6. Попередження вогкості в будівлях
Вогкість в будівлях сприяє при зниженій температурі повітря переохолодженню організму і розвитку захворювань дихальних шляхів, нирок, невралгії, ревматизму. Крім того, вона заподіює збиток і самій будівлі, створюючи сприятливі умови для розвитку низьких організмів—грибів, що викликають той, що гниє і руйнування дерев'яних частин.
Головною причиною вогкості в приміщеннях є сирі стіни: у зв'язку з високим рівнем стояння ґрунтових вод, які необхідно відводити шляхом дренажу ґрунту і створювати водозахисні прокладки між нею і фундаментом.
· Дерево, вживане для будівництва, повинне бути сухим, перед здачею в експлуатацію будівля повинна просушуватися.
· Розвитку вогкості в приміщеннях сприяють деякі побутові процеси, наприклад прання білизни, приготування їжі. Ознаками вогкості, окрім підвищеної вогкості повітря, служать поява темних плям і цвілі в нижніх частинах зовнішніх стін, відпала штукатурка, неприємний запах.
7. Освітлення житла
Добре освітлення житлових приміщень необхідне для створення нормальних умов для зорової роботи і в загальногігієнічному відношенні. Недостатнє або нераціональне освітлення веде до стомлення очей, центральної нервової системи, знижує розумову і фізичну працездатність, сприяє розвитку ряду захворювань, зокрема короткозорості у дітей, створює можливість виникнення травм. Світлова енергія робить вплив на велику кількість фізіологічних процесів в організмі.
Світловий потік—потужність променистої енергії, оцінювана по світловому відчуттю. За одиницю світлового потоку прийнятий люмен (лм)—световой потік, випромінюваний абсолютно чорним тілом площею 0,5305 мм2 при температурі затвердіння платини. Освітленість — густина світлового потоку освітленої поверхні. За одиницю освітленості прийнятий люкс (лк)—освітленість поверхні в 1 м2, на яку падає і рівномірно розповсюджується світловий потік, рівний 1 лм. Освітленість вимірюється за допомогою люксметрів - приладів, датчиком яких є фотоелемент.
Мінімальна освітленість при люмінесцентних лампах повинна дорівнювати: в адміністративних і учбових закладах, читальнях, концертних залах—300 лк; в банках, ощадкасах, поштових відділеннях, машинописних і рахункових бюро, продовольчих магазинах—400 лк; в житлових і суспільних зданиях— 100 лк. В деяких приміщеннях, у тому числі гуртожитках, передбачають додаткове місцеве освітлення.
8. Вентиляція приміщень
Величина необхідного обміну кімнатного повітря із зовнішнім залежить від числа людей, що знаходилися в приміщенні, його кубатури і характеру роботи, що проводиться. Вона може бути визначена на основі різних показників, і як одне з них, поширеного в санітарній практиці при обстеженні житлових приміщень - зміст двоокису вуглецю. Вентиляція не повинна допускати перевищення змісту вуглекислоти в приміщенні вище 1%, яке прийняте як допустима концентрація і для звичайних житлових приміщень, класів, лікарняних палат і ін.
Чистота повітря в приміщеннях обумовлюється забезпеченням для кожної людини необхідного об'єму воздуха—так званого повітряного куба і його регулярною зміною із зовнішнім повітрям. Кількість потрібного для цього вентиляційного повітря на одну людину в годину називається об'ємом вентиляції.
В житлових приміщеннях норма повітряного куба складає 25-27 м3, об'єм вентиляцію—37,7 м3, звідси необхідно для повного видалення зіпсованого повітря і заміни його чистим атмосферним повітрям забезпечити приблизно 3-кратний обмін повітря протягом години. Її обчислюють шляхом розподілу кількості повітря, що поступає протягом 1 години в приміщення, на його кубатуру.
Природною вентиляцією називають інфільтрацію зовнішнього повітря через різні щілини і нещільність у вікнах, дверях і частково через пори будівельних матеріалів в приміщення, а також провітрювання їх за допомогою відкритих вікон, кватирок і інших отворів, влаштовуваних для посилення природного повітрообміну. В тому і іншому випадку обмін повітря відбувається унаслідок різниці температури зовнішнього і кімнатного повітря і тиску вітру.
Оскільки цього недостатньо, то використовують кватирки і фрамуги, що відкидаються під кутом 45о. В цьому випадку холодне повітря поступає в приміщення спочатку вгору, під стелю, а потім частково обігрітий спускається вниз, не утворюючи різких струмів і не викликаючи сильного охолоджування людей. В холодну пору року повне і часте відкриття квтирок на 5—10 хв. більш ефективно, ніж напіввідкрита кватирка, залишена на довгий термін. Боятися короткочасного зниження температури в приміщенні не слід, оскільки стіни і обстановка охолоджуються за цей час незначно і після закінчення провітрювання температура повітря швидко відновиться, головне, в цьому випадку відбудеться більш повна зміна повітря.
В багатоповерхових будівлях для посилення природної вентиляції у внутрішніх стінах влаштовують витяжні канали, у верхній частині яких знаходяться приймальні отвори. Канали виводять на горище у витяжну шахту, з неї повітря поступає назовні. Ця система вентиляції працює на природній тязі завдяки тому, що утворюється в каналах унаслідок температурної різниці перепаду тиску, що викликає рух більш теплого кімнатного повітря вгору.
