3.2 Прогноз чисельності та складу населення

 

Вичерпання потенціалу демографічного зростання України визначає неможливість найближчим часом не лише розширеного, а й простого відтворення населення. Навіть за умови збільшення народжуваності до найвищого в сучасній Європі рівня (2 дитини на жінку) і зменшення смертності до найнижчого у світі рівня (середня очікувана тривалість життя при народженні - 80 років) протягом найближчого десятиліття чисельність населення України неухильно скорочуватиметься.

 

Рис.3.3 - Прогноз чисельності населення, тис. осіб

Таблиця 3.1 - Основні параметри демографічного прогнозу, тис. осіб на початок року

За оптимістичним варіантом прогнозу до 2026 р. загальна чисельність населення України скоротиться до 43,3 млн. осіб, а за песимістичним - до 40,4.

Загальні параметри демографічного руху змінюватимуться відповідно до коливання кількості народжених, померлих і загальної кількості населення. Депопуляція, імовірно, дещо послаблюватиметься протягом першого десятиріччя ХХІ ст. (за оптимістичним варіантом - до середини другого десятиріччя) завдяки вступу до найбільш активного репродуктивного віку когорти народжених у середині 80-х років (останнього періоду істотного підвищення народжуваності в Україні). З цього часу різниця між кількістю померлих та народжених неминуче зростатиме.

3.3 Основні напрями національної демографічної політики

 

Стратегічне значення демографічного фактора має непересічне значення для майбутнього розвитку держави. Тому у практику державного управління необхідно запровадити принципи орієнтації розвитку країни, передусім на інтереси населення та сім'ї, на забезпечення умов їх всебічного розвитку і реалізації. Центральну роль у цьому мають відігравати:

-  подолання бідності, запобігання розвиткові хронічної та успадкованої бідності на основі зростання доходів та рівня життя всього населення;

-  - глибоке реформування сфери праці, оскільки саме тут формуються провідні важелі репродуктивних і міграційних настанов, вітальної поведінки, здорового способу життя;

-  - забезпечення ефективної зайнятості, яка має стати надійною гарантією належного рівня життя не тільки для самого працюючого, а і для його утриманців.

Основною складовою демографічної політики має бути збереження і поліпшення здоров'я населення як одного з найважливіших пріоритетів нації, що дбає про своє сучасне і майбутнє. Це сприятиме не тільки зниженню смертності та відповідному пом'якшенню депопуляції, але й загальному благополуччю суспільства, гуманізації його розвитку. Завдання Кабінету Міністрів України та місцевих органів влади:

-  гарантувати належне фінансування та виконання існуючих програм реформування системи охорони здоров'я населення;

-  - забезпечити повну і ефективну імунізацію дітей та підлітків; відновити практику профілактичних оглядів населення;

-  - вжити результативних заходів щодо запобігання поширенню таких соціальних захворювань, як туберкульоз та ВІЛ\СНІД;

-  - розробити і здійснити комплекс заходів щодо поліпшення умов праці із дотриманням вимог її охорони;

-  - сприяти створенню професійних пенсійних фондів і перенесенню на них обов'язків фінансування дострокових пенсій, підставою для яких є праця у шкідливих та тяжких умовах;

-  - забезпечити зменшення кількості ДТП та зниження смертності від них;

-  - задовольнити все населення країни (незалежно від місця проживання) якісною питною водою;

-  - утворити дієві механізми, які б істотно обмежили можливості надходження до торговельної мережі та підприємств громадського харчування неякісних продуктів, виготовлених з порушенням технологічних вимог, та їх реалізації з порушенням терміну їх використання тощо;

-  - з метою скорочення масштабів паління та надмірного вживання алкоголю заборонити рекламу паління та алкоголю, встановити дієвий контроль за продажем алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім, розвивати пропаганду та економічне стимулювання здорового способу життя.

Основним завданням у цій сфері має бути максимально повне використання життєвого досвіду літніх людей, створення для них умов гідного життя. Проведення такого важливого заходу, як реформування пенсійної системи, недостатньо для вирішення проблеми. У зв'язку з цим доцільно:

Верховній Раді України:

-  прийняти весь комплекс законодавчих актів щодо запровадження у повному обсязі реформи системи пенсійного забезпечення;

-  - передбачити можливості захисту права на працю впродовж перших п'яти років пенсійного віку за умови відкладення права отримання пенсії.

