2. Законодавство України щодо участі військовослужбовців у виборах народних депутатів України

2.1 Тенденції розвитку політичної системи на Україні

 

Живою основою демократії та держави є її громадяни. Народ носій державної влади. Влада та відношення до неї громадян – це показник розвитку правової демократичної держави. Державна влада перебуває в особливому перманентному етапі, при якому ніхто – ні Президент, ні уряд, ні Верховна Рада – не повинні володіти нею без згоди і участі народу як носія суверенітету, втілюю чого ідею політичного, конституційного верховенства.

Конституція визначає, що народ здійснює владу безпосередньо через органи влади та органи місцевого самоврядування.

Державна влада здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

Сьогодні коли мова іде про виборчий процес у державі йде реформування політичної системи змінюється президентсько-парламентська форма правління на парламентсько-президентську.

За прийнятим 7 липня 2005 року Законом України вибори до Верховної Ради пройдуть на пропорційній основі (Пропорційна система виборів, коли територія країни – це єдиний округ і кожна зареєстрована партія може висувати списком своїх кандидатів), тобто у виборах будуть брати участь лише партії, мажоритарних округів не буде. Партії, що отримують найбільшу підтримку (більше 3% голосів виборців) створять коаліцію депутатських фракцій до складу якої увійде більшість народних депутатів від конституційного складу (450 депутатів). Ця більшість буде формувати уряд і є стрижнем влади за рахунок надання їм додаткових повноважень.

Так передбачено змінити порядок призначення Прем’єр-міністра та формування складу уряду. Відтепер Прем’єр-міністра та уряд має призначати парламент шляхом надання Президенту пропозицій щодо кандидатур до складу Кабінету Міністрів України. За поданням Президента України Верховна Рада призначає Прем’єр-міністра України, Міністра оборони та Міністра закордонних справ. А за поданням Прем’єр-міністра – інших членів Кабінету Міністрів України.

Президент України в свою чергу залишається гарантом конституційних прав та свобод громадян, незалежності та територіальної цілісності держави, Верховним головнокомандувачем та представником держави на міжнародній арені, гарантом стабільності в Україні. Саме тому він отримує право достроково розпустити Верховну Раду України в трьох чітко визначених випадках:

- якщо протягом одного місяця у Верховній Раді України не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до ст.83 Конституції України;

- якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад уряду;

- якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання Верховної Ради не можуть розпочатись.

Всі ці зміни, відповідно до Закону України від 8 грудня 2004 року вступили в силу з 1 січня 2006 року.

 

2.2 Основи законодавства України про вибори

 

26 березня 2006 року в Україні проводитимуться вибори народних депутатів України та вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Основні вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Народні депутати України (далі - депутати) обираються громадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи за виборчими списками від політичних партій, виборчих блоків. У розподілі мандатів депутатів беруть участь партії (блоки), виборчі списки яких набрали не менше трьох відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів для особового складу Збройних Сил України є:

- паспорт громадянина України;

- військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);

Будь-які привілеї або обмеження виборчих прав громадян України забороняються.

Участь громадян України у виборах депутатів є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах. Вибори депутатів є вільними. Громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.

Для забезпечення умов для вільного волевиявлення військовослужбовцям строкової служби в день виборів надається відпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години.

Голосування на виборах депутатів є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Кожний виборець голосує на виборах особисто.

Вибори проводяться в єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, який включає в себе всю територію України та закордонний виборчий округ.

Для проведення виборів територія України поділяється на 225 територіальних виборчих округів, які встановлюється Центральною виборчою комісією з приблизно рівною кількістю виборчих дільниць

Для підготовки організації і проведення голосування та підрахунку голосів виборців утворюються виборчі дільниці. У військових частинах (формуваннях) виборчі дільниці, як правило, не утворюються. Військовослужбовці голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань).

Для підготовки проведення голосування виборців складаються загальні списки виборців за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.

Для складання та уточнення загальних списків виборців утворюються робочі групи обліку виборців, які працюють до 1 березня року виборів.

Для взаємодії з робочими групами обліку виборців та забезпечення їх необхідною для складання загальних списків виборців інформацією Міністерством оборони України визначаються відповідальні працівники, які до 1 листопада минулого року вже подали відповідні списки за підписом командирів.

Командири військових частин (формувань) зобов’язані забезпечити своєчасне подання повних і достовірних відомостей за встановленою формою. Уточнення та коригування відомостей щодо військовослужбовців у загальному списку виборців проводиться:

1. До 20 березня – шляхом подання до окружної виборчої комісії командирами військових частин (формувань) відомостей про зміни у переліку громадян України, які проживають на території дислокації відповідної військової частини (формування), у тому числі щодо військовослужбовців строкової служби, які не будуть звільнені в запас до дня виборів, порівняно з поданням, поданим у листопаді 2005 року.


Информация о работе «Закон України "Про вибори Президента України" та особливості участі військовослужбовців у виборчому процесі»
Раздел: Государство и право
Количество знаков с пробелами: 47027
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
69310
0
0

... населення від наслідків Чорнобильської катастрофи [13, 2]. Секретар Ради національної безпеки і оборони України призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України і безпосередньо йому підпорядковується. Правовий статус Секретаря РНБО України як державного службовця визначається Президентом України відповідно до Закону України «Про державну службу». Секретар РНБО України ...

Скачать
510395
0
0

... ійних комісій Верховної Ради України; 5) сприяє народним депутатам України у здійсненні ними своїх повноважень і забезпечує їх необхідною інформацією; 6) здійснює контроль за додержанням Конституції України; 7) організує підготовку і проведення всенародних голосувань (референдумів), а також народних обговорень проектів законів України та інших найважливіших питань державного життя республіки; ...

Скачать
174116
0
0

... повторного голосування по виборах Президента України, а також проведення повторних виборів відповідно до цього Закону; 11) розглядає в межах своїх повноважень звернення, заяви і скарги щодо організації та проведення виборів на відповідній території, а також звернення, заяви і скарги на рішення та дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає по них рішення; 12) заслуховує інформац ...

Скачать
52593
1
0

... і проведення виборів за межами України на законних підставах, має право голосу на виборах депутатів. Закон розкриває зміст основних принципів виборчого права. Так, вибори депутатів є рівними, тобто громадяни Украї­ни беруть участь у виборах на рівних засадах. При цьому кожний виборець на виборах депутатів має один голос у ба­гатомандатному окрузі та один голос — в одномандатному окрузі. ...

0 комментариев


Наверх