4. Вимоги щодо інсоляції громадських будівель

Тривалість інсоляції, що нормується, встановлюється в основних функціональних приміщеннях громадських споруд.

До основних функціональних приміщень відносяться:

● в будинках дитячих дошкільних установ - групові, гральні, ізолятори, палати;

● в учбових закладах – класи та учбові кабінети;

● в лікувально-профілактичних закладах – палати ( не менш 60 % загальної чисельності);

● в закладах соціального забезпечення – палати, ізолятори;

Інсоляція не потрібна в наступних приміщеннях:

● паталогоанатомічних відділеннях

● операційних, реанімаційних залах лікарень, ветклінік, віваріїв

● хімічних лабораторіях; виставочних залах музеїв, книгосховищах та архівах.

Допускається відсутність інсоляції в учбових кабінетах інформатики, фізики, хімії, малювання та креслення.

Згідно СНіП В.2.2-9-99 «Громадські будинки та споруди» інсоляція регламентована на широті 48˚ півн.ш. та північніше – не менш 2,5 год., на широті, що південніше 48˚ півн.ш. – не менш 2 год.

Загальні вимоги до умов інсоляції різних приміщень наведени в таблиці 1.


Основні поняття та терміни

Інсоляція - опромінення поверхонь і просторів прямими сонячними променями.

Азимутальна геодезична шкала кругу горизонту, що має 360 градусів з відліком від точки півночі за напрямом годинникової стрілки.

Азимут вікна - напрямок горизонтальної вісі вікна на точку горизонту.

Вісь вікна - пряма, що проходить через центр вікна перпендикулярно фасаду будівлі. Використовується для визначення орієнтації вікна за азимутальною шкалою кола горизонту.

Розрахункова висота протилежної будівлі (Н, м) – відраховується від розрахункової точки приміщення, що досліджується, до карнізу (парапету) або конька покрівлі протилежної будівлі. При розрахунках інсоляції та затемнення території, вона відраховується від рівня землі до карнизу затемнюючого будинку.

Розрахункові кімнати квартир - кімнати або засклиті лоджії кімнат, котрі повинні забезпечуватися інсоляцією, що нормується.

Інсоляційні кути світлоотвору - горизонтальні та вертикальні кути, в межах яких на площині світлоотвору можливий вступ (вхід) прямих сонячних променів. При розрахунку інсоляційних кутів глибина світлових отворів приймається дорівнюючою відстані від зовнішньої площини стіни до внутрішньої площини хрестовини.

Розрахункова точка - точка на перетині горизонтальних променів сонця, що визначає початок і кінець інсоляції без урахування оточуючої забудови.


Таблиця 1.

Вимоги до умов інсоляції приміщень

Призначення приміщень Забезпечення інсоляції, що нормується Обмеження в спекотний період Обмеження в робочий час Інсоляція протипоказана
Житлові кімнати, групові в дитячих закладах, класи в школах + + _ _
Кухні - + - -
Літні приміщення +
Дитячі спор­тивні майданчики та басейни + + - -
Рекреації + + + +
Лікувальні приміщення + + - -
Адміністративні та зали для креслярні - - + -
Операційні, музеї, библиотеки - - +
Цехи с I-IV розрядами зорових робіт - - + -
Учбове приміщення - - + -
 

5. Розрахунок тривалості інсоляції з використанням інсоляційного графіку

Метод побудови інсоляційного графіку для географічної широти міста Дніпропетровська (φ=48,5˚).

Метод використовується для визначення відстані між житловими будинками, між житловими ти громадськими будинками з метою забезпечення інсоляції,що нормується, а також норм природного освітлення, що наведені в СНіП II-4-79 «Природнє та штучне освітлення». Метод заснований на графічній моделі небозводу, для днів весіннє-осіннього рівнодення та географічної широти міста.

Послідовність побудови графіку:

1. Зображуємо розтин небозводу за мерідіаном Північь-Південь як півокружність з R = 1 і центром О.

2. Від вертикалі, що проходить через О та зеніт Z в напрямку півдня відкладаємо φ=48,5˚

3.Зображуємо план небозводу як окружність з R – I з центром О. Вказуємо сторони горизонту - С, Півд., 3, Півн. Отриману точку з'єднуємо з центром О. Спроєцюємо на південний мерідіан з розтину на план положення полуденного Сонця і через цю точку проведемо окружність радіусом r.

4. Розділимо сектор ПП горизонтальної проекції небозводу на 6 рівних частин по 15° (кутова швидкість руху Сонця — 15° на годину), за початок інсоляції приймаємо на сході 6 г., захід Сонця на заході 18 ч.) і проведемо радіальні лінії.

5. З точок перетину цими радіусами зовнішньої та внутрішньої окружностей проведемо лінії, паралельні лініям Півн.—Півд. и С—З, побудувавши таким чином невеликі прямокутні трикутники. Вершини прямих кутів є горизонтальними проекціями Сонця через кожну годину. Всі ці побудови є допоміжними та виконуються тонкими лініями.

