ЗМІСТ

Вступ

1.  Основні світові біржові індекси, види та суть

2.  Еволюція та сучасні тенденції фондових індексів в Україні

3.  Сучасні стан та фактори, які впливають на котирування світових фондових індексів

Висновок

Список використаних джерел та літератури


Вступ

При зіставленні будь-яких даних, що характеризують економічні явища чи процес у часі й у просторі, широко використовуються відносні статистичні показники - індекси. Вони дозволяють розрахувати і порівняти складні соціально-економічні явища, які складаються з безпосередньо непорівнянних елементів. Індекси засновані на звітних і базисних даних у залежності від відношення показників до змісту дослідження.

При аналізі своєї діяльності фірма проводить дослідження і фіксує висновок про фактори, які впливають на її роботу. Використання індексів дозволяє установити кількісні взаємозв'язки між значимими для фірми показниками, що приводяться до деякого загального знаменника, який робить їх порівнянними. Для аналізу загального руху курсів цінних паперів у динаміці застосовують біржові індикатори та індекси.

Інвестори часто порівнюють середні індикатори або індекси на певну дату з метою визначення відносної сили або слабкості ринку. Серед показників найвідомішими є індекс Доу Джонса, який розраховують спеціалісти видавничого дому «Доу Джонс», індекс «Ніккей» Токійської фондової біржі, ФАЦ Франкфуртської фондової біржі, індекси «Файненшл Таймс» і «Рейтер» — Лондонської. Найвідоміший індикатор — це середня Доу Джонса для промислових акцій (Dow Jones Industrial Average — DJIA). Його часто називають промисловим індексом Доу Джонса, який складається з курсів 30 випусків акцій. Вони відібрані на підставі високої оцінки ринком і поширення серед широкого кола власників. Ця група складається з першокласних промислових акцій. Як приклад можна навести такі компанії, як General Electric Co., Texas Co., General Motors Corp., Exxon Corp., Procter & Gamble Co., Dupont Co., Shevron Corp., Coca-Cola Co., Boeing Co., Walt Disney Co., McDonald’s Corp., Philip Morris Corp., Alcoa.


1. Основні світові біржові індекси, види та суть

Індекси Dow Jones. 26 травня 1898 один із засновників американської Dow Jones Company і перший редактор Wall Street Journal Чарльз Доу (Charles H. Dow) придумав чергове нововведення. Крім введеного ним раніше біржового індексу - "залізничний середній" (Dow Jones Railroad Average) він запропонував використовувати ще один - "промисловий" (Dow Jones Industrial Average, DJIA).

Сьогодні акції є повсякденним інвестиційним інструментом у руках навіть самих консервативних інвесторів. Коло любителів біржової гри розширився з жменьки кланових груп з Уолл-Стріт до мільйонів представників середнього класу. А завдяки мережевим технологіям в "біржову рулетку" залучається все більше число гравців. Свіжа й достовірна інформація про стан ринку стала доступною практично кожному. А як швидко оцінити загальний напрямок ринку? У першу чергу дивляться на біржові індекси та їх динаміку. Сучасний фондовий ринок з його незліченними індикаторами (Dow Jones Averages, Nasdaq, NYSE Index, S & P 500, Wilshire 5000, Nikkei, DAX ...) і їх різновидами став буденністю. Але тоді, в кінці XIX століття, індекс Доу Джонса сприймався як промінь світла в темному царстві. Сто з гаком років тому навіть пропаленим ділкам з Уолл-стріта було не під силу розібратися у щоденній плутанині курсів і визначити тенденцію ринку - чи рухається він вгору, вниз або просто топчеться на місці.

