4.1. Закладання укосів греблі
Коефіцієнт закладання укосів з урахуванням фізико-механічних характеристик грунтів греблі і її основи, висоти греблі, умов виконання робіт та експлуатації діючих сил і таке інше. Для попереднього визначення коефіцієнтів закладання укосів греблі використовуємо таблицю 4.1 метод.вказівок, в якій приведено коефіцієнти закладання укосів в залежності від прийнятої висоти греблі. Згідно з таблицею 4.1 для висоти греблі 11,97м закладання верхового укосу приймаємо m1 = mh = 2,5, низового – m2 = mt = 2,25.
4.2. Гребінь греблі
Ширина гребеню греблі визначається в залежності від умов виконання робіт і експлуатації. Приймаємо що гребінь греблі буде використовуватись для проїзду транспорту, ширина його вибирається в залежності від категорії дороги, яка буде проходити по гребню.
В курсовому проекті по гребеню греблі проектується дорога ІІІ категорії, основні розміри якої надані в таблиці 4.1.
Таблиця 4.1. Розміри елементів дороги| Елементи дороги | Розмір, м | 
| Ширина проїзної частини | 7 | 
| Ширина земляного полотна | 12 | 
| Ширина обочини | 2,5 | 
Для забезпечення стоку атмосферних опадів гребінь греблі виконується двосхилим з поперечним похилом в обидві сторони від осі 0.02. Вздовж проїзної частини по обочинах з інтервалом 2 м встановлюються надовби висотою 0,8м.
Конструкція гребеня греблі знаходиться за залежністю:
вгр = вп.ч.+ 2вобк = 7,0 + 2*2,5 = 12,0м.
4.3. Визначення відмітки гребеню
Відмітку гребеню греблі (↓ГрГ) необхідно визначити із умов розміщення його над розрахунковим рівнем води.
Перевищення гребню греблі  визначається для двох випадків стояння рівнів води у верхньому б’єфі:
 визначається для двох випадків стояння рівнів води у верхньому б’єфі:
1) при нормальному підпірному рівні НПР (рис.4.2,а)
2) при форсованому підпірному рівні ФПР (рис.4.2,б)
Відмітка ФПР може бути визначена тільки після розрахунків водоскиду. Для цього потрібно знати висоту шару форсування  . Цю висоту можна прийняти в залежності від максимальної скидної витрати
. Цю висоту можна прийняти в залежності від максимальної скидної витрати  .
 .
↓ФПР= ↓НПР+ Нф
Так як максимальна скидна витрата Qmax= 19,8м3/с, то Нф=0,6 тоді за формулою:
↓ФПР = 266,45+ 0,6= 267,05м
Перевищення гребня hs в обох випадках визначається за залежністю:
 ,
 ,                             
де  - висота накату вітрових хвиль забезпеченістю 1%;
- висота накату вітрових хвиль забезпеченістю 1%;
 - вітровий нагін води у верхньому б’єфі;
- вітровий нагін води у верхньому б’єфі;
 - запас підвищення гребня греблі, м.
- запас підвищення гребня греблі, м.
Перелічені вище параметри залежать від значень швидкості вітру
 4%=16 м/с,
4%=16 м/с,  50%= 7,3 м/с і довжини розгону вітрової хвилі
50%= 7,3 м/с і довжини розгону вітрової хвилі  = 4600м.
 = 4600м. 
а)
  



|  |  | 

|  | |||
|  | |||
w4%=16 м/с Vw50%=7,3м/с
L1=4,6 км L2=L1+0,1L=5,06 км
в)

Рис.4.2. Розрахункові схеми для визначення відмітки гребня і параметри хвиль
Перший розрахунковий випадок:
Дано:↓НПР = 266,45м; Vw4% = 16м/с; L1=4600м;
t=21600c; d1 = 9,97м; mh = ctg φ = 3
Визначаємо безрозмірні значення:

 ;
; 

 ;
;
По кривій графіка (рис.4.6. метод.вказівок 041-51) знаходимо відповідні значення:
 ;
;  ;
;
Порівнюємо значення і вибираємо менше:

 ;
; 
Середня довжина хвилі:

