3.1 Охорона праці та техніка безпеки при роботі з трубами

При підйомі інструменту слід спостерігати за свідченнями індикатора ваги. У разі появи затягувань не допускається ходіння інструменту при навантаженнях, що перевищують максимально допустиме навантаження на вежу і талеву систему.

При спуску бурильної колони допоміжне гальмо лебідки (гідродинамічний або іншого типу) повинне включатися в роботу після досягнення ваги колони, вказаної в характеристиці бурової установки. Робота без допоміжного гальма при цьому забороняється. Включення і виключення кулачкової муфти допоміжного гальма бурової лебідки на ходу забороняються.

Під час підйому бурильного інструменту зовнішню поверхню труб необхідно очищати від промивального розчину і оглядати. Бурова установка повинна бути оснащена пристосуванням для очищення труб.

Поверхня ротора і підлогу бурової вежі при спуско-підйомних операціях необхідно систематично очищати.

Запобіжні гумові кільця повинні надягати на бурильні труби за допомогою спеціального пристосування.

Для розкріплювання різьбових з'єднань труб на буровій установці повинен встановлюватися пневмораскрепитель.

Робота пневморозкліплювачем без поворотного направляючого ролика її допускається.

Тяговий канат повинен кріпитися до штока пневмо-раскрепителя канатною втулкою, заплеткою або трьома затисками. Кріплення вузлом забороняється.

Замкові з'єднання бурильних свічок повинні розкріплюватися механізованими буровими ключами або машинними ключами із застосуванням пневморозкріплювача. Розкріплювання бурового інструменту шляхом відбиття ротором забороняється.

Для того, що нагвинчує і відгвинчування доліт повинні застосовуватися спеціальні пристосування, виготовлені у вигляді вкладиша в ротор. Долото, що нагвинчує, повинне кріпитися машинним ключем при застопореному роторі.

Кріпити і розкріплювати долота за допомогою ротора забороняється. При підтяганні доліт слід застосовувати ковпачки.

Забороняється працювати несправними машинними ключами, а також ключами, розмір яких не відповідає діаметру бурильних або обсадних труб.

Підвісний буровий ключ повинен мати страховий канат. Страхові канати повинні бути надійно прикріплені, відповідно до вимог п. 1.12.2 сьогоденню Правив так, щоб виключалася залишкова деформація місць кріплення.

Страховий канат повинен бути довше натяжного (робочого) на 15—20 см і кріпитися окремо від нього.

При переміщенні підвісного бурового ключа до центру свердловини його слід притримувати руками.

Забороняється згвинчувати і розгвинчувати бурильні і обсадні труби прядивним або сталевим канатом, за допомогою котушки бурової лебідки без застосування кругового ключа або канатотримача.

Забороняється застосовувати ланцюгові ключі для розгвинчування і згвинчення труб за допомогою котушки бурової лебідки.

Забороняється знаходитися в радіусі дії підвісного бурового ключа і поблизу його натяжного каната при згвинчені і розгвинчуванні бурильних або обсадних труб.

При посадці бурового інструменту, а також колони обсадних труб на ротор, підводі і відведенні механізованих бурових ключів люди не повинні знаходитися на роторі і в зоні дії ключів.

Забороняється провертати стіл ротора, а також проводити підйом бурового інструменту до введення обидва штропів в проушини елеватора і їх страховки шпильками або іншими пристосуваннями.

Завантажувально - розвантажувальні роботи а також переміщення труб і інструменту на приймальному мосту бурової установки повинні проводитися вантажопідйомними пристроями або іншими механізмами, що забезпечують безпечне виробництво цих робіт.

Для захоплення що підтягаються в бурову бурильних і обсадних труб, а також іншої тяжкості повинні застосовуватися дворогі крюки або крюки із запобіжною клямкою, виготовлені відповідно до затвердженої нормалі.

Забороняється подавати руками бурильні свічки зі свічника до гирла свердловини і назад. За відсутності механізму для установки бурильних свічок на свічник і переміщення їх до ротора вказані операції повинні проводитися за допомогою відвідного гачка.

Робоча труба (квадрат), від'єднана від колони бурильних труб, повинна встановлюватися в шурф.

Верхня частина шурфової труби повинна підноситися над рівнем підлоги бурової на 50—80 см.

Переміщення робочої труби, що витягує з шурфу, до гирла свердловини повинне бути плавним, а затягування її в шурф — механізовано. Забороняється затягувати робочу трубу в шурф за допомогою шпилястої котушки і уручну.

Забороняється користуватися переверненим елеватором при нарощуванні інструменту без спеціального пристрою, що запобігає можливості самовідкривання замку елеватора.

Гачки, що знаходяться на помостах, і інші пристосування для заводу і установки свічок за палець повинні прив'язуватися прядивним або оцинкованим канатом до елементів вежі.

Забороняється залишати на помостах предмети не прив'язаними.

Забороняється підводити бурові ключі до бурильної колони до остаточної посадки її на клини або елеватор і до установки свічки (труби) в муфту замку.

