3.2 Напрямки покращення управління державним боргом в Україні

Певні аспекти організації управління державним боргом частково регламентуються у різних законодавчо-нормативних актах. Це спричинено, в першу чергу, відсутністю єдиного закону «Про державний борг». Спеціальний окремий державний орган з управління боргом відсутній. Ці функції покладені головним чином на департамент державного боргу у складі Міністерства фінансів України.

Основними завданнями цього департаменту є реалізація стратегії внутрішніх і зовнішніх запозичень держави, надання державних гарантій, погашення та обслуговування державного боргу, у тому числі забезпечення обліку і моніторингу таких операцій.

У системі управління державним боргом в Україні спостерігається розширення структури та збільшення обсягів застосовуваних боргових інструментів, зростає кількість активних операцій з державним боргом, впроваджуються механізми використання вільних залишків бюджетних коштів.

Проте ринок облігацій внутрішньої державної позики (далі ОВДП) в Україні має ряд проблем. Зокрема, існує обмеження попиту на облігації внутрішньої державної позики. У 2005 р. вдалося продати ОВДП лише завдяки нерезидентам, у попередні роки основними покупцями паперів були Ощадбанк і Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

Попит на ОВДП можна розширити за допомогою інструментів, які використовують розвинені країни світу для збільшення місткості ринку. Як приклад можна навести такі способи його розширення:

- у Великобританії – короткострокові облігації держави для великих підприємств;

- у США – федеральні і муніципальні облігації, ощадні бони (неринкові облігації, що поширюються серед фізичних осіб).

Однак в Україні такі напрями не розвинені. Необхідним, на мою думку, був би випуск подібних цінних паперів. Проте застосування теорії внутрішніх запозичень в Україні у 2005 р. шляхом трансформації зовнішнього боргу у внутрішній не зменшило сукупного боргу держави. Боргову політику України та розвинутих країн світу можна порівняти на основі концепцій, що дістали розвиток в американській економічній літературі.

Кабінет міністрів України прийняв Концепцію розвитку внутрішнього ринку державних цінних паперів України на 2009-2013 роки. Ця Концепція спрямована на задоволення нагальних потреб реформування первинного ринку державних цінних паперів в Україні, зумовлених насамперед високою вартістю державних запозичень на внутрішньому ринку порівняно з їх вартістю на зовнішніх ринках. Метою цієї Концепції є створення засад та умов для забезпечення розвитку внутрішнього ринку державних цінних паперів протягом 2009 - 2013 років. Концепція передбачає здійснення таких заходів: запровадження ринкового ціноутворення при розміщенні внутрішніх державних облігацій; розширення спектра інструментів державної позики; створення системи первинних дилерів державних цінних паперів; підвищення прозорості здійснення державних запозичень; розміщення коштів єдиного казначейського рахунку; управління ризиками, які пов’язані з державним боргом.

У квітні 2009 р. уряд затвердив постанову «Про запровадження інституту первинних дилерів на ринку державних цінних паперів». Згідно з нею первинними дилерами на ринку ОВДП можуть бути банки, які, зокрема, мають ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами;і сплачений статутний капітал, еквівалентний не менше ніж 10 млн. євро; практичний досвід роботи на ринку облігацій внутрішньої позики (загальний обсяг торгівлі ОВДП не менше 1 млрд. грн.). У цілому за 2009 рік в результаті розміщення облігацій внутрішньої державної позики до Державного бюджету було залучено 18,84 млрд. грн., а з урахуванням ОВДП, випущених на цілі рекапіталізації та реструктуризації залишку заборгованості Кабінету Міністрів України перед Національним банком, що було передбачено Законом «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ця сума становила 74,53 млрд. грн. Для порівняння, в 2008 р. обсяг первинного розміщення ОВДП склав 9,77 млрд. грн. Середньозважена дохідність за цими цінними паперами за минулий рік становила 20,07% (з урахуванням ОВДП, випущених на рекапіталізацію банків – 12,21%). Погашення та сплата доходу за ОВДП у 2009 р. здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який становив 22,44 млрд. грн., у тому числі основний борг – 17,92 млрд. грн., сплата доходу – 4,52 млрд. грн. Обсяг торгів облігаціями внутрішньої державної позики на вторинному організованому ринку у 2009 р. дорівнював більш ніж 8 млрд. грн. Наприкінці минулого року Мінфін та ФБ ПФТС підписали Договір про включення державних цінних паперів до лістингу ПФТС. З 1 грудня 2009 р. всі державні облігації були переведені до Котирувального списку ПФТС другого рівня. Котирування державних облігацій на ФБ ПФТС має сприяти прозорості ринку ОВДП та дозволить міністерству відстежувати які саме папери найбільш активно торгуються та мають найвищу ліквідність на ринку. На базі цього аналізу можна буде корегувати умови наступних розміщень облігацій на первинних аукціонах.

