Прикладні способи плавання


Вступ

Того, хто не уміє читати і плавати, в стародавній Греції рахували самим не пристосованим до життя. Значення цих слів не втратило свого значення і у наш час. Так само як і читати, уміти плавати повинен кожний, щоб, якщо знадобиться, врятувати життя собі і товаришу, щоб купатися в морі або в річці.

Систематичні вправи у воді гармонійно розвивають всі основні групи м'язів, тренують серце і легені, укріплюють нервову систему людини.

Погляньте на цю цікаву таблицю. В перших графах приведені середні дані фізичного розвитку хлопчиків 12 – 14 років; в других – ті ж відомості про їх однолітка, що займається спортивним плаванням.

Вік Зростання (в см) Вага (в кг)

Життєва місткість

легенів (в см3)

12 років

13 років

14 років

155

161

168

155

164

172

41,7

46,8

55,0

43,6

50,7

60,5

2100

2200

2700

2700

3700

4600

Ці цифри красномовні. І недаремно в системі фізичного виховання плаванню відводиться одне з головних місць.

Довгий час плавання не було пов'язано із спортом. Воно навіть не входило в програму старогрецьких олімпійських ігор. Лише середині минулого століття у ряді країн Західної Європи почали проводити змагання по плаванню.

Велике і прикладне значення плавання. В першу чергу це надання допомоги терплячому біду на водах: уміння витягнути людину з дна або з глибини, у разі потреби звільнитися від захоплень тонучого, швидко доставити його на берег і надати необхідну долікарську допомогу.

Прикладне плавання передбачає також уміння буксирувати різні плаваючі предмети, переправлятися вплав з вантажем або з повним викладенням, виконувати різні операції, пов'язані з роботою під водою і багато що інше.

Існують різні види плавання. В літературі звичайно згадується спортивне плавання, масове плавання, а так само дошкільне, зимове, підводне і т.д. Точну класифікацію видів плавання знайти, напевно, неможливо, оскільки до масового плавання можна віднести зимове, дошкільне (чітких меж немає), а підводне плавання для багато кого є спортом (тобто спортивне плавання), але не дивлячись на це, по – моєму, будь-який вид плавання має своє прикладне значення. Звичайно, хтось може сказати, що у великому спорті плавання не має прикладного значення, оскільки приводить до надмірних фізичних навантажень і як наслідок до зносу організму, але в окремих випадках воно стає життєво важливим.



1. Значення прикладних способів плавання

Отже, основна мета прикладного плавання це:

– загальне підвищення працездатності, життєрадісності і відпочинок на воді;

– безпосередньо гартування;

– забезпечення гармонійного розвитку маленьких дітей і дорослих людей;

– профілактика хвороб і лікування вже наявних хвороб.

Всі існуючі способи плавання можна розділити на дві групи – правильні і неправильні.

До правильних способів плавання відносяться спортивні способи кроль, брас, батерфляй, спосіб на боку і ті різновиди прикладного плавання, які побудовані на основі техніки плавання спортивними способами. До неправильних способів можна віднести всі інші.

Що ж відрізняються правильні способи плавання від неправильних?

Правильним способом плавання називається такий спосіб, який побудований з урахуванням анатомічних особливостей людського тіла, такий спосіб, форма рухів якого дозволяє повністю використовувати силу найкрупніших м'язів кінцівок для просування вперед.

Друга відмінність техніки плавання правильними способами полягає в тому, що вона не порушує нормальної роботи всіх систем і органів людського тіла і побудована з урахуванням фізіологічних особливостей людського організму.

При плаванні людина позбавлена можливості просуватися вперед, відштовхуючись від твердої опори (земля, підлога і т. п.). Він вимушений спиратися об воду, відштовхуватися від неї, використовувати опір, який надає вода тілу, що рухається. Проте ця ж властивість води – чинити опір – гальмує просування плавця вперед, утрудняє, зв'язує його рухи. Для того, щоб уміти найбільш вигідно використовувати опір води для просування в потрібному напрямі, треба знати деякі закони гідростатики і гідродинаміки. Третьою відмінною рисою техніки плавання правильними способами є те, що вона побудована відповідно до цих законів.