При підйомі зі свердловини бурильних труб до установки їх на клини або елеватор забороняється висувати захоплення МСП до центру свердловини.

Забороняється залишати механізм захоплення свічок у висунутому положенні.

При перервах спуско - підйомних операцій або промивці і підігріві парою окремих механізмів установки АСП повинна бути зняте напруга з пульта управління і із станції управління АСП.

Під час переміщення бурильної свічки від ротора до місця її установки на свічник АУС і назад забороняється знаходитися робочим на шляху руху свічки.

Направляючий канат при автоматичній установці бурильних свічок на свічник винен переводитися на наступний осередок свічника до того, як крюк - скидач буде підведений до кінця відгвинченої (черговий) свічки.

Перед кожним підйомом бурильного інструменту слід перевірити справність упору і крюка - скидача.

У буровій установці, обладнаній механізмом АУС, вихід до жолобної системи повинен знаходитися в стороні від упору.

Конструкція клинового захоплення повинна забезпечувати надійне захоплення бурильних труб. Педаль управління клиновим захопленням повинна закриватися міцним кожухом, що відкритим тільки з фронту обслуговування і виключає можливість випадкової дії на неї.

Щоб уникнути випадкового включення кранів пульта АКБ на пневмолінії повинен бути встановлений клапан - відсікач.

Після закінчення спуско - підйомних операцій і при вимушених зупинках необхідно перекрити головний кран повітряної лінії і випустити повітря з лінії пневматичного бурового ключа, а ручки управління ключем зафіксувати в нейтральному положенні.

Систематично перевіряти справність головного крана і фіксуючих пристроїв кранів управління.

Якщо автоматичний буровою пневмоключ не відведений в нейтральне положення, під'їм або спуск чергової бурильної свічки забороняється.

БУРІННЯ СВЕРДЛОВИН

Буріння шурфу під робочу трубу (квадрат) турбобуром або електробуром допускається тільки за допомогою пристосування, що забезпечує безпечне ведення цієї роботи.

У разі аварійного відключення висвітлення роботи на буровій в нічний час повинні бути припинені і прийняті заходи по запобіганню прихвату інструменту.

КРІПЛЕННЯ СВЕРДЛОВИН

Перед спуском колони обсадних труб в свердловину буровий майстер і механік повинні перевірити справність всієї бурової установки, талевой системи і інструменту, призначених для виконання операції по спуску колони.

Виявлені несправності повинні бути усунені до початку спуску обсадної колони.

Спуск в свердловину обсадної колони вирішується тільки за наявності у бурового майстра затвердженого плану проведення цієї роботи.

Забороняється робочим знаходитися у нижнього кінця обсадної труби, що піднімається для того, що нагвинчує.

До початку робіт по цементуванню свердловини біля бурової установки повинен бути підготовлена майданчик для цементувальних агрегатів, цементозмішувальних машин і іншого необхідного устаткування.

При цементуванні свердловин, розташованих на затоплених ділянках, установка цементувального устаткування вирішується на баржах або судах кранів відповідної вантажопідйомності. Баржі при цьому повинні кріпитися не менше чим двома якорями.

Цементувальна головка до установки її на колону повинна бути спресована тиском, в півтора рази що перевищує найбільший розрахунковий тиск для цементування свердловин, але не більш пробного тиску, вказаного в паспорті.

Трубопроводи від цементувального агрегату до цементувальної головки і трубопроводи, по яких повинен закачуватися цементний розчин в свердловину, слід опресувати на півторакратнии найбільший робочий тиск, очікуваний в процесі цементування свердловин.

Запобіжний клапан цементувального агрегату повинен спрацьовувати при перевищенні номінального тиску не менше чим на 3,5%.

Свердловину дозволяється цементувати тільки за наявності перевірених запобіжних клапанів і манометрів на агрегатах, а також манометра на цементувальній головці.

Цементування свердловин повинне проводитися в денний час. При вимушеному цементуванні свердловини у вечірній і нічний час майданчик для установки агрегатів повинен мати освітленість не менше 25 лк. Крім того, кожен цементувальний агрегат повинен мати індивідуальне освітлення.

Під час цементування свердловини забороняється ремонтувати агрегати, цементувальну головку і трубопроводи, що знаходяться під тиском.

В цілях безпеки обслуговування агрегатів і можливості від'їзду якого-небудь з них убік, у разі потреби слід дотримувати наступні відстані:

а) від гирла свердловини до блок маніфольдів — не менше 10 м;

б) від блок маніфольдів до агрегатів — не менше 5-10 м;

в) між цементувальними агрегатами і цементозмішуваними машинами — не менше 1,5 м.

Забороняється починати цементування обсадних колон за наявності нафтогазоводопроявлень в свердловині.

Ремонт шнеків і інших елементів цементозмішувального агрегату, що обертаються, а також очищення його коробки змішувача повинні проводитися при зупиненому двигуні; забороняється в цей час знаходитися в кабіні водієві і кому-небудь з обслуговуючого персоналу.