У додатку Г наведено заходи для розвитку внутрішнього ринку державних цінних паперів на 2009 рік.

Складовою системи регулювання державним боргом має стати боргове планування, що органічно поєднане та здійснюється на основі єдиної методології з бюджетним та макроекономічним плануванням.

З викладеного вище слідує, що основні напрями вдосконалення боргової політики такі:

- створення умов для активізації купівлі-продажу державних зобов'язань;

- необхідно розвивати вторинний ринок державних зобов'язань;

-державні запозичення необхідно використовувати за цільовим призначенням на розвиток певних галузей народного господарства, а не вкладати в неперспективні проекти;

- необхідно удосконалити нормативну базу для чіткого врегулювання питань щодо державних запозичень;

- визначення та законодавче закріплення напрямку боргової стратегії, зокрема щодо співвідношення внутрішньої та зовнішньої складової державних запозичень;

- створення агентства з управління державним боргом, що підзвітне міністерству фінансів та зорієнтоване на управління ризиками боргової діяльності;

- розробка та впровадження середньострокової програми регулювання державного боргу як елементу будови ефективної системи планування державної заборгованості.


Висновки і пропозиції

 

Управління державним боргом, який є засобом покриття дефіциту бюджету держави та інструментом стабілізації фінансового ринку набуває особливо важливого значення у період трансформації національної економіки та розвитку товарно-грошових відносин. Державний борг – це сукупність усіх боргових зобов'язань держави перед своїми кредиторами. Розмір державного боргу, його динаміка і структура, темпи їх росту є показниками фінансового стану держави та ефективності державної боргової політики. Тому визначення основних пріоритетів державної боргової політики, зокрема щодо пропорцій і порядку здійснення зовнішніх та внутрішніх запозичень, є необхідним і актуальним.

Великі розміри і швидке зростання державного боргу у більшості країн світу залишає актуальним питання розробки підходів регулювання державної заборгованості з урахуванням її позитивного і негативного впливу на економіку.

В умовах розвитку глобалізації, посилення її впливу на грошово-кредитні

відносини вивчення та застосування в адаптованому вигляді зарубіжного досвіду регулювання державного боргу буде сприяти формуванню нових поглядів на існуючий механізм вирішення проблем зовнішньої та внутрішньої державної заборгованості.

Державний борг - сума, яку держава заборгувала зовнішнім і внутрішнім кредиторам. За наявності боргу державний апарат не може ефективно регулювати економіку країни, тому що значна кількість доходної части потім йде на покриття боргу, для цього скорочуються інші статті витрат і знижується рівень економіки, рівень сукупної виробленої продукції, при цьому знижується рівень життя людей та добробуту держави в цілому. Також розглянуто методи управління державним боргом.

Варто зазначити, що у проаналізований період державний борг України значно зріс. Основними факторами, які викликали дане зростання є світова фінансова криза і падіння курсу гривні до долара США, яке відбулось у 2008 році. В 2009 році державний борг суттєво збільшився (на 67,3% порівняно з 2008 році). Державний борг України становив 227 млрд. грн. (71,63%) або 28 млрд. дол. США. Зменшилась частка зовнішнього боргу із 60,27% до 43%, зокрема через зменшення заборгованості перед іншими країнами і через зменшення частки ОЗДП. Але частка внутрішнього боргу зростала, особливо у 2009 році через активізацію випуску ОВДП.

