3.1. Останні роки правління Володимира і смерть

 

В 991 році пішов Володимир на хорватів. Тільки що повернувся він з Хорватської війни, і ось печеніги прийшли з тієї сторони, від річки Сули; Володимир пішов проти ворогів і зустрів їх на річці Трубіж. Росіяни сталі на цій стороні, а печеніги на тій, і не сміли ні наші перейти на печенізьку сторону, ні печеніги на нашу. Тоді приїхав князь печенізький до річки, покликав Володимира і сказав йому: "Випусти ти свого воїна, і я свого - хай борються, і якщо твій осилить мого, то не будемо воювати три роки, якщо ж наш здолає, то будемо розоряти вашу землю цілі три роки". Після цієї розмови князі розійшлися; Володимир, прийшовши до себе в стан, послав кликати по шатрах: Чи "немає такого, хто б взявся битися з печенігом? " - і не знайшовся ніхто. На інший ранок приїхали печеніги і привели свого бійця, а в наших нікого не було. Став тужити князь Володимир і знову кликати по всьому війську; тоді прийшов до князя старий і сказав йому: " Князь! Вийшов я сюди на війну з чотирма синами, а п'ятий, малий, залишився удома; з самого дитинства не було людини, хто б здолав його: одного дня він м'яв волову шкіру, а я став його за щось лаяти, так він, на мене розсердившись, прорвав шкіру руками". Князь, чувши це, зрадів і послав за силачем; коли він прийшов, то князь розказав йому в чому справу; той відповідав: "Не знаю, князь, чи можу битися з печенігом; але хай випробують мене: чи немає тут великого і сильного бика? Знайшли бика, великого і сильного, веліли розлютити його гарячим залізом і пустили на волю: коли бик біг мимо силача, той схопив його рукою за бік і вирвав шкіру з м'ясом. Володимир, побачивши це, сказав йому: "Можеш битися з печенігом". На інший ранок прийшли печеніги і почали знову кричати: "Що ж? Чи знайшовся боєць? А наш вже готовий!" Володимир ще за ніч велів своєму бійцю озброїтися, і ось обидва показалися. З печенізької сторони вийшов велетень, страшний виглядом; виступив і Володимирів багатир: він був середнього зросту, і тому печеніг, побачивши його, почав сміятися. Розміряли місце між обома бійцями, пустили борців: ті схопилися і почали міцно щеміти один одного; наш зціпив печеніга руками і ударив його об землю; тоді з обох боків пролунав крик; печеніги побігли; росіяни ударили вслід за ними і погнали їх. Володимир був дуже радий, зробив багатиря знатною людиною, і батька його теж; потім повернувся до Києва з перемогою і славою великою.

В 995 році знову прийшли печеніги до міста Васильова. Володимир вийшов проти них з малою дружиною, і коли вступив в битву, то не міг утриматися, побіг і ледве сховався від ворогів під мостом. Тут обіцяв Володимир поставити церкву св. Перетворення у Васильові, тому що того дня було Перетворення. Позбувшись лиха, Володимир справді поставив церкву і зробив велике свято, наварив меду і скликав бояр своїх, і явилися посадники, і старшини зі всіх міст, і всяких людей багато, а жебраком роздали триста гривень. Святкували вісім днів, Володимир повернувся до Києва на першу Пречисту Богородиці і тут знову зробив велике свято, скликавши незліченну безліч народу. Він наказав всякому, убогому і убогому, приходити на князівський двір і брати все що потрібно: пиття, страви і гроші з казни. Князь говорив також: "Адже хворі і слабі не можуть дійти до мого двора" - і тому велів зробити вози, накладати на них хліб, м'ясо, рибу, овочі різні, мед, квас і розвозити по місту, питаючи: "Де хворі і жебраки, хто ходити не може?" - тим роздавали все це. Кожну неділю завів він на дворі своєму бенкети, куди приходили бояри, дворяни, соцькі, десяцькі, кращі люди, при князі і без князя: на тих бенкетах бувало безліч м'яса: яловичина і дичина, було багато всього. Ось, бувало як підіп'ють, то і почнуть ремствувати на князя, кажучи: "Що це наше тут за життя гірке! дає нам дерев'яними ложками, а не срібними!" Володимир, почувши гомін, велів подавати срібні ложки і сказав: "З сріблом і золотом не знайдеш дружини, а з дружиною знайду і срібло і золото, як дід мій і батько з дружиною дошукалися золота і срібла". Володимир любив свою дружину і думав з нею про всякі справи: про устрій земський, про війни, про статути земські. З сусідніми князями жив він мирно, і з польським князем, і з угорським, і з богемським : були між ними мир і любов.

