2.1 Діагностика і психокорекція готовності до материнства

Проблема психологічної готовності до материнства є найважливішою в плані розвиваючої, профілактичної і коректувальної роботи в області психології материнства. У практиці роботи з вагітними найчастіше пропонується наступне: підвищення рівня знань про вагітність, пологи, розвиток дитини; підготовка до пологів; особове зростання; освоєння навиків догляду за дитиною. Теоретичні і практичні дослідження в області психології материнства свідчать, що для ефективної підготовки жінки до народження і виховання дитини необхідно здійснювати психологічну роботу в декількох напрямах: підвищення особової зрілості; корекція батьківських установок і форм взаємодії з дитиною; оптимізація мотивації народження дитини; підвищення материнської компетентності; корекція онтогенетичного розвитку материнської сфери. Для здійснення цих цілей необхідно застосовувати відповідні методи індивідуальної діагностики, індивідуального консультування і індивідуальної і групової психологічної роботи з жінкою і її сім'єю [114].

Проте психологічна допомога в материнстві включає не лише консультування і елементи психотерапії, але і коректувальні заходи. Це обумовлено тим, що насправді клієнтом психолога в даному випадку є не лише мати, але і дитя. Тому вся робота є поєднанням індивідуальної і родинної форм психологічної допомоги, з її специфічною орієнтацією на матір і дитину як єдину систему.

У діагностику входять:

ü   визначення вмісту материнської сфери

ü   історії її розвитку

ü   актуальної динаміки;

ü   діагностика психічного розвитку малюка;

ü   діагностика материнсько-дитячої взаємодії.

Корекційні і терапевтичні заходи залежать від особливостей кожного конкретного випадку і передбачають опору на найбільш благополучні аспекти материнської сфери, розвитку дитини і материнсько-дитячої взаємодії. Для корекційних цілей по можливості слід використовувати разом з індивідуальною і груповою роботами.

Методи діагностики

Клінічна бесіда у формі напівструктурованого інтерв'ю. Проводиться в звичайній прийнятій в психологічному консультуванні формі. Особливість її полягає в необхідності враховувати стан жінки у вагітності і зв'язок всіх її переживань із станом дитяти. У бесіду включаються необхідні для збору інформації теми.

Загальна структура бесіди:

ü   обговорення проблем, з якими жінка звернулася до психолога;

ü   діагностика вмісту материнської сфери і її онтогенезу;

ü   виявлення змісту цінності дитяти;

ü   виявлення цінностей, що «упроваджуються»;

ü   виявлення типа і тенденцій інтерференції цінностей;

ü   визначення особливостей даного етапу розвитку материнської сфери.

Під час бесіди обговорюються бажаність та степінь планування вагітності, припущення або спогади про пологи і післяродовий період (залежно від ситуації), уявлення про дитяти, свій дитячий досвід, взаємини з матір'ю, всі враження відносно власних дітей і досвіду взаємодії з немовлятами до народження своїх дітей і так далі [111].

Включення методів психодіагностики:

1.         генограма з опрацюванням материнської лінії бажано в трьох поколіннях для побудови родинної моделі материнства і дитинства;

2.         анкетування для уточнення формальних даних і оптимізації збору інформації;

3.         визначення особливостей самооцінки за допомогою модифікованого методу Дембо-Рубинштейн, що включає чотири набори з 6 шкал (здоров'я, краса, щастя, характер, успіх, розум) для оцінки себе, своєї матері, батька дитини і дитяти [108]. За допомогою цього методу виходить додаткова інформація про стосунки в сім'ї, цінності дитяти і її інтерференції з іншими цінностями;

4.         Методика діагностики батьківського відношення (ОРО) А.Я. Варга і В.В. Століна досить добре розкриває нюанси і особливості стосунків між батьками і дітьми. Шкали даної методики оповідають про прийняття дитяти, злиття з ним, співпраці.

5.         Тест PARI адаптований Т.В. Нещеретовим розкриває відчуття самопожертвування в ролі матері, домінування матері і залежність і несамостійність матері [116].

