2. Тести розумових здатностей

Тести розумових здатностей - тести моторних і сенсорних здатностей; у тестах на інтелект використовуються більше складні способи перевірки розумових здатностей.

В одній зі статей Кеттела, написаної їм в 1890 році, з'явилося визначення тестів розумових здатностей. Ще працюючи в Пенсильванському університеті, він провів серію таких тестів серед своїх студентів. "У психології, - писав Кеттел, - неможливо домогтися конкретних і точних результатів, як це робиться в природничих науках, якщо не опиратися на експерименти й виміри. Вихід - у тестуванні розумових здатностей як можна більшого числа людей". Саме цим, на його думку, і варто займатися. Кеттел продовжував збирати дані, проводячи тестування абітурієнтів Колумбійського університету з різних шарів суспільства.

За допомогою різних тестів Кеттел намагався виміряти діапазон і різноманіття людських здатностей. Ці тести в значній мірі відрізнялися від тестів, що з'явилися пізніше, на інтелект, у яких використовуються більше складні способи перевірки розумових здатностей. Тести Кеттела, подібно гальтоновським, ставилися насамперед до елементарних сенсомоторних вимірах: роботі з динамометром: визначенню швидкості руху кінцівок; використанню методу порога для визначення чутливості шкіри; виміру величини тиску на лобову частину голови до моменту появи хворобливих відчуттів, визначенню найменшого відчутної ваги, виявленню часу реакції на звук і часу, необхідного для визначення різних квітів, поділу надвоє лінії довжиною 50 сантиметрів; фіксуванню проміжку часу тривалістю 10 секунд і кількості букв, що запам'ятовуються після одного показу.

В 1901 році Кеттел зібрав досить інформації, щоб встановити зв'язок між результатами тестів і даними про академічну успішність студентів. Результати виявилися невтішними. Зіставляючи їх з аналогічними, отриманими в лабораторії Титченера, Кеттел дійшов висновку, що подібні тести не можуть служити показником успішності в коледжі - а. отже, і розумових здатностей студентів.

Наукова й практична діяльність Кеттела. його організаторські й виконавські здатності вплинули не тільки на американську психологію, але й на встановлення міцних зв'язків між цією новою наукою й іншим науковим світом. Читаючи лекції, випускаючи журнали й розвиваючи прикладну психологію, Кеттел став у своєму роді "послом психології".

Опираючись на роботи Гальтона. Кеттел за допомогою розробленого їм методу ранжирування досліджував природу й джерела розумових здатностей. Цей метод був застосований при оцінці заслуг видатних американських учених різних областей наук. На основі цих досліджень з'явився довідник "Учені Америки" (American Men of Science). Всупереч назві у довіднику згадувалися й американки. У виданні 1910 року згадувалося про 19 учених-жінок, що становило 10 відсотків всіх американських психологів.

Ще одна заслуга Кеттсла полягала в тому, що за час його роботи Колумбійський університет підготував чудових фахівців із психології числом більшим, ніж де-небудь ще в США. Серед них відомі психологи Роберт Вудворт. Завдяки таким розробкам Кеттела, як тести розумових здатностей, вимір індивідуальних розходжень, а також його зусиллям по розвитку прикладної психології, функціоналізм в американській психології знайшов другий подих. Після смерті Кеттела історик Е. Г. Боринг написав його дітям: "На мій погляд, ваш батько зробив для американської психології навіть більше, ніж Вільям Джемс. Саме завдяки йому психологія в США остаточно відділилася від своєї прародительки - німецької психології й стала істинно американської".

Методи тестування

Альфред Бине (1857-1911)

Хоча поняття "тест розумових здатностей" увів Кеттел, тестовий метод одержав поширення завдяки роботам Альфреда Бине, незалежного психолога-самоучки. Бине використовував більше складні критерії оцінки розумового розвитку, чим ті, що розробив Кеттел. Його метод забезпечив можливість ефективно вимірювати розумові здатності людини; він знаменував собою початок сучасної тестології.

