2. Відповідальність за дотриманням порядку ведення операції з готівкою покладено на кепівника підприємства.
При виявленні порушень норм регуляції операцій з готівкою складається акт перевірки дотримання порядку ведення операцій з готівкою встановленої форми у трьох екземплярах.
Перший екземпляр передається в ДПС, другий залишається на підприємстві, третій контролюючому органу.
Якщо порушень не виявлено, то проводиться додаткова перевірка довільної форми (назва підприємства, термін перевірки, період перевірки, питання які перевірялись, підписи керівника, головного бухгалтера, перевіряючих).
Питання, які необхідно перевірити щодо дотримання порядку ведення операцій з готівкою:
1) оформлення і порядок ведення касових документів і касової книги (наявність касової книги і правильність її оформленняпрпавильність оформлення і своєчасність надання касиром касових звітів, правильність підрахунків в касовій книзі і касових звітах, наявність підписів бухгалтера про перевірку касової книги.
1.1. правильність заповення ВКО, ПКО, платіжних відомостей (проставлення дат, №, сум, наявність підписів і інших реквізитів);
1.2. наявність і правильність заповнення журналів касових ордерів.
Виявлені порушення і висновки зазначаються в І розділі акта перевірки.
1) повнота і своєчасність отримання в касах готівки (аналізуються касові обороти надходжень готівки з банку в касу на підставі банківських виписок), звіряються банківські виписики за датами і сумами з відповідними записами в касовій книзі і касовим ордерами; у разі потреби залучають виправдні документи (розрахункові документи, рахунки-фактури, товарно-транспортні накладні, податкові накладні ) превіряють бухгалтерські записи по рахунках 30, 31, 66, 37,68).
Виявлені порушення і висновки відображаються в ІІ розділі акта.
1) дотримання встановленого ліміту каси (перевіряється наявність підрахунків ліміту, наказу про розподіл ліміту між підрозділами підприємства, строки і порядок здавання готівкової виручки в банк (порівнюють залишки готівки за касовою книгою з встановленим лімітом каси за кожен день).
Порушення і висновки вказуються в ІІІ розділі акта.
1) порядки використання і одержання значних сум готівки (аналізують обсяг готівки, періодичність і структутра її видачі, строки відкриття підприємством рахунку, проведення тих операцій, які не відпоівдають характеру його діяльності, передачі значних сум готівки на рахунки фізичних осіб).
Зазначені порушення і висновки в IV розділі.
1) дотримання порядку витрачання готівки з виручки (вивчені напрямки, витрачання готівки з виручки, законність і правильність витрачання виручки на виготовлення, пов’язані з оплатою праці (платіжні відомості, касові ордера, касова книга).
Виявлені порушення зазначаються в V розділі акта.
1) дотримання порядку видачі готівки під звіт і її використання (законність і правильність оформлення видачі готівки під звіт, цільове використання підзвітних коштів, своєчасність повернення залишку підзвітної суми і поадння підзвітним особам звітів).
Зазначаються у VІ розділі.
1) дотримання граничних обмежень на здійснення готівкових розрахунків (касові ордери, касові звіти, касові книги, рахунки, накладні, податкові накладні, господарські договори).
Зазначаються в VІІ розділі акта.
Банк
1. Перевірка починається з вивчення договорів про розрахунково-касове обслуговуванню підприємства. Встановлюється, у яких банківських установах і які рахунки відкриті підприємством. Основними документами для перевірки операцій на рахунках в банку є банківські виписки, переірка наявності всіх банківських виписок за період переріки.
2. Потрібно перевірити чи чи всі документи додаються до виписок, які підтверджують проведення операцій. Перевіряєтсья правильність визначення залишків коштів на кінець перевірки у відомостях по 31 рахунку відповідно до банківських виписок. Основна увага звертається на сумнівні операції (коли з рахунків знімалась значна сума грошей; в один день вибуття коштів і надходження на рахунок). Перевіряється правильність кореспондентського рахунку, законність операції, співставлення чи відомості по 31 рахунку з відомостями по рахунках 30, 33; 36, 37; 63; 64; 65; 66; 67; 68. Перевіряємо скорочені проводки (Д 23, 91-97 К 31 або Д31 К 71-74).
3. Джерела контролю:
- нормативні:
ЗУ “Про ДПС” 04.12.90 р.; ЗУ “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами і держцільовим фондом” 21.12.00 р.; ЗУ “про систему опадаткування” 25.06.91.
