1.4.2 Завдання служби стандартизації на підприємстві
Служба стандартизації на підприємстві може виконувати наступні функції:
- Головної організації зі стандартизації своїй галузі;
- Базової організації зі стандартизації своєї підгалузі;
- Служби стандартизації свого підприємства.
Необхідно відзначити, що всі ці функції або будь-яке їх поєднання можуть бути покладені на одну службу. У залежності від виконуваних функцій розрізняються завдання служби стандартизації.
Основним завданням головної організації із стандартизації в галузі є координація робіт по стандартизації з директивними органами, Держстандартом, Мінбудом, Мінприроди та організаціями своєї галузі.
Основними завданнями базової організації зі стандартизації є:
- Розробка проектів стандартів на продукцію та методи її випробувань для своєї підгалузі;
- Узгодження проектів стандартів суміжних галузей;
- Експертиза та узгодження проектів ТУ, розроблених підприємствами, на продукцію, закріплену за базовою організацією.
Основними завданнями служби стандартизації підприємства є:
- Ведення (зберігання і актуалізація) фонду нормативно-технічної документації з питань діяльності підприємства;
- Розробка технічних умов на продукцію, що випускається підприємством;
- Експертиза та узгодження проектів нормативно-технічних документів, що надходять на підприємство;
- Розробка стандартів підприємства з внутрішніх питань його діяльності.
1.4.3 Метрологічне забезпечення виробництва і завдання служби головного метролога на підприємстві
Метрологічне забезпечення виробництва включає в себе всі роботи, пов'язані із забезпеченням єдності і необхідної точності вимірювань відповідно до прийнятої на підприємстві технологією виробництва та вимогами до якості продукції, що випускається.
Основними обов'язками метрологічної служби є:
1. Забезпечення єдності і необхідної точності вимірювань, підвищення рівня метрологічного забезпечення підприємства.
2. Впровадження у практику роботи підприємства сучасних методів і засобів вимірювань та випробувань, спрямоване на підвищення ефективності виробництва, технічного рівня і якості продукції.
3. Організація і проведення ремонту, метрологічної атестації та повірки засобів вимірювань та випробувань, що знаходяться в експлуатації на підприємстві.
4. Проведення метрологічної експертизи проектів нормативно-технічної, технологічної та конструкторської документації, яка розробляється на підприємстві, а також іншими організаціями за договорами з підприємством для використання на даному підприємстві.
5. Проведення робіт з метрологічного забезпечення підготовки виробництва до випуску нової продукції або освоєння нових технологічних процесів.
6. Участь в атестації випробувальних підрозділів, у роботі з підготовки продукції до сертифікації.
7. Здійснення метрологічного нагляду за станом та застосуванням засобів вимірювань та випробувань, за впровадженням і дотриманням метрологічних правил, вимог і норм, за метрологічним забезпеченням виробництва в цехах, ділянках і відділах підприємства.
8. Визначення оптимальної номенклатури методик і засобів вимірювань та випробувань, що відповідає вимогам нормативно-технічної, технологічної та конструкторської документації на продукцію, що випускається і забезпечує підвищення ефективності та безпеки виробництва.
9. Метрологічна атестація методик виконання вимірювань та випробувань, що розробляються на підприємстві або на його замовлення іншими організаціями для застосування на даному підприємстві.
10. Метрологічна атестація стандартних зразків підприємства складу та властивостей речовин і матеріалів, що розробляються на підприємстві або на його замовлення іншими організаціями для застосування на даному підприємстві.
11. Метрологічна атестація автоматизованих систем управління технологічними процесами та інформаційно-вимірювальних систем, що застосовуються в процесі виробництва або випробувань продукції.
12. Розробка програм метрологічної атестації нестандартизованих засобів вимірювань та випробувань, автоматизованих систем управління технологічними процесами, інформаційно-вимірювальних систем, стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів, розроблених на підприємстві або перевірка їх наявності та відповідності їх вимогам, що пред'являються при отриманні зазначених технічних засобів від їх розробника або виробника.
