2.3 Підклас архозаври – archosauria

 

Ряд Крокодили – Crocodylya

Родина Алігатори - Alligatoridae

Чорний кайман - Melanosuchus niger

Родина Справжні крокодили – Crocodylidae Африканський вузькорилий крокодил - Crocodylus cataphractus Гострорилий крокодил - Crocodylus acutus

Болотний крокодил - Crocodylus palustris

Оринокский крокодил - Crocodylus intermedius

Родина Гавіали - Gavialidae

Гангський гавіал - Gavialis gangeticus

 

Чорний кайман (Melanosuchus niger)

Поширення: у басейні Амазонки (Бразилія, Східне Перу і Східний Еквадор)

Длина: 4,5 м

Розмноження: яйцекладіння

Живлення: риби, водяні птахи, крупні ссавці

 

Африканський вузькорилий крокодил (Crocodylus cataphractus)

Длина: 2,5 м

Розмноження: яйцекладіння

 

Гострорилий крокодил (Crocodylus acutus)

Поширення: південно-східний частині Північної Америки, Центральній Америці, північно-західній частині Південної Америки і на островах Куба, Ямайка, Гаїті

Розмноження: яйцекладіння

 

Болотний крокодил (Crocodylus palustris)

Поширення: по всій Західній Індії — від меж з Іраном в Західному Пакистані на північ до Непалу, на схід до Ассама, на Цейлоні і, можливо, в Бірмі

Місця перебування: лагуни з солоною водою

Длина: 3,5-4 м

Розмноження: яйцекладіння

Живлення: риби, жаби, черепахи, ссавці

 

Оринокский крокодил (Crocodylus intermedius)

Поширення: у севрной частині Південної Америки в Колумбії і Векнесуеле

Розмноження: яйцекладіння

Гангський гавіал (Gavialis gangeticus)

Поширення: на півострові Індостан і в Бірмі в річкових системах Інду, Гангу, Маханаді, Брахмапутри, Колодана

Длина: 6,6 м

Розмноження: яйцекладіння

Кількість яєць: 40 шт

Живлення: риби, птахи, дрібні ссавці


3  ВИДИ, ЗАНЕСЕНІ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ УКРАЇНИ

Червона книга України складається з 2-х томів: “Тваринний світ” та “Рослинний світ”. Том "Тваринний світ" складається з наступних розділів: гідроїдні поліпи, черви круглі, черви кільчасті, ракоподібні, павукоподібні, комахи, молюски, круглороті, риби, земноводні, плазуни, птахи, ссавці. Загалом в цьому томі розміщено статті про 382 види тварин: гідроїдні поліпи - 2 види, черви круглі - 2, черви кільчасті - 7, ракоподібні - 26, павукоподібні - 2, багатоніжки - 3, комахи - 173, молюски - 12, круглороті - 2, риби - 32, земноводні - 5, плазуни - 8, птахи - 67, ссавці - 41.

 

РОЗДІЛ ЧЕТВЕРОНОГІ – TETRAPODA

 

КЛАС ПЛАЗУНИ – REPTILIA

Ряд Лускаті – Squamata

Підряд Ящірки – Sauria

Родина Чіпкопалі, або гекони – Gekkonidae

Кримський гекон - Mediodactylus kotshyi danilewskii

Родина Веретільницеві – Anguidae

Жовтопуз – Ophisaurus apodus

Родина Вужоподібні змії – Colubridae

Підродина Справжні вужі – Colubrinae

Жовточеревий полоз – Coluber jugularis

Ескулапова змія - Elaphe longissima

Чотирисмуговий полоз - Elaphe quatuoriineata

Леопардовий полоз - Elaphe leopardina

Звичайна мідянка – Coronella austriaca

Родина Гадюкові – Viperidae

Степова східна гадюка – Vipera ursuni renardi

Кримський гекон (Mediodactylus kotshyi danilewskii)

Таксономічна характеристика: єдиний підвид виду середземноморський гекон у фауні України.

Статус: III категорія.

Поширення: Пд. Кримського п-ва - вiд Севастополя до Алушти.

Місця перебування: Старі кам`яні будівлі та руїни (античні й пізніші), відслонення скельних порід, купи каміння. Іноді трапляється під корою ялівцю, що росте поблизу руїн.