З того часу одним з найпопулярніших біржових індикаторів у США залишається "промисловий середній" (Dow Jones Industrial Average) з сімейства індексів Dow Jones Averages (DJA). Акції хоча б однієї із тридцяти його промислових компаній, як правило, знаходяться в портфелі, який себе поважає індивідуального або інституційного інвестора. І не просто так - адже всі акції цієї тридцятки складають приблизно п'яту частину восьмітрілліонной вартості акцій всіх американських компаній і близько чверті всіх акцій, що котируються на Нью-Йоркській фондовій біржі. Прагнучи створити порядок з хаосу, 3 липня 1884 Чарльз Доу доповів громадськості про перший з сімейства своїх ринкових індикаторів у журналі "Customer" s Afternoon Letter "- попередника" The Wall Street Journal ". Оскільки група складових індекс акцій включала в себе дев'ять залізничних і дві промислові компанії, то перший індекс Доу був названий "залізничним" (Dow Jones Railroad Average). Спочатку індекс розраховувався як середнє арифметичне всіх вхідних у нього акцій. Наприклад, у той далекий день він склав 69.93 пункту - результат ділення сукупної вартості всіх акцій (769.23) на кількість компаній (11). Аналогічно визначався і "промисловий середній" (Dow Jones Industrial Average, DJIA), введену навесні 1896 З тих пір ця шкільна арифметика практично не змінилася. Але сама ідея, що індекс можна використовувати для розрізнення довгострокових трендів фондового ринку від короткострокових флуктуацій, заслуговує на повагу. "Для того, щоб розрізнити морський приплив і відлив, - говорив Доу, - можна встромляти палички в пісок, що на тому місці, де закінчує свій біг хвиля. Аналогічно, за максимумів і мінімумів індикаторів можна розрізняти" межвежьі "і" бичачі "тенденції ринку". Індекс Доу виявився простою і зручною точкою відліку для порівняння окремих акцій з курсом ринку. В інвестора з'явилася можливість зіставляти ринок з іншими індикаторами стану економіки. З'явилася нова тема для розмови.

З 7 жовтня 1896 Wall Street Journal став щодня публікувати промислового значення індексу, що містить у той час акції дюжини компаній, і практика нерегулярної біржової статистики була успішно завершена. У 1916 р. DJIA доповнився акціями ще восьми компаній, а 12 років по тому вже налічував 30 компаній, що ми й маємо сьогодні. У тому ж 1928-го індекс став розраховуватися з використанням спеціального множника. Введення останнього повинно було припинити перекручування, викликані дробленням акцій компаній або заміною одних акцій на інші. Але за звичкою цей індекс до цих пір називають "середнім" (average). Індикатор, що складається з акцій комунальних компаній, Dow Jones Utility Average, був придуманий в 1929 р. вже через понад чверть століття після смерті Чарльза Доу. Спочатку цей індекс включав акції 20 компаній, потім був урізаний до 15, і до цих пір його більше не чіпали. Оскільки "залізничний" індекс став містити акції авіакомпаній і автомобільних вантажоперевізників, то в 1970 р. його було вирішено перейменувати в "індекс транспортних компаній" (20 Transportations Average). Отже, нині розклад такий: показник 30 Industrials або DJIA вважається найбільш важливим, 20 Transportations і 15 Utilities - всі разом вони складають четвертий індекс під назвою 65 Dow Jones Composite Average. Протягом більш ніж вікову історію складу Dow Jones Industrial Average значно змінювався - різні компанії то потрапляли в нього, то зникали геть. Тільки General Electric незмінно залишався на місці. До оновленого складу DJIA 1 листопада 1999 крім Home Depot і SBC Communications увійшли Intel і Microsoft, що котируються також і на ринку NASDAQ. У результаті сьогодні ми маємо наступний список "тридцятки": Alcoa, American Express, AT & T, Boeing, Caterpillar, Citigroup, Coca-Cola, DuPont, Eastman Kodak, Exxon Mobil, General Electric, General Motors, Home Depot, Honeywell International, Hewlett-Packard, IBM, Intel, International Paper, JP Morgan, Johnson & Johnson, McDonald's, Merck, Microsoft, Minnesota Mining & Manufacturing, Philip Morris, Procter & Gamble, SBC Communications, United Technologies, Wal-Mart Stores, Walt Disney. Промисловий індекс (Industrial Average) - це усереднені ціни перерахованих вище акцій. Але якщо якась із цих компаній оголошує дроблення акцій (stock split) або виплату дивідендів, то так званий поточний дільник - current divisor - зменшується.

