2. Економічний розвиток Македонії у 1900 – 2005 рр.
Економічно Македонія сьогодні є однією з найбідніших держав регіону. Приватизація розпочалася ще в 1990 р., коли передавалися акції всім членам трудового колективу. Другим етапом приватизації стало ухвалення Закону про трансформацію підприємств (1993).
До літа 2001 р., приватизувавши 1646 підприємств, денаціоналізація промисловості в основному завершилася. Доходи від приватизації виявилися меншими за очікувані.
При цьому рівень безробіття досяг 40 % працездатного населення країни, а обсяг закордонних інвестицій залишився незначний. У 90-х роках XX ст. економіка дуже постраждала від санкцій світової спільноти проти СРЮ (у структурі експорту македонської продукції СРЮ займала друге місце, зміна торгових доріг спричинила подорожчання транспортних витрат на ЗО %). Таким чином, перехід Македонії до ринкової економіки та громадянського суспільства відбувався в дуже складних міжнародних і внутрішньополітичних умовах. Індустріальна фрагментарність, сировинна та енергетична недостатність, державний контроль засобів масової інформації, етнічні та релігійні протиріччя перепікоджають подоланню затяжної економічної кризи та розв'язанню гострих соціальних проблем.
ВВП у 2004 р. становив близько 14,4 млрд дол., а у 2005 р. — 15,5 млрд дол. (7400 дол. на душу населення). У виробництві ВВП у 2005 р. на сільське господарство припадало 11,7 %, промисловість — 32,1 % і сферу послуг — 56,2%. Інфляція була порівняно низькою (близько 1 %). Найбільшою економічною проблемою виявилося безробіття, яке у 2004—2006 рр. коливалося в межах 36—38 % . Македонський експорт у 2005 р. становив близько 2,47 млн дол., а імпорт — 3,2 млрд дол.
Економічна ситуація. Економічно Македонія сьогодні є однією з найбідніших держав регіону. Приватизація розпочалася ще в 1990 р., коли передавалися акції всім членам трудового колективу. Другим етапом приватизації стало ухвалення Закону про трансформацію підприємств (1993). До літа 2001 р., приватизувавши 1646 підприємств, денаціоналізація промисловості в основному завершилася. Доходи від приватизації виявилися меншими за очікувані.
При цьому рівень безробіття досяг 40 % працездатного населення країни, а обсяг закордонних інвестицій залишився незначний. У 90-х роках XX ст. економіка дуже постраждала від санкцій світової спільноти проти СРЮ (у структурі експорту македонської продукції СРЮ займала друге місце, зміна торгових доріг спричинила подорожчання транспортних витрат на ЗО %). Таким чином, перехід Македонії до ринкової економіки та громадянського суспільства відбувався в дуже складних міжнародних і внутрішньополітичних умовах. Індустріальна фрагментарність, сировинна та енергетична недостатність, державний контроль засобів масової інформації, етнічні та релігійні протиріччя перешкоджають подоланню затяжної економічної кризи та розв'язанню гострих соціальних проблем.
ВВП у 2004 р. становив близько 14,4 млрд дол., а у 2005 р. — 15,5 млрд дол. (7400 дол. на душу населення). У виробництві ВВП у 2005 р. на сільське господарство припадало 11,7 %, промисловість — 32,1 % і сферу послуг — 56,2%. Інфляція була порівняно низькою (близько 1 %). Найбільшою економічною проблемою виявилося безробіття, яке у 2004—2006 рр. коливалося в межах 36—38 % . Македонський експорт у 2005 р. становив близько 2,47 млн дол., а імпорт — 3,2 млрд дол.
3. Основні вектори зовнішньої політики Македонії на сучасному етапі
Міжнародне становище. Македонія має сталі позиції на міжнародній арені, її визнало більше 100 держав. Країна є членом ООН, ОБСЄ, Ради Європи, МБРР, МВФ, приєдналася до програми НАТО "Партнерство заради миру" (1995). У 1999 р. Македонія надала свою територію і повітряний простір у розпорядження військ НАТО. Вона бере участь у програмі НАТО "План дій щодо членства", яка націлена на надання допомоги країнам, що претендують на членство в блоці, у досягненні необхідних критеріїв.
У лютому 2005 р. прем'єр-міністр В. Буковський відвідав штаб-квартиру НАТО й обговорив з його керівництвом питання про виконання Македонією заходів на шляху до набуття членства в блоці. Країна підписала угоду про економічне і технічне співробітництво та продовження політичного діалогу з ЄС (1996), а в грудні 2005 р. отримала статус офіційного кандидата в його члени.
Очікується, що у 2008 р. Македонія приєднається до НАТО. Країна нормалізувала відносини з найближчими сусідами, зокрема Грецією (1995), Союзною Республікою Югославії (1996).
Динамічними є взаємини з Україною, яка визнала незалежність Македонії (23 липня 1993 р.). Між двома державами встановлено дипломатичні відносини (20 квітня 1995 р.), у Києві відкрито македонське посольство (1997). Інтенсивно розроблялася договірно-правова база двосторонніх відносин, підписано Договір про дружбу і співробітництво (грудень, 1998 р.).
