2. Складання психолого-педагогічної характеристики класного колективу
Зразок схеми вивчення складання психолого-педагогічної характеристики
Загальні дані:
Прізвище, ім'я, дата народження; клас; загальний фізичний розвиток: стан здоров'я; умови життя і побуту в сім'ї. Взаємовідношення членів сім'ї. Правильність основної лінії сімейного виховання.
Взаємостосунки з колективом і відношення до школи:
Загальна характеристика класу (загальний розвиток вчаться, вихованість, традиції і вимоги класного колективу).
Положення в колективі (чи користується любов'ю, авторитетом, ніж визначається це відношення).
Відношення до товаришів по класу (чи любить їх, байдужий до них, не любить, чи дорожить думкою колективу, з ким дружить і на чому заснована дружба, чи бувають конфлікти з хлопцями, в чому їх причина).
Чи повинен своїм положенням в колективі і яке положення хотів би зайняти?
Чи дорожить перебуванням в школі (що особливо цінує в ній)?
Відношення до вихователів і вчителів (чи є контакт, любить, поважає їх).
Учбова діяльність:
Успішність (переважаючі оцінки, однаково або неоднаково встигає по різних предметах). Рівень знань.
Кругозір, начитаність.
Розвиток мови (запас слів, образність, емоційність мови, уміння виразити свою думку письмово і усно).
Інтерес до заняття відношення до навчання (чи з цікавістю вчиться, до яких предметів виявляє цікавість, відношення до відмітки, до похвали або осуду вчителя і батьків, основний мотив учбової діяльності).
Здібність до навчання:
— особливості уваги (ступінь розвитку довільної уваги, його зосередженість, стійкість, здібність до розподілу);
— свідомість сприйняття учбового матеріалу, швидкість осмислення;
— рівень і характер розвитку навмисної і осмисленої пам'яті (заучує механічно або осмислено, чи володіє прийомами навмисного запам'ятовування, яка швидкість і міцність запам'ятовування, яка швидкість запам'ятовування, легкість відтворення, індивідуальні особливості пам'яті);
— розвиток мислення (чи відрізняє істотні і другорядні ознаки предметів і явищ, який рівень засвоєння загальних і абстрактних понять, чи уміє знаходити шляхи рішення);
— розвиток уяви (багатство відтворюючої і творчої уяви в різних видах учбової діяльності);
— старанність в учбовій роботі.
Уміння вчитися (дотримання режиму дня, організованість, уміння самостійно працювати над книгою, заучувати матеріал, контролювати себе, складати плани, конспекти і ін.).
Праця (уроки праці, суспільно корисна праця в школі і удома)
Відношення до праці (поважає або відноситься до нього зневажливо, чи зацікавлений в суспільній користі своєї роботи. Чи любить трудитися і що саме його привертає: сам процес, зроблена річ або оволодіння певним навиком).
Чи має трудові навики і уміння, чи легко їх придбаває?
Організованість і дисциплінованість в праці.
Чи є звичка до тривалих зусиль?
Яким видам праці віддаєте перевагу?
Спрямованість особи вчиться і спеціальні здібності:
1. Інтереси (перерахувати все, чим цікавиться учень: техніка, малювання, музика, спорт, колекціонування і т. д.; відзначити характер інтересів з погляду їх глибини і активності, якщо учня не просто проявляє інтерес до якої-небудь області знань і діяльності, але серйозно нею займається; детально освітити інтерес до читання, чи любить читати і що читає: художню, науково-популярну або розважальну). Переконання, мрії, ідеали. Чи спостерігається домінування тих або інших мотивів в поведінці?
2. Відзначити, чи є особливі здатності до якої-небудь діяльності (до музики, малювання, артистичні здібності і т.д.). В чому вони виявляються?
3. Про що мріє і що має намір робити в майбутньому (відзначити в характеристиці вихованців починаючи з 6 класом)?
Дисциплінованість:
Загальна характеристика поведінки (поводиться спокійно, стримано або проявляє зайву рухливість, непосидючість).
Виконання шкільного режиму (дотримує режим, порушує навмисно, по недбалості, не встигає укластися у відведений час і ін.).
Виконання вимог дорослих (виконує охоче або з примусу, чи часто відмовляється виконувати їх і які саме). Відзначити найтиповіші порушення дисципліни.
Особливості характеру і темпераменту:
Яскраво виражені позитивні і негативні риси вдачі:
— риси спрямованості особи по відношенню до людей, навчання, праці, самому собі: чуйність, доброта, колективізм, егоїзм, черствість, сумлінність, зарозумілість, скромність і т.д.);
— вольові риси вдачі (наполегливість, самостійність упертість, легка навіюваність і т.д.).
Вираз особливість темпераменту (в емоційній сфері, працездатності, рухливості, товариськості).
Переважаючий настрій (веселе, сумне, пригнічене), його стійкість. Чим викликаються його зміни?
Загальні психолого-педагогічні висновки:
Основні достоїнства і недоліки особи вчиться, що формується. Причини (внутрішні і зовнішні) наявних недоліків (умови сімейного виховання, хвороби, відсутність певних здібностей, навиків роботи і т.д.).
Визначення найважливіших психолого-педагогічних задач, що полягають перед вчителем, шляхи подальшої виховної роботи з школярами.
... у практичній діяльності, досить часто обумовлюються дефіцитом часу. В умінні миттєво оцінити ситуацію, яка виникла, і полягає висока професійна майстерність соціального педагога. Професійна діяльність соціального педагога в дозвіллєвій сфері базується на його постійному прагненні до більш поглибленого пізнання учасників, виявлення їх психологічних, професійних, вікових, соціальних особливостей. ...
... Нині можна однозначно визначити - з моменту, коли клієнт переступив поріг юридичної консультації, адвокатської фірми, бюро, усе подальше складає предмет адвокатської таємниці. Сам факт звертання до адвоката - вже професійна таємниця. Суть прохання клієнта, зміст первинної консультації – так само. Більш того, якщо навіть спочатку до адвоката звернувся не сам майбутній клієнт, а хто-небудь з його ...
... покупця (Спп). Визначаються як відношення сумарних витрат (Ссум) до кількості постійних покупців, що здійснюють регулярні покупки через сайт (Чрп): 7. Міжнародна комерційна діяльність посередницьких підприємств 7.1 Загальна характеристика міжнародного посередництва У прагматичному значенні міжнародну підприємницьку діяльність можна трактувати як діяльність, що передбачає науково-технічну, ...
... ії орган страхового нагляду повідомляє юридичну особу в письмовій формі із зазначенням причин відмови. Розділ 2.Інвестиційна стратегія як форма прояву диверсифікації страхового портфеля. 2.1.Моделювання фінансових потоків страхових компаній. Фінансова діяльність страхової компанії безпосередньо впливає на її рейтинг в межах страхового ринку. Фінансова спроможність страхових підприємств ...
0 комментариев