Чисельність: Налічується бл. 500 особин.

За спостереженнями, в 1975 - 86 рр. чисельність була стабільною. Максимальна щільність - 1 особина на 10 м2.

Причини зміни чисельності: Руйнування біотопів під час реставраційних і ремонтних робіт.

Особливості біології: Активний з квітня по жовтень. Веде присмерковий спосіб життя.

Здатний пересуватися вертикальними поверхнями і навіть по стелі. Живиться павуками й комахами. Статевозрілим стає на 3-му році життя. Шлюбний період у квітні - травні. Самка відкладає 2 яйця один раз у травні - липні. Молодь з`являється в кін. липня - на поч. серпня, живе самостійно.

Розмноження у неволі: Не проводилося.

Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980) та Європейського Червоного списку (1991). Охороняється на тер. Херсонеського історико-археологічного заповідника.

Доцільно в місцях, де проводяться реставраційні та ремонтні роботи, розвішувати штучні схованки (на зразок шпаківень) зі щілиноподібним отвором (випробувані в Херсонеському заповіднику).

Жовтопуз (Ophisaurus apodus)

Таксономічна характеристика: Один з 2 (9?) видів роду; у фауні України представлений номінативним підвидом.

Статус: I категорія.

Поширення: Кримськi гори i Керченський п-в. Ареал виду простягається вiд Балканського п-ва до Серед. Азiї включно.

Місця перебування: Кам`янисті схили гір з чагарником на висоті до 500 м над рівнем моря, нагромадження каміння.

Чисельність: Зустрічаються поодинокі особини. На зх. схилі г. Аюдаг та у пн. частині Керченського п-ва можна натрапити на 1 - 2 особини за екскурсію.

Причини зміни чисельності: Порушення біотопів внаслідок антропогенного впливу на ландшафти, безпосереднє знищення людиною (жовтопуза помилково вважають за змію), загибель під колесами автомашин (особливо навесні, коли він виповзає на дорогу погрітися).

Особливості біології: Одна з найбільших ящірок у країні (довжина до 1 м). Активний з кін. березня до поч. листопада. Денна тварина. Схованки - у купах каміння, норах гризунів, порожнинах під корінням дерев. Живиться комахами, молюсками, мишоподібними гризунами та дрібними ящірками. Статевозрілим стає на 4-му році життя. Шлюбний період у квітні - травні. В червні - липні відкладає б- 10 яєць. Молодь з`являється наприкінці липня. Не отруйний.

Розмноження у неволі: Не проводилося.

Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у природних заповідниках: Ялтинському гірсько-лісовому, Мис Мартьян, Карадазькому та Кримському. Для збереження керченської популяції слід надати заповідний статус мисові Казантіп.

Жовточеревий полоз (Coluber jugularis)

Таксономічна характеристика: Один з 30 видів роду Coluber; єциний від роду у фауні України, представлений підвидом С. j. caspius. На думку деяких дослідників (Schatti, 1988), С. J. caspius є підвидом роду Hierophis, інші автори (Basoglu, Baran, 1978) вважають окремим видом С. caspius.

Статус: II категорія.

Поширення: Степова зона та Кримськi гори. Ареал охоплює також сумiжнi степовi територiї Молдови й Росiї, пн. частину Туреччини.

Місця перебування: Кам`янисті схили гір з чагарником, яри з виходами скельних порід, рідше відкриті степові ділянки з трав`янистою рослинністю.

Чисельність: Зустрічаються поодинокі особини. У заповідниках Криму під час маршрутного дослідження трапляється 1 особина на 2 км.

Причини зміни чисельності: Освоєння людиною місць перебування виду, безпосереднє його знищення.

Особливості біології: Найбільша за розмірами змія Європи (довжина понад 2 м). Активний з кін. березня по жовтень. Денна тварина. Добре лазить по кущах. Ховається у норах гризунів, кам`яних осипищах, низько розміщених дуплах. Полоз жовточеревій живиться переважно гризунами, а також ящірками, птахами. Шлюбний період у квітні - травні. У червні - на поч. липня відкладає 6 - 14 яєць. Молодь спостерігалась у вересні. Належить до найагресивніших змій фауни України. Не отруйний.

Розмноження у неволі: Не проводилося.