В 997 році Володимир пішов до Новгорода за військом на печенігів, тому що війни були безупинні. В цей час печеніги, взнавши, що князя немає, прийшли і стали біля Білгорода, не даючи нікому виходу, від чого зробився раптом великий голод. В такому лиху громадяни зібрали віче і сказали: "Довелося померти з голоду, а від князя немає допомоги; здамося печенігам: кого вб'ють, а кого в живих залишать ; нам все одно помирати ж голодною смертю". Так і вирішили. На цьому віче не було одного старого і коли він після запитав : "Навіщо це збирали віче?" - то йому відповідали, що завтра хочуть здатися печенігам. Старий послав за міськими старшинами і сказав їм: "Що це я чув, ніби ви хочете здатися печенігам?" Ті відповідали: "Так що ж будеш робити? Люди не хочуть терпіти голод". Тоді старий сказав їм : "Послухайте ж мене, не здайтеся ще днинки три і зробіть так, як я вам скажу". Коли ті обіцяли слухатися його, старий продовжував : "Зберіть хоч по жмені вівса, або пшениці, або висівок". Старшини виконали його волю. Тоді він велів жінкам зробити розчин, на чому кисіль варять; велів також викопати колодязь, вставити в нього кадіб і налити її розчином; велів викопати і інший колодязь і в нього вставити кадівб. Потім велів знайти де-небудь меду; йому принесли його цілий козуб: заховано воно було в князівському льосі; старий наказав зробити з нього ситу пресолодку і вилити в кадівб, який стояв в іншому колодязі. На інший день він велів послати за печенігами; громадяни пішли і сказали їм: "Візьміть у нас заложників, а самі підіть, чоловік з десять в місто і подивіться, що у нас робиться". Печеніги зраділи, думаючи, що хочуть їм здатися : узяли заложників, а самі вибрали кращих чоловіків і послали в місто відвідати, що там таке робиться. Коли печеніги прийшли в місто, то жителі сказали їм: "Навіщо ви себе губите? Хоч десять років стійте під нашим містом, нічого не зробите : у нас сама земля дає корм; якщо ж не вірите, подивіться своїми очима". Сказавши це, привели їх до колодязю, де був розчин, черпнули з нього відром і налили в казани; коли зварили кисіль, то узяли печенігів, і привели до іншого колодязя, черпнули ситі, і почали їсти, спершу самі, а потім дали і печенігам. Ті здивувалися і сказали: "Ні за що не повірять наші князі, якщо самі не покуштують". Тоді громадяни налили горщик розчину і ситі з колодязя і дали печенігам ; ті пішли до своїх і розказали їм все, що з ними трапилося. Князі печенізькі зварили собі кисіль, поїли, здивували, потім зібралися і пішли геть від міста.


Висновок

Володимир прожив довгий вік і князював майже півсотні років, звеличивши і зміцнивши Київ і всю Русь. У Володимира було велике сімейство. В нього до грецької царівни Ганни, останньої дружини його, були ще дружини. Одна з них прекрасна, але нещасна Рогнеда, дочка Рогвольда, ображена, усиротіла, зганьблена, що стала лише на ім'я дружиною ненависного князя, була ним скоро забута. Вона вирощувала народженого від нього сина, страдаючи почуттям помсти, ревнощами і ображеною самолюбністю. І коли одного дня він її відвідав і, випадково, в неї заснув, вона зважилася на мужовбивство. На щастя, Володимир прокинувся вчасно і утримав занесену над ним руку з ножем. Мужовбивство і в норманів, і в слов'ян значило що не менше для винної. Княгиню ж за норманською традицією, міг страчувати тільки сам князь. І Володимир наказує надіти Рогнеді князівське плаття, сісти на багатому ліжку і чекати його. Але коли він ввійшов з м'ячем в руці, його зустрів навчений матір'ю маленький, 4-5-річний Ізяслав, ставши, теж з мечем на захист матері. І грізний язичник не посмів здійснити те, що наказувала йому норманська честь. Він розгублено говорить: "А хто ж тебе знав, що ти тут?!" Кидає меч і йде збирати бояр і просити їх поради. А бояри радять пробачити дружину і навіть повернути їй і Ізяславу землю Рогвольда. Мало того, Рогнеда знову була в честі. Від неї у Володимира було ще три сини: Мстислав, Всеволод і Ярослав, родоначальник всієї подальшої династії Рюриковичів, і дві дочки. Інші ж літописи суперечать цьому, повідомляючи, що Володимир мав від нещасної княжни полоцької одного тільки сина, Ізяслава, і відпустив її з сином в землю батька; з тих пір нащадки Рогнеди князювали особливо в Полоцьку і між ними і потомством Ярослава існувала постійна родова неприязнь, підтримувана переказами про своїх предків. Крім того він усиновив Святополка, сина вбитого брата свого Ярополка.