1.4.4 Контроль ходу технологічного процесу та якості продукції, що випускається і завдання ЦЗЛ та ОТК
У процесі виробництва необхідно контролювати дотримання технологічних режимів виробництва і якість продукції, а також надходить на підприємство сировини, матеріалів, комплектуючих виробів. Крім того, необхідно контролювати якість напівфабрикатів, одержуваних у процесі виробництва. Тому система контролю зазвичай складається з трьох ланок: контроль на робочих місцях, лабораторний контроль і контроль ВТК. Розподіл обов'язків залежить від внутрішньої структури підприємства, прийнятої технології виробництва, застосовуваних методів контролю. Зазвичай, розподіл відбувається за такими принципами: все, що пов'язане з іншими підприємствами (вхідний контроль і контроль якості продукції, що випускається) - робота ВТК; прості наочні методи контролю - на робочих місцях; складні методи контролю - робота ЦЗЛ. Звичайно, цей поділ дуже умовно, але в конкретній ситуації підприємства воно зазвичай виконується.
Основними завданнями ЦЗЛ є:
1. Вхідний контроль фізико-хімічних властивостей надходять на завод сировинних матеріалів і комплектуючих виробів;
2. Поточний і періодичний контроль фізико-хімічних властивостей оброблених сировинних матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів та готової продукції;
3. Сприяння впровадженню у виробництво передових технологічних процесів і обладнання, що забезпечують підвищення якості та зниження собівартості продукції, що випускається;
4. Контроль фізико-хімічних властивостей продукції, що випускається на підприємстві, на відповідність вимогам стандартів, технічних умов, договорів та контрактів на поставку продукції;
5. Впровадження сучасних засобів і методів вимірів;
6. Участь у роботі зі створення та впровадження нової техніки і технології у виробництво.
Основними обов'язками ВТК є:
1. Контроль якості продукції та запобігання поставки споживачам продукції, що не відповідає вимогам стандартів, технічних умов та описів, договорів, контрактів, проектно-конструкторської та технологічної документації, затвердженим зразкам-еталонам, іншої нормативно-технічної документації;
2. Вхідний контроль якості сировинних матеріалів і комплектуючих виробів, що надходять на підприємство;
3. Зміцнення виробничої дисципліни і підвищення відповідальності всіх ланок виробництва за якість продукції;
4. Аналіз причин браку, ефективності системи технічного контролю;
5. Впровадження прогресивних методів контролю якості продукції, що випускається;
6. Нагляд за здійсненням технологічного контролю в процесі виробництва;
7. Удосконалення системи технічного контролю на підприємстві;
8. Участь у розробці технологічних регламентів виробництва;
9. Участь у розробці технічних умов і описів на продукцію, що випускається;
10. Участь у розробці договорів і контрактів на поставку продукції;
11. Участь у розробці заходів щодо усунення причин браку;
12. Участь у розробці технічних умов, договорів та контрактів на придбані сировинні матеріали, комплектуючі вироби;
13. Участь в узгодженні проектів стандартів, технічних умов, договорів та контрактів, розроблених іншими організаціями;
14. Участь у випробуваннях нових і модернізованих зразків продукції;
15. Участь у підготовці до сертифікації продукції підприємства;
16. Призначає і проводить не передбачені технологічним регламентом вибіркові перевірки якості готової продукції, сировинних матеріалів, комплектуючих виробів та напівфабрикатів, якості виконання окремих технологічних операцій, якості пакування та зберігання сировинних матеріалів, комплектуючих виробів та готової продукції, а також інші перевірки, необхідні для забезпечення випуску продукції відповідно до встановлених вимог;
17. Контролює виконання робіт з ліквідації забракованої продукції;
18. Контролює правильність упаковки, маркування і зберігання готової продукції;
19. Контролює правильність зберігання сировинних матеріалів і комплектуючих виробів;
20. Контролює ізолювання і незастосування у виробництві бракованих сировинних матеріалів, комплектуючих виробів та напівфабрикатів;
21. Контролює здійснення заходів, спрямованих на своєчасне впровадження нових стандартів і технічних умов і описів, договорів та контрактів на поставку продукції, змін до чинних стандартів та технічним умовам і описами, договорами і контрактами на поставку продукції;
22. Контролює якість ремонту технологічного обладнання;
23. Оформляє документи, що засвідчують відповідність продукції встановленим вимогам;
24. Оформляє рекламації на негідні сировинні матеріали і комплектуючі вироби, що надійшли на підприємство;
25. Веде облік претензій щодо якості продукції підприємства, висунутих споживачами (як формально оформлених, так і неофіційних), і прийнятих за ними заходів;
26. Розробляє пропозиції про підвищення вимог до якості продукції підприємства, споживаних сировинних матеріалів і комплектуючих виробів, системі технологічного контролю, технологічної дисципліни виробництва.