Бине не погодився з підходом Гальтона й Кеттела, які для виміру інтелекту застосовували тести сенсомоторних функцій. Бине думав, що найкращим критерієм розумового розвитку може служити оцінка таких пізнавальних функцій, як пам'ять, увага, уява, кмітливість. В 1904 році йому представилася можливість на практиці довести свою правоту. З ініціативи Міністерства народного утворення Франції була створена комісія з вивчення розумових здатностей дітей, які зазнавали труднощів зі шкільним навчанням. Бине й психіатр Теодор Симон брали участь у роботі комісії й разом розробили ряд інтелектуальних завдань для дітей різних вікових груп.

На основі цих завдань і був складений перший тест на інтелект. Спочатку він складався із тридцяти вербальних, перцептивних і маніпулятивних завдань, які розташовувалися по зростанню труднощів.

У наступні роки тест неодноразово переглядався й модифікувався. Бине й Симон запропонували поняття розумового віку, що визначався за рівнем тих інтелектуальних завдань, які здатні вирішувати дитина. Приміром, якщо дитина, чий хронологічний вік дорівнює чотирьом рокам, вирішує всі завдання для п'ятирічного, те розумовий вік цього чотирирічного малюка прирівнювався до п'яти.

Після смерті Бине в 1911 році розвиток тестології перемістився в Сполучені Штати. Там роботи Бине одержали навіть більше визнання, чим у Франції. На батьківщині Бине програми по тестуванню інтелекту придбали популярність тільки через 35 років після його кончини (Schneider. 1992).

Тест Бине-Симона переклав на англійську мову й представив у Сполучених Штатах Генрі Годдард, студент Холу, що працював у приватній школі для розумово відсталих дітей у Вайнленде. Годдард увів в англійську наукову мову термін "moron", що в перекладі із грецького означає "повільний". Його варіант перекладу тесту Бине-Симона був названий шкалою виміру інтелекту.

Розумовий вік - вік, що визначається за рівнем тих інтелектуальних завдань, які здатна вирішувати дитина.

Коефіцієнт інтелекту (IQ) - відношення розумового віку індивіда до хронологічного, виражене у відсотках.

В 1916 році Льюїс М. Терман, також колишній учень Холу, модифікував тест Бине-Симона, що з тих пор став стандартним. Він назвав його шкалою Стенфорд-Бине за назвою Стенфордського університету, де тест був уперше представлений, і ввів у широкий обіг поняття коефіцієнта розумового розвитку (IQ). (Коефіцієнт інтелекту IQ, обумовлений як процентне відношення розумового віку до хронологічного, був розроблений німецьким психологом В. Штерном.) Шкала Стенфорд-Бине перетерпіла кілька редакцій і широко використовується дотепер.

Вплив першої світової війни

Засідання Титченеровського суспільства експериментальної психології в Гарвардському університеті відбулося в день вступу Сполучених Штатів у першу світову війну в 1917 році. Серед присутніх був президент АРА Роберт Іеркс, що звернувся до колег із пропозицією подумати, чим психологія може бути корисна країні у воєнний час. Титченер відгородився від цього заклику, пояснюючи свою позицію тим, що є британським підданим. Імовірно, Титченер не побажав працювати на армію, оскільки в принципі не схвалював ідеї застосування психології до практичних проблем, побоюючись, що психологія стане торгувати "наукою заради технології".

Перед армією стояло завдання - розподілити величезне число новобранців по родах військ і доручити їм відповідні завдання, для чого була потрібна оцінка їхнього інтелекту. Для того, щоб проводити тестування по складній шкалі Стэнфорд-Бине, були потрібні спеціально навчені люди. Цей орієнтований на індивідуальність тест не підходив для великомасштабної програми тестування, коли за короткий час треба було оцінити здатності великої кількості людей. Армія мала потребу в тесті, призначеному для груп, - по можливості, простому в застосуванні.

Іеркс, призначений главою спеціальної комісії, зібрав 40 психологів для розробки групового тесту інтелекту. Вони проаналізували безліч існуючих на той період тестів, жоден з яких не мав широкого застосування, і взяли за зразок тест Артура С. Отиса, учня Термана. Отису належить ідея різноманітного тестування. Група Іеркса підготувала "армійський альфа-тест" і "армійський бета-тест", в основу яких були покладені розробки Отиса. ("Бета" - це версія "альфа" для неангломовних і неписьменних людей. Вказівки при проведенні "бета-тесту" даються не усно або письмово, а за допомогою демонстрації або пантоміми.)

