3.3 Припинення діяльності фізичної особи-підприємця

Фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності не припиняється, а припиняє свою підприємницьку діяльність. Припинення підприємницької діяльності відбувається у разі:

ü прийняття фізичною особою-підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності;

ü смерті фізичної особи, яка була зареєстрована як підприємець;

ü постановлення судового рішення про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою;

ü постановлення судового рішення про визнання фізичної особи, яка є підприємцем, недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності;

ü постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця з таких підстав:

1) визнання фізичної особи-підприємця банкрутом.

2) провадження фізичною особою підприємницької діяльності, що заборонена законом;

3) неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. [6, с.74]

Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця. [12, с.130]

В разі, якщо фізична особа-підприємець припиняє підприємницьку діяльність за власним бажанням, запис про це рішення має бути внесений до Єдиного державного реєстру. Для цього, фізична особа – підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору(надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

ü нотаріально посвідчену заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем;

ü документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою – підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності. [22, ст.47]

Як і при реєстрації, фізичної особи-підприємця, державний реєстратор не повинен вимагати надання додаткових документів, але є випадки, коли він має право залишити подані документи без розгляду. А саме: якщо документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації припинення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності, якщо документи подані не в повному обсязі, або не відповідають таким вимогам:

ü документи, повинні бути викладені державною мовою.

ü підпис заявника повинен бути нотаріально посвідчений.

ü повідомлення про прийняття фізичною особою – підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності повинно містити відомості про ім’я фізичної особи – підприємця, ідентифікаційний номер фізичної особи – платника податків, місце та дату внесення запису про прийняття рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.

ü документом, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлень, є копія квитанції, виданої банком, або копія платіжного доручення з відміткою банку. [22, ст.47]


Висновки

Отже, право на підприємництво гарантовано кожному Конституцією. Але слід пам’ятати, що підприємництво, це не тільки здобуття прибутку, але й ризик, і відповідальність.

Перше що має зробити людина, яка прагне стати підприємцем – фізичною особою – зареєструватись. Громадянин, який бажає займатися підприємницькою діяльністю, після проходження відповідних реєстраційних процедур до свого статусу фізичної особи, якого він набув з моменту народження, набуває додаткової ознаки – «суб’єкт підприємницької діяльності». Отже саме реєстрація визначає той момент з якого фізична особа стає суб’єктом підприємницької діяльності.

Існує ряд обмежень, що стосуються кола осіб які можуть займатися підприємницькою діяльністю. В першу чергу це пов’язано саме з відповідальністю, і ризиковим характером підприємництва.

По-перше, підприємницькою діяльністю можуть займатися фізичні особи з повною цивільною дієздатністю, визначення якої дає Цивільний кодекс України: це фізична особа, яка досягла 18 років (повноліття). фізичної особи, яка не досягла повноліття, але зареєстрована в шлюбі. Крім того, повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір’ю або батьком дитини.

В той же час це обмеження має і зворотну дію: у випадку якщо фізична особа яка досягла 16 років і бажає займатися підприємницькою діяльністю, а також має письмову згоду батьків (або тих хто їх заміняє), вона автоматично набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації в якості фізичної особи-підприємця.

Особи що мають обмежену цивільну дієздатність тобто ті що страждають на психічний розлад, який істотно впливає на їх здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, ті що зловживають спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо – також не можуть займатися підприємницькою діяльністю.

Друге обмеження стосується виду трудової діяльності фізичної особи. Так, не допускається зайняття підприємницькою діяльністю, зокрема, посадовими особами органів державної податкової служби, прокурорами і слідчими прокуратури, військовослужбовцями, нотаріусами, державними службовцями, відповідними посадовими особами органів місцевого самоврядування. Це обмеження викликано прагненням не допустити корупції та використання службового становища в корисливих цілях.

Інші обмеження стосуються видів діяльності, якою можуть займатися фізичні особи-підприємці. Це діяльність що становить монополію держави (як обіг наркотичних препаратів), а також такі види діяльності, що потребують більш відповідального і безпечного провадження, аніж те що може забезпечити фізична особа-підприємець (наприклад вироблення ядерної енергії).

Деякі види діяльності потребують окремого ліцензування, тобто видачі документа державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов. Наприклад перевезення вантажів та пасажирів автотранспортом, або ветеринарна діяльність.

Інші види діяльності потребують патентування, це зокрема торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, що здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності у пунктах продажу товарів. У деяких випадках придбання патенту не потрібне (якщо особа торгує на ринку та сплачує ринковий збір, або є платником фіксованого чи єдиного податку, тощо).

Втратити статус фізичної особи за життя неможливо, проте позбутися статусу суб’єкта підприємницької діяльності (добровільно або примусово), фізична особа може. Це відбувається в разі прийняття нею рішення про припинення підприємницької діяльності, смертю, втратою повної цивільної дієздатності, постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності, тощо). З моментом реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа перестає бути носієм прав і обов’язків підприємця.