1.5 Типи виробництв та технологічних процесів
Виробничий процес - сукупність всіх дій людей, знарядь виробництва, необхідних на даному підприємстві для виготовлення чи ремонту виробів, що випускаються РЕА, тобто виготовлення, складання, контроль якості, зберігання і переміщення деталей, напівфабрикатів і складальних одиниць на всіх стадіях виготовлення; організація постачання і обслуговування робочих місць, дільниць і цехів, управління всіма ланками виробництва, а також комплекс заходів з технологічної підготовки виробництва.
Технологічний процес - частина виробничого процесу, яка містить цілеспрямовані дії по зміні і (або) визначення стану предмета праці. Технологічні процеси будують з основних методів їх виконання (процеси лиття, механічної і термічної обробки, покриттів, складання, монтажу та контролю РЕА) і поділяють на операції.
Технологічна операція (ГОСТ 3.1109. Терміни та визначення. Основні поняття) - закінчена частина технологічного процесу, виконувана безперервно на одному робочому місці (над одним або декількома одночасно виготовленими або що збираються виробами одним або кількома робочими). Технологічна операція є основною одиницею виробничого планування та обліку. На основі операцій оцінюється трудомісткість виготовлення виробів і встановлюються норми часу і розцінки, визначається необхідна кількість робітників, устаткування, пристроїв та інструментів, собівартість виготовлення (складання); ведеться календарне планування і здійснюється контроль якості і термінів виконання робіт.
В умовах автоматизованого виробництва під операцією слід розуміти закінчену частину технологічного процесу, виконувану безперервно на автоматичній лінії, яка складається з декількох одиниць технологічного обладнання, пов'язаних автоматично діючими транспортно-завантажувальними пристроями.
Крім технологічних операцій в технологічний процес входять ряд необхідних допоміжних операцій (транспортних, контрольних, маркувальних і т.п.).
Операція, в свою чергу складається з технологічних переходів, встановивши, позицій (ГОСТ 3.1109). Технологічний перехід - закінчена частина технологічної операції, виконувана одними і тими ж засобами технологічного оснащення при постійному технологічному режимі й установці. Встанов - частина технологічної операції, виконувана при незмінному закріпленні оброблюваної заготовки або збирається складальної одиниці. Позиція - фіксоване положення, займане незмінно закріпленою оброблюваної заготівлею чи збирається складальної одиницею спільно з пристосуванням щодо інструмента.
Тип виробничого процесу обумовлений типом виробництва. Тип виробництва характеризується коефіцієнтом закріплення операцій за одним робочим місцем К = О / Р (1), де О - кількість різних операцій, що виконуються на даному виробництві; Р - кількість робочих місць для виконання різних операцій на даному виробництві. Значення коефіцієнта К (коефіцієнт серійності) приймається для планового періоду (1місяць) таких типів виробництв:
- Масового К = 1;
- Великосерійного 1 <К <10;
- Среднесерійного 10 <К <20;
- Дрібносерійного 20 <К <40;
- До одиничного виробництва не регламентується і визначається спеціалізацією робочих місць або завантаженістю робочих місць однією і тією ж роботою.
Масове виробництво характеризується вузькою спеціалізацією робочих місць, за кожним з яких закріплено виконання тільки однієї операції. При масовому виробництві виготовлення одних і тих же виробів ведеться безперервно у великій кількості і протягом значного проміжку часу. Особливості масового виробництва:
- Розміщення робочих місць безпосередньо одне за одним по ходу ТП;
- Безперервна механізована передача об'єкта обробки (складання) без міжопераційного складування;
- Синхронізація (узгодження по тривалості) операцій;
- Широке застосування спеціалізованих верстатів, пристосувань, технологічної оснастки;
- Автоматизація обладнання;
- Використання некваліфікованої робочої сили;
- Мінімальна собівартість і термін виготовлення.
Серійне виробництво характеризується широкою спеціалізацією робочих місць і виготовленням різних виробів партіями, регулярно повторюваними через певні проміжки часу. За кожним робочим місцем закріплено кілька операцій, виконуваних періодично. При великосерійному виробництві вироби виготовляються великими партіями і без переналагодження технологічного устаткування протягом декількох десятків змін. Період часу між переналагодженням обладнання при середньосерійному виробництві становить кілька робочих змін, а при дрібносерійному - порівняємо з часом однієї робочої зміни. Крім того, підтипи серійного виробництва відрізняються ступенем автоматизації та спеціалізації застосовуваного обладнання та устаткування, отработанностью режимів виконання операцій, подробицею розробки ТП і ін
Одиничне виробництво характеризується універсальністю робочих місць, за якими немає закріплення операцій. Вироби виробляються в невеликих кількостях і їх виготовлення може повторюватися через невизначений час. Особливості одиничного виробництва:
- Застосування універсального устаткування і пристосувань, нормалізованого робочого інструменту і універсального вимірювального інструмента;
- Розташування обладнання групами за типами верстатів;
- Висока кваліфікація робітників;
- Мала ступінь подробиці розробки ТП;
- Висока ступінь концентрації ТП.
