3. Ресурсне забезпечення виробничої програми
Вирішення задачі матеріально-технічного забезпечення виробничої програми на виробничому підприємстві є однією з найбільш важливих для забезпечення ефективного функціонування підприємства. На виробничих підприємствах рішення даної задачі покладено в основному на відділ матеріально-технічного постачання (ВМТП). Основна задача ВМТП - безперебійне матеріальне забезпечення виробництва відповідно до плану випуску продукції.
Основні функції ВМТП:
- розробка нормативів запасів матеріальних ресурсів;
- планування потреби в матеріальних ресурсах і в ув'язування її з планом виробництва і нормативами запасів;
- пошук постачальників, оцінка варіантів постачань і вибір постачальників за критеріями якості матеріалів, що поставляються, надійності постачальників, цін, умов платежів і постачань, транспортно-заготівельних витрат і т.д.;
- укладання договорів на постачання;
- організація робіт з доставки матеріальних ресурсів, контроль і оперативне регулювання виконання договорів постачань;
- організація приймання, обробки і збереження матеріальних ресурсів;
- оперативне планування і регулювання забезпечення виробництва матеріальними ресурсами;
- облік, контроль і аналіз витрат матеріальних ресурсів;
- нагляд за раціональним використанням матеріалів у виробництві.
План матеріально-технічного постачання - це сукупність розрахункових документів, у яких обґрунтована потреба підприємства в матеріальних ресурсах і визначені джерела їхнього покриття. Він складається у формі балансу МТП.
План МТП розробляється з урахуванням:
- виробничої програми;
- нормативів запасів матеріальних ресурсів;
- норм витрат сировини, матеріалів, напівфабрикатів, палива, комплектуючих виробів;
- планів капітального будівництва, реконструкції, підготовки виробництва нових виробів, робіт з ремонту й експлуатації устаткування, будинків, споруджень, побутових об'єктів і т.д.;
- залишків матеріальних ресурсів на початок і кінець планованого періоду;
- встановлених і налагоджуваних зв'язків з постачальниками;
- цін на усі види матеріально-технічних ресурсів.
При плануванні своєї виробничої програми одна з найбільш важливих задач керівництва виробничого підприємства складається у визначенні потреби у фахівцях необхідної кваліфікації в потрібній чисельності.
Чисельність виробничих робітників-погодинників і допоміжних робітників встановлюється по штатних розкладах, де показується явочна чисельність, що визначається по числу робочих місць відповідно до технології виробництва, норм обслуговування і змінністю робіт.
Кінцевим результатом будь-якої виробничої програми є деякий товар (продукт), що покликаний забезпечити підприємству повернення вкладених у виробничу програму засобів і одержання прибутків.
Для того, щоб даний товар зміг забезпечити виконання покладених на нього функцій, він повинний бути реалізований на ринку кінцевим споживачам.
Тому, говорячи про ефективність виробничої програми, ми насамперед повинні відзначити той факт, що вона цілком і повністю залежить від ефективності маркетингової підтримки виробничої програми. При плануванні і формуванні виробничої програми будь-яке підприємство повинне виходити насамперед з тієї передумови, що будь-який товар повинний бути вироблений у тих кількостях, у яких він може бути реалізований на ринку споживачам.
Тільки за умови успішного вирішення задач маркетингу підприємство може розраховувати на ефективність власної виробничої програми й успішне досягнення цілей і задач, які стоять перед організацією.
Висновки
Виробнича програма підприємства (план виробництва і реалізації продукції) — це система адресних завдань з виробництва і доставки продукції споживачам у розгорнутій номенклатурі, асортименті, відповідної якості і у встановлені терміни згідно договорів поставок.
Етапи формування і розробки виробничої програми формують наступні положення:
- основні засоби виробничого підприємства складають фундаментальну основу його виробничого потенціалу і процес формування будь-якої виробничої програми повинен починатись з забезпеченням її виробничими потужностями
- друга складова процесу розробки виробничої програми – її забезпечення всіма необхідними матеріальними ресурсами. Тому другим важливим етапом при розробці виробничої програми є формування її матеріально-технічного забезпечення.
- наступним етапом в процесі розробки виробничої програми є її кадрове забезпечення. Кадровий потенціал – одна з найважливіших складових ринкової сили підприємства і запорука його ринкового успіху.
- завершальним етапом в процесі комплексної розробки виробничої програми є її маркетингова підтримка: треба виробляти продукції стільки, скільки її може бути реалізовано на ринку.
Список використаної літератури:
1. Економіка підприємства. Під редакцією С.Ф. Покропивного – Київ, 2001.
2. Петрович Й.М. та ін. Економіка виробничого підприємства, Львів. - 1996.
3. С.П. Рузанов. Економика и управление производственным предприятием, М.: 2001.
4. Гукалюк А.Ф. Моделювання процесу розробки оптимальної виробничої програми // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 9
5. Сідун В.А., Пономарьова Ю.В. Економіка підприємства: Навч. Посібник: Вид. 2-ге, перероб. Та доп. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 356 с.
... підприємства конкретизація потреби в продукції забезпечується за допомогою попиту споживачів і господарських договорів за розгорнутою номенклатурою виробів. Для того, щоб вірно сформувати виробничу програму підприємства, у його бізнес-плані повинна бути представлена така важлива інформація, як характеристика пропонованої продукції, оцінка можливих ринків збуту та конкурентів, стратегія ...
... та на який період. 3. Квитанція № 18801293311 про відкриття розрахункового рахунку в банку “Приватбанк”. 4. Дозвіл №58466081, виданий фірмі “Mobile Telephones” на право виготовлення: - гарнітури мобільних телефонів; різних запчастин до телефонних апаратів; Довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, підтверджена Вінницьким обласним управлінням статистики № ...
... операцій фірми і можливості управління грошовими потоками. Отже, бізнес-план як документ для внутрішньофірмового користування має бути детальним планом виробничої діяльності. Це дає змогу розв’язати багато проблем фірми ще заздалегідь, на папері, раніше ніж підприємець перейде до конкретних практичних дій. Невід’ємною складовою бізнесу, орієнтованого на виробничу діяльність, є оцінка того, як фі ...
... і від частин виробничого процесу виробничі підрозділи поділяють на: · Підрозділи основного виробництва · Допоміжного виробництва · Обслуговуючого виробництва Побудуємо виробничу структуру підприємства для реалізації розробленої виробничої програми підрозділами різного призначення. Кількість підрозділів основного виробництва була обґрунтована в розділі 2. Вони можуть будуватися за технологі ...
0 комментариев