2. Психологічний портрет терориста

Психологи і психіатри досягли успіху, в описах різних типів осіб людей, що вдаються до тероризму.

Так, психіатр Джералд Пост на основі безлічі досліджень розрізняє серед терористів два типи особи: "анархіст-ідеолог" і "націоналіст-сепаратист"[9].

"Анархіст-ідеолог" в дитинстві, як правило, стає жертвою серйозних сварок між батьками, і це приводить його до бунту проти сім'ї, перш за все проти батька. Оскільки батьки часто ототожнюються з відданістю існуючому політичному порядку, бунт проти батька легко перетворюється на бунт проти держави.

Що ж до "націоналіста-сепаратиста", то він, на думку Поста, у принципі не виступає проти влади власної держави; його діями "керує бажання підняти бунт проти зовнішніх ворогів".

У дитинстві "терорист, що володіє цим типом особи, співчував батькам і слухався їх", затверджує Джералд Пост в своєму дослідженні.

Хто ж стає терористом?

Показово, що саме слово "слухняний" так часто згадують родичі бомбістов самовбивць і в Росії, і на Близькому Сході.

Ці і багато інші знання, засновані на дослідженнях членів "Червоних бригад", "Фракції червоної армії", "Тигрів звільнення Таміл і Лама" і численних палестинських екстремістських угрупувань допомагають фахівцям у ряді випадків запобігати трагедіям.

Але самі психіатри, наприклад доктор Зєєв Вінер з клініки Тель-Авіва, визнають, що їх наука не в силах вирішити задачу цілком.

"З погляду психології або психіатрії не існує єдиного портрета потенційного терориста. Це значить, що рішення проблеми лежить не в області психології або психіатрії, а набагато глибше. Ми повинні обернути свій погляд на політику і поставити питання, що мотивує тих, хто йде на теракт. І хоча спецслужбам вдається іноді запобігати терактам, виходячи з наших знань і досвіду, переоцінювати їх не треба", - говорить доктор Вінер.

Для психології найважливіший інструмент дослідження - статистика. Події в світі, як це ні трагічне, дають все більше для неї матеріалів. Віруючим у всемогутність науки залишається лише сподіватися на те, що це зробить відповідь лікарів на питання "хто стає терористом" більш визначеним.

Серед учених, що присвятили себе вивченню даної проблеми виділяється американець Марк Сейджман, обтяжений всілякими науковими регаліями. Він доктор медицини і доктор філософії, член впливової Американської психіатричної асоціації. І ще він колишній співробітник ЦРУ. Як представник розвідки пан Сейджман контактував з моджахедами в Пакистані в 1987-1989 роках. Сьогодні він консультує американську адміністрацію з питань боротьби з тероризмом. На лекціях Марка Сейджмана з психології тероризму, де він оспорює традиційні уявлення про це явище, практично завжди аншлаг. Займатися даною проблемою Марк Сейджман став після терористичної атаки на США 11 вересня 2001 року, задавшися простим людським питанням: невже Америку атакували ті милі люди, яких він знав особисто по Пакистану? Спочатку доктор вивчив особі 19 учасників руйнування Всесвітнього торгового центру, потім створив базу даних на 500 відомих терористів, об'єднавши їх в салафійськую терористичну мережу (салафізм – деалістічнє прагнення до ісламу часів Пророка). Дані черпал головним чином із слідчих і судових справ - там факти багато разів перевіряються. Іноді - з наукових публікацій.

Як психіатр Марк Сейджман спробував знайти щось загальне в терористах. Перш за все він знайшов утопічне прагнення створити ісламську державу від Середземного моря до Філіппін. Цей порив історично пояснимо. В ХV столітті людство розвивалося так, що в ХХ повинна була превалювати ісламська цивілізація. Але Європа внесла істотні корективи, відсунувши Схід на другий план. І ось в ХХ столітті з'явилися люди, чиє латентне відчуття «несправедливості» знайшло вихід в бажанні мусульманського відродження, що захлеснуло. Як метод було вибрано скидання світської влади. І такі спроби, як відомо, траплялися не в одній східній країні. Десь перевороти не вдалися, і тому свій погляд салафісти обернули на Європу, яка підтримувала світську владу в ісламських державах. А в 1996 році Усама Бен Добрий призвав і до війни проти США.

Марк Сейджман розділив терористів на чотири групи: єгиптяни, що становлять «центральний апарат» мережі; магрібськіє араби, що емігрували до Європи; представники Центрально-азіатського регіону, від яких течуть фінанси; вихідці з Південно-східної Азії[10].

Всупереч думці, що склалася, терористи не бідняки, готові на все ради грошей. Більше 60% фігурантів, що потрапили в картотеку Сейджмана, вишли з багатих і заможних сімей. І розмови про "релігійне промивання мозгу" – не доказ. Пригнічуюче більшість терористів мають світську освіту (випускників медресе - одиниці) і відносяться до вершків суспільства. Сексуальна підоснова в тероризмі також відсутня, оскільки більше двох третин потрапили в список одружено і мають дітей. Це і не пропащі негідники у минулому, оскільки пригнічуюче більшість не мають кримінального минулого. Виняток становлять хіба що емігранти у Франції, Іспанії і Канади, які здобувають для свого руху гроші грабежом банків, торгівлею наркотиками і дрібним шахрайством - в основному з кредитними картами.

