3. Людина і сон

Деякі люди переконані у тому, що їм ніколи не сняться сни. Але дослідження в цій галузі доводять, що вони помиляються. Просто одні пам'ятають сни, коли прокидаються, а інші — ні.

Сни ми бачимо дуже різні: залежно від статі, віку, особи. В одному з інститутів США в архівах зберігаються повідомлення про ЗО тисяч снів. Аналогічні дослідження здійснив американець О.Вейн (проаналізував 7 тисяч снів), який дійшов висновку, що чоловіки запам'ятовують сни так само добре, як жінки, але їм бракує слів, щоб їх описати.

Вчені вважають, що люди, які більш яскраво й детально пам'ятають і описують свої сновидіння, мають багатшу уяву.

Жіночі та чоловічі сни відрізняються кольоровою гамою. Жінки частіше бачать кольорові сни, ніж чоловіки (95% чоловіків бачать чорно-білі сни). Очевидно, це пояснюється емоційністю і вразливістю жінок. Існує думка серед деяких учених, що кольорові сни бачать люди з багатою уявою, образним мисленням, а чорно-білі — раціоналісти.

Зміст снів обох статей теж має свою специфіку. Героями чоловічих снів частіше стають чоловіки, а жінки бачать у сні представників обох статей. Жіночі сни — побутові, більш миролюбиві, чоловічі — агресивніші. Чоловіки здебільшого бачать уві сні сцени, які відображають їх власні інтереси.

Характеризуючи, аналізуючи ті чи інші сновидіння, ми можемо багато сказати про особу. На думку О.Вейна, людина, якій, приміром, сниться щось жахливе (стрілянина, переслідування), є частіше жертвою в житті, а не агресором. Очевидно, це можна пояснити вченням З.Фройда про те, що в снах ми реалізуємо щось потаємне, нездійсненне в реальному житті (тобто людині, яку весь час пригнічують, хочеться звільнитися від усього цього). Сновидіння є продуктом протиріччя між двома силами — підсвідомістю і нормами поведінки, які нам нав'язує суспільство.

Сновидіння свідчать про відмінності між особистостями. Творчим особистостям сняться кольорові сни, за змістом вони фантастичні, яскраві, насичені. Більшість людей бачать чорно-білі, збіднені за змістом сни, переважно це побутові сцени.

Сни залежать і від фізичного стану особистості (про що вже йшла мова). Цікавими є дослідження снів сліпих, проведене на кафедрі нервових хвороб Московської медичної академії ім. Сеченова. Ми знаємо, що сон — загальномозковий процес, який не залежить від роботи зорових аналізаторів. Однак незрячій від народження людині сняться особливі сни, які відповідають її сприйняттю світу.

Образність сну такої людини дуже відрізняється від сну звичайної людини (без подібних вад). Оскільки сліпа людина сприймає світ здебільшого через слух, нюх, то й сни її побудовані на слухових і тактильних образах.

На думку дослідника Г.Фейлера, вольові особистості можуть певною мірою керувати своїми нічними видіннями — додивитися перерваний сон до кінця, страшні сновидіння перетворити у веселі, спокійні. Автор переконався у справедливості цієї гіпотези на власному досвіді.

Дійсний член Академії енергоінформаційних наук В.Шапіро-Тулін розповідає про один зі способів перетворення страшних сновидінь, який рекомендують кваліфіковані психотерапевти: після пробудження закрити очі й подумки в уяві повернутися до побачених у сні зображень, не боячись їх; дати імена страховиськам, що наснилися, отримуючи таким чином над ними владу; подумки показати пальцем на зображення, і, якщо це була велика фігура, зменшити її до розміру карлика, ляльки, зробити своїм союзником, помічником. Втручаючись у сон, змінюючи його, ми змінюємо себе, своє ставлення до проблем, що стоять перед нами, а отже, наближаємося до їх вирішення.

Кожний індивідуум має змогу забезпечити собі нормальний здоровий сон, уникнути безсоння, якщо: перед сном не перевтомлюється і не нервує або принаймні шляхом аутотренінгу знімає втому і заспокоюється (хоча приємна легка втома сприяє здоровому сну); лягає спати тоді, коли відчуває, що хоче спати, а це повинно бути в один і той же час, до півночі, оскільки доведено, що година до півночі замінює три години після півночі (вчені вважають, що після півночі відпочиває лише тіло, а душа — ні); не п'є після обіду каву та інші напої, збудливий ефект яких залишається протягом 8-12 годин після вживання; випиває на ніч чашку молока (воно містить хімічний елемент триптофан, який розслаблює, допомагає заснути); створює відповідні умови: у спальні має бути темно і прохолодно, повітря свіже, ліжко не дуже м'яке, під час сну ноги мають бути в теплі, шлунок — не переобтяжений; ліжко не повинно знаходитися на перетині шкідливих для нашого організму ліній Хартмана; спить головою на північ у цілковитій тиші, оскільки шум під час сну шкідливий для серця, кров'яних судин і нервової системи; ліжко призначене лише для сну (читаємо книги, вчимося й дивимося телевізор в інших кімнатах).

Якщо ж ви провели безсонну ніч з певних причин, то не варто загострювати на цьому увагу, оскільки в такому випадку ви навіюєте собі думку про те, що це буде тривати, і створюєте ґрунт для подальшого безсоння.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Зиґмунд Фрейд «Толкование сновидений»: монографія /вид. підготував Б.Г.Херсонський/. – К.: «Здоров’я». – 1991.

2. «Советский энциклопедический словарь», видання 4-е /гл.ред. А.М.Прохоров/. – М.: «Советская энциклопедия». – 1988.

3. Дубравська Д.М. Основи психології: Навч. Посібник. – Львів: «Світ», 2001. – 280 с.


Информация о работе «Сновидіння»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 17784
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
86136
0
0

... , ніби вона з батьком в тому і іншому місці. У всіх цих дитячих сновидіннях впадає в очі одна загальна межа: всі вони виконують бажання, які зародилися вдень і залишилися незадоволеними; ці сновидіння є простими і незамаскованими виконаннями бажань. Не чим іншим, як виконанням бажання, є і наступний на перший погляд не зовсім зрозумілий дитячий сон. Дівчинка, близько чотирьох літ від народження, ...

Скачать
32977
0
0

... 'язаний з входженням в контакт з духами-помічниками з інших світів і отриманні інформації «звідти». Це трактування сновидінь в рамках чаклунства і різного виду магії. Духовний, релігійний - тлумачення сновидіння відбувається в рамках тієї або іншої релігія або духовної системи. Так, наприклад, в буддизмі акцент роблять на зв'язку карми, причинно-наслідкової, відповідно до якого з'явився той або ...

Скачать
193973
0
0

... анурію, що є наслідком блокади канальців продуктами розпаду еритроцитів. Це призводить до швидкого накопичення в крові азотистих шлаків і створює реальну загрозу життю хворого. 5. Професійні отруєння сільськогосподарськими пестицидами і мінеральними добривами Пестициди - хімічні речовини, що використовуються для захисту рослин і тварин від бактерій, вірусів, спор, грибів, комах, гризунів, а ...

Скачать
114537
1
0

... сприйнятливість, прищепити стійкий смак і до теоретичних проблем, і до проникнення в глибини тексту. Отже, авангардизм є феноменом художньої культури, суть якого передусім у загостреному й напруженому вираженні процесів естетико-художнього перевороту, означуваного як модернізм. У різких, безпрецедентних формах відбувалися в авангардизмі процеси деструкції, руйнування й заперечення «старого» ...

0 комментариев


Наверх