4. ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ПРЕД´ЯВЛЕННЯ ДЛЯ ВПІЗНАННЯ.
У відповідності зі ст. 176 КПК України про пред´явлення для впізнання складається протокол.
Протокол предявлення для впізнання повинен містити вказівки про місце, де він складався, число місяць і рік його складання, класному чині і прізвищі слідчого, про прізвища, імена і побатькові понятих і їх адресах, про прізвище, імя і по батькові особи впізнаючого. У протоколі повинна бути вказівка про те, де предявлявся обєкт (в кабінеті слідчого, на вулиці і т.д.), які були умови освітлення. Стан погоди, якщо предявлення відбувалося поза приміщенням.
Протокол повинен містити відомості про обєкт, що предявляється і обєкти, серед яких він предявлявся (їх число і короткий опис зовнішнйого вигляду). Якщо предявляється обєкт, що володіє рухливістю, то необхідно в протоколі відмітити, в якому стані (руху або спокою) він показувався впізнаючій особі.
При предявленні обєкта свідку або потерпілому в протоколі повинна міститися вказівка про попередження їх про кримінальну відповідальність за відмову від впізнання і за помилкове впізнання
якщо обєкт предявлявся обвинуваченому, підозрюваному або неповнолітній особі, то такої вказівки не потрібно. У протоколі необхідно вказати заяву особи, яка впізнає. Фіксуючи висновок, потрібно детально перерахувати ті ознаки, предмети. По яких він впізнав обєкт.
Крім вказаних вище відомостей, в протоколі повинна бути відмітка про прочитання протоколу впізнаючому і особам, які були присутні при предявленні для впізнання.якщо з боку впізнаючого, а при предявленні особистості і з боку впізнаючого, а також з боку понятих були які-небудь заяви або зауваження, то про це також необхідно вказати в протоколі.
Протокол підписується впізнаючим, понятим і слідчим .При предявленні особистості додатково повинен бути підпис особи, яка впізнається. Якщо для впізнання предявлялася фотокартка, до протоколу повинна бути прикладена фототаблиця, завірена посадовою особою. У цьому випадку, якщо впізнання фіксувалося шляхом відео-або звукозапису, то додатком до протоколу повинна бути касета в опечатаному вигляді з засвідчувальними підписами.
Застосування відеозапису при предявленні для впізнання доцільне тоді, коли фіксується впізнання по ходу. У цьому випадку важко переоцінити значення такого відеозапису. Як би детально і точно не описувалися в протоколі пред´явлення для впізнання особливості ходи всіх осіб, предявлених для впізнання, тільки наочне зображення може створити повне і правильне уявлення про це. Аналогічне значення відеозапису при впізнанні по голосу і усній мові. Магнітофонний запис доцільно також застосовувати при предявлення для впізнання в двох випадках:
коли стан здоровя впізнаючого викликає сумнів в його явці до слідчих органів і суду;
коли впізнаючий є малолітній.
ВИСНОВОКПідводячи підсумки курсової роботи можна зробити висновок, що така слідча дія як пред´явлення для впізнання має широке практичне застосування в кримінальному процесі. Але в нашому законодавстві є недоліки застосування даної слідчої дії, я вважаю що необхідно регламентувати в КПК України окрім, пред´явлення особи для впізнання і пред´явлення предметів для впізнання (ст.ст.174,175 КПК України), також і пред´явлення для впізнання трупа, пред´явлення для впізнання тварин, пред´явлення для впізнання місцевості.
Щодо кількості осіб, які предявляються для впізнання, також я вважаю чітко не визначене. Граматичне тлумачення ст.174 УПК України дає підстави твердити, що пред´являтись для впізнання мають чотири особи, оскільки в ній йдеться про інших осіб у кількості не менше трьох, а далі ставляться вимоги до цих трьох. Отже маємо одну особу, яка підлягає впізнанню і три особи, серед яких треба її предявляти, всього - чотири особи. Щоправда, судові органи приймають як доказ впізнання, в якому брали участь лише три особи. Щоб виправити становище, в законі потрібно чітко записати «Особа, яка підлягає впізнанню пред´являється разом з трьома сторонніми особами, не знайомими впізнаючому, які не мають чітких розбіжностей в зовнішності та одягу».
Такі пропозиції на мою думку чіткіше регламентуватимуть проведення даної слідчої дії і запобігали б неправильному тлумаченню кримінально - процесуальних норм щодо пред´явлення для впізнання.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:1. Конституція України, Київ, 1996.
2. Кримінальний Кодекс України, Київ, 2001.
3. Кримінально – Процесуальний Кодекс України, 1961, зі змінами
та доповненнями станом на 01.09.2002.
4. Михеєнко М.М. «Кримінальний процес України», Київ – 1992.
5. Жогин Н.В., - «Руководство для следователя», Москва, 1971.
6. Тертышник В.М., Слинько С.В. – «Теория доказательств», - 1998.
7. Михеєнко М.М., Молдован В.В., Шибіко В.П. «Кримінально – процесуальне право», - 1997.
8. Біленчук П.Д., Барилюк В.І. «Криміналістика», Київ, 2000.
9. Тертишник В.М.- «Науково – практичний коментар до кримінально – процесуального кодексу України», - 2002.
10. Глазырин Ф.В. «Психология отдельных следственных действий». – Волгоград, 1983.
11. Васильев А.Н. «Тактика отдельных следственных действий». – Москва, 1981.
[1] Тертышник В.М., Слинько С.В. – «Теория доказательств», - 1998.
[2] Жогин Н.В., - «Руководство для следователя», Москва, 1971.
1 Жогин Н.В., «Руководство для следователя», Москва, 1971.
1 Жогин Н.В., - «Руководство для следователя», Москва, 1971.
1 Глазырин Ф.В. «Психология отдельных следственных действий». – Волгоград, 1983.
1 Васильев А.Н. «Тактика отдельных следственных действий». – Москва, 1981.
... вченими і практиками вже давно встановлена пряма залежність ефективності результатів проведення впізнання і його доказового значення від підготовки до нього. тактика пред’явлення впізнання слідство 3. Тактика пред'явлення для впізнання окремих об'єктів Впізнання живих осіб проводиться у випадках, коли особа, яка підлягає пред’явленню, не була раніше відома впізнаючому, але спостерігалася ним ...
... проведеної слідчої й оперативної роботи. Тому питання про передачу справи іншому слідчому потрібно вирішувати з урахуванням всіх зазначених обставин. При організації розслідування злочинів минулих років повинні братися до уваги особливості процесуальної регламентації діяльності слідчого по зупинених справах про нерозкриті злочини, оскільки провадження слідчих дій в цьому випадку КПК України не ...
... ійними способами фіксації ходу і результатів тих або інших слідчих дій, застосовують кінозйомку, кольорову фотографію, відеоапаратуру. На можливості застосування відеотехніки при проведенні очної ставки потрібно зупинитися особливо. Тактика застосування відеотехніки в ході попереднього слідства ще досить не розроблена. Це пояснюється недостачею досвіду використання даного виду техніки з зв'язку з ...
... ється безпосередньо поштово-телеграфній установі для виконання. Розділ 3. Організаційні, тактичні та психологічні особливості накладання арешту на кореспонденцію і зняття інформації з каналів зв’язку . 3.1. Організаційні особливості накладання арешту на кореспонденцію і зняття інформації з каналів зв’язку При підготовці накладання арешту на кореспонденцію і зняття інформації з каналів ...
0 комментариев