В кінці життя спіткало Володимира сильне засмучення. В 1014 році його син Ярослав, який князював у Новгороді і дав щороку до Києва по дві тисячі гривень, а тисячу роздавав в самому Новгороді дружині, в цей рік раптом не схотів давати данину батькові своєму. Володимир сказав: “Поправляйте дороги і мостіть мости”, - тому що хотів йти на Ярослава війною, так раптом розхворівся. Тим часом почули, що печеніги йдуть на Русь; Володимир вислав проти них сина Бориса, а сам сильно розхворівся; в цій хворобі і помер. Після кончини Володимира хотіли домогти сину Володимира Борису, якого батько напередодні відправляв у військовий похід проти печенігів. Щоб приховати смерть князя до тих пір, не повернеться Борис, бояри таємно проломили задню стіну терему і вночі віднесли тіло Володимира в церкву. Але народ дізнався про це, і до церкви зійшлася величезна кількість людей. “І плакали по йому. Бояри як по заступнику землі, бідні як по годувальнику”. Тіло Володимира поклали в мармурову труну і поховали в кам’яній церкві Святої Богородиці. Здивування гідно, скільки добра створив він на Російській землі, - сказав його літописець. Ім’я Князя Володимира Святого – Володимира Червоне Сонечко – назавжди пов’язано з хрещенням Русі. На найвищому горбі Києва йому спорудять пам’ятник. Горб цей отримав назву Володимирська гора. А сам князь Володимир зарахований до лику Святих.

На об’єднаних Володимиром землях мешкали різні племена та народи. Усі вони дотримувалися своїх споконвічних звичаїв і традицій, вірили у своїх богів, які здебільшого були різними навіть у споріднених племен, різнилися мовою, побутом, а найвіддаленіші – способом життя. За таких умов територіальна єдність держави підтримувана лише силою зброї, була доволі примарною.

Отож, аби зміцнити державу київський князь повинен був подбати про свій авторитет у підлеглих землян. За давніх часів право володарювати вважалося дароване богами. За умов панування язичницьких культів Володимир наражався на небезпеку постійного спротиву племен, що поклонялися кожен своєму Богу і корилися освяченому тим Богом правителю.

Володимирова імперія була несумісна із язичницьким багатобожжям. Для всієї держави мусив бути єдиний Бог, який своєю волею надавав право володарювати київському князеві. Джерела до наших днів зберегли легенди, про те, як Володимир зважено і прискіпливо вибирав нову віру для себе та своєї держави. Щоб остаточно впевнитися в правильності Володимир розіслав посланців до різних країн для “випробовування віри”. Лише почувши звіт кожного князь оголосив про своє рішення прилучитися до християнства.

Насправді впровадження християнства як державної релігії було зумовлене самим плином життя. Наміри охрестити Русь мали ще князь Аскольд і княгиня Ольга.

Отож, на думку дослідників, літописні легенди є відгомоном складених міждержавних переговорів, що їх здійснював уряд Володимира перед актом хрещення Русі.


Використана література:

1. Амелькин А. О., Кретінін С. В., Філюшкин А. Й. Всесвітня історія в особах для дітей. Книга для читання. - Вороніж : Центрально-Черноземноє книжкове видавництво, 1996 рік - 558 с.

2. Бутромєєв В. П. Всесвітня історія в особах : Раннє середньовіччя. Енциклопедія для школярів. Серія "Дитячий плутарх". - Москва : видавництво "ОЛМА-ПРЕСС", 1999 - 320 с.

3.   Ошимова А. О. Історія держави Російського з його виникнення до часів Петра І. - Москва : видавництво ТКО ACT, 1996 рік - 464 с.

4.   Півнів Ю. Д. Науково-популярний літературно-художній журнал 3. - Москва: культурно просвітницьке видавництво "Історія", "Метагалактика", 1997 рік - 288 с.

5.   Потапчук І. Читання по російській історії. Хрестоматія для старшокласників. - Тула :видавництво "Пересвіт II", фірма "Ослябя", 1995 рік - 592 с.

6.   Поспелов Н. П., Лісової Н. Н. Російські долі. Свята Ольга - Владимир Святий. -Москва : видавництво "Новатор", 1996 рік - 400 с.

7.   "Російська Православна Церква 988 - 1988". - Москва: видання Московської Патріархії, 1988 рік.

8.   Солов'їв С. М. Читання і розповіді по історії. - Москва: видавництво "Правда", 1989 рік - 768 с.

9. Кульчицький С. В., Мицик Ю. А., Власов В. С. Історія України, Київ, 2007 рік.

10. Гісем О. В., Мартинюк. Історія України. Тернопіль. Навчальна книга – Богдан, 2003 р.


Информация о работе «Володимир Великий і проблема вибору монорелігії»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 53309
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
450767
0
0

... як язичник і митар” (Мф 18, 15–17). Спаситель залишив Своїм учням мудру заповідь про ставлення до державної влади: “Віддавайте кесареве кесареві, а Боже Богові” (Мф. 22, 21). 4.4. Апостольські писання як джерело церковного права Крім заповідей, даних самим Христом, у Священному Писанні є й інші постанови про Церкву, що належать апостолам, котрі видавали їх владою, дарованою від Учителя. У ...

0 комментариев


Наверх