Світовою практикою напрацьовано багато схем, які передбачають зменшення боргового тягаря для країни. Тому в розділі докладніше розглянуто зарубіжний досвід у даному питанні на основі таких країн як Португалія і Великобританія. Також розглянуті проблеми українського управління боргом, запропоновані певні шляхи його покращення. Тому для покращення механізмів управління державним боргом пропонується наступне:

-  прийняття Закону України «Про державний борг»;

-  створення спеціального агентства з цього питання;

-  розвиток ринку державних цінних паперів;

-  зниження вартості запозичень;

-  мінімізація ризиків пов’язаних із зовнішніми запозиченнями.

Для розв’язання проблеми заборгованості в довгостроковому періоді необхідне «оздоровлення» самої економіки, оскільки без забезпечення динамізму її розвитку і реальної, відчутної ефективності фінансова стабільність в країні буде короткочасною і відносною, незалежно від того, які прогресивні фінансові заходи використовуються для її підтримки.


Список використаних джерел

 

1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996р. – К.: Офіційне видавництво Верховної Ради України, 1996. – 115с.

2. Бюджетний кодекс України, прийнятий Верховною радою України від 08.07. 2010 № 2456-VI.

3. Про Державний бюджет України на 2009 рік: Закон України від 26.12. 2008 № 835- VI.

4. Про схвалення Концепції розвитку внутрішнього ринку державних цінних паперів України на 2009-2013 роки від 25 березня 2009 р. N 316-р/ Кабінет міністрів України, Розпорядження.

5.  Оспіщев В.І. Фінанси: курс для фінансистів: навч. посібник / В.І. Оспіщев - К.: Знання, 2008.- 567 с.

6.  Юрій С.І. Фінанси: підруч. / С.І. Юрій, В.М. Федосов – К.: Знання, 2008.-611 с.

7.  Василик О.Д. Бюджетна система України: підруч. / О.Д. Василик, К.В. Павлюк - К.: КНЕУ, 2004.-346 с.

8.  Василик О.Д. Державні фінанси України: підруч. / О.Д. Василик, К.В. Павлюк - К.: ЦНЛ, 2003.- 425 с.

9.  Кудряшов В. Фінансування дефіциту державного бюджету/ В. Кудряшов // Економіка України. – 2009. - №4. – с. 52-64.

10.  Ривак О. С. Державний внутрішній та валовий зовнішній борг України / О. С. Ривак // Науковий вісник БДФА. Економічні науки : зб. наук. праць / Міністерство фінансів України, Буковинська державна фінансова академія; гол. ред. В.В. Прядко. - Чернівці, 2008. - Вип. 4. - С. 568-584.

11.  Філоненко К. М. Зовнішній борг України: аналіз динаміки та структури / К. М. Філоненко // Статистика України. - 2010. - №2. - С. 31-36.

12.  Науковий блог НаУ «Острозька академія» [сайт http://naub.org.ua]

13.  Перша українська електронна бібліотека підручників [сайт pidruchniki.com.ua]

14.  Економіко-правова бібліотека [сайт http://www.vuzlib.net]

15.  Офіційний сайт Міністерства фінансів України [сайт http://www.minfin.gov.ua].

16.  Офіційний сайт Рахункової палати України [сайт http://www.ac-rada.gov.ua].

17.  Офіційний сайт Національного банку Укоаїни [сайт http://www.bank.gov.ua]


Додаток A

Державний та гарантований державою борг України станом на 31.12.2007 тис. одиниць

