4. Допомога Росії для Ісландії

Росія погодилася допомогти Ісландії, маленькій острівній державі, надавши їй величезний стабілізаційний кредит за неймовірно низькою на сьогоднішній день ставкою. Що це - безглузда щедрість або далекоглядний геополітичний крок? І взагалі, 4 мільярди євро - це багато або мало? Доля Ісландії до недавніх пір росіян не хвилювала зовсім.

Тим часом, у Європі ісландська тема обговорюється вже давно. Ця «країна - хедж-фонд», країна-зразок ліберального економічного регулювання й зразкова модель економіки, що розвивається швидко, ще наприкінці 2007 року, першою у світі, зштовхнулася з повноцінною економічною кризою. Валюта Ісландії - крона - з початку 2008 року втратила вже третину своєї вартості стосовно євро. Провідні ісландські банки - Kaupthing, Glitnir і Landsbanki - впали жертвою атак міжнародних фінансових спекулянтів. Наприкінці вересня влади країни викупили (читай - націоналізували) банк Glitnir, 7 жовтня - Landsbanki, а банк Kaupthing у цей же день одержав від національного банку Ісландії кредит в 500 млн євро. Восени 2008 року стало очевидно, що Ісландія може виявитися першою у світі країною, доведеною поточною світовою кризою до стану країнового дефолта.

Чому так оглушливо лопається міхур ісландської економіки? Занадто швидко ріс - уважають у МВФ. За 2003-2007 роки внутрішній валовий продукт (ВВП) країни виріс на 25%, причому цей бадьорий ріст відбувався в основному за рахунок зовнішніх запозичень. Щоб залучити іноземні інвестиції, влади країни зміцнювали валюту й задирали процентні ставки (до початку 2008 року вони були найвищими в Європі - 15,5% річних). У результаті сформувався дивовижний дисбаланс: скромний ВВП, з одного боку, і величезні фінансові активи вкупі з дивовижними заборгованостями, з іншого. За підсумками 2007 року ВВП Ісландії становив усього $16 млрд., активи фінансового сектора - 1000% ВВП, зовнішній борг - 550% ВВП.

У травні 2008 року, коли Ісландія вже щосили тонула, центробанки трьох скандинавських країн - Швеції, Данії й Норвегії - створили спеціальний фонд для екстреної підтримки валюти Ісландії розміром в 2,3 млрд доларів. Зараз одна Росія готова на ті ж цілі дати Ісландії майже у два з половиною рази більше. Тобто 4 млрд. євро по ісландських мірках - це багато, дуже багато.

Судячи з повідомлення Нацбанку Ісландії, Росія обіцяла їм кредит по ставці LIBOR+ (0,3-0,5)%. Для порівняння: російський Центробанк буде кредитувати ВЕБ під LIBOR+1%. У ситуації, коли російські чи влади не щодня проводять екстрені наради по розробці антикризових мір, це виглядає як мінімум дивно.[5] Отут самим би впору врятуватися, а не кредитувати когось на пільгових умовах – скаже обиватель. І буде не цілком правий.

Є як мінімум кілька резонів, по яких Росії варто погодитися видати Ісландії цей кредит.

Перший і головний - геоекономічний.

Лідери різних країн поступово починають розуміти, що врятувати світ, що потопає в безодні фінансової кризи, можна лише усім світом. Зовсім недавно глава ВБ Роберт Зеллик уже виступив із пропозицією про розширення великої вісімки за рахунок країн БРИК, Мескики, Саудівської Аравії й ЮАР. Про необхідність забути на час про особисті амбіції, припинити політичні дрязги, світові лідери говорять все частіше. Пора вже щось і робити.

Прийти в такий момент на допомогу Ісландії для Росії - це рішення, продиктоване пекучою потребою. У Росії зараз є накопичені в період дуже дорогої нафти запаси. Міжнародні резерви ЦБ за станом на кінець вересня - це 566 млрд. доларів, ще 32 із зайвим мільярда доларів складено у Фонді національного добробуту й Резервному фонді.

Адже численні кредитори Ісландії, у яких вона набрала величезні кредити - це переважно європейські банки. Оголоси Ісландія дефолт - у штопор піде вся Європа. І обов'язково потягне за собою Росію, що має шанси вибратися із кризи, що називається, «малою кров'ю». Виходить, що, рятуючи Ісландію, Росія рятує насамперед себе.

Є менш глобальні й сугубо прагматичні міркування.

Кризи рано або пізно проходять. А союзники (іноді) залишаються. Та ж Ісландія, бурхливим розвитком якої з вигодою для себе кілька років користувалися підприємці з різних європейських країн, після такого жесту стане напевно більш прихильно ставитися до російських інвестицій. Поки російсько-ісландський товарообіг становить приблизно 100 мільйонів доларів у рік. А російський бізнес (в особі Романа Абрамовича й Олега Дерипаски) зовсім незадовго до кризи почав цікавитися можливістю інвестицій у цю країну. Зараз, до слова, ціна входження в ісландську економіку може виявитися досить низькою.