6. Через отримані точки проекцій Сонця и центр О проведемо жирні лінії, які є горизонтальними погодинними проекціями сонячних променів, необхідних для побудови графіку.

7. На лінії ОZ відміряємо через 1 см та проводимо горизонтальні лінії до перетину з проекцією полуденного променю.

Через точки перетину проводимо лінії паралельно напрямку С-З на плані небосхилу. Ці паралельні лінії є метричною шкалою перевищень допоміжних горизонталей наклонної площини сонячної траєкторії над точкою, що досліджується на даній географічній широті та використовуються для визначення довжини тіней.

Оцінка відстаней між паралелями визначається згідно масштабу архітектурного малюнка.

Графік виконується на кальці тушшю, допоміжні лінії витираються.

Побудову інсоляційного графіку наведено в рис.1, 2, 3.

6. Розрахунок інсоляції

Розрахунок тривалості інсоляції приміщень та територій виконується згідно з інсоляційним графіком (мал. 3)

Розрахунок тривалості інсоляції виконується в розрахунковій точці, приймаючи до уваги розміщення та розміри затемнюючих елементів будинку.

В розрахунках тривалості інсоляції не враховується перша година після сходу та остання година перед заходом сонця.

Розрахунок тривалості інсоляції виконується: на 22 березня (22 вересня) для житлових будинків – на всій території міста та для громадських будівель – на всій території міста.

Допускається зниження розрахункової тривалості інсоляціях від тієї, що нормується, на 10 хвилин.

Визначення тривалості інсоляції проводиться в наступній послідовності:

- на плані приміщення визначають горизонтальний інсоляційний кут АВС світоотвору та розрахункову точку приміщення в плані;

- на генплані участку забудови визначають положення розрахункової точки приміщення;

- центральну точку «О» інсоляційного графику сполучають з розрахунковою точкою «В» приміщення;

- інсоляційний графік орієнтують за сторонами горизонту;

- відкладають розрахункову висоту протилежної будівлі за условним масштабом висот будівель на инсоляційному графіку;

- за инсоляційним графіком визначають тривалість інсоляції приміщення в межах інсоляційного кута світлового отвору. При цьому тривалість інсоляції дорівнює суммі годин в межах кутів АВF и EBD.

Приклад

Визначити тривалість інсоляції в існуючому 5-поверховому житловому будинку в зв'язку з проектуванням нового громадського будинку, висотою 37 метрів, розташованого навпроти, в умовах міста Дніпропетровську.


11

 
Література

1. Державні будівельні норми України. «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень»: ДБН-360-92. – К.: Держбуд України, 1999. – 20 с.

2. Державні санітарні правила «Планування та забудова населених пунктів». Гос Сан Пин 173 – 96. – К. : Держбуд України, 1996. – 25 с.

3. Державні будівельні норми України «Будинки та споруди». Громадські будинки та споруди: Основні положення: ДБН В. 2.2 – 9 – 99. – К.: Держбуд України, 1999. – 92 с.

4. Архитектурная физика: Учебник для вузов: Спец. А 87 «Архитектура» / В.К. Луцкевич, Л.И. Макриненко, И.В. Мигалина и др.; Под ред. Н.В Оболенского. / – М.: Строийиздат, 1997. – 448 с.


Информация о работе «Тривалість інсоляції з урахуванням протилежної будівлі»
Раздел: Строительство
Количество знаков с пробелами: 13547
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
70418
4
2

... види, як верховодка – 0,38%, краснопірка – 3,82% та інші (рисунок 3.4). Рисунок 3.4 – Видовий склад уловів риболовів-любителів на Каховському водосховищі у 2006-2009 роках 3.3 Ефективність засобів та знарядь любительського лову риби Оцінка впливу насадки, що використовується на інтенсивність лову поплавковою вудкою здійснювалась за результатами опитування 260 рибалок ...

Скачать
83590
1
5

... беруть участь в усвідомленні напрямку й швидкості руху кінцівок. За функцією вони нагадують рецептори вестибулярного аналізатора. Поряд із механо- і терморецепгорами шкіри. Пропріорецептори дозволяють правильно оцінити не тільки положення окремих частин тіла, а й побудувати тривимірний чуттєвий світ. Головним джерелом інформації при цьому служить рука, якщо вона рухається, дотикаючись до ...

Скачать
229328
2
0

... порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; - видавати в установленому порядку обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; - забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, буді ...

Скачать
27187
0
0

... дефоліантів, десикантів, протруйників насіння. На орних площах і під багаторічні насадження України реалізується близько 25% загального обсягу застосовуваних пестицидів. Рівень реалізації хімічних засобів захисту рослин на території України в 1990 році становив вцілому (2,0 кг/га), а доза небезпечних для біосфери сполук (0,34 кг/га). Асортимент засобів захисту рослин включає близько 90 найменувань ...

0 комментариев


Наверх