Стаття боргу дол. США грн. %
1 2 3 4
Загальна сума державного та гарантованого державою боргу 17 573 216,19 88 744 741,81 100,00
Державний борг 14 117 678,86 71 294 278,30 80,34
Внутрішній борг 3 526 017,09 17 806 386,34 20,06
1. Заборгованість перед юридичними особами 1 811 201,12 9 146 565,67 10,31
ОВДП (5-річні) 579 602,11 2 926 990,67 3,30
ОВДП (4-річні) 86 891,09 438 800,00 0,49
ОВДП (3-річні) 771 884,16 3 898 015,00 4,39
ОВДП (2-річні) 114 011,88 575 760,00 0,65
ОВДП (18-місячні) 258 811,88 1 307 000,00 1,47
2. Заборгованість перед банківськими установами 1 714 815,97 8 659 820,67 9,76
Національний банк України 1 714 815,97 8 659 820,67 9,76
Зовнішній борг 10 591 661,77 53 487 891,96 60,27
1. Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку 2 483 678,45 12 542 576,19 14,13
Європейське Співтовариство 42 606,80 215 164,34 0,24
Європейський банк реконструкції та розвитку 202 956,90 1 024 932,35 1,15
Світовий банк 2 238 114,75 11 302 479,50 12,74
2. Заборгованість за позиками, наданими закордонними органами управління 1 936 412,48 9 778 883,02 11,02
Італія 68 054,89 343 677,20 0,39
Німеччина 326 445,27 1 648 548,59 1,86
Росія 1 290 105,86 6 515 034,59 7,34
США 154 359,30 779 514,48 0,88
Франція 18 572,55 93 791,38 0,11
Японія 78 874,61 398 316,78 0,45
3. Заборгованість за позиками, наданими іноземними комерційними банками 75,12 379,35 0,00
Сhase Manhattan Bank Luxemburg S.A. 75,12 379,35 0,00
4. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 6 171 495,72 31 166 053,40 35,12
ОЗДП 2003 року 1 000 000,00 5 050 000,00 5,69
ОЗДП 2004 року 1 100 000,00 5 555 000,00 6,26
ОЗДП 2005 року 881 520,00 4 451 676,00 5,02
ОЗДП 2006 року 1 989 975,72 10 049 377,40 11,32
ОЗДП 2007 року 1 200 000,00 6 060 000,00 6,83
Гарантований борг 3 455 537,33 17 450 463,51 19,66
Внутрішній борг 198 211,14 1 000 966,25 1,13
1. Заборгованість перед юридичними особами 198 022,10 1 000 011,60 1,13
Державні цінні папери 2,30 11,60 0,00
ОДІУ (5-річні) 198 019,80 1 000 000,00 1,13
2. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 189,04 954,65 0,00
Інші кредитори 189,04 954,65 0,00
1 2 3 4
Зовнішній борг 3 257 326,19 16 449 497,26 18,54
1.Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку 665 090,40 3 358 706,54 3,78
Європейське Співтовариство з атомної енергії 57 298,80 289 358,94 0,33
Європейський банк реконструкції та розвитку 124 998,76 631 243.76 0,71
Міжнародний Валютний Фонд 431 252,35 2 177 824,38 2,45
Світовий банк 51 540,49 260 279,46 0,29
2. Заборгованість за позиками, наданими закордонними органами управління 11 102,10 56 065,60 0,66
Німеччина 11 102,10 56 065,60 0,66
3. Заборгованість за позиками, наданими іноземними комерційними банками 1 790 300,35 9 041 016,78 10,19
Citibank, N.A. London 411 209,44 2 076 607,69 2,34
Deutche Bank AG London 449 090,91 2 267 909,09 2,56
Morgan Stanley Bank International Limited 930 000,00 4 696 500,00 5,29
4. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 790 833,34 3 993 708,34 4,50
Colvis Finance Limited 107 500,00 542 875,00 0,61
Credit Suisse First Boston International 150 000,00 757 500,00 0,85
Maglin Capital Limited 533 333,34 2 693 333,34 3,03

Додаток Б

Державний та гарантований державою борг України станом на 31.12.2008 тис. одиниць

