Зміст:
Вступ
1. Сутність агропромислового комплексу
2. Особливості Агропромислового комплексу Північного Кавказу
3. Агропромисловий комплекс Південного федерального округу в першому півріччі 2007 року
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
До складу Північно-Кавказького економічного району входять: Ростовська область. Краснодарський і Ставропольський краї, республіки Адигея, Дагестан, Кабардино-Балкарська, Карачаєво-Черкеська, Північна Осетія - Аланія, Інгушська і Чеченська.
Площа: 355,1 тис. км2. Населення: 17,7 млн.. чол.
У Північно-Кавказькому економічному районі сформовані агропромисловий, індустріальний і курортно-рекреаційний комплекси, які в умовах переходу до ринкових відносин можуть і повинні внести значний внесок у вирішення завдань економічного та соціального відродження Росії. Галузями ринкової спеціалізації Північного Кавказу є машинобудування, харчова, легка, вугільна, нафтохімічна, цементна промисловість, багатогалузеве сільськогосподарське виробництво і унікальний курортно-рекреаційний комплекс.
1. Сутність агропромислового комплексу
Агропромисловий комплекс (АПК) є важливою складовою частиною економіки країни, що включає галузі по виробництву сільськогосподарської продукції, її переробки та доведення до споживача, а також забезпечують сільське господарство і переробну промисловість засобами виробництва. У структурі АПК виділяють три основні сфери, або групи галузей і виробництв.
1. Сільське господарство (землеробство і тваринництво), лісове та рибне господарство.
2. Галузі, що переробляють сільськогосподарську сировину (харчова промисловість, галузі легкої промисловості, пов'язані з первинною обробкою льону, бавовни, вовни, шкір та ін.)
3. Галузі промисловості, що випускають засоби виробництва для сільського господарства та переробляють сільськогосподарську продукцію галузей (сільськогосподарське машинобудування, тракторобудування, машинобудування, що випускає обладнання для харчової та легкої промисловості, меліоративну техніку, мінеральні добрива та ін.) У цю сферу входять обслуговуючі виробництва, що забезпечують заготівлю, зберігання, транспортування та реалізацію продукції АПК.
Актуальне завдання сучасного розвитку АПК - збалансованість усіх його ланок. Відставання в розвитку переробних виробництв призводить до великих втрат сільськогосподарської продукції, що досягає 30% від зібраного зерна, 40% зібраних картоплі та овочів.
Гостра проблема розвитку, що виникла в умовах економічних реформ і тривалого кризового розвитку АПК - нерозвиненість ринку засобів виробництва. Це сприяло прогресуючого зносу обладнання (в переробних галузях він досягає 75%), зниження використання мінеральних добрив (за 1990-і роки на один гектар ріллі їх внесення скоротилася більш ніж у 10 разів), скорочення парку автомобільної, тракторної техніки та сільськогосподарського обладнання (за зазначений період - майже в три рази).
Сільське господарство - головна ланка АПК. Воно дає більше половини всієї продукції АПК, концентруючи близько 70% його виробничих основних фондів. Сільське господарство складається з двох груп галузей - рослинництво (землеробство) і тваринництво. Його основна особливість полягає в тому, що головний засіб виробництва тут - земельні угіддя. У загальної земельної площі Росії (1707,5 млн. га) сільськогосподарські угіддя становлять 208 млн. га (13% території країни), в тому числі площа ріллі 126 млн. га (59% площі сільськогосподарських угідь).
Відмітна особливість сільського господарства - його сезонність, що ставить його в залежність від природних умов, призводить до нерівномірного використання робочої сили протягом року і нерівномірного надходження продукції та грошових доходів.
На розміщення і спеціалізацію галузей сільського господарства впливають природні та соціально - економічні фактори, при цьому переважний вплив має перша група факторів. Сільськогосподарські культури для свого обробітку потребують певних природних умовах. Тривалість вегетаційного періоду, вимогливість до тепла, світла і якості ґрунтів у сільськогосподарських культур різні, у зв'язку з чим неоднакові межі їх розповсюдження. На розміщення галузей тваринництва вплив природних факторів проявляється через кормову базу.
Основні природні фактори розміщення галузей сільського господарства - якість ґрунтів, тривалість безморозного періоду, сума активних температур (забезпеченість теплом), сумарна сонячна радіація (забезпеченість світлом), умови зволоження, кількість опадів, забезпеченість водними ресурсами, рельєфні умови місцевості й ін
Природні чинники найбільшою мірою впливають на розміщення галузей рослинництва. З галузей тваринництва від природних умов найбільш залежно пасовищне тваринництво (деякі напрямки вівчарства, скотарства, а також оленярство, конярство та ін.)Розвиток його галузей залежить від наявності пасовищ, їх розмірів, складу рослинності та тривалості їх використання.
З числа соціально - економічних чинників на розміщення галузей сільського господарства та їх спеціалізацію найбільший вплив надають наступні:
1. Забезпеченість робочою силою. Як відомо, багато галузей сільського господарства є досить трудомісткими, тому можливість розвитку ряду галузей, перш за все в рослинництві, залежить від наявності в регіоні робочої сили.
2. Положення сільськогосподарських підприємств щодо ринків збуту. Виробництво малотранспортабельною сільськогосподарської продукції концентрується поблизу масового споживача (районів зосередження населення). Великі міста, агломерації і урбанізовані райони сприяють розвитку приміського напрями спеціалізації сільського господарства (випуск швидкопсувної і масової сільськогосподарської продукції).
... Кавказу виявляється в тому, що на території району проходять найважливіші залізничні, автомобільні та трубопровідні магістралі, що зв'язують Росію з країнами Закавказзя. Завдяки своєму вигідному положенню Північно-Кавказький економічний район має стабільні ринки збуту. У міжрайонному обміні Північний Кавказ виступає постачальником продукції сільськогосподарського, енергетичного і транспортного ...
... місцеві аеропорти (Вінниця, Кіровоград, Полтава, Ужгород, Херсон, Керч). У кращому випадку в них виконується 1–2 рейси на день. Така ситуація призводить фактично до розпаду авіаційної транспортної системи України. Із здобуттям Україною незалежності зросла роль міжнародних перевезень. Відкриваються повітряні лінії до США, Канади, Ізраїлю, Німеччини, Польщі, Австрії та інших країн. Обмежені обсяги ...
... ії. Протее чинний рівень потоку ПІІ по відношенню до ВВП уже є порівнювальним із показниками більшості країн Східної Європи. 4.1 Аналіз негативних і позитивних тенденцій перебігу взаємної інвестиційної діяльності Детальніший аналіз процесу залучення польських інвестицій в Україну дозволяє виявити цілу низку негативних тенденцій: 1. Обсяги надходження інвестицій з Польщі в українську ...
... є продуктивність тварин на 20-30% або еквівалентно такій самій кількості економії кормів. Всі вищевказані фактори збільшення виробництва сільськогосподарської продукції не замикаються в межах національних кордонів, а розповсюджуються в усьому світі. Розділ 2. Місце України в світовому сільському господарстві. Спроби подолання Україною за роки незалежності успадкованої від минулого зовні ...
0 комментариев