2. Поняття ланки судової системи та судової інстанції
В основу побудови системи судів загальної юрисдикції покладений також розподіл судів на ланки.
Ланка судової системи – це сукупність судів, які мають однакову структуру, організаційну побудову, повноваження й у більшості випадків діють у межах територіальних одиниць, прирівняних за адміністративним статусом. На даний час в Україні існує чотири ланки судової системи.
Так, судами першої (низової) ланки є місцеві суди, другої ланки – апеляційні суди, третьої – вищі спеціалізовані суди. Верховний Суд України належить до четвертої ланки судової системи і одночасно є найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції.
Як зазначається у ч.1 ст.18 однією із засад побудови системи судів загальної юрисдикції є інстанційність.
Судова інстанція визначає повноваження окремо взятого суду при розгляді конкретної справи і по суті позначає стадію, через яку проходить конкретна справа в різних судах. В залежності від обсягу наданих їм законом повноважень, суди загальної юрисдикції можуть діяти як суди першої, апеляційної чи касаційної інстанції.
Суди першої інстанції – це суди, які вперше розглядають справу і вирішують її по суті своїм вироком, рішенням чи постановою. Судами першої інстанції є місцеві суди. В якості судів першої інстанції у випадках, передбачених процесуальним законом можуть діяти й апеляційні суди, а також Вищий адміністративний суд України (далі – ВАСУ).
Суди апеляційної інстанції – це суди які за апеляційною скаргою перевіряють законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції, якщо це рішення не набрало законної сили. Як суди апеляційної інстанції діють апеляційні суди областей, міст Києва та Севастополя, Апеляційний суд АРК, апеляційні господарські та адміністративні суди, а у випадках передбачених процесуальним законом – також і ВАСУ.
Суди касаційної інстанції – це суди, які за касаційною скаргою перевіряють законність і обгрунтованість судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, а також здійснюють перегляд судових рішень у випадках, передбачених процесуальним законом. В касаційному порядку справи переглядають вищі спеціалізовані суди України – Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України.
Крім цього, рішення судів касаційної інстанції може переглянути Верховний Суд України з підстав неоднакового застосування судами касаційної інстанції однієї і тієї ж норми матеріального права у подібних правовідносинах у порядку, передбаченому процесуальним законом.
Основне призначення судів апеляційної та касаційної інстанцій – забезпечення законності та обґрунтованості прийнятих судами рішень, неухильне дотримання принципу законності та створення можливостей захисту прав людини; усунення порушень закону, що допускаються судами нижчої інстанції та відновлення справедливості.
3. Система місцевих судів, їх види та повноваження
Місцеві суди належать до судів першої ланки.
Система місцевих судів складається з місцевих загальних та місцевих спеціалізованих судів.
До місцевих загальних судів належать: районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди,
Місцевими спеціалізованими судами є господарські та адміністративні суди. Місцевими господарськими судами є господарські суди Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а місцевими адміністративними судами є окружні суди, що утворюються в округах (областях, містах Києві, Севастополі, АРК) відповідно до указу Президента України, а також інші суди, визначені процесуальним законом.
Місцевий суд діє виключно як суд першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місцеві суди здійснюють правосуддя у формі цивільного, господарського, адміністративного і кримінального судочинства, є основною ланкою судової системи і розглядають понад 90% всіх судових справ.
У розрізі конкретної цивільної, адміністративної, кримінальної, господарської справи місцевий суд як суд першої інстанції розглядає справи по суті в судовому засіданні вперше, безпосередньо, в відкритому або закритому засіданні, за участю сторін і на основі їх рівності і змагальності процесу та інших принципів правосуддя, досліджує докази (допитує обвинувачуваних, потерпілих, свідків, заслуховує експертів та ін.) і виносить рішення по цивільній справі, вирок суду – у кримінальній, які після набрання законної сили є загальнообов’язковими для виконання на всій території України.
Місцеві загальні суди розглядають кримінальні, цивільні справи, справи про адміністративні правопорушення, а також адміністративні справи, що належать до їх підсудності.