З 1997 року на індекс Dow Jones з'явилися ф'ючерсні контракти в Чікаго. Часто DJIA критикують за те, що дорогі акції (наприклад, IBM) надають більший вплив на індекс, ніж дешеві (наприклад, USX). До того ж деякі інвестори віддають перевагу більш широкий вибір акцій, ніж складений з акцій 30 або 65 компаній. Але їм є з чого вибирати - у біржових індексах не бракує. Індекс "Standard & Poor's" (S & P). Цей індекс публікується незалежною компанією Standard & Poor's. Він зазвичай складається у двох варіантах - по акціях 500 корпорацій і по акціях 100 корпорацій. S & P 500 являє собою зважений за ринковою вартістю індекс акцій 500 корпорацій, які представлені в ньому в наступній пропорції: 400 промислових корпорацій, 20 транспортних, 40 фінансових і 40 комунальних компаній. У нього включені в основному акції компаній, зареєстрованих на Нью-йоркській фондовій біржі, однак присутні також акції деяких корпорацій, які котируються на Американській фондовій біржі й у позабіржовому обороті. Індекс представляє близько 80% ринкової вартості всіх випусків, що котируються на Нью-йоркській фондовій біржі. Цей індекс більш складний у порівнянні з індексом Доу-Джонса, але він вважається також більш точним в силу того, що в ньому представлені акції більшого числа корпорацій та акції кожної корпорації зважуються на величину вартості всіх акцій, що знаходяться в руках акціонерів. Ф'ючерси і опціони по ньому продаються на Чиказької товарної біржі. S & P 100 обчислюється на тій же основі, що й індекс по акціях 500 корпорацій, але складається з акцій корпорацій, по яких існує зареєстровані опціони на Чиказької біржі опціонів. В основному це промислові корпорації.

Існують також інші індекси сімейства Standard & Poor's: S & P Europe 350, S & P Latin America 40, S & P Asia Pacific 100, S & P MidCap 400, S & P SmallCap 600, S & P REIT Composite, S & P / BARRA Growth & Value, S & P / TOPIX 150, S & P / TSE 60, S & P / TSE Canadian MidCap, S & P / TSE Canadian SmallCap.

NASDAQ індекси. Історія NASDAQ веде відлік з 8 лютого 1971 р., з дня її перших офіційних торгів. NASDAQ - це автоматизована система роздрібної торгівлі цінними паперами, буквальний переклад назви "автоматизоване котирування Національної асоціації торговців цінними паперами" - National Association of Securities Dealers Automated Quotation - "NASDAQ". У 1994 р. NASDAQ за середньорічним обсягом торгів обійшла найбільшу і престижну Нью-йоркську фондову біржу. А злиття NASD і AMEX, що сталося 4 роки по тому, ще більше зміцнило позиції освіченої Nasdaq Amex Market Group. Для оцінки стану ринку наздаковци придумали цілу серію індексів:

1.  Nasdaq Composite - узагальнюючий індекс, який враховує акції всіх майже 5 тис. компаній (як американських, так і закордонних), включених у лістинг NASDAQ. Акції будь-якої з них впливають на індекс пропорційно своєї ринкової вартості. Остання розраховується дуже просто: загальна кількість акцій компанії XYZ множиться на поточну ринкову вартість однієї акції XYZ.

2.  Індекс Nasdaq National Market Composite аналогічний Nasdaq Composite з тією різницею, що складені на основі акцій з лістингу Національного ринку - однієї з двох частин ринку NASDAQ.

3.  Індекс Nasdaq-100 складають нефінансові найбільші американські та іноземні компанії, що входять в лістинг NASDAQ, - виробники комп'ютерного "заліза" та "софту", телекомунікаційні компанії, роздрібні та оптові торгові фірми, а також компанії, пов'язані з біотехнологією. (До речі, компаній неамериканського походження на NASDAQ більше, ніж на AMEX і NYSE разом узятих.) Спочатку головним критерієм потрапляння у верхні рядки індексу був вага компанії, виражений у доларах США, - ринкова капіталізація, але в грудні 1998 р. була пророблена хитра "перебалансіровка", за якої ринкова капіталізація кожної компанії вже множилась на якийсь щокварталу переглядається ваговий коефіцієнт. Результатом цього нововведення, на думку наздаковцев, повинна була стати більш досконала диверсифікація. У результаті, наприклад, Microsoft поступається Cisco Systems, хоча за капіталізацією Microsoft в кілька разів перевершує останню.

4.  Галузеві індекси враховують вид діяльності складових їхніх компаній. Наприклад, Nasdaq Financial-100 визначається на основі близько ста акцій фінансових компаній. Індекси Nasdaq Industrial, Nasdaq Transportation, Nasdaq Bank, Nasdaq Telecommunications, Nasdaq Insurance, Nasdaq Computer, Nasdaq Other Finance, Nasdaq Biotechnology характеризують курсові коливання акцій промислових і транспортних компаній, банків, телекомунікаційних, страхових та комп'ютерних компаній, фінансових небанківських установ, компаній, що працюють з біотехнологіями.