Кабінету Міністрів України та місцевим органам влади:

-  створити належну систему соціального обслуговування осіб похилого віку і забезпечити його доступність незалежно від місця проживання;

-  - сприяти підтримці здоров'я в старості; забезпечити доступність якісної діагностики та лікування;

-  - передбачити підготовку фахівців з геронтології й запровадження відповідних посад у лікувальних закладах;

-  - залучити засоби масової інформації до подолання стереотипу літньої людини як безпорадного, нездібного до творчого процесу споживача суспільних ресурсів, створювати і підтримувати у суспільстві імідж літньої людини як творчого носія потужного інтелектуального і духовного потенціалу.

За умов практичного вичерпання потенціалу демографічного зростання чи не єдиною можливістю збільшення загальної кількості населення України залишається активна міграційна політика. Саме міграційний приплив може компенсувати природне зменшення населення і забезпечити збалансування статево-вікової структури населення. Однак демографічний дефіцит в Україні настільки значний, що за масштабів міграції, необхідних для його покриття, може виникнути небезпека порушення єдності та внутрішньої рівноваги суспільства, труднощі взаємоадаптації корінного і прибулого населення. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми є імміграція етнічних українців, вихідців з України інших національностей.

Досягненню цієї ж мети сприятиме створення умов для повернення працівників-мігрантів на батьківщину шляхом захисту їхніх прав на роботу за кордоном, працевлаштування та започаткування малого бізнесу на батьківщині. Необхідно вирішувати проблему скорочення міграційного відпливу населення України за кордон. Це сприятиме не тільки і навіть не стільки зменшенню депопуляції, скільки забезпечить поліпшення якісних характеристик населення.

Формування національної демографічної політики потребує надійної інформаційної бази. Вона необхідна для дослідження демографічних процесів і чинників, що зумовлюють їхню динаміку. Без її результатів неможливо створити надійні наукові підвалини демографічної політики. Це потребує здійснення таких кроків:

Кабінету Міністрів України:

-  розширити програму записів актів громадянського стану і програму їхньої розробки для того, щоб поточна демографічна статистика у поєднанні з даними Всеукраїнського перепису населення стала надійною інформаційною базою дослідження проблем демографічної кризи і розробки заходів демографічної політики.

-  Кабінету Міністрів України, Національній академії наук та Держкомстату:

-  налагодити постійний моніторинг демографічних процесів;

-  розгорнути діяльність новоутвореного Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, надавши необхідне приміщення, та розширити масштаби демографічних досліджень, забезпечити необхідний науковий супровід демографічної політики, здійснювати розробку пропозицій щодо вдосконалення заходів активізації національної демографічної політики, проводити демографічну експертизу законодавчих і нормативних змін, систематично розробляти демографічні прогнози;

-   провести узагальнення матеріалів Всеукраїнського перепису населення 2001 р.;

-  забезпечити систематичне висвітлення у засобах масової інформації розвитку демографічних, зокрема міграційних, процесів, становища біженців та мігрантів тощо.


4.Практична частина: Вплив факторів РПС на розміщення підприємства

1.1. Проаналізувати виробниче підприємство з точки зору його ефективності та розміщення за такими факторами:

1. Природно-географічні;

2. Екологічні;

3. Демографічні;

4. Техніко-економічні;

5. Фактор кон’юнктури ринку.

2.1. Зробити висновок про те, які з перерахованих факторів найбільшою мірою впливають на розвиток підприємства і чому саме.

2.2. Наскільки адекватно підприємство реагує (якщо реагує чому саме) на ті фактори що найбільш впливають на його діяльність.

Природно - географічні фактори

Ці фактори розподілу продуктивних сил містять у собі якісну й кількісну характеристику корисних копалин, а також енергетичних, водних, лісових і земельних ресурсів, природно-кліматичних і природно-транспортних умов. Все це визначає розмір підприємства й рівень техніко-економічних показників, таких як продуктивність праці, капіталоємність, рентабельність і т.д.