Стаття боргу дол. США грн.. %
1 2 3 4
Загальна сума державного та гарантованого державою боргу 24 598 751,53 189 410 386,82 100
Державний борг 16 972 681,74 130 689 649,38 69
Внутрішній борг 5 800 850,34 44 666 547,59 23,58
1. Заборгованість перед юридичними особами 4 353 488,37 33 521 860,40 17,70
ОВДП (7-річні) 2 268 831,17 17 470 000,00 9,22
ОВДП (5-річні) 1 182 984,99 9 108 984,40 4,81
ОВДП (4-річні) 73 740,26 567 800,00 0,30
ОВДП (3-річні) 743 854,03 5 727 676,00 3,02
ОВДП (6-місячні) 2 649,35 20 400,00 0,01
ОВДП (3-місячні) 81 428,57 627 000,00 0,33
2. Заборгованість перед банківськими установами 1 447 361,97 11 144 687,19 5,88
Національний банк України 1 447 361,97 11 144 687,19 5,88
Зовнішній борг 11 171 831,40 86 023 101,79 45,42
1. Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку 3 189 090,44 24 555 996,44 12,96
Європейське Співтовариство 20 442,10 157 404,17 0,08
Європейський банк реконструкції та розвитку 265 800,20 2 046 661,57 1,08
Світовий банк 2 902 848,14 22 351 930,70 11,80
2. Заборгованість за позиками, наданими закордонними органами управління 1 724 772,04 13 280 744,66 7,01
Італія 55 232,34 425 288,98 0,22
Німеччина 262 365,44 2 020 213,85 1,07
Росія 1 192 355,86 9 181 140,12 4,85
США 125 937,64 969 719,85 0,51
Франція 14 851,38 114 355,65 0,06
Японія 74 029,38 570 026,21 0,30
3. Заборгованість за позиками, наданими іноземними комерційними банками 72,08 555,03 0,00
Сhase Manhattan Bank Luxemburg S.A. 72,08 555,03 0,00
4. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 6 257 896,84 48 185 805,66 25,44
ОЗДП 2003 року 1 000 000,00 7 700 000,00 4,07
ОЗДП 2004 року 1 100 000,00 8 470 000,00 4,47
ОЗДП 2005 року 845 880,00 6 513 276,00 3,44
ОЗДП 2006 року 2 112 016,84 16 262 529,66 8,59
ОЗДП 2007 року 1 200 000,00 9 240 000,00 4,88
Гарантований борг 7 626 069,79 58 720 737,44 31,00
Внутрішній борг 259 865,75 2 000 966,25 1,06
1. Заборгованість перед юридичними особами 259 741,77 2 000 011,60 1,06
Державні цінні папери 1,51 11,60 0,00
ОДІУ (7-річні) 25 974,03 200 000,00 0,11
ОДІУ (5-річні) 233 766,23 1 800 000,00 0,95
1 2 3 4
2. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 123,98 954,65 0,00
Інші кредитори 123,98 954,65 0,00
Зовнішній борг 7 366 204,04 56 719 771,19 29,95
1.Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку 5 020 310,42 38 656 390,28 20,41
Європейське Співтовариство з атомної енергії 74 233,09 571 594,79 0,30
Європейський банк реконструкції та розвитку 158 229,84 1 218 369,79 0,64
Міжнародний Валютний Фонд 4 709 040,61 36 259 612,73 19,14
Світовий банк 78 806,88 606 812,97 0,32
2. Заборгованість за позиками, наданими закордонними органами управління 1 991,26 15 332,73 0,01
Німеччина 1 991,26 15 332,73 0,01
3. Заборгованість за позиками, наданими іноземними комерційними банками 1 686 402,36 12 985 298,16 6,86
Citibank, N.A. London 394 584,18 3 038 298,17 1,60
Deutche Bank AG London 361 818,18 2 785 999,99 1,47
Morgan Stanley Bank International Limited 930 000,00 7 161 000,00 3,78
4. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 657 500,00 5 062 750,02 2,67
Colvis Finance Limited 107 500,00 827 750,00 0,44
Credit Suisse First Boston International 150 000,00 1 155 000,00 0,61
Maglin Capital Limited 400 000,00 3 080 000,02 1,63

Додаток В

Державний та гарантований державою борг України станом на 31.12.2009 тис. одиниць