- облікові:
а) первинні податки: накладні, рахунки, ордери, табелі, наряди, розрахункові відомості по платежі та доручення, виписки балансу, податкові накладні, акти виконання робіт;
б) регістри: книга, касові ордери, табелі, наряди, розрахункові відомості, відомості по рахунку 64,65, 20, 91-97, 10-17;
в) звітність: декларації, розрахунки звіту по податках, зборах, платежах.
- інші джерела:
кадрова документація, господарські договори, патенти, протоколи, ліцензії, статут.
Завдання контролю:
1) перевірка правильності нарахування та своєчасності сплати податків, платежів до бюджету і загально цільових фондів;
2) перевірка правильності і своєчасності подання звітності органам ДПС та соціального страхування;
3) перевірка правильності відображення операцій з бухгалтерського обліку.
На початку перевірки вивчається статут, засновані документи, ліцензії та інші документи, які надають дозвіл на здійснення нових видів діяльності.
По кожному податку та платежу з’ясовуються питання:
1) правильність визначення об’єкта оподаткування;
2) законність застосування пільг;
3) правильність застосування ставок;
4) правильність визначення суми до сплати;
5) своєчасність перерахування податків і платежів;
6) правильність бухгалтерського обліку нарахування податків і платежів;
7) співставність відомостей по 64, 65 рахунків з показниками декларації та звітів по податках і платежах;
8) правильність визначення показників звітності;
9) своєчасність подання звітності в ДПС, ПФ, фонди СС.
Для перевірки цих питань застосовуються документи:
1) ПДВ: податкова накладна, рахунок, накладна, платіжне доручення, реєстр отримання і видання податкових коштів, касова книга, журнал-відомість по рахунку 64, Декларація з ПДВ, ВКО, виписка банку, свідоцтво платника ПДВ;
2) податок з прибутку: декларації, відомість по рахунку 98, журнал по 641, всі журнали-ордера.
По валових доходах: виписка банку, платіжне доручення, відвантаження, накладні, податкові накладні, акти виконаних робіт, рахунки.
По валових витратах: платіжне доручення, виписки банку. Поставка: накладна, податкова накладна, розрахункові відомості, табелі штатного розпису, накази, колективні договори.
3) податок з доходів фізичних осіб, внески на пенсійне і соціальне страхування, розрахункова відомість, розрахункова-платіжна відомість, штатний розпис, табелі, наряд розрахункових відпусток, лікарняні листи, листи на доплату, заяви на пільги, довідки; особові картки, колективний договір, платіжні доручення, колективний договір, виписки банку, касові ордери, відомості по 65, 66, 30, 31, 23, 90-94.
4) єдиний податок. Декларація, свідоцтво платника, виручка від реалізації: виписка банку, платіжне доручення, книга обліку доходів і витрат, накладна, рахунок, податкова накладна, касові ордери.
Після закінчення встановлених строків погашення податкових зобов’язань та на суму податкового боргу.
Податкове зобов’язання, зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фінансових відповідну суму податків та штрафні санкції.
Податковий борг (недоїмка), податкове зобов’язання з врахуванням штрафних санкцій, несплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму податкового зобов’язання.
Пеня – плата у вигляді % нарахування на суму податкового боргу у зв’язку з несвоєчасними погашеннями податкового зобов’язання.
Пеня нараховується на податковий борг у розрахунку 120% річної облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення податкового боргу, або на день його погашення. При цьому для розрахунку використана більша із зазначення ставок. Нарахування пені здійснюється за кожний календарний день починаючи з першого робочого дня наступного за останнім днем граничного строку спати податкового зобов’язання і закінчуючи нарахування днем погашення пені.
Джерела контролю:
“Інструкція про службове відрядження в межах України та закордоном” від 12.03.98 р.;
“Положення проведення касових операцій в національній валюті в Україні” від 15.12.04р.
“ЗУ про спадкування прибутку підприємств” від 22.05.97 р., наказ ДПА від 19.09.03 р. про порядок складання звіту про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт”.
- облікові: первинні документи, касові ордери, звіти про використання коштів, виписки банку, чеки, квитки, квитанції, рахунки, накладні, акти виконаних робіт.
- регістри: касова книга, матеріальні звіти, відомості і головна книга, по рахунку 372, 30, 31, 23, 91-94, 20-28.