Перелік використаної літератури

1.  Конституція України (Відомості Верховної Ради, 1996, № 30, ст. 141)

2.  Знаменський Г.Л., Щербина В.С., Науково практичний коментар до Господарського кодексу України: Від 16 січня 2003 р. – К.: ЮрІнком‑Інтер., 2003 – 600 с.

3.  Підприємницьке право. Старцев О.В., Электронная библиотека Князева, http://ebk.net.ua/Book/PP/03-1.htm

4.  Господарський кодекс України (Відомості Верховної Ради, 2003, № 18, ст.144)

5.  Теньков С.О., Науково практичний коментар до Господарського кодексу України: Від 16 січня 2003 р. – К.: Видавництво А.С.К., 2004 – 720 с.

6.  Підприємницьке право: Навч. посіб. / За ред. О.В. Старцева. К. : Істина, 2006. – 208 с.

7.  Хозяйственный кодекс Украины: Комментарий. под ред. Саниахметовой Н.А., Издание второе. – Х.:ООО «Одиссей», 2005. – 896 с.

8.  Цивільний кодекс України (Відомості Верховної Ради,2003, №№ 40-44, ст.356)

9.  Господарське право: Навчальний посібник Жук Л.А., Жук І.Л., Неживець О.М., Київ, 2003 – 396 с.

10.  Господарське право України: Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти / За ред. В. М. Гайворонського та В.П. Жушмана. - X.: Право, 2005. – 384 с

11.  Вінник О.М., Господарське право: Курс лекцій.- К.: Атіка, 2004. – 624 с.

12.  Господарське право України: Навчальний посібник /За заг. ред. проф. Н.О.Саніахметової. — X.: «Одіссей», 2005. –608 с.

13.  Кодекс України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради Української РСР, 1984, додаток до № 51, ст.1122 )

14.  Кримінальний Кодекс України (Відомості Верховної Ради, 2001, № 25-26, ст.131)

15.  Майданик Роман «Проблеми правового становища фізичних осіб-підприємців», Юр.Газета №9(69) 18 травня 2006 р. http://www.yur-gazeta.com

16.  Орлов М., Сегеда С.: «Новий Цивільний кодекс: що треба знати підприємцям». – Юридична абетка підприємця, ©Центр Комерційного Права, 2004. – 143 с.

17.  Сегеда С., Татаревський О.: «Як зареєструвати підприємницьку діяльність».– Юридична абетка підприємця, ©Центр Комерційного Права, 2005 – 79 с.

18.  Грущинський І.М., Кравчук В.М Пограничний Є.П., Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності. Науково-практичний посібник. - Львів, Престиж-Інформ, 2000. - 268 с.

19.  Береславський С., Сегеда С.: «Ліцензування господарської діяльності».– Юридична абетка підприємця, ©Центр Комерційного Права, – 41 с.

20.  Сегеда С., Татаревський О.: «Патентування підприємницької діяльності».– Юридична абетка підприємця, ©Центр Комерційного Права, 2003 – 48 с.

21.  «Відповідальність за порушення вимог щодо використання торгового патенту». – Приватний підприємець, – 24 липня 2008р., http://businessman.co.ua

22.  Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»( Відомості Верховної Ради, 2003, № 31-32, ст.263 )


Информация о работе «Фізична особа-підприємець»
Раздел: Государство и право
Количество знаков с пробелами: 51018
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
161550
12
0

... і апарати або товарно-касові книги; приміщення обладнане відповідним торговельно-технологічним устаткуванням, охороною і протипожежною сигналізацією, має достатнє освітлення, опалення і вентиляцію. Докладніше про особливості підприємницької діяльності в Україні дивіться Господарський кодекс України, який почав діяти з 01.01.2004 року. Відповідно втратили чинність такі Закони України, як "Про пі ...

Скачать
23918
1
0

... зобов’язаний у десятиденний термін повідомити підприємця про отримання документів і взяття його на облік.   2. Склад та порядок отримання дозвільного забезпечення В Україні запроваджено дозвільний принцип здійснення підприємницької діяльності. Його суть полягає у наданні державними органами погодження на здійснення підприємницької діяльності за умов її відповідності встановленим правилам. ...

Скачать
35132
3
2

... Відомість на нарахування заробітної плати 4.Схема документообігу по оплаті праці персоналу підприємства. Колективна угода, посадові інструкції   Завдання 10. Організація і методика про проведення аудиту фінансової звітності та фінансового стану підприємства 1. Порядок складання форм фінансової звітності підприємств.  На основі даних ...

Скачать
165126
12
0

... результаті ознайомлення з процедурою створення нової юридичної особи, можна зробити висновок, що це дуже відповідальний та складний процес, який потребує не лише поверхніх знань у галузі створення підприємства, але й більш детального ознайомлення з усіма необхідними структурами, які задіяні в процесі створення підприємства. Створення нового підприємства умовно можна розділити на декілька основних ...

0 комментариев


Наверх