Заходи охорони: Охороняється у природних заповідниках: Українському степовому. Чорноморському біосферному, Ялтинському гірсько-лісовому. Мис Мартьян, Карадазькому, Кримському.

Ескулапова змія (Elaphe longissima)

Таксономічна характеристика: Один з 50 видів роду; один з 4 видів роду у фауні України.

Статус: III категорія.

Поширення: Закарпатська, Тернопiльська i Миколаївська областi. Ранiше спостерiгався в Чернiвецькiй, Вiнницькiй, Одеськiй та Кiровоградськiй областях. Ареал охоплює також Пд. i Центр. Європу, Малу Азiю, Пн. Iран i Зх. Закавказзя.

Місця перебування: Кам`янисті схили з розрідженим листяним лісом у передгір`ях, порослі чагарником виходи скельних порід у річкових долинах, іноді руїни старих будівель.

Чисельність: Зустрічаються поодинокі особини. Найбільша чисельність (2 - 3 змії на 1 км) спостерігалася на Закарпатті під час маршрутних досліджень.

Причини зміни чисельності: Порушення ландшафту під впливом господарської діяльності, безпосереднє знищення виду людиною.

Особливості біології: Активний теплої пори року, переважно вдень. Здебільшого перебуває на деревах, рідше - на землі. Добре лазить по стовбурах і гілках, а також вертикальних поверхнях. Сховища - у норах гризунів, порожнинах під пнями і камінням, дуплах. Живиться гризунами, зрідка птахами. Статевозрілим стає на 3-му році життя. Шлюбний період у травні. Відкладає 4 - 10 яєць (червень-липень). Молодь з`являється у серпні. Не отруйний.

Розмноження у неволі: Є вдалі спроби розведення у західноєвропейських країнах.

Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980) та Червоної книги МСОП. Слід надати охоронний статус ділянці скелястого каньйону Пд. Бугу біля с. Мигії Миколаївської обл. та виходам скель уздовж каналу Ужгород - Невицьке (можливо, на правах філіалу Карпатського біосферного заповідника).

Чотирисмуговий полоз (Elaphe quatuoriineata)

Таксономічна характеристика: Один з понад 50 видів роду; один з 4 видів роду у фауні України, представлений підвидом Е. q. sauromates.

Статус: II категорія.

Поширення: Пiвдень степової зони. Ареал простягається вiд Сх. Середземномор`я до Зх. Казахстану.

Місця перебування: Полиновий степ, кам`янисті схили, яри, зарослі чагарником, узлісся острівних лісів.

Чисельність: Зустрічаються поодинокі особини. На заповідних ділянках (Чорноморський біосферний заповідник) найбільша щільність спостерігається на ділянках, де розвішані шпаківні (до 4 особин на 100 шпаківень).

Причини зміни чисельності: Антропогенна зміна ландшафту, безпосереднє знищення виду людьми.

Особливості біології: Активний з середини квітня по жовтень. Денна тварина. Веде напівдеревний (добре лазить по стовбурах і гілках), рідше - наземний спосіб життя. Сховища - у норах гризунів, тріщинах у землі, кам`яних розсипищах. Живиться яйцями, пташенятами та гризунами (розміром не більше ховраха). Статевозрілим стає на 3-му році життя. Шлюбний період у квітні - травні. Відкладає 10 - 12 яєць на поч. червня. Молодь з`являється у серпні - вересні. Не отруйний.

Розмноження у неволі: Є вдалі спроби розведення, у т. ч. в Україні.

Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється в Чорноморському біосферному заповіднику. Доцільно створити заказник на мисі Казантіп (Крим).

Леопардовий полоз (Elaphe leopardina)

Таксономічна характеристика: Монотипний вид. Один з 50 видів роду; один з 4 видів роду у фауні України.

Статус: I категорія. Середземноморський релікт.

Поширення: Пд. Кримського п-ва (вiд Севастополя до масиву Карадаг). Ареал охоплює також пiвдень Апеннiнського п-ва, Балканський п-в. Малу Азiю.

Місця перебування: Кам`янисті схили, зарослі грабом східним та дубом пухнастим, переважно на висоті до 300 м над рівнем моря (зареєстрована знахідка на висоті 600 м), сухі яри із заростями шипшини, глоду, березкових.