Індекс Нью-Йоркської фондової біржі (NYSE Index). Цей індекс являє собою зважений за ринковою вартістю показник руху курсів акцій усіх корпорацій, що зареєстрували свої папери на Нью-йоркській фондовій біржі (New York Stock Exchange), тобто, по суті, це показник являє собою середню ціну на акцію по всіх компаніях на Нью -йоркської фондової біржі, зважений за ринковою вартістю акцій кожної корпорації (з відповідними коригуваннями по факторах дроблення акцій, злиття і поглинання). На відміну від індексу Доу-Джонса, який виражається в пунктах, індекс NYSE виражається в доларах. Операції з опціонами за цим індексом здійснюються на самій Нью-йоркській фондовій біржі. Операції з ф'ючерсними контрактами здійснюються на Нью-Йоркській біржі ф'ючерсів, що є підрозділом Нью-йоркської фондової біржі.

Індекси Американської фондової біржі (AMEX). Американська фондова біржа публікує два основні індекси, які обчислюються на абсолютно різній основі. Основний ринковий індекс Американської фондової біржі (AMEX Major Market Index) є простим середнім показником руху цін 20 провідних промислових корпорацій. Він був задуманий Американською фондовою біржею як своєрідного субститута промислового індексу Доу-Джонса. Хоча він розраховується і публікується Американською фондовою біржею, в його склад входять акції корпорацій, зареєстрованих на Нью-йоркській фондовій біржі. Примітно, що 15 з них є також компонентами промислового індексу Доу-Джонса. Операції з ф'ючерсами по цьому індексу здійснюються на Чиказької торгової біржі. Індекс ринкової вартості Американської фондової біржі (AMEX Market Value Index) обчислюється на принципово іншій основі: він є показником, зваженим за ринковою вартістю всіх випущених акцій тих корпорацій, які включені в нього як компоненти. Вперше він був опублікований у вересні 1973 року. Він включає в себе як компоненти більше 800 випусків акцій, що представляють цінні папери корпорацій всіх великих галузевих груп, зареєстрованих на Американській фондовій біржі, включаючи, крім звичайних акцій, американські депозитні свідоцтва і підписні сертифікати. З технічної точки зору він є унікальним в силу того, що при його розрахунку передбачається, що дивіденди у формі готівки, виплачувані по вхідних в його склад акціях, реінвестуються, і на цій основі вони відбиваються в індексі. Опціони по цьому індексу котируються на Американській фондовій біржі.

Сімейство індексів Рассела. Індекси Рассела розраховуються компанією Френка Рассела, Frank Russell Company. Серед найвідоміших: Russell 3000 Index відображає динаміку акцій 3,000 найбільших за ринковою капіталізацією американських компаній, на які припадає близько 98% вартості всього американського ринку акцій. Russell 1000 Index відображає динаміку акцій 1,000 найбільших компаній з Russell 3000 Index, на які припадає близько 92% сукупної капіталізації компаній, представлених в Russell 3000 Index. Russell 2000 Index відображає динаміку 2,000 більш дрібних компаній, представлених в Russell 3000 Index, на які припадає близько 8% сукупної ринкової капіталізації компаній з Russell 3000 Index. Value Line Composite Зважений за ціною індекс як протилежність індекс, зважений за капіталізацією. Деякі вважають, що даний індекс дає краще уявлення про ефективність інвестицій, тому що окремі акції не перешиває в ньому, і більшість індивідуальних інвесторів не будують свій портфель з зважуванням за ринковою капіталізацією.

У Франції сновними фондовими індексами є CAC-40 і CAC General. САС 40 розраховується за 40 акціями найбільших емітентів, що торгуються на Паризькій фондовій біржі. Ф'ючерсний контракт на даний індекс, можливо, є найбільш популярним і торгуються ф'ючерсних контрактом у всьому світі. САС General розраховується за акціями 250 емітентів.

Німеччина. Основним фондовим індексом є DAX 30, що охоплює 30 найпопулярніших акцій (на основі торговельної статистики за 3 останні роки) на Франкфуртській біржі. Індекс зважений за ринковою капіталізацією. За результатами торгів в електронній системі розраховується індекс Xetra DAX, він практично збігається з DAX 30. Проте електронна сесія довший, тому ціни закриття можуть істотно відрізнятися. Розраховуються також DAX 100 і композитний індекс CDAX по 320 акцій.

Великобританія представлена FT-SE 30 Share Index, Financial Times Industrial Ordinary Share Index вперше почав публікуватися в 1935р. і охоплює акції 30 промислових і торгових компаній. Розраховується як середня геометрична, що отримується шляхом множення курсів акцій 30 з вибірки і подальшого вилучення з твору кореня 30-го ступеня. FT-SE 100 - найбільш поширений індекс у Великобританії, широко відомий як 'footsie' (Футсі 100). Являє собою зважений арифметичний індекс, що розраховується на базі 100 найбільших за ринковою капіталізацією компаній Великобританії на щохвилинної основі. На компоненти "Футсі" припадає близько 70% загальної капіталізації фондового ринку Великобританії. FT-SE Mid 250 - індекс акцій компаній із середньою капіталізацією, на які припадає приблизно 20% ринку Великобританії. Це наступні 250 компаній після сотні найбільших, що входять в індекс FT-SE 100. Розраховується з грудня 1985р.