Акціонерне товариство закритого типу «Сумський фарфоровий завод» - одне із провідних підприємств в Україні по випуску посуду й сувенірних виробів з фарфору. Асортимент підприємства великий. Це:

-  чашки чайні з блюдцями;

-  чашки кавові з блюдцями;

-  кавові сервізи;

-  чайні сервізи;

-  тарілки мілкі й глибокі;

-  миски;

-  блюда для тортів й фруктів: овальні, трикутні й квадратні;

-  чайники заварні й долівні;

-  кружки, келихи;

-  вази для квітів;

-  горщики для квітів;

-  столові сервізи;

-  сувенірна продукція;

-  продукція, що виготовляє по індивідуальних замовленнях, і багато чого іншого.

АТЗТ «Сумський фарфоровий завод» розташований в обласному центрі, що перебуває в північно-східній частині України й має вигідне транспортне розташування. Розміщення на окраїні міста обумовлено специфікою виробництва, орієнтацією на оптові продажі в м. Суми й інші регіони України, тобто потреби в знаходженні в центральних районах міста підприємство не випробовує. Підприємство займається виробництвом фарфорового посуду, для чого використовує природні ресурси

Має автомобільні й залізничні під'їзні колії (залізнична вітка зі ст. Товарна, по якій проводиться поставка сировини для виробництва порцелянових виробів).

Як вихідна сировина й матеріали у виробництві продукції використаються: пегматит, глина, пісок кварц, каолін, доломіт, магнезит.

Глина вогнетривка - Донецька область.

Гіпс - Донецька область.

Пегматит - Полтавська область, Запорізька область.

Каолін - Дніпропетровська область.

Пісок кварцовий - Харківська область.

Уздовж території підприємства проходить водопровід, від якого по двом каналах завод забезпечено водою.

Теплопостачання підприємства автономне: має власну котельню, газопостачання й електропостачання від центральних джерел (підстанція ТП-5 розташована на території, є два уведення по 1,0 кВА).

Телефонний зв'язок з АТС-3, є 7 уведень і заводська міні АТС.

Земельні ресурси використаються заводом для розміщення своїх цехів, складів, тому якість цих земель не грає великої ролі.

Тому що виготовлення заводської продукції відбувається в закритих приміщеннях, природно - кліматичні умови не впливають на розташування й розвиток заводу.

Екологічні фактори

Вони включають природоохоронні заходи, спрямовані на раціональне використання природних ресурсів, забезпечення стандарту якості навколишнього середовища й сприятливих умов життя й праці населення.

Виробничий процес по виготовленню фарфору має свій технологічний цикл, пов'язаний з випалом порцелянових виробів. Для випалу використається природний газ. Незначні викиди продуктів горіння в навколишнє середовище не перевищують припустимих норм. Використовувана у виробництві вода, після проходження повного виробничого циклу містить у собі деякої домішки шкідливих речовин. Але ніякого негативного впливу на екологічну ситуацію міста ці відходи не роблять, тому що вони не скидаються безконтрольно в навколишнє середовище, а приділяються на заводські очисні спорудження (вся вода, що бере участь у технологічному процесі проходить очищення й, уже в якості технічної бере участь у безперервному технологічному циклі).

Таким чином: технологічні процеси, застосовувані при виробництві фарфорових виробів, не приводять до забруднення навколишнього середовища.

Велика увага приділяється на підприємстві й випуску продукції, що відповідає вимогам Державних стандартів.

Демографічні фактори

Демографічні фактори - це чисельність населення і його розміщення по території, кількісна і якісна оцінка трудових ресурсів у розрізі областей і районів.

Ці фактори мають дуже велике значення для АТЗТ "Сумський фарфоровий завод" тому, що виробництво фарфорової продукції досить трудомістке й вимагає великої кількості висококваліфікованих кадрів.

Потреба в персоналі визначається виходячи зі сформованих умов виробництва, асортиментів і кількості виготовляємої продукції.

