1.2 Самооцінка і рівень домагань як предмет психологічних досліджень в західній психології

У західній психології до вивчення самооцінки обертали погляди багато учених. По класичній концепції У.Джемса(1890) уявлення про актуалізацію Ідеального-Я покладене в основу поняття самооцінки, яке визначається як математичне відношення реальних досягнень індивіда до його домагань.

Т. Шибутані пише про самооцінку так: "Якщо особа – це організація цінностей, то ядром такої функціональної єдності є самооцінка" .

Поняття самооцінки було детально досліджене Р.Бернсом. Учений розглядував самооцінку у складі системи, відомої як "Я-концепция особи". На думку Бернса Я-концепция – це сукупність всіх представлень індивіда про себе, зв'язана з їх оцінкою.

Описову складову Я-концепциі часто називають образом Я або картиною Я. Складову, пов'язану з відношенням до себе або окремим своїм якостям, називають самооцінкою або ухваленням себе.

Я-концепция :

- пізнавальна, описова (образ Я) і

- емоційна, оцінююча ( самооцінка)

– поведінкова (реакциией на ці складові є поведінка (дії) індивідуума).

Я- концепція розглядується як динамічна сукупність особових установок, направлених на саму особу. Самооцінка не застигла освіта, вона постійно міняється, оскільки і сама особа змінюється, міняються її уявлення про себе і відношення до себе.

Оскільки образів Я дуже багато (реальне, ідеальне, дзеркальне і ін.), вважається, що високий ступінь збігу Реального-Я з Ідеальним-Я є важливий показник психічного здоров'я і високої самооцінки. При формуванні самооцінки поважно, як, на думку людини, його оцінюють інші. Нарешті, реальні досягнення особи в найрізноманітніших видах діяльності істотно впливають на формування самооцінки : чим більше досягнення, тим вище самооцінка.

Важливою особливістю дітей з високою самооцінкою є те, що вони менше зайняті своїми внутрішніми проблемами, що дозволяє більше уваги приділяти навколишньому світу.

У хлопчиків з високою самооцінкою рівень домагань вищий, ніж у їх однолітків, що пояснюється наполегливим підкресленням батьками цінності прагнення до досконалості. Вони орієнтують дитяти на певні стандарти, створюють зворотний зв'язок у вигляді своїх оцінних думок і указують йому на необхідні засоби для досягнення більшого успіху. Дитя з високою самооцінкою привчене постійно випробовувати свої можливості, дізнаючись і визнаючи свої сильні і слабі сторони. Діти з високою самооцінкою ставлять вищі цілі і добиваються успіху. Очікування батьків (або відсутність таких) є важливим чинником, що направляє розвиток дитяти по певному руслу, що особливо виявляється в школі у вигляді "реалізовуючого пророкування".

У єдиного дитяти в сім'ї самооцінка в середньому вище, ніж у дітей в багатодітних сім'ях. Але хлопчики, зростаючі в сім'ї, де всі останні діти – дівчатка, мають високу самооцінку.

Бернс вважає, що сімейні взаємини значніше впливають на формування Я-концепциі, чим класова, релігійна і етнічна приналежність. Хоча Розенберг в книзі "Суспільство і образ Я в юнацькому віці"(1965) писав, що у хлопчиків з вищих і середніх класів самооцінка вище приблизно на 19%, чим у хлопчиків з сімей робітників. У дівчаток всього на 6%.( Бернс Р.,1986)

Схвалення значущого іншого створює у дитяти позитивні образ Я і самооцінку і навпаки. У дослідженні Кирхнера і Вондрека (1975) показано, що як джерела самооцінки найчастіше, частіше, ніж батьки, називаються друзі, брати і сестри, що говорить про виключно великий вплив однолітків на розвиток уявлення про себе у дітей. А в підлітковому віці саме група однолітків, а не сім'я виступає як основне джерело зворотного зв'язку. Діти, у яких є близький друг, володіють вищою самооцінкою, ніж ті, у яких такого друга немає. (Маннаріно, 1978).(Р.Бернс, 1986)

Марчиа (1967) в своїх дослідженнях виявив, що в групі студентів, що досягли ідентичності, самооцінка є вищою, ніж у представників інших категорій (невизначеність ідентичності, попередня ідентичність, стадія кризи). Цікаві виводи були зроблені вченими (Симмонс і дружини Розенберг, 1973), такими, що дослідили образи Я і самооцінку : у молодших підлітків (12-14 років) рівень самооцінки виявився пониженим в порівнянні з дітьми 8-11 років. Вони вважають за причину цього пубертат і перехід в середню школу (7-ою клас). А також те, що більш старшим дітям властиві більший реалізм, тоді як дітям властиво завищувати оцінку власних якостей, статусу батьків і іншого. Учені вважають, що не відбувається істотних змін в Я-концепциі в інтервалі 12-18 років (Інджел, 1959;Монг,1973). Як показав аналіз (Елліс, Гехмен, Катценмайер, 1980), якщо спочатку самовосприятие регулюється за допомогою зовнішніх стандартів досягнень (13-15 років), то з віком основою регуляції стають стандарти внутрішні (17-18 років). Роль значущих інших декілька знижується.( Р.Бернс, 1986)

Німецький психіатр Х.Ремшмідт пише про Я-концепциі як про динамічну психологічну величину, залежну від змін соціального оточення і суспільних стосунків. Розвивається під впливом первинного досвіду соціалізації в сім'ї, надалі всього більшого значення набувають внесемейные чинники. Я-концепция — результат взаємодії біологічних, психологічних і психосоциальных впливів в ході розвитку. Це основа відчуття самоценности, вельми важливої для формування поведінки людини і сприйняття ним власного положення в суспільстві.