Штучна вентиляція. В суспільних будівлях, розрахованих на перебування великої кількості людей, в лікарнях, школах, на виробництві однієї природної вентиляції буває недостатньо, у зв'язку з цим влаштовують механічну вентиляцію, яка не залежить від зовнішньої температури і тиску вітру і забезпечує за відомих умов підігрів, охолоджування і очищення зовнішнього повітря.
Для місцевої вентиляції використовують електровентилятори дії приточної або витяжної, які встановлюють у вікнах або отворах стін. В суспільних будівлях вони розраховані головним чином на короткочасну дію. На виробництві вони функціонують більш тривалий час. Частіше за все застосовують місцеву витяжну вентиляцію, що видаляє зіпсоване повітря, а притока чистого повітря здійснюється за рахунок надходження через вікна і кватирки. В приміщеннях з підвищеним забрудненням повітря (кухні, туалети) встановлюють тільки витяжні вентилятори.
Проте місцева вентиляція має певні недоліки. При використовуванні системи притоку в зимовий час утворюються холодні струми повітря в приміщенні, робота вентиляторів нерідко супроводиться значним шумом, вони псують зовнішній вигляд приміщень. Найсучаснішим типом місцевої вентиляції є установки для кондиціонування повітря.
Центральна вентиляція розрахована на обмін повітря у всій будівлі або в основних його приміщеннях, функціонує постійно або протягом більшої частини дня. Залежно від призначення приміщень центральна вентиляція буває приточною, витяжною, приточно-витяжною.
В холодну пору року повітря підігрівають до 12—14 °С, в деяких випадках зволожують і подають в приміщення по каналах у внутрішніх стінах. Канали закінчуються отворами у верхній частині стін, і прикриваються гратами. Для видалення зіпсованого повітря прокладають іншу витяжну сіть каналів, отвори яких розташовують в нижній частині протилежної внутрішньої стіни; канали виводять на горище в загальний колектор, з якого повітря видаляють назовні за допомогою вентилятора.
Приточно-витяжна система вентиляції забезпечує переважання притоку повітря над витяжкою, що особливо важливо в операційних відділеннях лікарень. В душових, туалетах, на кухнях влаштовують тільки витяжку. В багатьох будівлях в цілях економії також влаштовують тільки витяжну вентиляцію з розрахунком на надходження чистого повітря через кватирки.
В гігієнічному відношенні має більшу перевагу приточно-витяжна система вентиляції, яка забезпечує приток чистого підігрітого і при необхідності зволоженого, повітря, що дозволяє краще підтримувати нормальний температурний режим в приміщеннях.
В даний час розроблена нова, досконаліша, система вентиляции—кондиціонування, яка дозволяє підтримувати автоматично протягом необхідного часу оптимальні умови температури, вогкості, рух і чистоту повітря. Для цього використовують центральні установки кондиціонування повітря, призначені для обслуговування суспільних будівель (лікарень, шкіл і ін.), залізничних вагонів, і кімнатні кондиціонери для окремих невеликих за об'ємом приміщень.
Кондиціонери можуть працювати із забором зовнішнього повітря, а також на частковій або повній рециркуляції, тобто забирати і подавати в приміщення те ж кімнатне повітря, піддане відповідному очищенню. Необхідно, щоб при роботі кондиціонерів були закриті вікна і інші отвори, що сполучаються із зовнішнім повітрям.
... стані також є необхідним, оскільки це суттєво впливає на комфортність проживання та загальний стан житлового фонду. Тому у процесі приватизації житла в Україні були створені нормативні механізми, що регулюють здійснення права власності на нежитлові приміщення житлового будинку та прибудинкові території. Створення і функціонування товариств власників житла Власники житла можуть об'єднуватись для ...
... КОМП’ЮТЕРНОЇ МОДЕЛІ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОЇ СФЕРИ 3.1 Формулювання і опис модельованої системи Розробляється імітаційна модель, яка входить в систему прогнозування стану житлового фонду міста, що забезпечуватиме процес підтримки прийняття рішень у цій сфері на муніципальному рівні. Об'єктом моделювання є житлово-комунальна сфера, що включає галузь житлово-комунального господарства і процеси ...
... з такими факторами: · розвинута інфраструктура котеджних містечок; · прийнятне транспортне сполучення з Києвом; · краща екологічна ситуація; · подорожчання землі. Оборот вторинного ринку житла в Україні у 2003 році становив близько $4,3-4,5 млрд. Збільшенню річного обороту вторинного ринку житла насамперед сприяло зростання цін на житлову нерухомість. Загальний оборот ...
... обліку або бути такою, що має право отримати житло поза чергою. Розглянемо спочатку більш детально першу категорію, її умовно можна поділити на осіб, що мають право на житло в порядку загальної черги, і осіб, що мають право отримати в користування житло в першу чергу. Облік громадян, що потребують покращання житлових умов Хоч облік громадян - це адміністративні дії, він буде розглянутий тому, що ...
0 комментариев