Робота комісії йшла повільно, і фактично до тестування новобранців приступилися за три місяці до закінчення війни. Було протестоване більше мільйона чоловік, але на той час армія більше не мала потребу в цих даних. І хоча програма майже не мала прямого впливу на військові успіхи, вона виявилася дуже важливої для розвитку самої психології. Програма знайшла широку популярність у суспільстві, що додало більше ваги й психології, а армійські тестування стали прообразом багатьох наступних розробок у тестології.

При проведенні групових тестів у військових цілях заохочувалося також визначення особистих характеристик. До тієї пори вживали лише боязкі спроби оцінити особисті якості людини. У самому кінці XIX століття німецький психіатр Емиль Крепелин (1856-1926) використовував методику, що він назвав вільними асоціаціями, - тест, у якому пацієнт відповідав на якесь слово-стимул словом, що першим приходило на розум. Ідея цього методу належить Гальтону. В 1910 році Карл Юнг розробив аналогічний метод дослідження для встановлення схованих потягів і "афективних комплексів" випробуваного. Обидва методи були тестами, що оцінюють індивідуальні якості особистості. Коли армії знадобилися тести для відсівання новобранців з неврозами, Роберт Вудворт розробив Бланк особистісних даних - опитувальник, де обстежувані відзначають ті ознаки невротичних станів, які, на їхню думку, у них є. Подібно "армійському альфатесту" і "армійському бета-тесту", Бланк особистісних даних послужив моделлю для подальшого розвитку групових тестів.

Психологічне тестування одержало у війні власну перемогу - цей метод дослідження одержав суспільне визнання. Незабаром мільйони службовців, школярів і абітурієнтів коледжів стояли перед необхідністю тестування, від результатів якого могла залежати все їхнє подальше життя. На початку 20-х років щорічно продавалося 4 мільйони тестів на інтелект - головним чином для використання їх у державних школах. Система державної освіти Сполучених Штатів була реформована, в основі перетворень лежала концепція коефіцієнта розумового розвитку. Показник IQ став найважливішим критерієм при прийманні студентів у вищі навчальні заклади.

Сполучені Штати охопила епідемія тестування. У відповідь на величезний попит з боку комерційних і освітніх організацій неминуче з'явилися наспіх розроблені тести, що часом приводило до невтішних результатів. Найбільше сумно відомий випадок - тест, запропонований в 1921 році винахідником Томасом Едисоном. Це був практично випадковий набір питань, які Едисон уважав надзвичайно простими. Наприклад, серед них були такі: "Який телескоп є самим більшим у світі?", "Який вага повітря в кімнаті обсягом 20х30х10 футів?", "Яке місто в Сполучених Штатах лідирує у виробництві пральних машин?"

Питання цього тесту, можливо, не представляли праці для геніального Едисона, чого не скажеш про 36 випускників коледжу, яким стояло його пройти. Вони змогли дати всього кілька правильних відповідей, на що Едисон помітив: "Для людей, що закінчили коледж, вони дивно неосвічені. По-моєму, вони взагалі нічого не знають". Так званий тест Едисона одержав небачену пресу - тільки "Нью-Йорк Таймі" присвятила йому 23 статті протягом одного місяця. Все це сприяв тому, що було підірване довіра до самого методу тестування, знизився його науковий авторитет. Невдалий досвід Едисона й деяких інших розроблювачів у середині 20-х років змусив багато організацій відмовитися від використання психологічних тестів.

Намагаючись додати молодому напрямку науки - тестології - авторитету і наукову вагу, розроблювачі тестів інтелекту перейняли медичну й технічну термінологію. Їх ціль полягала в тому, щоб переконати громадськість, що психологія має таке ж законне право на існування, як і інші науки.


Література

1. Ждан А.Н. Історія психології: від античності до сучасності. - К., 2003

2. Марцинковська Т.Д. Історія психологія. - К., 2001.

3. Методологічні проблеми історико-психологічного дослідження. - К., 2002.

4. Рубинштейн С.Л. Проблемы общей психологии. - М., 1973.

5. Ярошевский М.Г История психологии. - М., 1985.


Информация о работе «Джеймс Мак Кин Кеттел засновник психологічної діагностики»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 22695
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

0 комментариев


Наверх