Стаття боргу дол. США грн.. %
1 2 3 4
Загальна сума державного та гарантованого державою боргу 39 684 985,91 316 884 612,40 100
Державний борг 28 427 840,53 226 996 306,46 71,63
Внутрішній борг 11 405 144,25 91 070 076,77 28,74
1. Заборгованість перед юридичними особами 10 974 516,10 87 631 511,00 27,65
Казначейські зобов’язання 177,71 1 419,00 0,00
ОВДП (12-річні) 187 852,22 1 500 000,00 0,47
ОВДП (11-річні) 482 154,04 3 850 000,00 1,21
ОВДП (10-річні) 1 279 547,78 10 217 189,00 3,22
ОВДП (9-річні) 2 313 180,71 18 470 748,00 5,83
ОВДП (8-річні) 1 166 712,34 9 316 198,00 2,94
ОВДП (7-річні) 2 187 852,22 17 470 000,00 5,51
ОВДП (5-річні) 1 015 404,26 8 108 003,00 2,56
ОВДП (3-річні) 1 180 713,21 9 427 995,00 2,98
ОВДП (2-річні) 83 381,34 665 800,00 0,21
ОВДП (12-місячні) 568 585,10 4 540 152,00 1,43
ОВДП (9-місячні) 16 280,53 130 000,00 0,04
ОВДП (6-місячні) 468 987,48 3 744 865,00 1,18
ОВДП (3-місячні) 23 687,16 189 142,00 0,06
2. Заборгованість перед банківськими установами 430 628,15 3 438 565,77 1,09
Національний банк України 430 628,15 3 438 565,77 1,09
Зовнішній борг 17 022 696,28 135 926 229,69 42,89
1. Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку 8 486 433,40 67 764 170,73 21,38
Європейський банк реконструкції та розвитку 342 574,17 2 735 454,76 0,86
Європейський Інвестиційний Банк 97 498,40 778 524,72 0,25
Міжнародний Валютний Фонд 4 899 032,95 39 118 778,12 12,34
Світовий банк 3 147 327,88 25 131 413,13 7,93
2. Заборгованість за позиками, наданими закордонними органами управління 1 570 533,24 12 540 707,77 3,96
Італія 44 664,28 356 644,24 0,11
Німеччина 215 084,08 1 717 446,35 0,54
Росія 1 094 605,86 8 740 427,79 2,76
США 99 699,88 796 103,52 0,25
Франція 12 083,37 96 485,68 0,03
Японія 104 395,77 833 600,19 0,26
3. Заборгованість за позиками, наданими іноземними комерційними банками 73,31 585,37 0,00
Сhase Manhattan Bank Luxemburg S.A. 73,31 585,37 0,00
4. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 6 965 656,33 55 620 765,82 17,55
Міжнародний Валютний Фонд 1 925 123,99 15 372 115,05 4,85
ОЗДП 2003 року 1 000 000,00 7 985 000,00 2,52
1 2 3 4
ОЗДП 2004 року 600 000,00 4 791 000,00 1,51
ОЗДП 2005 року 860 280,00 6 869 335,80 2,17
ОЗДП 2006 року 1 380 252,34 11 021 314,97 3,48
ОЗДП 2007 року 1 200 000,00 9 582 000,00 3,02
Гарантований борг 11 257 145,38 89 888 305,94 28,37
Внутрішній борг 1 761 157,49 14 062 842,64 4,44
1. Заборгованість перед юридичними особами 797 331,24 6 366 690,05 2,01
Векселі Укравтодору 202 825,85 1 619 564,45 0,51
Державні цінні папери 1,45 11,60 0,00
ОДІУ (5-річні) 325 610,52 2 600 000,00 0,82
ОДІУ (7-річні) 50 093,93 400 000,00 0,13
Облігації ДП КАЗ «Авіант» (5-річні) 64 027,80 511 262,00 0,16
Облігації ХДАВП (5-річні) 103 425,42 825 852,00 0,26
Облігації ХДАВП (6-річні) 51 346,27 410 000,00 0,13
2. Заборгованість перед банківськими установами 963 706,69 7 695 197,94 2,43
ВАТ «Державний експортно-імпортний банк України» 286 316,75 2 286 239,24 0,72
ВАТ «Державний ощадний банк України» 677 389,94 5 408 958,70 1,71
3. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 119,56 954,65 0,00
Інші кредитори 119,56 954,65 0,00
Зовнішній борг 9 495 987,89 75 825 463,30 23,93
1.Заборгованість за позиками, наданими міжнародними організаціями економічного розвитку 6 441 086,65 51 432 076,94 16,23
Європейське Співтовариство з атомної енергії 77 549,68 619 234,19 0,20
Європейський банк реконструкції та розвитку 173 578,40 1 386 023,56 0,44
Міжнародний Валютний Фонд 6 074 800,86 48 507 284,88 15,31
Світовий банк 115 157,71 919 534,31 0,29
3. Заборгованість за позиками, наданими іноземними комерційними банками 650 579,57 5 194 877,82 1,64
Citibank, N.A. London 374 548,03 2 990 765,99 0,94
Deutche Bank AG London 260 259,74 2 078 174,01 0,66
UniCredit Bank Austria AG 15 771,80 125 937,82 0,04
4. Заборгованість, не віднесена до інших категорій 2 404 321,67 19 198 508,54 6,06
Aquasafety Invest plc 14 338,00 114 488,93 0,04
Credit Suisse First Boston International 150 000,00 1 197 750,00 0,38
Credit Suisse International 378 300,00 3 020 725,50 0,95
Maglin Capital Limited 266 666,67 2 129 333,37 0,67
Облігації НАК «Нафтогаз» (5-річні) 1 595 017,00 12 736 210,74 4,02