6.         проективні малюночні тести «Моя сім'я», «Я і моє дитя» (Г.Г. Філіппова), «Я - дитя і моя мама» (Г.Г. Філіппова) і на інші теми залежно від ситуації;

7.         проектні методики: тест «Фігури», тест «Епітети» (В.І. Брутман, Г.Г. Філіппова, І.Ю. Хамітова) і ін.

8.         проектна методика «Тест незакінчені речення Сакса-Сіднея» Містить 15 шкал (у тому числі: відношення до себе, протилежній статі, до сім'ї, до своїх батьків, до майбутнього, страхи, усвідомлення своєї вини, життєві цілі). виявляє приховані або навіть неусвідомлювані переживання, які не удається виявити у вільній бесіді.

9.         вигадування про свого дитяти з використанням контентанализа;

10.      спостереження за поведінкою матері в діагностично значимих ситуаціях і при взаємодії з дитиною, залежно від періоду материнства;

11.      діагностика рівня тривожності (при необхідності);

12.      включення додаткових методів для уточнення гіпотези.

Малюночний проективний тест «Мій малюк». Дана методика є рисуночною технікою - модифікацією проектних методик «Малюнок моєї сім'ї» (Л.Кормана, Р.Бернса, С.Кауфмана, А.І.Захарова, В.В.Століна). Методика використовується для дослідження емоційної готовності до материнства, оскільки відображає переживання і сприйняття жінками, дівчатами дитини і відношення до нього. Згідно методиці потрібно намалювати малюка, як його собі уявляє жінка. Для дослідження необхідні: аркуш білого паперу, кольорові олівці, затирачка. Час завдання не обмежується.

Аналіз малюнка проводиться за типом аналізу людини «улюбленого-нелюбимого» і включає двох типів графічної презентації:

ü   графічна якість малюнка (кількість деталей тіла, використання кольору, декорування, характер ліній, акуратність виконання малюнка);

ü   формальна структура (величина зображення дитяти, пропорції частин тіла, вік малюка).

Проективна методика «Батьківське твір». Методика представляє одну з найбільш інформативних і досить надійних техніки, що дозволяє продиагностірувати особливості батьківської позиції, виявити особливості сприйняття і переживання матір'ю характеру стосунків і взаємодії з дитиною. Крім того, методика «Батьківський твір» дозволяє виявити особові особливості самого батька (матері).

Базовою темою батьківського твору є тема відкритого типа «Я і моє дитя». Тема твору задається у відкритій формі, без конкретизації його змісту, який має бути представлене. Матерям пропонується написати все, що вони хочуть, вважають важливими і потрібними. Час написання твору не обмежується.

Значимими для інтерпретації вигадування і інформативними є особливості прийняття завдання, об'єм вигадування, мова і стиль оповідання, підкреслення в тексті, малюнки в тексті.

Малюночний тест «Я і моє дитя»

По малюночному тесту враховуваєтся наявність на малюнку матері і дитяти, вміст образу дитини і його вік, наявність спільної діяльності матері з дитиною, психологічна дистанція, а також характеристика загального стану (благополучний стан, невпевненість в собі, тривожність, ознаки конфліктності і ворожості, що відносяться до теми малюнка) по формальних ознаках малюнка, прийнятих в психодіагностиці (якість лінії, розташування на аркуші, деталі малюнків і так далі).

На основі діагностики виділяється психологічна проблема, що вимагає психологічного втручання, виявляються найбільш сохранні і добре виражені компоненти материнської сфери, визначаються необхідні заходи допомоги. Проектування коректувальних заходів будується на основі прогнозу динаміки материнської сфери і особливостей ситуації.

Проектування психокорекції готовності до материнства.

Корекційні заходи включають консультування, індивідуальну і групову терапію, терапію материнсько-дитячої взаємодії, родинне консультування і терапію, психокорекцію розвитку дитяти. Вміст і форми психологічної дії залежать від віку дитини і виявлених при діагностиці особливостей материнської сфери жінки (і, зрозуміло, особливостей розвитку диинти).