Знаходимо висоту хвилі 1% забезпеченості. При значенні  по графіку
 по графіку (рис.4.9. метод.вказівок 041-51) знаходимо значення k1% =2,1, а потім за формулою:
(рис.4.9. метод.вказівок 041-51) знаходимо значення k1% =2,1, а потім за формулою: 
h1% = k1%   = 2,05 0,41 = 0,84м.
 = 2,05 0,41 = 0,84м. 
Так як h1% <1м, то приймаємо кам’яне кріплення.
Висота накату на укіс хвилі забезпеченістю 1% по накату визначається за залежністю:

При цьому  = 0,7;
= 0,7;  = 0,8. При максимальній швидкості вітру
= 0,8. При максимальній швидкості вітру  м/с і mh = 3, то ksp=1,1
м/с і mh = 3, то ksp=1,1
Визначаємо пологість хвиль за відношенням  . З графіка (рис.4.8 мет.вк.) при значенній пологості , знаходимо m=3, що
. З графіка (рис.4.8 мет.вк.) при значенній пологості , знаходимо m=3, що  =1,8;
=1,8;
За формулою визначаємо hrun1%:
hrun1%=0,8 0,7 1,1 1,8 0,84 = 0,93м.
Висота вітрового нагону води:
 =
=
де  =
= 
Для розрахунку в спрощеному варіанті, приймаємо, що кут  =0, тоді напрямок вітру співпадає з віссю греблі.
=0, тоді напрямок вітру співпадає з віссю греблі.

Запас а приймаємо як більше із двох значень:
0,5м і 0,1 h1% = 0,1 0,84 = 0,084м:
а =0,5м
Перевищення греблі по першому розрахунковому випадку:
 =
= 0,93 + 0,005 + 0,50 = 1,435м
0,93 + 0,005 + 0,50 = 1,435м
Відмітка ↓ГрГ по першому розрахунковому випадку:
↓ГрГ = ↓НПР +  = 164,85 + 1,435 = 166,28м.
= 164,85 + 1,435 = 166,28м.
Другий розрахунковий випадок:
Дано: ↓ФПР = 165,45м; Vw50% = 5,1м/с; L2= 1,1L1 = 2420м;
t=21600c; d2 = 18,55м; mt = 2,40
Визначаємо безрозмірні значення:
 
 
По кривій графіка (рис.4.6 метод.вказівок) знаходимо відповідні значення:
 ;
;  ;
;
Порівнюємо значення і вибираємо менше:

 ;
;  
Середня довжина хвилі:
 .
.
Висоту хвилі 1% забезпеченості знаходимо по графіку значення k1% = 2,1,
і потім за формулою h1% = k1% знаходимо:
 знаходимо:
h1% = 2,1 0,11= 0,29м
 = 0,8;
= 0,8;  = 0,7(взято для кам’яного кріплення укосу).
= 0,7(взято для кам’яного кріплення укосу).
Значення коефіцієнта kspвизначаємо за таблицею ksp= 0,8.
Знаходимо відношення  . З графіка знаходимо, що krun=2.
. З графіка знаходимо, що krun=2.
За формулою визначаємо D hrun1%:
hrun1%=1 0,9 1,1 2 0,242=0,47м.
За формулою визначаємо D hset :
Dhset= 
 
 
 
Запас а приймаємо рівним 0,5 м.
Визначаємо перевищення гребеня греблі по другому розрахунковому випадку:
 =
= 0,47+ 0,0242 + 0,5 = 0,99м.
 0,47+ 0,0242 + 0,5 = 0,99м.
↓ГрГ = ↓ФПР +  = 165,45 + 0,99 = 166,44м.
= 165,45 + 0,99 = 166,44м.
Порівнюємо відмітки ↓ГрГ1 і ↓ГрГ2 і беремо більшу з них, тобто:
↓ГрГ = 166,44м.
Висота греблі: hгр = d + hs= 18,55 + 0,99 = 19,95м.
Визначаємо будівельну висоту D hбуд :
Δ hбуд =
Повна будівельна висота греблі складає:
 (↓ГрГ-↓дна) +
(↓ГрГ-↓дна) + = 19,54 + 0,019= 19.55м.
= 19,54 + 0,019= 19.55м.
Відмітка гребеня греблі :
↓ГрГ = ↓ГрГ +D hбуд = 166,44 + 19,55 = 185,99м.
Приймаємо ↓ГрГ = 166,44м.
0 комментариев