Техніка плавання повинна відповідати конкретним умовам, в яких знаходиться плавець, повинна відповідати тим задачам, які розв'язуються за допомогою плавання.

Припустимо, що плавцю потрібно переправити на інший берег річки який-небудь вантаж, не замочивши його. Техніка плавання в цьому випадку буде іншою, ніж при плаванні без вантажу або при плаванні з предметом, який можна мочити.

Людина, що кинулася на допомогу потопаючому, повинен підпливти до нього швидко і в той же час не стомитися, зберегти свої сили.

Отже, четвертою межею техніки плавання правильними способами є відповідність її умовам і задачам, вирішуваним за допомогою плавання.

Такі ознаки, відрізняють правильні способи плавання від неправильних.

При розробці спортивних способів плавання найбільш послідовно застосовано всі, вищевикладені положення.

Спортивні способи плавання кладуться в основу техніки прикладного плавання відповідно до прикладних задач, вирішуваних плавцем, і умовами, в яких він знаходиться. При цьому, проте, потрібно зважати і на підготовленість плавця. Якщо потрібно плисти протягом довгого часу, то застосовувати кроль в цих умовах слід тільки тим, хто відмінно ним володіє. Для них він виявиться якнайкращим способом. Тим же, хто ще не освоїв кроль, краще користуватися іншим способом. Зрозуміло, що чим краще підготовлений плавець, ніж більшою кількістю спортивних способів плавання він володіє, тим легше йому вирішити будь-яку задачу, пов'язану з прикладним плаванням. Отже, відмінний плавець повинен володіти всіма основними спортивними способами плавання.

В основі спортивних способів лежать народні способи плавання, вдосконалені плавцями і тренерами відповідно до практичного досвіду і теоретичного аналізу. Так, з народного способу плавання «саджанця» розвинувся сучасний кроль. Плавання «по-лягушачьи» лягло в основу спортивного способу брас, різні варіанти самобутніх способів плавання на боку лягли в основу спортивного способу плавання на боку і т.д.

Далі будуть розглянуті різні види прикладного плавання (брас, брас на спині, на боці, саженками) з прикладної точки зору.


Информация о работе «Прикладні способи плавання»
Раздел: Физкультура и спорт
Количество знаков с пробелами: 21600
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
26192
0
0

... . Трудно найти человека, кото­рый бы не испытывал летом наслаждения от освежаю­щего, бодрящего купания. И конечно, особое удоволь­ствие получает тот, кто плавает уверенно. Умение плавать — жизненно необходимый навык для человека любого возраста. Хорошо плавающий человек никогда не рискует жизнью, находясь в воде. Он знает, что всегда доплывет до берега или сумеет продержаться на воде, пока не ...

Скачать
17860
2
0

... груди, одновременное освоение элементов всех спортивных способов плавания позволяет учитывать индивидуальные особенности и дает возможность школьникам впоследствии выбрать наиболее приемлемый способ плавания. Эффективное освоение техники спортивных способов плавания - необходимая основа для дальнейшего совершенствования. Школьники, уверенно владеющие навыком плавания, могут использовать этот вид ...

Скачать
27943
2
0

... кролем на малые расстояния, до 100 м, в умеренном темпе; разрешаются игры в воде. Таким образом курортное плавание вносит свою лепту в лечение определённых болезней. Оказание первой помощи пострадавшему на воде Вода – это стихия, которая может приносить человеку как пользу, так и вред. Всегда остаётся вероятность опасных событий. Например, ...

Скачать
63148
0
0

... с 1926 г. по плаванию стали проводиться чемпионаты Европы, с 1969 г. — Кубки Европы, с 1973 г. — чемпионаты мира, а с 1979 г. — Кубки мира по плаванию. 2.2 Эволюция способов плавания На протяжении истории спортивного плавания в рамках существовавших правил соревновании постоянно совершенствовались известные способы плавания и возникали новые, более эффективные в скоростном отношении (табл. ...

0 комментариев


Наверх