У червні 2005 р. Україну з офіційним візитом відвідав президент Македонії Б. Црвенковський. На початку серпня цього ж року в Скоп'є відбулося спільне засідання української та македонської делегацій високого рівня з метою визначення перспективних економічних проектів і підготовки перших засідань українсько-македонської Комісії з питань торгово-економічного співробітництва та спільного Комітету з імплементації угоди про вільну торгівлю.
Македонія висловлює зацікавлення у розвитку співробітництва в науково-технічній, енергетичній сфері та сільському господарстві. З 2002 р. на українському ринку присутня продукція компанії "Раде Кочар", яка випускає контактори та реле для електрообладнання. Наприкінці 2003 р. український акціонерний банк "Аркада" офіційно заснував ТОВ "Аркада — Македонія" — перший суб'єкт господарювання на македонській території, в якому 100 % капіталу належать українській установі.
Головною сферою діяльності банку є спорудження та продаж житла для македонських громадян шляхом залучення коштів споживачів і надання їм довгострокових кредитів. Цим фактично у Македонії розпочалася реалізація спільної соціально орієнтованої програми будівництва житла для широких верств населення зі залученням українських інвестицій.
За допомогою македонських спеціалістів у 2003 р. розпочалася реконструкція українського відтинку (Київ — Чоп) міжнародної автотраси. Для реалізації цього проекту Європейський банк реконструкції і розвитку виділив 35 млн євро. Налагоджено українсько-македонську торгівлю. За першу половину 2005 р. товарообіг між двома державами становив 39 187 тис. дол. і збільшився за аналогічний період 2004 р. в 1,2 раза. При цьому експортні поставки українських товарів становили 37 482 тис. дол., а імпорт — 1704 тис. дол. Україна поставляє переважно феросплави, прокат та ін.
Висновки
Одразу з становленням Македонської держави з’являються проблеми в державному розвитку та суспільстві, проблема міжнародного визнання держави. Остання проблема проходила через грецький політичний спротив. Основними перешкодами виявилися офіційна назва та державна символіка.
Також складними виявилися відносини з Сербією.
Вихід молодої республіки зі стану міжнародної ізоляції надав їй можливість зосередитися переважно на економічних питаннях.
Розпад загального югославського економічного простору, війна в Боснії та Герцеговині, економічні санкції проти СРЮ і торгова блокада з боку Греції поставили господарство країни в складне становище. Македонія взяла курс на перехід до ринкової економіки та громадянського суспільства. Цей процес Македонія проходить і до нині.
Список літератури
1. История южных и западных славян: в 2-х т. – Т.2. Новейшее время: Учебник / Под ред. Г.Ф.Матвеева и З.С. Ненашевой. – М.: Изд-во МГУ, 2001.
2. Кріль М.М. Історія країн Центрально-Східної Європи (кінець ХХ – початок ХХІ ст.): Навч. посібник. – К.: Знання, 2008.
3. Стрельчук Н. Зовнішньополітичні орієнтації громадян Македонії (90-ті роки ХХ ст. – початок ХХІ ст.) // Україна дипломатична: Науковий щорічник. – К., 2006. – Вип..7. – с. 524-535.
4. Яровий В.І. Новітня історія країн Східної Європи: Курс лекцій (40-90-ті рр. ХХ ст.). – К.: Либідь, 1997.
5. Яровий В.І. Історія західних та південних слов’ян у ХХ ст.: Курс лекцій: Навч. посібник. – К.: Либідь, 1996.
... мандатів розподіляють за пропорційною системою, а решту 40 мандатів отримує переможець виборів. Таким чином, Нова демократія отримала можливість сформувати однопартійний уряд. 2 Соціально-економічний розвиток Греції у 1990 – 2005 рр Економіка розвивається динамічно, країна входить до індустріально-аграрних країн із середнім рівнем розвитку. Приріст ВВП у другій половині 90-х років XX ст. ...
... жовтні 2006 р. відбулися в два тури. У другому турі голосувало 41,2 % виборців. Г. Пирванов отримав 75,95 % голосів. Його опонентом був лідер Атаки В. Сідеров. 2. Соціально-економічний розвиток Болгарії у 1990 – 2005 рр. Після 1990 р. Болгарія пережила масштабну трансформацію економіки шляхом великої соціальної ціни. Від початку держава не змогла організувати ефективний перехід до ринкового ...
... партія, Демократична партія — Нова Сербія і партія Група 17 плюс. Уряд очолив В. Коштуніца. Серед його пріоритетних завдань є поновлення припинених переговорів про відносини Сербії з ЄС. 2. Соціально-економічний розвиток Сербії у 1990 – 2005 рр. Розпад СФРЮ, запровадження торгово-економічних санкцій проти СРЮ, значні витрати на підтримку боснійських і країнських сербів, придушення наці ...
... свою чергу призведе до погіршення етнічних стосунків. Звертає увагу на те, що вперше за останні століття Захід виступи на боці мусульман проти православних. Загалом події трансформації політичного устрою Югославії в кінці 90х – початку ХХІ століття досліджені не дуже добре, передовсім бракує об’ємних, ґрунтовних та об’єктивних робіт. Джерельною базою курсової роботи є періодичні видання – газети ...
0 комментариев