам'яті відтворити у будь-якому порядку спочатку предмети, зображені на картках, а потім числа.

Дослідження 2 - Складання числового ряду (Додаток Д).

Експериментальний матеріал той же, що і в дослідженні 1. Бере участь друга підгрупа респондентів.

Процедура дослідження: Картки розташовуються на щиті так, щоб числа на них не утворювали натурального ряду. Респондентам пропонують намалювати у себе в зошитах сітку в 15 клітин (3 ряди по 5). Їх задача - розташувати всі числа, що є на картках, строго по порядку номерів, так щоб якнайменше було поміщене в ліву клітину верхнього ряду, а найбільше - в праву клітину ряду. Помилково записані числа слід закреслювати і там же писати потрібне число. Що завершили роботу до закінчення дослідження повинні намалювати у себе в зошитах ще одну сітку і вписати в неї спочатку всі парні числа, а потім непарні.

Далі слід відтворити спочатку числа, а потім назви предметів.


2.3Дослідження динаміки процесу заучування

Істотну роль в запам'ятовуванні грає повторення матеріалу. Проте повторення не є способом, незмінно ведучим до досягнення мнемічного ефекту.

В процесі запам'ятовування центральне місце належить організації дій суб'єкта з матеріалом. Саме дії угрупування, співвідношення, складання планів приводить до відбору і формування певних зв'язків, повторення лише умова реалізації цих дій.

Функцію закріплення зв'язків здійснює не повторення, а акт правильного відтворення об'єкту, відповідність відтвореного образу об'єкту запам'ятовування.

Для дослідження процесу запам'ятовування використовують класичні методи: метод утриманих членів ряду, метод заучування, метод вдалих відповідей і метод антиципації.

Дослідження 3 - Дослідження швидкості механічного запам'ятовування (Додаток Е). Методика Еббінгауза

Мета: дослідження швидкості механічного запам'ятовування.

Процедура дослідження: Тест складається з двох серій. Перша серія - дослідження швидкості механічного запам'ятовування. Друга - дослідження швидкості забування.

Інструкція до першої серії: «Вам буде пред'явлений список з 20-ти безглуздих складів. Прочитайте його і запишіть, що запам'ятали. При неповному запам'ятовуванні прочитайте ще раз.

Далі повторювати прочитання з подальшими записами до повного запам'ятовування».



Информация о работе «Методика дослідження процесу запам'ятовування»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 47229
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
77037
11
3

... цієї інформації, яка зберігається, і як вона впливає на розвиток пізнавальних процесів людини. А також, даний психологічний аналіз опосередкованого запам’ятовування дав нам змогу, вивчити та охарактеризувати пам’ять дітей молодшого та старшого віку. Результати, які ми отримали, допоможуть знайти кращий підхід до покращення опосередкованого запам’ятовування молодших та старших школярів. Лі ...

Скачать
139453
8
2

... від одного. Без їх розрізнення неможливий і самий процес формування довільної логічної пам'яті у школярів. У сучасний період проблема розвитку процесів запам’ятовування у молодших школярів одержав своє обґрунтування у працях видатних українських вчених та педагогів, проте його переважно розглядають як наскрізний, що пронизує інші дидактичні принципи. Відповідно до логіки навчального процесу (мета ...

Скачать
55499
0
0

... від когось чув, прочитав чи бачив у кіно. Криптомнезії зустрічаються при деяких органічних захворюваннях мозку, особливо при поразці тім'яно-скроневих його відділів. [5] 5. МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ ПАМ'ЯТІ У сучасній психології всі окремі досвіди з пам'яттю людини зводяться, в основному, до того, що випробуваний тим чи іншому способу засвоює матеріал, а потім, спустя деяка кількість часу, його ві ...

Скачать
178685
2
0

... іями або способами. Мислення відбиває адекватно об'єктивну дійсність, коли збережена не тільки його операційна сторона, але і його динаміка. РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ПАТОПСИХОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ПРОЦЕСІВ МИСЛЕННЯ У ХВОРИХ НА НЕВРАСТЕНІЮ 2.1 Методологічні засади проведення патопсихологічного дослідження Патопсихологічний експеримент істотно відрізняється від інших видів експерименту, ...

0 комментариев


Наверх