Додаток Г

Першочергові заходи із забезпечення розвитку внутрішнього ринку державних цінних паперів України на 2009 рік.

Найменування заходу Строк виконання Відповідальні за виконання
Затвердження річного графіка первинного розміщення державних цінних паперів на 2010 рік грудень Міністерство фінансів
Оприлюднення проспектів емісій державних цінних паперів За 2 тижні до емісії - " -
Регулярне розміщення широкого спектра облігацій внутрішньої державної позики за строками обігу в обсягах, що забезпечать виконання плану державних запозичень, визначеного законом про державний бюджет на відповідний рік Протягом року - " -
Проведення у межах запозичених коштів операцій з державним боргом, включаючи обмін, достроковий викуп та тимчасову купівлю державних цінних паперів - " - - " -
Розроблення методологічної та нормативно-правової бази управління ризиками державного боргу грудень - " -
Розроблення нормативно-правової бази для запровадження інституту первинних дилерів (торговців цінними паперами) - " - - " -
Розроблення та включення до прогнозу показників зведеного бюджету за основними видами доходів, видатків і фінансування на плановий та наступні три роки середньострокової програми управління державним боргом, яка має містити такі цільові показники: відношення величини державного боргу до обсягу валового внутрішнього продукту; середньозважений строк погашення державного боргу; співвідношення обсягу запозичень у національній та іноземних валютах; співвідношення обсягу запозичень з фіксованою та з плаваючою ставками; валютна структура державного боргу

відповідно до

графіка

підготовки

законопроекту

про державний

бюджет

Міністерство фінансів, Міністерство економіки

Информация о работе «Державний борг та способи управління ним»
Раздел: Экономика
Количество знаков с пробелами: 59728
Количество таблиц: 5
Количество изображений: 1

Похожие работы

Скачать
63245
0
0

... іальні можливості національної економіки розрахуватися з кредиторами. В Україні державний борг відносно ВВП скоротився з 45,3% у 2000 р. до 12,5% у 2007 р. На погашення і обслуговування державного боргу у 2002–2005 рр. витрачалося 14,1–15,4% доходів зведеного бюджету та 3,7–4,2% ВВП країни. У 2006 р. вказані співвідношення знизилися до 8,5% доходів бюджету і 2,5% ВВП, а у 2007 р. – відповідно, до ...

Скачать
186113
27
10

... ться доволі часто, це поняття багатогранне і визначається по-різному. Існує також багато різноманітних класифікацій банківських ризиків і підходів до управління ними. Ризики притаманні всім сферам банківської діяльності. Більшість ризиків пов'язана з активними операціями банку, насамперед кредитною та інвестиційною діяльністю. Діяльність щодо залучення коштів на вклади (депозити), на розрахункові ...

Скачать
68199
5
0

... і. Закон України "Про цінні папери і фондову біржу" визначає акцію як цінний папір без встановленого строку обігу, що засвідчує пайову участь у статутному капіталі акціонерного товариства, підтверджує членство та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивідендів, а також на участь у розподілі майна в разі ліквідації акціонерного ...

Скачать
51451
4
0

... Материалы Всеукраинской научно-практической конференции студентов, аспирантов, молодых ученых. – Севастополь: Из-во СевНТУ, 2007. – С. 113-115.   АНОТАЦІЯ Кулінич І.М. Механізм управління ризиками кредитування оборотних коштів підприємств (на прикладі легкої промисловості). - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та ...

0 комментариев


Наверх