У даний момент середньоспискова чисельність працюючих на підприємстві становить 666 чоловік. З них промислово-виробничий персонал 657 чоловік. До складу працюючих входять економісти, інженера, слюсарі, електрики, випалювачі, живописці, художники, формувальники, ливарі, дробильники - розмольщики й ін. 9 чоловік - працівники соціальної інфраструктури підприємства (магазин, медпункт, їдальня). В умовах сформованих асортиментів і середнього обсягу виробництва ця чисельність оптимальна, відповідає штатному розкладу й визначена виходячи із трудомісткості виробничої програми запланованої на 2007 р.

У зв'язку із цим економістів, бухгалтерів, фінансистів, менеджерів готовить Сумський державний університет, технологів кераміки й вогнетривів готовить Роменский індустріальний технікум і Миргородський керамічний технікум ім. Н.В. Гоголя.

Тому підприємство трудовими ресурсами забезпечено, а в даний момент ,у зв'язку з пуском другої печі, має можливість прийняти на роботу додатково 200 чоловік. З огляду на несприятливі умови пов'язану із працевлаштуванням у нашому місті (багато підприємств, фірми збанкрутили) даний фактор відіграє позитивну роль.

Також демографічні фактори впливають і на ринок збуту продукції АТЗТ "Сумський фарфоровий завод". Це виробництво було створено для того, щоб задовольняти потреби в цьому товарі населення Сумської області й інших прилеглих областей.

Продукція розрахована на споживачів з різними рівнями доходів, що в сформованій ситуації дозволяє забезпечити собі найбільш стійкий попит. Крім того, підприємство має технологічну можливість і творчий потенціал по дрібносерійному виробництву дорогих високомистецьких виробів й ексклюзивних замовлень. Ринок збуту цієї продукції розробляється в регіонах здатних її споживати: Київ, Харків, Одеса, Донецьк, Луганськ і т.д. Ринок збуту цієї продукції серед країн ближнього й далекого зарубіжжя через дешевину виробництва на Україні - фактично не обмежений.

Техніко - економічні фактори

Техніко економічні фактори - це науково - технічний прогрес, транспортні умови, форми загальної організації виробництва. Вирішальне значення має науково - технічний прогрес.

В 2005 році АТЗТ "СФЗ" здійснилося 40 років. За роки свого розвитку воно стало одним із провідних підприємств на Україні по випуску порцелянової продукції. АТЗТ «Сумський фарфоровий завод» випускає продукцію з різними, неповторюваними формами. По білизні порцеляни, що виготовляє, завод входить у трійку кращих підприємств по Україні. По якості форми виробу, по його вазі - одне з ведучих.

Висококваліфікований склад художників, скульпторів, живописців може виконати будь-які замовлення по виготовленню сувенірних виробів, сервізної продукції й індивідуальних замовлень. Для того, щоб у меншій мері залежати від постачальників декорів, силами декорної ділянки розробляються свої декори, які використаються для декорування продукції(чашок, тарілок, сервізів).

Підприємство працює стійко й стабільно, здійснило велику реструктуризацію. Значні власні кошти вкладаються в капітальний ремонт печі, сушила й вагонетного парку. В 2006 році темп росту випуску продукції виріс на 8,3% у порівнянні з попереднім, обсяг реалізації продукції в тому числі експорт виріс на 5,6% , продукція, що реалізовувалася на бартерних умовах зменшилася на 56%, а в 2007 році за 1 - півріччя склала 9%.

Транспортування сировини, готових виробів на підприємство й з нього здійснюється автомобільним і залізничним транспортом, адже для цього є всі умови: недалеко від заводу є товарна залізнична станція, від якої лінія веде прямо на територію заводу, що спрощує доставку сировини на підприємство, а готової продукції на станцію.

Більше 45% виготовленої продукції поставляється на експорт: Болгарія, Росія, Франція, Австрія. В 2006 році обсяг продукції, що поставляє в страни далекого зарубіжжя, збільшився в 2 рази.

Фактор кон'юнктури ринку

У період становлення вільних ринкових відносин для нормального функціонування виробництва основного значення набуває організація випуску такої продукції, що знаходить стійкий попит у споживачів.

У зв'язку зі зміною купівельного попиту були розроблені й впроваджені у виробництво нові зразки посуду як у розписі так й у формах.