Та й літати в Латинську Америку через Ісландію зручно.


Висновки

Отже, основним джерелом доходів в Ісландії були рибальство й рибообробка. Однак в останні роки відбувається інтенсивна диверсифікованість промисловості на основі дешевої поновлюваної енергії (в основному — геотермальні джерела й гідроенергія). Ісландія – держава загального добробуту, в якому широко діють соціальні програми.

Ісландія може стати наступною країною, що приєднається до Європейського Союзу у зв'язку з критичним станом її економіки.

Економісти вважають, що якби Ісландія використовувала євро як свою основну валюту, цій кризі в значній мірі можна було б запобігти, оскільки євро може забезпечити стабільність щодо таких коливань валюти. І це, можливо, не завдало б економіці Ісландії такої сильної шкоди. Окрім сильного євро, приєднання до ЄС могло б надати країні кращу фінансову та політичну підтримку для того, щоб благополучно пережити економічну кризу.

Росія в допомогу Ісландії виділила 4 мільярди євро. Маючи на увазі преддефолтний стан Ісландії, згода Росії допомогти їй стабілізаційним кредитом у розмірі 4 млрд євро (міністр фінансів Олексій Кудрин все-таки зізнався, що Росія погодилася видати цей кредит, хоча до цього спростовував заяви ісландського нацбанку) - це рятувальне коло. Причому досить солідне коло.

Якщо б Ісландія оголосила дефолт, то у штопор піде вся Європа. І обов'язково потягне за собою Росію. Тобто, рятуючи Ісландію, Росія рятує насамперед себе.


Список використаної літератури:

 

1.  Большая советская энциклопедии. – Исландия.

2.  Ісландія подала заявку на вступ до Євросоюзу // Євробюлетень. Інформаційне видання Представництва Європейської Комісії в Україні. – №8-9, серпень-вересень 2009 року. – с.18.

3.  Исландия отвергла возможность национального дефолта // Портал новостей Автоман http://www.automan.kz. - 06 января 2010.

4.  Купим Исландию. Дорого. Звонить: Москва, Кремль // Елена Загородняя, экономический обозреватель РИА Новости - 08 октября 2008.

5.  Сайт свободной энциклопедии Википедия http://ru.wikipedia.org/wiki/ Исландия.

6.  Сайт свободной энциклопедии Википедия http://ru.wikipedia.org/wiki/ Финансовый_кризис_2008_года_в_Исландии.


[1] Сайт свободной энциклопедии Википедия http://ru.wikipedia.org/wiki/ Исландия.

[2] Сайт свободной энциклопедии Википедия http://ru.wikipedia.org/wiki/ Исландия.

[3] Ісландія подала заявку на вступ до Євросоюзу // Євробюлетень. Інформаційне видання Представництва Європейської Комісії в Україні. – №8-9, серпень-вересень 2009 року. – с.18.

[4] Исландия отвергла возможность национального дефолта // Портал новостей http://www.automan.kz.

[5] Купим Исландию. Дорого. Звонить: Москва, Кремль // Елена Загородняя, РИА Новости - 08 октября 2008.


Информация о работе «Сучасне соціально-економічне становище Ісландії»
Раздел: Международные отношения
Количество знаков с пробелами: 25039
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
80056
7
0

... реформ для забезпечення управління на заохочення управління процесом розвитку і побудову структур, здатних забезпечити розвиток в НРК. Висновки У даній роботі були розглянуті сучасні економічні проблеми найменш розвинених країн світу. Проаналізувавши стан економіки НРК за різними показниками, можна стверджувати, що економічне становище НРК є досить важким, особливо тепер, під час світової фі ...

Скачать
31276
4
0

... процесів; розширення можливостей вибору споживачів; зростання ступеню фінансової відкритості та мобільності фінансового капіталу в країні і отримання нею дешевших джерел міжнародного фінансування. При цьому світова економічна інтеграція, як і глобалізація, можуть пояснюватись прямо чи опосередковано такими показниками, як обсяг зовнішньої торгівлі до ВВП; обсяг прямих іноземних інвестицій до ВВП; ...

Скачать
238411
7
5

... функції держави виступають першопричиною щодо функціонування окремих елементів, вибору методів державного регулювання економіки (зокрема, бюджетно-податкових), їх ефективності. У такому розумінні сутність та закономірності трансформації ролі держави в економіці здійснюють Перетворюючий вплив на політику витрат, податкову політику, які як частини системи підпорядковані цілому. Тому важливо в першу ...

Скачать
146000
0
0

... тис. ф. ст. [41, 76]. Після подій 1649 р., що ознаменувалися падінням монархії в Англії й установленням республіканського устрою, який проіснував до 1653 pp., зовнішня політика Англії спрямовувалася на зміцнення буржуазії та держави в цілому. З цією метою парламент розробив систему протекціоністських законів, які забороняли ввозити в Англію товари іноземного виробництва. Так, Кромвель заборонив ...

0 комментариев


Наверх