Чисельність: Дуже рідкісний. Зустрічаються (і то не щороку) лише на заповідних ділянках. До кінця 40-х рр. 20 ст. полоз леопардовий був ще звичайним, з кін. 50-х рр. знахідки відмічалися щороку, а з 70-х рр.- раз на кілька років.

Причини зміни чисельності: Зникнення типових біотопів у результаті будівництва, розорювання земель під сади та виноградники; безпосереднє знищення людиною; відлов для утримання у неволі любителями, низька плодючість, мала рухливість, депресія мишоподібних гризунів.

Особливості біології: Активний теплої пори року. Веде нічний спосіб життя. Сховища - у порожнинах під камінням, норах. Живиться гризунами, дрібними птахами, ящірками. Статевозрілим стає на 2-му році життя. Шлюбний період у травні. Відкладає 2 - 4 яйця (в липні - червні).

Розмноження у неволі: Практикується на аматорському рівні, зокрема, в Німеччині.

Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980) та Червоної книги МСОП. Охороняється у природних заповідниках: Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Мис Мартьян. Доцільно створити розплідник для заселення на заповідних територіях Криму.

Звичайна мідянка (Coronella austriaca)

Таксономічна характеристика: Один з 2 видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Статус: II категорія.

Поширення: По всiй тер. України. Ареал охоплює Європу, Малу Азiю, Кавказ i Пн. Iран.

Місця перебування: Сонячні галявини та узлісся листяних лісів (у Карпатах до 1380 м над рівнем моря), сухі схили ярів та балок з добре розвиненим трав`яним покривом, чагарником, виходи скельних порід у долинах річок, піщані дюни з ділянками лісу. Уникає сирих місць.

Чисельність: Незначна. Зустрічається спорадично. Найбільша кількість - 4 особини на 150 м - спостерігалася 1978 р. (під час маршрутного дослідження) біля виходів скельних порід у Закарпатті.

Причини зміни чисельності: Зменшення кормової бази внаслідок хімізації природного середовища та антропогенної зміни ландшафтів; безпосереднє знищення виду (мідянку помилково вважають отруйною).

Особливості біології: Активна з квітня по вересень. Денна тварина. Сховища - в щілинах і тріщинах у скелях, порожнинах під камінням, норах ящірок та гризунів. Живиться переважно ящірками, деколи пташенятами та мишоподібними гризунами. Рухається досить повільно. Статевозрілою стає на 3-му році життя. Яйцеживородна. Шлюбний період у травні. В серпні - вересні народжує 4 - 19 малят. Не отруйна.

Розмноження у неволі: Можливе.

Заходи охорони: Охороняється на багатьох заповідних територіях. Слід створити умови для збільшення чисельності основної поживи мідянки - ящірок на територіях, вилучених з господарської діяльності.

Степова східна гадюка (Vipera ursuni renardi)

Таксономічна характеристика: Єдиний підвид виду у фауні України.

Статус: II категорія.

Поширення: Степова зона, спорадично - пiвдень лiсостепової зони. Ареал охоплює степовi райони Євразiї вiд Балканського п-ва на схiд до Монголiї, на пiвдень - до Малої Азiї та Закавказзя.

Місця перебування: Цілинний полиновий степ, закріплені піски, кам`янисті схили пагорбів, лісові галявини та полезахисні лісосмуги.

Чисельність: Незначна. Стабільні популяції - в біосферних заповідниках. В Чорноморському біосферному заповіднику на степових ділянках - 1 - 4 особини на 1 км маршрутного дослідження, на о. Орлів - до 8 особин на 1 га. З 60-х рр. 20 ст. почала зникати в Криму і Правобережній Україні.

Причини зміни чисельності: Антропогенна зміна ландшафту, безпосереднє знищення виду людиною.

Особливості біології: Активна з кін. лютого по жовтень. Веде денний спосіб життя навесні й восени, нічний - улітку. Сховища - у норах гризунів. Живиться навесні гризунами, влітку і восени - сарановими, поїдає також ящірок, жаб, пташенят, яйця. Статевозрілою стає на 3-му році життя. Яйцеживородна. Шлюбний період у квітні. У липні - серпні народжує 5 - 6 малят, іноді до 27. Отруйна.