Технологічні процеси поділяються на:
- Одиничний ТП - ТП виготовлення або ремонту виробу одного найменування, типорозміру і виконання незалежно від типу виробництва;
- Типовий ТП - ТП виготовлення групи виробів із загальними конструктивними і технологічними ознаками;
- Груповий ТП - ТП виготовлення групи виробів з різними, але конструктивно спільними ознаками.
Склад типового технологічного процесу виготовлення РЕА включає в себе:
- Вхідний контроль ТП;
- Технологічна тренування комплектуючих ЕРЕ;
- Складання;
- Електричний монтаж;
- Технічний контроль монтажу і зборки;
- Захист виробу від впливу зовнішніх впливів;
- Технологічна тренування вироби;
- Регулювання;
- Випробування виробу;
- Вихідний контроль.
Для традиційної технології характерно:
1. При масовому і великосерійному виробництві:
- Одиничні ТП з детальним опрацюванням;
- Висока ступінь спеціалізації (диференціювання ТП);
- Повна синхронізація операцій;
- Потокові методи організації праці;
- Однопредметні автоматичні лінії на базі спеціальних і агрегатних верстатів, які розташовані в напрямку виконання ТП;
- Транспортний зв'язок між ними з жорстким ритмом (наприклад, за допомогою конвеєрів);
- Високий ступінь автоматизації;
- Висока продуктивність праці;
- Низька універсальність;
- Відсутність гнучкості (можливості автоматизованої переналагодження на випуск нових виробів);
2. При серійному виробництві:
- Групові та типові ТП з неповною детальним опрацюванням;
- Середня ступінь спеціалізації;
- Синхронізація операцій;
- Потоковий метод організації праці;
- Багатопредметні автоматизовані або механізовані потокові лінії на базі агрегатного або універсального обладнання з ЧПУ і механізованих робочих місць;
- Низький рівень автоматизації;
- Висока універсальність;
- Низька гнучкість;
- Підвищена кваліфікація операторів;
3. При дрібносерійному виробництві:
- Групові, поодинокі технологічні процеси ТП без детального опрацювання;
- Низький рівень спеціалізації;
- Укрупнення операцій (інтеграція);
- Вимога синхронізації необов'язково;
- Застосовують непоточних (позиційні) методи організації праці;
- Універсальне устаткування, в т.ч. з ЧПУ, багато неавтоматизованих операцій;
- Висока універсальність, низька гнучкість;
- Оператори високої кваліфікації.
... що входять до складу припою, флюсів та миючих середовищ, до приміщень та робочих дільниць, де виконується паяння, ставляться особливі вимоги. 2.2. Вимоги до виробничих приміщень, технологічних процесів і обладнання Дільниці, на яких зосереджені операції паяння, виділяють н окреме приміщення. Опорядження приміщень, повітропроводів, комунікацій, опалювальних приладів має допускати їх очищення ...
... технології розбирально – складаль-них робіт Внаслідок втомленості металу та порушення технології розбирально – складальних робіт Внаслідок динамічних навантажень та порушення технології розбирально – складальних робіт 2. Технологічний розділ 2.1 Можливі маршрути ремонту деталі Маршрут 1 Дефект 4 Короблення поверхонь фланців кріплення до головки циліндрів Маршрут 2 Дефект 4 Короблення ...
... ; 11 - канал конвеєра; 12 - відкрита частина конвеєра; 13,14,15 - вентилятори; 16 - теплообмінник Рисунок 2.6 - Потоково-конвеєрна лінія Буде встановлено 2 потоково-конвеєрних ліній для виробництва плиток для підлоги продуктивністю 400 тис м²/рік. 2.5.11 Розрахунок складу готової продукції При розрахунку складу готової продукції необхідно знати запас виробів, вид упаковки, площу, що ...
... день ТОВ „Молочна країна” є сучасним спеціалізованим підприємством по виробництву сичужних сирів, молока, незбираномолочної продукції. Асортимент продукції, що випускається: · пастеризоване молоко: 2,5%; · кефір: 2,5%; · сметана: 20%; 15%; · сир з чеддеризацією сирної маси в асортименті; · сироватка збагачена; · сир ...
0 комментариев