- звітність: баланс, декларація про ПДВ, декларація про бюджет.
- основні джерела: кадрова документація, посвідчення про відрядження, журнал реєстрації посвідчення, журнали-реєстри, довіреності.
Завдання контролю:
1) перевірка порядку ведення розрахунків з підзвітної особи;
2) перевірка оприбуткування запасів, придбаних за готівку;
3) перевірка бухгалтерського обліку операцій з підзвітної особи, перевірка правильності включення витрат по підзвітній особі до складу валових витрат платника податку з прибутку.
Для перевірки дотримання порядку ведення розрахунків з підзвітною особою потрібно встановити:
1) несвоєчасні отриманні накази про відрядження;
2) чи реєструвалась у спеціальному журналі освідчень по відрядження;
3) чи правильно отримані посвідчення про відрядження, дати, підписи, печатки, ін.;
4) чи правильно оформлені звіти про використання коштів з усіма прикладеними документами;
5) чи своєчасно подається в бухгалтерію звіт;
6) чи здається в касу залишок не використаних коштів, в противному випадку, чи нараховуються санкції та утримується податок з доходів фізичних осіб;
7) чи є випадки видачі готівки підзвітній особі, які не відзвітувалися за попередньо отримані кошти або особам – не працівникам підприємства.
Для перевірки розрахунку з підзвітною особою співставляють звіти про використання коштів з витратними документами, касовою книгою, касовими ордерами, відомістю по 372 рахунку.
Для перевірки придбання матеріальних цінностей за готівку свіставляють звіти про використання коштів з чеками, квитанціями, рахунками та прибутковими ордерами, картками складського обліку і матеріальними звітами.
Перевіряється правильність бухгалтерського обліку з розрахунків з підзвітною особою, особлива увага звертається на правильність включення платником податку з прибутку, в т. ч. по підзвітній особі до валових витрат.
Джерела контролю:
- нормативні: “Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті”, “Положення про ведення касових операцій в національній валюті”, “ЗУ про оподаткування прибутку підприємств”.
Указ ПУ “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів МН” від 03.07.98 р., цивільний кодекс України, господарський кодекс України.
- облікові: первинні документи, накладні, акти прийому робіт, податкові накладні, платіжні доручення, виписки банку, звіт, касові ордери, розрахункові квитанції, регістри.
- касова книга, матеріальні звіти, реєстри отриманих і виданих податкових накладних, товарні звіти, відомості та касова книга по рахунку 36, 38, 37, 63, 68, 20-28, 90-97, 641, 643, 647, 70-94.
- звітність: баланс, звіт про фіксовані результати, декларація ПОВ, “Про прибуток”, звіт про використання реєстраторів розрахункових операцій;
- інші джерела: кошториси, калькуляції, довіреності, журнали реєстрації довіреності, договори, патенти, ліцензії, засновницькі документи.
Завдання контролю:
1) Перевірка господарських операцій;
2) Перевірка правильності бухгалтерського обліку;
3) Перерахунків своєчасності розрахунків з дебатування, кредитування.
В першу чергу перевіряється наявність дозволів на здійснення певних видів діяльності. З’ясовується законність здійснення підприємством даних видів діяльності. Встановляється перелік дебіторів і кредиторів підприємств. На підприємстві перевіряється дотримання порядку проведення інвентаризації розрахунків:
періодичність, наявність наказів, оформлення описів і протоколів, надсилання дебіторам і кредиторам актів звірок, отримання відповідей у регулювання безподаткової заборгованості.
По розрахунках з покупцями перевіряється реальність ДЗ, наявність безподаткових боргів на дату перевірки, правильність створення і використання резерву сумління боргів, перевірка правильності оформлення цін та тарифів на продаж товарів, робіт, послуг. Для цього вивчається калькуляції кошториси, проектно-технічна документація. Доцільно перевірити реальність виконання робіт з покупцями і замовниками.
По розрахунках з постачальниками перевіряється повнота і своєчасність отримання. Потрібно перевірити правильність оформлення довіреностей, реєстрації їх у спеціальному журналі. Перевіряють наявність журналу реєстрації вантажів, що надійшли та журналу реєстрації виконання договорів. Звертається увага на законність і своєчасність розрахунків з постачальниками.