Кримінальні справи – порушуються (як правило органами дізнання і досудового слідства) внаслідок виникнення кримінальних правовідносин між державою та особою, яка вчинила злочин і вирішуються по суті в судовому засіданні шляхом постановлення обвинувального або виправдувального вироку. Місцевим судом, як судом І інстанції кримінальні справи можуть розглядатися суддею одноособово, колегією суддів у складі 3-х професійних суддів (якщо санкція статті КК передбачає 10 і більше років позбавлення волі), а також двома суддями та трьома народними засідателями (якщо санкція статті КК передбачає довічне позбавлення волі).
Цивільні справи – виникають зі спорів в сфері цивільних правовідносин внаслідок порушення цивільних суб’єктивних прав або невиконання юридичних обов’язків фізичними або юридичними особами (наприклад спір стосовно права власності на нерухоме майно тощо).Провадження у справі відкривається судом за наявності відповідних підстав, передбачених ЦК України. За результатом розгляду справи по суті суддя (суд) приймає рішення (при прийнятті проміжного рішення - закритті провадження, зупиненні, відкладенні тощо – ухвалу). Цивільні справи розглядаються місцевим судом як судом І інстанції суддею одноособово, або колегіально – суддею та двома народними засідателями (у випадках, передбачених ст. 234 ЦПК України – щодо обмеження дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною або відновлення цивільної дієздатності; усиновлення; визнання особі безвісті відсутньою або померлою; надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку; обов’язкова госпіталізації до протитуберкульозного диспансеру).
Відповідно до ч.1 ст.18 КАС місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Адміністративні суди як спеціалізовані суди розглядають справи адміністративної юрисдикції – справи, пов'язані з правовідносинами що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень, владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму (ч.1 ст.17 КАС).
Зокрема юрисдикція адміністративних судів поширюється на наступні публічно-правові спори (ч.2 ст.17 КАС):
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Як вже було зазначено вище, справи про накладення адміністративних стягнень не належать компетенції адміністративних судів і підсудні загальним місцевим судам.
Місцевим (окружним) адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АРК, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених КАС, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам (ч.2 ст.18 КАС).
Адміністративні справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади (ч.3 ст.18 КАС) розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення розглядаються місцевими судами по І інстанції суддею одноособово і за результатами їх розгляду по по суті суддя виносить постанову.
Місцеві господарські суди розглядають справи зі спорів, що виникають з господарських правовідносин між суб’єктами підприємницької діяльності (як фізичними особами – СПД, так і юридичними особами), а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності. Дану категорію справ у місцевих господарських судах по І інстанції розглядає суддя одноособово і за результатами розгляду справи по суті виносить рішення (при винесенні проміжного рішення – ухвалу).
... дної ради суддів; - народні депутати України. Відповідно до ст. 98 Закону України "Про судоустрій України" дисциплінарне провадження здійснюють: 1) кваліфікаційні комісії суддів - щодо суддів місцевих судів; 2) Вища кваліфікаційна комісія суддів України - щодо суддів апеляційних судів; 3) Вища рада юстиції - щодо суддів вищих спеціалізованих судів і суддів Верховного Суду України. Рішення в ...
... відповідного процесуального порядку розгляду й вирішення спору, що визначається особливістю його предмету. Усі зазначені чинники знайшли своє нормативне відбиття в Конституції України. 4. ПРИНЦИПИ ПОБУДОВИ СУДОВОЇ СИСТЕМИ ЗА КОНСТИТУЦІЄЮ УКРАЇНИ Конституція текстуально не закріплює перелік усіх судів, що діють на території України, прямо вказуючи на те, що це є предметом відання відповідних ...
... цих палат залежить від виду апеляційного суду. Так, у апеляційних судах областей діють дві судові палати: судова палата у цивільних справах та судова палата у кримінальних справах. В Апеляційному суді України діє судова палата у кримінальних справах та військова судова палата. 2. Повноваження апеляційних судів Розгляд справ у апеляційних судах здійснюється колегіально у складі не менше 3 ...
... ів, інформаційного і технічного оснащення судів тощо. За своєю правовою природою акти Державної судової адміністрації України є підзаконними актами як нормативного, так і індивідуального характеру. 7. Акти органів судової влади А) накази і розпорядження голів судів (місцевих, апеляційних, вищих спеціалізованих, Верховного) (ст.ст. 24, 28, 41, 50 Закону “Про судоустрій України”), з питань, що ...
0 комментариев