Так Я-концепция у поганих учнів значно менш сприятлива, чим у хороших. У молодих злочинців і тих, хто потрапив в сферу уваги громадських організацій, що займаються "важкими" підлітками, Я-концепция негативна. У останніх роботах вплив шкільних успіхів на Я-концепцию просліджується менш чітко. Молоді люди можуть, мабуть, знижувати суб'єктивне значення шкільних успіхів, компенсуючи рівень самооцінки в середі однолітків.

Можна вважати за встановлений, що несприятлива Я-концепция (слаба віра в себе, боязнь дістати відмову, низька самооцінка), виникнувши, приводить надалі до порушень поведінки.

У міру дорослішання з'являється реалістичніша оцінка власної особи і зростає незалежність від думки батьків і вчителів. Тут існують паралелі як з хронологічним віком, так і з незалежним від нього безпосередньо процесом дозрівання. Тоді як між відношенням до статевої зрілості, емансипацією і хронологічним віком спостерігається явна взаємозалежність, у підлітків із сповільненим статевим дозріванням існує чіткий зв'язок несприятливої Я-концепциі (відчуття знедоленої людини, негативізм по відношенню до батьків, відчуття залежності) саме з цією затримкою, але не з хронологічним віком. Підтвердилися дані про позитивнішою Я-концепциі акселератов.

Рівень домагань як психологічна характеристика особи вперше був експериментально вивчений в 20-х роках під керівництвом К.Льовіна німецьким психологом К.Хоппе. Було показано, що вибір завдання певної трудності залежить від успіху або невдачі у вирішенні попередніх завдань: успіх сприяє вибору важчих завдань (підвищення рівня домагань), невдачі - навпаки, більш за легені (зниження рівня домагань). З'ясувалося також, що серед випробовуваних існують особи, які в разі виникнення риски стурбовані не тим, щоб добитися успіху, а тим, щоб уникнути невдачі. Якщо їм доводиться здійснювати вибір між завданнями різного ступеня трудності, вони вибирають або найлегші завдання, або найважчі. Перші - тому, що переконані в успіху (елемент риски мінімальний); другі - тому, що невдача в цьому випадку буде виправдана винятковою трудністю завдання (при цьому самолюбивість не виявиться ураженою).

Експерименти Хоппе в різних модифікаціях були згодом повторені багатьма дослідниками. Результати дозволили виявити наступну закономірність: зазвичай особу встановлює свій рівень домагань між дуже важкими і дуже легкими завданнями і цілями так, щоб зберегти на належній висоті свою самооцінку.

Особливий інтерес представляє той факт, що велика варіабельність рівня домагань характерна для патології і осіб з високим рівнем тривожності. Виявилось, що неврастеніки і дистиміки ставлять перед собою вищі цілі, ніж нормальні люди. А істерики вибирають мінімальний рівень домагань, часто ставлячи перед собою нижчу мету, ніж та, яку вони тільки що досягли.


Информация о работе «Самооцінка і рівень домагань в сучасній психології»
Раздел: Психология
Количество знаков с пробелами: 19371
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
124955
9
11

... Як вже підкреслювалось, деякі психологи розглядають зависоку самооцінку тільки у негативному ракурсі: вважають її джерелом афективних станів, причиною конфліктної поведінки, але останні досліди вказують нам, що зависока самооцінка виконує корисну для розвитку підлітка роль. Має користь відмітити, що зависока самооцінка у психологічних дослідах зустрічається дуже часто. З даних різних авторів число ...

Скачать
157365
25
3

... її на основі спеціальний розроблених критеріїв і вимог суспільства. Розділ 3. Рекомендації для вчителів та батьків щодо підвищення корекції самооцінки школярів 3.1 Повторне дослідження впливу успішності у навчанні на самооцінку учнів Після проведення корекційної програми ми здійснили повторну діагностику за проведеними методиками. Діагностичного досліджння самооцінки молодших школярів за ...

Скачать
69521
3
1

... ситуацій, г) інтерпретація наслідків конфліктних подій у житті початкових класів загальноосвітньої школи. Порівняння частоти виникнення конфліктних ситуацій у молодших, підліткових, старших класах дозволяє зробити висновок про те, що молодші школярі істотно рідше своїх старших товаришів виявляються залученими в події конфліктного роду. Можна назвати статистичну сталість при масовому опитуванні ...

Скачать
60282
9
0

... ів Дошкільник стає школярем, змінюється його внутрішня позиція, самосприйняття, режим, устрій життя, погляди, цінності, мотиви. Це знаходить своє відображення в Я – концепції дитини. Поряд з цим на формування самооцінки школяра мають вплив такі фактори: позиція батьків, вчителів, однокласників, друзів, соціального оточення. З самого народження, навіть до того, людина стає об’єктом ставлення до ...

0 комментариев


Наверх