7. Джерела контролю:
- нормативні: “КЗпП в Україні”, ЗУ “Про оплату праці” від 24.03.95 р., ЗУ “Про податок з доходу фізичних осіб” від 22.05.03 р., ЗУ “Про загально-обов’язкове страхування” 09.07.03 р., ЗУ “Про загально обов’язкове держане страхування від нещасних випадків на виробництві” 23.09.99 р., ЗУ “Про державний бюджет на 2007 р.” від 19.12.06 р., Інструкція зі статистики 13.01.04.
- облікові джерела:
табелі, наряди, шляхові листи, листи на доплату, акти на брак, акти про виконання роботи, розрахунки відпусток, розрахунки допомоги, розрахунки допомоги з тимчасової непрацездатності, розрахункові відомості, часові ордери;
- регістри:
часова книга, книга обліку, книга обліку доходів заробітної плати, відомості по журналах та розрахунках 66, 65, 641, 30, 31, 23, 91-949, головна книга.
- інші джерела:
колективні договори, трудові угоди, контракти, накази та положення про оплату праці і преміювання, виконавчі листи, штатні розписи.
Завдання контролю:
1) перевірка нарахування та утримання з доходів фізичних осіб;
2) перевірка нарахування та оплати податків і зборів з доходу фізичних осіб до бюджетів і державних цільових фондів;
3) перевірка розрахунків з оплати праці та їх відображення у звітності.
В першу чергу перевіряється кадрова документація на підприємстві. Встановлюється чисельність працівників і умови їх працевлаштування. Вивчається дотримання обліку чисельності працівників, якість роботи відділу кадрів. Перевіряється, яку систему оплати праці використовує підприємство. Для перевірки погодинної зарплати встановлюється відповідність нарахування заробітної плати за розрахунковими відомостями обліку робочого часу у табелях. Для перевірки відрядної заробітної плати, з’ясовується порядок затвердження норм і розцінок, їх дотримання при нарахуванні заробітної плати, а також правильність визначення обсягів виробленої продукції та виконання робіт.
Перевіряється правильність нарахування на підприємстві додаткової зарплати (надбавки, премії).
За допомогою колективного договору, наказів, положень, перевіряється нарахування доплат, надбавок, премій. Особливу увагу звертають на правильність визначення виплат, які обчислюються на підставі середнього заробітку (відпускні, додаткові відпустки, компенсація за невикористану відпустку).
Перевіряється правильність і законність нарахування інших виплаті заохочень, які включаються до фонду оплати праці.
Ретельно перевіряється правильність віднесення витрат на оплату праці до валових витрат при визначенні податку на прибуток.
Перевіряється застосування ставок, користування пільгами, правильність включення різних виплат із сукупного оподаткованого доходу, своєчасність сплати. Потрібно перевірити відповідність показників звітів по податку та зборах. Перевіряється законність інших утримань з доходів працівників та дотримання порядку їх виплат.
... депутатів здійснюють фінансовий контроль спеціальним ревізійним апаратом. Внутрішньогосподарчий фінансовий контроль здійснюється структурними підрозділами підприємств, організацій. Як правило, на підприємствах, організаціях фінансовий контроль виконується головними (старшими) бухгалтерами, працівниками фінансових відділів. Податкові інспекції — це органи оперативного фінансового контролю. Очолює ...
... України (а надто стосовно вдосконалення механізму взаємодії контрольно-ревізійних органів, органів Державного казначейства, Рахункової палати, зміцнення взаємодії з органами внутрішніх справ, органами служби безпеки, органами податкової міліції та органами прокуратури). Головна роль у системі фінансового контролю України, як і в інших економічно розвинутих країнах, має належати органам, діяльні ...
... і. Рівень професійності здійснення бюджетного контролю великою мірою залежить від того, чи правильно працівники органів державного фінансового контролю трактують проведені підконтрольними об'єктами господарські операції і чи правильно окремі з них віднесено до правопорушень. 5. Аналітична робота щодо виявлення причин, які призводять до порушень фінансової та бюджетної дисципліни, злочинів у ...
... что, в силу этой напрвленности является для знания его предметом, а с другой стороны, уловление, признание в этом предмете некоторых определенностей, что образует содержания знания». В кожній юридичній науці такі властивості складають її зміст або систему важливих проблем. Система науки фінансового права в певній мірі відповідає системі фінансового права як галузі права, однак повністю не збігає ...
0 комментариев