Головний фондовий індекс Японії - Nikkei (скорочене від словосполучення "nihon keizai" - "nihon" по-японськи Японія, а "keizai" - "фінанси, економіка"). У його вибірку входять 225 акцій, що торгуються на Токійській фондовій біржі. Це середньоарифметичним незважених індекс, що розраховується за тією ж методикою, що DJIA. Друкується з 1950р. Другий досить популярний індекс - Topix, що розраховується з 1968р. по всіх акцій, що торгуються на 1-ій секції ТФБ. Індекс JPN є модифікованим зваженим за ціною індексом, що відображає динаміку 210 звичайних акцій, які активно торгуються на Токійській фондовій біржі і представляють великий зріз всіх галузей японської економіки. JPN тісно пов'язаний, але не ідентичний індексу Nikkei.

Найбільш відомий індекс Торонтському біржі TSE 300, зважений за розміром капіталізації й охопив 14 секторів економіки.

Гонконг - найбільш відомий індекс - зважений за ринковою капіталізацією індекс Гонконгської фондової біржі Hang Seng Index, що розраховується по акціях 33 компаній, капіталізація яких становить близько 70% загальної капіталізації ринку. До складу індексу входять компанії 4 секторів: торгівля і промисловість, фінанси, комунальні послуги, земельна власність.

Перераховані вище індекси хоч і є основними і найбільш значущими не тільки для своїх національних економік, а й для всього світового господарства в цілому, але представляють лише невелику частку з усіх використовуваних біржових і позабіржових котирувальних індексів. Індекси є динамічною економічною категорією, розвиваючись і вдосконалюючись разом зі змінами у світовій економіці. Безумовно створення і використання індексів дозволило активізувати торгівлю цінними паперами в кілька разів, а отже, підвищити інвестиційну активність економік як розвинених, так і держав, що розвиваються. Сучасний аналіз фондових ринків в основних своїх положеннях грунтується на аналізі біржових індексів. Саме така відкрита гра, що дозволяє створити рівні передумови для успішного прогнозу та здійснення біржової діяльності як для великих, так і для молодих і небагатих інвесторів.

 


Информация о работе «Біржові індекси як основні індикатори стану фондового ринку»
Раздел: Банковское дело
Количество знаков с пробелами: 39278
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 3

Похожие работы

Скачать
24353
0
7

... паперів більше 1500. Але, подальше становлення фондового ринку України, його розвиток і функціонування багато в чому залежить від законодавчого регулювання. 2. Сучасний стан фондового ринку України Сьогодні в Україні фондовий ринок все ще перебуває у стадії становлення. У контексті розгляду становлення фондового ринку України впродовж 2006-2008рр., можна зробити висновок про демонстрацію ...

Скачать
199841
4
9

... , що припускалися інші держави, а створити оптимальний механізм функціонування фондового ринку, спираючись на міжнародний досвід та національні особливості. Питання державного регулювання фондового ринку в Україні знайшли широке відображення у вітчизняній науковій літературі. Серед авторів, що фокусували свою увагу на визначенні принципів, методів та механізмів державного регулювання роботи ...

Скачать
93617
1
0

... зингових ринків із шести можливих. З одного боку - це негатив, але, з іншого при створенні сприятливих умов для його розвитку, Україна зможе швидко пройти інші стадії еволюції. Є очевидним, що від розвитку лізингу виграє вітчизняний фінансовий ринок у цілому. Інтеграція. Значно збільшити привабливість вітчизняного фінансового сектора для потенційних інвесторів повинна його міжнародна інтеграція. ...

Скачать
39575
5
5

... Мал. 2.5., можна побачити, що з 1.01.08 наступає спад фондових індексів, що, в першу чергу, пов’язано із світовою кризою. Мал. 2.5. Динаміка основних індексів фондового ринку, 2008 - 2009 [15] 3. Перспективи розвитку фондового ринку в Україні Світова фінансова криза вже відбилася на українській економіці: підтвердженням служить високий темп інфляції, валютна криза, проблеми з цінами на ...

0 комментариев


Наверх