У корекцію материнської сфери входять:

ü   зміна наявного вмісту материнської сфери;

ü   напрям динаміки інтерференції цінностей у бік оптимізації балансу цінностей дитяти і що упроваджуються;

ü   освоєння матір'ю бракуючих форм досвіду;

ü   зміна емоційного забарвлення наявних суб'єктивних переживань;

ü   тренінг взаємодії з дитиною, емоційного супроводу, тактильного контакту і таке інше

Для корекційних цілей можуть застосовуватися різні методи залежно від особливостей жінки і досвіду психолога.

Особливу увагу слід призначити налагодженню взаємодії матері з дитиною в пренатальному і ранньому постнатальному періоді, відносно якого недостатньо розроблених методів. Можливе вживання методу гаптономії (тактильно-голосова взаємодія з дитиною в другій половині вагітності) і інших методів пренатального виховання. Психологічна допомога може бути звернена до різних рівнів (структурам) індивідуума.

• Особовий рівень: робота з цінностями, мотивацією, смисловими утвореннями, установками.

• Емоційний рівень: заохочення відкритого вираження відчуттів вербальними і невербальними засобами, навчання эмпатийному слуханню.

• Когнітивний рівень: передача знань.

• Операційний рівень: формування навиків і умінь (поведінка в пологах, догляду за дитиною).

• Психофізичний рівень: навчання регуляції функціональних і психічних станів засобами аутогенного тренування, арттерапии, тілесно-орієнтованої терапії.

У післяпологовому періоді обов'язкове включення родинного консультування.

При виникненні післяпологової депресії необхідна психологічна робота з сім'єю, допомога в оптимальному розподілі материнських функцій. Для матері корисно знайти ті моменти взаємодії з дитиною і такі переживання при цьому, які приносять їй задоволення, і налагоджувати контакт з дитиною, спираючись на них.

При труднощах з грудним годуванням слід враховувати, разом з його користю для дитини і розвитку материнсько-дитячої взаємодії, можливий деструктивний вплив на динаміку материнської сфери насильницького стимулювання грудного вигодовування. В кожному випадку необхідно враховувати конкретні особливості ситуації.,

Особливості вживання перерахованих методів діагностики і корекції входять в спеціальні курси по підготовці фахівців в області психологічного консультування і психотерапії [117].



Информация о работе «Особливості психологічної готовності жінки до материнства»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 121318
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 5

Похожие работы

Скачать
177368
5
4

... ій мірі розкрила поняття "підготовка" і "підготовленість до шлюбу", у якої кожен із авторів вклав своє розуміння. Проте, останнім часом все частіше зустрічається поняття "психологічна готовність до шлюбу". Досить різнобічними підходами характеризується воно в психолого-педагогічних дослідженнях. З нашого погляду, характеристики, що склалися не дають повної картини суті психологічної готовності до ...

Скачать
168310
7
0

... отримують комфорт та затишок від релігії, можуть отримати підтримку від духовних аспектів помирання та деякі відповіді на питання, що станеться після смерті. Особливого висвітлення потребує проблема соціально-психологічної роботи з людьми, які стали інвалідами внаслідок важкої хвороби або травми. За дослідженнями психологів сам процес інвалідізації можна розглядати як кризову ситуацію, в якій ...

Скачать
73357
0
0

... ітньому навчальному закладі та сім`ї. Необхідною, важливою умовою ефективності статевого виховання підлітків є єдиний підхід з боку батьків, педагогів, психологів, медпрацівників та інших. Насамперед проблема статевого виховання потребує комплексного підходу, що базується на гуманістичних засадах і передбачає захист дітей та підлітків, надання їм допомоги у соціальному самовизначенні, активному ...

Скачать
34563
0
0

... , тощо. В українській науковій психології (О. Ткаченко) розроблена й обґрунтована система принципів, яка в цілому може бути використана за умови її доопрацювання з урахуванням специфіки практичної психології. Названу систему складають принципи детермінізму, відображення, розвитку. У подальшому можливе уточнення номенклатури і змісту окремих принципів, оскільки вони не можуть застосовуватись у ...

0 комментариев


Наверх