2. METОДИКA ОЦІНКИ ОБСТАНОВКИ ВНАСЛІДОК ВИБУХУ ГАЗОПОВІТРЯНОЇ СУМІШІ НА ТЕРИТОРІЇ ПІДПРИЄМСТВА

При пошкодженні ємкості із зрідженими вуглецевоводневими газами відбуваються їх випаровування та зміщування з повітрям, внаслідок чого утворюється вибухонебезпечна газоповітряна суміш. При вибуху газоповітряної суміші виникає повітряна ударна хвиля. Основним параметром, який характеризує поражаючу дію ударної хвилі, є надмірний тиск (DРф). Величину надмірного тиску визначають по таблиці (Додаток 2) в залежності від маси вуглецевоводневих газів і відстані від місця вибуху.

Ударна хвиля поражає людей, руйнує або пошкоджує будівлі, устаткування, техніку та майно. Ураження людей відбувається внаслідок прямої і побічної дії ударної хвилі. При прямій дії ударної хвилі причиною ураження є надлишковий тиск. При побічній - люди уражаються уламками зруйнованих будівель та іншими предметами, які переміщуються під дією ударної хвилі. Травми від дії ударної хвилі поділяються на легкі, середні, тяжкі і надто тяжкі. Характеристика уражень представлена в таблиці 1.

Таблиця 1 Ступінь ураження людей в залежності від величини надмірного тиску DРф

Ураження /Травми/

DРф,

кПа

Характер уражень
Легкі 20 - 40 Тимчасове пошкодження слуху, синяки, вивихи,
Середні 40 - 60

Контузії, пошкодження органів слуху, кровотеча

з носу, вух, переломи кінцівок.

Тяжкі 60 - 100

Сильна контузія всього організму, пошкодження

внутрішніх органів, тяжкі переломи кінцівок.

Надто

Тяжкі

Більше

100

Одержані травми можуть спричиняти смерть.

Дія ударної хвилі на споруди та обладнання характеризується ступенем їх зруйнування. Зруйнування підрозділяються на повні, сильні середні та слабкі. Характеристика ступенів зруйнувань представлена у таблиці 2.

Таблиця 2 Характеристика ступенів зруйнування споруд і обладнання ударною хвилею.
Ступені зруйнувань Характер зруйнувань
1 2
Повні В будівлях і спорудах зруйновані всі основні несучі конструкції та перекриття. Відбудова неможлива. Обладнання і техніка відбудові не підлягають.
Сильні В будівлях і спорудах зруйнована більша частина стін і перекриттів. Відбудова можлива, але недоцільна, бо призводить практично до нового будівництва. Обладнання і техніка в основному зруйнована і деформована.
Середні В будівлях і спорудах зруйновані не несучі конструкції, можливі тріщини в зовнішніх стінах. Деформовані окремі вузли обладнання і техніки. Для відбудови потрібний капітальний ремонт.
Слабкі В будівлях і спорудах зруйновано частину внутрішніх перегородок, заповнення дверних і віконних отворів. Обладнання має незначні деформації. Для відбудови потрібен незначний поточний ремонт.

При вибуху газоповітряної суміші утворюється осередок ураження - територія, в межах якої відбувається ураження людей, зруйнування будівель і споруд, пожежі. Осередок ураження умовно поділяють на зони повних, сильних, середніх і слабких зруйнувань. В зоні повних зруйнувань надмірний тиск ударної хвилі (DРф) складає 50 кПа і більше, в зоні сильних зруйнувань DРф = 30 - 50 кПа, в зоні середніх зруйнувань DРф = 20 - 30 кПа і в зоні слабких зруйнувань DРф = 10 - 20 кПа. Коли нанести зони ураження на план об'єкту народного господарства (підприємства), можна орієнтовно судити про ступені ураження різних елементів підприємства. Більш точне представлення про ступені зруйнування елементів підприємства можна скласти за допомогою таблиці3.


Таблиця 3. Ступені зруйнування елементів об’єкту при різних надмірних тисках ударної хвилі, кПа.

п/п

Елементи об’єкту Ступені зруйнування
слабкі середні сильні повні
1 Багатоповерхові залізобетонні будівлі з великою площею засклення 8 - 20 20 - 40 40 - 90 90 - 100
2 Цегляні виробничі будівлі одно- і багатоповерхові 10 - 20 20 - 35 35 - 45 45 – 60
3 Будівлі з легким металічним каркасом 10 - 20 20 - 30 30 – 50 50 - 70
4 Трансформаторні підстанції закритого типу 30 - 40 40 - 60 60 – 70 70 – 80
5 Газгольдери і надземні резервуари для ГММ 15 - 20 20 - 30 30 – 40 40
6 Надземні металічні резервуари і ємкості для зберігання СДОР 30 – 40 40 - 70 70 - 90 90
7 Окремо стоячі укриття, розраховані на надмірний тиск ударної хвилі 300 кПа 300 - 400 400 - 550 550 - 650 650
Послідовність оцінки обстановки

1. Визначаємо величину радіусів зон повних, сильних, середніх і слабких зруйнувань (відповідно для DРф=50, 30, 20 і 10 кПа) згідно додатку 2:

R50кПа=150 м;

R30кПа=183 м;

R20кПа=200 м;

R10кПа=300 м.


Информация о работе «Оцінка обстановки на підприємствах легкої промисловості у надзвичайних ситуаціях»
Раздел: Безопасность жизнедеятельности
Количество знаков с пробелами: 15049
Количество таблиц: 4
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
14594
2
0

х викид у навколишнє середовище; - радіоактивне зараження території підприємства внаслідок аварії на атомній електростанції. Підприємство легкої промисловості розташоване в центрі населеного пункту, місцевість відкрита. На території підприємства є: - чотири виробничих цехи – триповерхові залізобетонні будівлі з великою площею засклення; - ремонтно-механічний цех, склад, котельня – ...

Скачать
626537
17
17

... коштів є важливим чинником у зниженні собівартості продукції чи виконаної роботи. Раціональне використання оборотних коштів залежить від правильного їхнього формування і ефективної організації виробництва. Зосередження н підприємствах зайвих оборотних коштів приводить до їхнього заморожування. Це завдає шкоди економіці господарства. Щоб уникнути такого положення, оборотні кошти нормуються, що є ...

Скачать
113972
1
0

... підпорядку­вання. Тому для розвитку готельного господарства України, підвищення попиту на ринку споживання готельних послуг, створення і входження на ринок малих готельних підприємств доцільним є розробка проекту Зако­ну України про розвиток готельного господарства. Положення Закону мають визначити правові, економічні та організаційні засади створення і подальшого розвитку конкурентних відносин ...

Скачать
218133
4
10

... %), “сантосі” (1,3-1,5 %), “ходейді” (1,2 %). Кофеїн міститься не тільки в кавових зернах, але й у чайному листі, горіхах коли. Спеціалісти вважають, що дві пляшки тонізуючого напою “кока-кола” (із горіхів коли) рівноцінні за своїм впливом на організм людини одній стандартній чашці кави. Не всі знають, що при однаковій масі чай містить кофеїну майже в два рази більше, чим кава. Проте в чашці чаю ...

0 комментариев


Наверх