На закінченій бурінням свердловині висота верхнього зрізу експлуатаційної колони повинна бути визначена виходячи з місцевих умов і за узгодженням з органами Держміськтехнагляду і підприємствами, що експлуатують ці родовища.

Зусилля натягнення нерухомого кінця каната, зігнутого між середнім і крайніми роликами датчика-трансформатора, перетвориться у відповідну величину тиску, що виникає в камері датчика і передаваного по трубці реєстраторові і покажчикам. Гідравлічна система індикатора заповнюється спирто - глицериновой сумішшю за допомогою ручного насоса 5 через вентиль 6. Прилад ГИВ-6 комплектується трьома різними трансформаторами тиску.

При монтажі індикатора ваги необхідно уникати перегинів трубок гідравлічної системи; всі його частини слід встановлювати приблизно на одному рівні. Перед монтажем трансформатора тиску підйомний крюк звільняють від інструменту і встановлюють на відстані 1—2 м від ротора. Потім демонтують верхній ролик трансформатора, заводять талевий канат в кронштейн і ставлять ролик на місце. Аналогічно поступають з нижнім роликом.

Первинний тиск в гідросистемі індикатора ваги при ненавантаженій талевій системі повинен відповідати 10 діленням манометра. Після монтажу трансформатора тиск від зусилля на нерухомому кінці талевого каната буде дещо більше 10 ділень по манометру. Щоб понизити його до 10 ділень, необхідно випускати з ніпеля трансформатора деяку кількість рідини до тих пір, поки стрілка показуючого манометра не встановиться на 10-м діленні, яке буде відповідати зусиллю на нерухомому кінці талевого каната від ваги талевого блоку, крюка і вертлюга. Після цього стрілку самописного манометра встановлюють на 10-е ділення поворотом її в місці кріплення.

Перевірка правильності установки досягається двух- і триразовим підйомом і спуском підйомного крюка на висоту 10— 15 м від столу ротора. У разі відхилення стрілки в ту або іншу сторону слід підкачати в ніпель трансформатора або випустити з нього деяку кількість рідини. В процесі експлуатації індикатора ваги необхідно стежити за герметичністю його гідравлічної системи. Витік рідини з гідросистеми викликає значні погрішності в свідченнях індикатора ваги.

Періодично (по можливості кожну зміну) треба перевіряти положення стрілки на 10-м діленні. При частому зниженні тиску необхідно демонтувати трансформатор.


СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

 

1. Булатов А.И., Аветисов А.Г. Справочник инженера по бурению т. 1 М. Недра, 1985. 414 с.

2. Вадецкий О.В. Бурение нефтяных и газовых скважин. М, Недра, 1985.

3. Рабиа X. Технология бурения нефтяных скважин. М, Недра, 1989,413 с.

4. Середа Н.Г., Соловьев Е.М. Бурение нефтяных скважин. М., Недра, 1988,360 с.

5. Технология бурения глубоких скважин Мавлютов М.Р., Алексеев Л.А., Вдовин К.И. и др. М., Недра, 1982, 282 с.


Информация о работе «Конструкція свердловини та бурильної колони»
Раздел: Промышленность, производство
Количество знаков с пробелами: 47406
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 6

Похожие работы

Скачать
79677
1
1

... ємо залишковий ресурс =8,5 років. ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ У результаті проведення теоретичних і експериментальних досліджень отримано нове вирішення науково-технічної проблеми оцінки впливу навантаженості на довговічність і залишковий ресурс рухомих елементів свердловинного обладнання, зокрема, бурильних колон, геофізичних кабелів, колон насосних штанг, яке ґрунтується на закономірностях кінетики ...

Скачать
23183
17
0

... 74 9 3 12 112 93 9 3 12 132 113 12 4 16 151 132 12 4 16 Таблиця 9 – Озброєність самозагострювальних коронок (СА) Зовнішній діаметр, мм Внутрішній діаметр, мм Кількість зубків (штабіків) 76 59 12 93 74 16 112 93 16 132 113 20 Таблиця 10 – Параметричний ряд бурового обладнання для буріння на тверді корисні копалини Параметри Клас установ

Скачать
28261
3
0

и труб і відводити від колони після виконання операції по загвинчуванню або розгвинчуванню труб. На корпусі блоку ключа змонтований трубозатискний пристрій, редуктор і пневматичний двигун з маховиком. Корпус ключа і трубозатискний пристрій мають вирізи для проходу колони труб при підводі трубо затискного пристрою до центру свердловини. У трубозатискному пристрої є верхнє і нижнє пристосування, ...

Скачать
57699
16
0

... 5608 14,8 4704 12,8 4067 12,2 з них простої 5608 14,8 4704 12,8 4067 12,2 в т. ч. по причині несправності підйомників 713 12,7 1677 35,7 2843 69,9 Роботи не зв’язані з ремонтом свердловин 4895 87,3 3027 64,3 1224 30,1 Баланс календарного часу роботи бригади підземного ремонту свердловин (таблиця 3.3.2) Роки 1996 % 1997 % 1998 ...

0 комментариев


Наверх