2.8 Роль кабана в біоценозах і його значення для сільського господарства

У природних біоценозах, де антропогенний вплив відсутній, діє суто природний відбір, коли кожний з видів тваринного світу знаходить свою нішу. В біоценозах природного чи штучного походження, де антропогенний вплив значний, біотехнічні заходи слід проводити диференційовано, з урахуванням зональності території і розміщення мисливських видів на ній у різні пори року.

Діяльність дикого кабана при високій щільності населення багатосторонньо впливає не тільки рослинний світ, ґрунтову фауну, щільність, вологість, аерацію, спроможність зберігання в них мікроелементів гумусу, але й на структуру біоценозу.

В наслідок цього в цілому кабан представляє собою важливу ланку трофних зв’язків в біоценозах. Слід відзначити, що діяльність кабана, яку він проводить в результаті пошуку їжі має як позитивний так і негативний характер на лісове та сільське господарство.

Тобто опушення ґрунту кабанами добре сприяє на лісовідновлення. Кабани, перериваючи грунт, звільняють від лісової підстилки та одночасно заривають велику кількість насіння деревних порід.

Слід зазначити що, серйозний негативний вплив на рослинний покрив вони чинять у високогірних районах Карпат, там в багатьох місцях в результаті їх життєдіяльності спостерігаються вимивання стічними водами родючих шарів ґрунту.

Що стосується сільського господарства в результаті діяльності тварин значно змінються фізичні та хімічні властивості ґрунтів, підвищується їх аерація. Але є і негатив найбільш часті і найбільш серйозні пошкодження по всіх регіонах ареалу, тварини наносять посадкам картоплі, посівам вівса, пшениці, гороху, кукурудзи.

Протяжність періоду, коли цим культурам загрожує шкода від кабанів, в значній мірі визначається вегетаційним періодом. Найбільшої шкоди тварини наносять полям які знаходяться поблизу від лісу. Протягом місяця вони їх можуть знищити повністю.

Відносно ґрунтової фауни то чисельність земляних гризунів та багатьох видів комах в наслідок дії кабанів значно знижується.

 

2.9 Можливість прогнозування чисельності кабана

Динаміка чисельності кабана, як і інших мисливських тварин визначаються системою наступних факторів: кількістю існуючого звіра, інтенсивністю його розмноження, розміром смертності, характером міграції та рівнем мисливськогосподарської експлуатації ресурсів.

Провівши бонітерування угідь в мисливсько – господарських районах на основі лісогосподарських, ґрунтових, метаболічних та інших природних карт. Можна достатньо чітко представити особливості розподілу кабана на цих територіях, спрямувати раціональну схему. Потрібно відмітити, що планування добування кабана без урахування матеріалів про можливі найближчі зміни його чисельності може бути та мати серйозні наслідки.

У зв’язку з цим потрібний прогноз змін ресурсів кабана, та проводити корегування по ньому планів використання поголів’я.

Маючи на увазі під прогнозуванням наукове дослідження, основане на різниці вивчених змін можна думати що, судження про можливі зміни не завжди можуть бути точними.

Для нашої роботи потрібна деяка інформація :

·          дані регулярних обліків кабана на нашому регіоні та на стаціонарах проведення з цілою характеристикою чисельності;

·          особливості територіального розподілу в зоні;

·          аналізи характеру руху чисельності тварин в цілому встановлення, як загальних закономірностей динаміки чисельності кабана в регіоні, так і найбільш ймовірних причин його загибелі в сезон, на фоні зрівняних багаторічних звітах.

 

2.10 Динаміка чисельності кабана в ДП “Лубенське лісове господарство”

Фактична чисельність кабана в господарстві – 60 особин. Розмір річного приросту кабана складає в середньому 12,5%. Таблиця 2.1 подає розрахунок чисельності кабана по роках ревізійного періоду з урахуванням щорічного вилучення 12–15%.


2.1. Динаміка чисельності дикого кабана у ДП “Лубенське лісове господарство”

 

Назва тварини Кількість Кількість тварини по роках
2004 2005 2006
Кабан Фактична 48 60 60
Оптимальна 20 25 25

 


Розділ 3. Проект біотехнічних заходів, спрямованих на підвищення чисельності кабана

 

3.1 Аналіз результатів проведення біотехнічних заходів для основних видів мисливських тварин

Біотехнічні заходи мають багатопланове значення: збільшення кормових ресурсів за рахунок натуральних лісових кормів чи сільськогосподарських культур; запобігання або різке зниження смертності через відсутність або неможливість добути корм у важкий багатосніжний період; поліпшення умов виведення молодняку; забезпечення його виживання; управління у можливих межах територіальним розподілом тварин і зниження їх шкоди лісовому чи сільському господарствам; проведення селекційного відбору.