Розмноження у неволі: Можливе (розроблена методика розведення).

Заходи охорони: Занесено до Червоної книги Української РСР (1980). Охороняється у заповідниках степової зони.

 


4. ЗАКОНИ, За ЯКИМИ ЗБЕРІГАЮТЬСЯ ВИДИ, ЗАНЕСЕНІ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ

Конституція України проголошує:

Стаття 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Закон України “Про Червону книгу України”:

Стаття 5. Об’єкти Червоної книги України як природні ресурси загальнодержавного значення.

Стаття 8. Державне управління, регулювання та контроль у сфері охорони, використання та відтворення відкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України.

Стаття 11. Забезпечення охорони та відтворення об’єктів Червоної книги України.

Стаття 13. Категорії видів тваринного і рослинного світу, що заносяться до Червоної книги України.

Стаття 14. Визначення видів тваринного і рослинного світу для занесення до Червоної книги України.

Стаття 16. Виключення видів тваринного і рослинного свету з Червоної книги України.

Стаття 19. Умови спеціального використання об’єктів Червоної книги України.

Стаття 20. Відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України.


ВИСНОВКИ

 

1. Плазуни – перші наземні тварини, але вони ще холоднокровні. Через це їм доводиться пристосовуватись до навколишнього середовища, в якому вони сильно залежать від температури, вологості, сонячної радіації, тиску, біотичних факторів. Плазуни вимушені були змінити покриви, трапилися зміни і у внутрішній будові, пристосовувались вони до високих та низьких температур, довготривалої відсутності води тощо. Тому ми спостерігаємо велике різноманіття форм плазунів, як наземних, так і водних представників.

2. Люди плазунів використовують в багатьох напрямах: в їжу, як сувеніри, здобувають отруту для ліків, тримають як домашніх тварин та ін. Тому багато видів плазунів занесені до міжнародної Червоної Книги. На території України також є вимираючи види, і вони занесені до Червоної Книги України та охороняються законом.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1. www.floranimal.ru

2. www.moscowzoo.ru

3. www.bio.msu.ru

4. Жизнь животных: земноводные и пресмыкающиеся. Т.4, ч.2 під ред. проф. Банникова А.Г.: “Просвящение” – Москва – 1969г.


Информация о работе «Екологія та поведінка плазунів»
Раздел: Биология
Количество знаков с пробелами: 61341
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
112553
1
4

... Отже, основне завдання кожного педагога — виховати в дошкільнят прагнення виконувати хоча б найпростіші, але конкретні дії для збереження навколишньої природи І навчити їх цього. Розділ 2. Педагогічні умови виховання цілісного ставлення до природи дітей дошкільного віку 2.1 Формування екологічно мотивованої діяльності дошкільнят Особливості дитячої діяльності Організація взаємодії дошкі ...

Скачать
160021
6
0

... із історичного та передового педагогічного досвіду екологічного виховання, а й узагальнили практику роботи вчителів сучасної початкової школи. Ці ж прийоми роботи ми пропонуємо використовувати на уроках та в позакласній діяльності для покращення процесу формування екологічної культури молодших школярів. Розробки вчителів в даній проблемі йдуть у трьох напрямах. Перший напрям. Створюється повні ...

Скачать
93750
2
4

... міру намерзання льоду риба концентрується в ямах, з яких її вичерпують сачками. РОЗДІЛ 4. АНАЛІЗ ДИНАМІКИ ПОКАЗНИКІВ ВИЛОВУ РИБИ В ПРИРОДНИХ ВОДОЙМАХ 4.1 Природоохоронні заходи, які сприяють збільшенню цінних видів риби у річках Полісся Водойми мають визначену рибопродуктивність, що залежить від сукупності умов, зокрема від кормових ресурсів. У рибництві під природною рибопродуктивністю ...

Скачать
146933
13
7

... йснює сукупність дій, операцій та процедур, використовуючи при цьому оптимальні методи, прийоми та засоби навчання.     2. Методика формування знань про тварин у процесі вивчення курсу «Я і Україна. Природознавство» в 3 класі   2.1 Аналіз змісту знань про тварин, що формуються під час вивчення курсу «Я і Україна. Природознавство» Навчальний курс «Я і Україна. Природознавство» розроблений ...

0 комментариев


Наверх