Дещо несподіваним для психіатра Сейджмана виявився той факт, що психічні відхилення мав лише 1% терористів, тоді як число «зсунутих» серед жителів планети складає 3%. І ще один мотив дивуватися: за весь час роботи дослідник не знайшов сліду хоча б одного вербувальника - їх не було. Більш того, в мережу приймаються лише 15-20% охочих брати участь в джихаді. Але своєрідні «пункти набору» були: 60% терористів відвідували одні і ті ж 12 мечетей з агресивними служителями.

Правда, із створенням терористичної групи, формованої по клановій ознаці, вплив священнослужителя помітно слабшає - все визначає «колектив». Навіть рішення про суїцид одного ухвалюється всіма членами групи. Причому готовність принести себе в жертву пояснюється членами мережі не ненавистю, а любов'ю - до членів своєї групи, вийти з якої практично неможливо. На противагу групі в самій мережі жорсткої ієрархії немає, осередки мережі зв'язані між собою досить слабо.

І проте на зміну "Аль-Каїді", чиї зв'язки зруйновані американськими спецслужбами, прийшов світовий салафійськоє рух, частиною якого є і Чечня, затверджує Марк Сейджман. Сьогодні мережа налічує близько 3 тис. членів - в основному це арабські емігранти в Європі. Ця ідеологія "заразлива", в ряди терористів рекрутують всі нові члени. І загроза для Росії, на думку ученого, прийде із заходу. Терористи вже намагалися висадити російське посольство у французькій столиці. Боротися з мережею традиційними методами марно. Та і фізичне знищення терористів також неефективне. З ісламським тероризмом треба боротися ідеологічно, не втомлюється повторювати учений.

Цим цілям послужить відкриття спеціального центру при Університеті Меріленда (University Maryland) в квітні 2005 року. Дослідники сподіваються з'ясувати, що штовхає людей до тероризму, і надалі використовувати ці дані для запобігання терористичним атакам. В центрі будуть працюють 60 фахівців - психологів, політологів, соціологів - їм належить вивчити матеріали по 70 тисячам терактів, починаючи з 1970 року. Також вони проведуть дослідження у ряді арабських і ісламських держав, з тим, щоб краще зрозуміти суспільство і обставини, що породили тероризм. В дослідження включено близько 30 різних програм. За словами кримінолога Гері ЛАФРІ (Gary LaFree), який очолить майбутній центр, саме по собі дослідження не розв'яже проблему тероризму в світі, проте воно допоможе розібратися в причинах і механізмах формування мілітаристських угрупувань і тим самим хоч в чомусь зменшити терористичну загрозу. На його думку, тільки бідність, низький рівень освіти і відсутність демократії не пояснює в достатній мірі походження тероризму[11].

Тим часом, критики вже виказують сумніви в тому, що подібні дослідження принесуть користь. Перш за все тому, що причини тероризму неоднозначні, і прояви його різні в різних країнах. Крім того, опоненти дослідження побоюються, що все закінчиться створенням туманних теорій, які нічим не допоможуть в боротьбі з терором.


Информация о работе «Психологія особистості терориста»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 25134
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
52994
0
0

... . - № 9-10. – С.32-33. 7. Коршунов В.О. Психологічні основи політичного тероризму // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Політологія, Соціологія, Філософія. – 2007. - Вип. 9. – С.47-52 АНОТАЦІЇ Коршунов В.О. Політичний тероризм: інформаційні методи боротьби. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.02 – політичні і ...

Скачать
26897
0
0

... і позбавляє такій можливості собі подібних. Агресивна поведінка служить також одній з форм самоствердження в політиці шляхом насильницького нав'язування опонентові невластивих йому політичних дій і теоретичних концепцій. Агресивність компенсує відсутність інших атрибутів особистості-логіки політичної дії, конструктивних підходів і ін. Особливо самостверджуючу роль агресії характерна для молоді ...

Скачать
65980
0
0

... є чітко регламентованою дією, більш того, творчий процес доволі абстрактне і багатопланове поняття у всіх сферах діяльності людини в тому числі і в журналістиці.   1.5. Творча особистість, якості творчої особистості. Творча особистість журналіста.   Отже, розібравшись з поняттями творчості та творчого процесу, приступаємо до розглядання найважливішого компонента творчої діяльності, адже без ...

Скачать
58789
0
0

... надавати соціалізовану психічну допомогу. 2.1.2.Організація й зміст медико-психологічної допомоги потерпілим у вогнищах стихійних лих й катастроф Організація медико-психологічної допомоги залежить від масштабу катастрофи й збереження системи охорони здоров'я у вогнищі. Для надання екстреної психіатричної допомоги залучаються сили й засоби органів охорони здоров’я . При стихійних лихах і ...

0 комментариев


Наверх