Біотехнія є одним з найважливіших напрямків мисливської науки, відповідальним за підвищення продуктивності мисливських угідь, їй належить провідна роль у процесі переходу мисливського господарства від простого збору урожаю до виробництва продукції.

Практика зарубіжних країн та передових мисливських господарств України переконує, що піклування про мисливську фауну має важливе значення. Неповноцінне харчування тварин негативно впливає на їх статеву активність, знижує плодючість. Там, де мисливці повсякденно дбають про тварин (створюють кормові поля, ремізи, підгодовують, оберігають від браконьєрів, знищують хижаків), чисельність мисливських видів висока, звірі себе почувають.

У виграші всі: є на що полювати і утримується здорове багаточисельне поголів’я мисливських видів, які не завдають відчутної шкоди ні лісовому, ні сільському господарствам.

Залежно від способу добування їжі, різні види мають свої особливості, а їх пічний цикл тісно пов’язаний з наявністю кормів. У процесі еволюції тварини пристосувалися до несприятливих умов. Для багатьох видів характерні далекі переміщення, міграції по території. З холодніших місць вони переходять чи перелітають у тепліші, де можуть добувати собі корм.

У Карпатах більшість звірів наприкінці осені покидають високогір’я і сходять нижче, де менше снігу і легше добувати їжу. Деякі види заготовляють собі корм на зиму, а деякі залягають на зимову сплячку. В мисливських господарствах чи на територіях закріплених угідь важливо визначити основні мисливські види, на яких тримається господарство, і здійснювати в повному обсязі біотехнічні заходи для поліпшення життя в усі сезони.

Оскільки корм – основа життя і забезпечує нормальний цикл проходження усіх біологічних процесів у тварин, то штучне збільшення кормових ресурсів позитивно впливає на їх збереження, реалізацію потенційної відтворювальної здатності. Здійснюючи ті чи інші біотехнічні заходи, ми маємо бути впевнені, що вони повною мірою забезпечуватимуть нормальний цикл життя мисливських видів на відповідній території і не змінюватимуть на ній структур екосистем.

У природних біоценозах, де антропогенний вплив відсутній, діє суто природний відбір, коли кожний з видів тваринного світу знаходить свою нішу. В біоценозах природного чи штучного походження, де антропогенний вплив значний, біотехнічні заходи слід проводити диференційовано, з урахуванням зональності території і розміщення мисливських видів на ній у різні пори року.

Визначити біотехнічні заходи на тій чи іншій території – справа спеціалістів мисливського господарства. Знати, які біотехнічні заходи і як проводити – обов’язок кожного мисливця. Підгодівля диких тварин відіграє важливу роль у підтриманні господарсько доцільного рівня чисельності їх поголів’я, служить вагомим чинником попередження чи зменшення пошкоджень лісового і сільського господарства.



Информация о работе «Характеристика кабана»
Раздел: Ботаника и сельское хозяйство
Количество знаков с пробелами: 59638
Количество таблиц: 7
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
118724
3
1

... люди для борьбы с любыми нарушителями законов по охране природы и потребителями ее ресурсов. Никто не должен стоять в стороне от этого дела. ВЫВОДЫ На основе изложенного материала по теме «Технология и техника добывания уссурийского кабана в Архаринском районе» можно сделать следующие выводы. 1.        Кабаны рода sus должны быть отнесены к высокоорганизованным животным. В процессе эволюции у ...

Скачать
77757
4
0

... , 90 тыс. га - 3 классом бонитета, 134 тыс. га - 4 классом. Средняя плотность в 2007 году составила 0,5 особи на тыс. га, т.е. одна особь на 2 тыс. га. 2.5 Охрана и воспроизводство уссурийского кабана в Ромненском районе 2.5.1 Структура и деятельность организации Отдел охотнадзора Ромненского района работает в таких направлениях: Организует и принимает участие в реализации программ по ...

Скачать
63503
3
12

... места, где наиболее невероятно застать кабанов на лежке без предварительного оклада, и выгоняют зверей на заранее выставленную стрелковую линию [18]. 3.1 Технологические приёмы применяемые при добывания кабана в Благовещенском районе Согласно приказа управления по охране, контролю и регулированию использования объектов животного мира и среды их обитания Амурской области от 08.10.2008 № 8 «О ...

Скачать
32369
0
0

... управління, які здійснюють функції: ціноутворення, статистики, фінансового регулювання, стандартизації, сертифікації та ін. Однією із необхідних ознак організаційно-правової характеристики виконавчої влади є виділення ієрархічних рівнів системи органів виконавчої влади. Вони закріплені у Конституції України (розділ VI. Кабінет Міністрів України. Інші органи виконавчої влади) й уособлюються ...

0 комментариев


Наверх