Продукція, випуск якої планується, розрахована на споживачів з різними рівнями доходів, що в сформованій ситуації дозволяє забезпечити собі найбільш стійкий попит. Крім того, підприємство має технологічну можливість і творчий потенціал по дрібносерійному виробництву дорогих високомистецьких виробів й ексклюзивних замовлень. Підприємство ставить собі завданням довести обсяг виробництва високомистецьких виробів до 20 % від загального обсягу. Ринок збуту цієї продукції розробляється в регіонах здатних її споживати: Київ, Харків, Одеса, Донецьк, Луганськ і т.д. Ринок збуту цієї продукції серед країн ближнього й далекого зарубіжжя через дешевину виробництва на Україні - фактично не обмежений.

Ризик зростання конкуренції компенсується комплексом мір, які підприємство виділяє в якості пріоритетних:

-  екологічна чистота виробничого процесу;

-  з високою якістю випускає продукцію, і із гнучкою ціновою політикою на пропоновану до продажу продукцію;

-  конкурентний рівень цін;

-  стабільні виробничі й комерційні зв'язки з постачальниками сировини й покупцями товару.

Вимоги ринку змушують не сидіти на місці, не зупинятися на досягнутому, а постійно працювати над перспективою , пошуком надійних, платоспроможних споживачів. Розуміючи, що ринок можна завоювати, у першу чергу, високою якістю продукції й оптимальною ціною, всі служби й виробничі цехи стали більш уважно й відповідально займатися питаннями забезпечення якості продукції, його економічної ефективності й зниження собівартості.

Таким чином:

1) Вплив природно - географічного фактору значення для АТЗТ "Сумський фарфоровий завод" не має тому, що виготовлення заводської продукції відбувається в закритих приміщеннях, природно - кліматичні умови не впливають на розташування й розвиток заводу.

2) Екологічний фактор не є основним у діяльності підприємства й не має сильного впливу.

3) Позитивно на діяльність підприємства впливає розташування трудових ресурсів. Більшість працюючих становлять жінки, які проживають біля підприємства й тому не має проблем по доставці трудових ресурсів на робочі місця.

4) Техніко - економічний фактор є головним і вирішальним у діяльності підприємства, тому що знижує трудо - , матеріало -, фондо - і капіталоємність, а в це у свою чергу створює відносно сприятливі умови для прискорення розвитку виробничих сил підприємства.

5) Соціально - економічний фактор не має прямого вирішального впливу на розміщення й діяльність підприємства. Але заходи щодо поліпшення умов життя й роботи зайнятих на виробництві працівників і членів їхніх родин, підвищення освітнього рівня, раціональна зайнятість - все це у свою чергу сприяє поліпшенню процесу виробництва й підвищенню продуктивності праці.


Висновки

Незважаючи на певні позитивні зрушення, демографічна ситуація в Україні залишається складною. Відсутні об'єктивні підстави призупинення існуючої тенденції скорочення загальної чисельності населення. У цій ситуації напрями демографічної політики держави мають спрямовуватися передусім на підвищення рівня та поліпшення якості життя населення. Акценти варто робити не на кількісних, а на якісних параметрах демографічного відтворення. Необхідно сконцентрувати зусилля на вирішенні поточних і стратегічних завдань - економічному забезпеченні відтворення населення, належному соціальному захисту сімей з дітьми та осіб похилого віку, поліпшенні екологічної ситуації, зниженні виробничого та побутового (передусім, пов'язаного з транспортом) травматизму, популяризації здорового способу життя (зниженні масштабів тютюнопаління, особливо серед молоді, формуванні культури вживання алкогольних напоїв), забезпеченні доступності якісної медичної допомоги та освіти, що, зрештою, стане вагомим підґрунтям для переходу до сучасного режиму відтворення населення і підвищення тривалості повноцінного активного його життя.


Література

1.  .Заблоцький Б.Ф. Розміщення продуктивних сил України: Національна макроекономіка: Посібник. – К.: Академвидав, 2002.

2.  “Сумна статистика” Київ: Видавництво “Київська правда”, лютий 2006.

3.  Стеченко Д. М. Управління регіональним розвитком. Київ:Вища школа, 2000

4.  Розміщення продуктивних сил: Навч. посібник / За ред. В. В. Ко-валевського та О. Л. Михайлюк. — К.: Либідь, 1996. — С. 19 — 32.

5.  Ковалевський В. В.Розміщення продуктивних сил: Підручник/ За ред. Ковалевського В. В., Михайлика О. Л., Семенова В. Ф. – 3-те вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2001. – 353 с.

6.  Статистичний щорічник України за 2004 рік // За редакцією О. Г. Осауленка – К.: Консультант., 2005.

7.  http://www.gmdh.net/pop/uarticle.htm

8.  Качан Є.П. Розміщення продуктивних сил України. – К.: Вища школа, 1997.

9.  Маршалова А.С., Новоселов А.С. Основы теории регионального воспроизводства: Курс лекций. – М.: Экономика,1998.

10.  Розмішення продуктивних сил України: Навч.-метод.посібник для сам ост. Вивч.дисц. / С.І. Дорогунцов, Ю.І. Пітюренко, Я.Б. Олійник та ін. – К.: КНЕУ, 2000. -364 с.

11.  Розміщення продуктивних сил України: Підручник / За ред.. Є.П. – К.: Вища шк.., 1998 -375 с.

12.  Розміщення продуктивних сил України: Підручник / В.В. Ковалевський, О.Л. Михайлик, та ін. / За ред.. В.В. Ковалевського, О.Л. Михайлик, В.Ф. Семенова. –К.: Товариство «Знання», КОО, 1988. 546 с.

13.   Стенченко Д.М. Розміщення продуктивних сил і регіоналістика: Навч.посіб. – 2-ге вид., випр. І доп. – К.: Вікар, 2002.-374 с.

14.  Гладкий Ю.Н., Чистобаев А.И. Регионоведение. – М.: Гардарика , 2000.

15.  Голиков А.П. Вступ до економічної та соціальної географії. – К.: Либідь,1997.

16.  Закон України « Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 // www.rada.gov.ua

17.  За ред. акад. Шаблія О.І. Соціально-економічна географія України: Підручник. – Львів.: “Світ”, 2000.

18.  Саєнко Д.М. Розміщення продуктивних сил і регіоналістика: Навч. посіб. – К.: Вікар, 2002 .-456 с.


Информация о работе «Демографічні передумови розміщення РПС України»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 66067
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 13

Похожие работы

Скачать
20446
0
0

... іонального продукту область посідала в 1992 році 12-те місце в Україні. За виробництвом національного доходу з розрахунку на душу населення Вінниччина займає 16-ту позицію серед областей України. Це зумовлено, в основному, сільськогосподарською спеціалізацією. Близько 38% національного доходу по Вінницькій області виробляється аграрним сектором господарства. Виробницство характеризується низьким ...

Скачать
82544
0
0

... лому. Культура та освіта, будучи ресурсами розвитку, орієнтують на критичний підхід, перманентну переоцінку цінностей, діяльності та стосунків. Всі перераховані вище фактори сприяють розвитку соціальної інфраструктури України, яка перебуває у тісному зв'язку з виробничою сферою. 2. Характеристика елементів соціальної інфраструктури України Соціальна інфраструктура включає установи освіти, ...

Скачать
33370
5
1

... років). Також розробляється комплексний прогноз економічного і соціального розвитку України (на 10-15 років). Економічне регулювання передбачає використання економіч­них регуляторів розміщення продуктивних сил і регіонального розвитку. До економічних регуляторів з боку держави належать податкова політика (види місцевих податків, ставки, пільги та об'єкти оподаткування); цінова політика, квоти та ...

Скачать
75318
4
5

... без додаткових інвестицій, як інституціальні перетворення, удосконалення фінансово – кредитної системи, поєднання ринкових регуляторів, посилення державного регулювання економіки.7.   Перспективи розвитку і розміщення харчової промисловості в умовах ринкової економіки.   Командно - адміністративна система господарювання, що функціонувала в період з 1920-х років і до середини 1980-х років і ...

0 комментариев


Наверх