МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра регіонального управління
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни
„Аналіз і планування соціально-економічного розвитку”
Виконав: студент
спец. «Менеджмент організацій»
факультету менеджменту
Остапчук Р. В.
Перевірив: ст. викладач Антонова С.Є.
Рівне – 2010
Зміст
1. Методи визначення рівня економічного розвитку
2. Види і форми планування економічного та соціального розвитку регіону
3. Аналіз і планування розвитку транспорту і зв’язку
4. Задача
5. Аналіз соціально-економічного розвитку Рівненської області
1. Методи визначення рівня економічного розвитку
Зближення рівнів економічного розвитку можливе через поглиблення ефективної спеціалізації при раціональному використанні місцевих умов і ресурсів, розвиток інтенсивних міжрайонних зв’язків. Тому треба враховувати специфіку кожного регіону на основі поглибленого економічного аналізу його можливостей і особливостей.
Економічний стан території (регіону) – це сукупність економічних результатів, отриманих населенням, інституційними установами, що розміщені на даній території, протягом певного періоду (року).
При аналізі економічного стану і розвитку регіонів широко використовується такий показник як валовий регіональний продукт(ВРП) в розрахунку на душу населення або одиницю трудових ресурсів.
Основними економічними результатами території, що визначають її економічний стан, є:
· результати, що отримані завдяки діяльності інституційних виробничих одиниць(товари, послуги та інше);
· результати, що отримані населенням для використання (доходи населення, заробітна плата та інше);
· результати, що використані для розвитку економіки(інвестиції в основний капітал, інвестиції у житлове будівництво);
· результати, що отримані завдяки організації трудової діяльності
(зайнятість населення, трудова активність, трудова міграція тощо);
· результати, що спрямовані на споживання (роздрібна торгівля, введення в дію житлового фонду та інше).
Відповідно критеріями для оцінки (оціночними критеріями) економічного стану регіону є наявність названих вище економічних результатів.
Основними частковими оціночними показниками економічного стану регіонів пропонується використовувати:
ü грошові доходи з розрахунку на душу населення, грн.;
ü частка зайнятого населення у загальній чисельності, %;
ü виробництво товарів та послуг на душу населення, грн.;
ü оборот роздрібної торгівлі на душу населення, грн.;
ü введення в дію житлового фонду на душу населення, кв. м загальної площі;
ü обсяг інвестицій у житлове будівництво на душу населення, грн.;
ü обсяг інвестицій в основний капітал підприємств на душу населення, грн. та інші.
Оцінку рівномірності економічного розвитку регіонів України пропонується здійснювати за чотирма комплексними критеріями:
· темпи економічного зростання у кожному регіоні;
· економічне зростання у регіоні до середнього в Україні;
· економічне зростання по відношенню до максимально досягнутого серед регіонів України;
· рівномірність економічного розвитку.
Показник рівня економічного розвитку вимірюється кількістю сукупного суспільного продукту або НД в середньому на душу населення або одиницю трудових ресурсів.
Загальний показник рівня економічного розвитку регіонів можна визначити за формулою:
(2)
де – загальний показник рівня економічного розвитку регіону;
– валова продукція промисловості регіону з розрахунку на душу населення;
– вартість основних промислово-виробничих фондів регіону на душу населення;
– промислово-виробничий персонал з розрахунку на 1000 жителів регіону;
– валова продукція сільського господарства у розрахунку на 1 жителя;
– аналогічні показники по регіону вищого рангу або країні;
– кількість показників.
Нерівномірність розвитку регіонів є чинником мобільності руху капіталів і їх масштабності, однак нерівномірний розподіл капіталовкладень по територіям призводить до виникнення неоднакових можливостей у регіонів вирішувати економічні та соціальні проблеми. Неприйнятною є ситуація, коли інвестиційні ресурси спрямовуються в одні й ті самі сфери та галузі, переважно із швидким оборотом капіталу та здатні швидко принести прибуток, і в одні й ті самі регіони. Необхідно змінити мотивацію інвесторів вкладати кошти в однорідні об’єкти регіональної економіки. Це потребує залучення прямих регулюючих важелів до інвестиційного процесу, зокрема втручання регулюючих органів у процес інвестування.
Питання вирівнювання асиметрії загальноекономічних показників у регіонах залишається в компетенції центральної влади. Місцеві ж органи можуть сприяти подоланню такої асиметрії власне тільки через зростання рівня виробництва й добробуту населення.
2. Види і форми планування економічного та соціального розвитку регіону
економічний транспорт регіон планування
Можна виділити такі види планування економічного та соціального розвитку країни:
1. Суспільно-господарське, яке охоплює весь господарський комплекс країни і передбачає розробку та складання комплексних планів розвитку господарства країни, його галузей, територіальних структур усіх рівнів.
2. Галузеве, об’єктом якого є галузі та міжгалузеві комплекси.
3. Територіальне, тобто планування розміщення продуктивних сил і підприємств, господарства регіонів.
4. Програмно-цільове, яке передбачає розв’язання вузлових проблем розвитку суспільного господарства.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України” система прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку складається з:
- прогнозів економічного і соціального розвитку України на середньо- та короткостроковий періоди;
- Державної програми економічного і соціального розвитку України на короткостроковий період;
- прогнозів економічного і соціального розвитку Автономної республіки Крим, областей, районів та міст на середньостроковий період;
- програм економічного і соціального розвитку Автономної республіки Крим, областей та міст на короткостроковий період;
- прогнозів розвитку окремих галузей економіки на середньостроковий період;
- програми розвитку окремих галузей економіки.
Державне прогнозування економічного і соціального розвитку – науково обґрунтоване передбачення напрямів розвитку країни, окремих галузей економіки або окремих адміністративно-територіальних одиниць, можливого стану економіки та соціальної сфери в майбутньому, а також альтернативних шляхів і строків досягнення параметрів економічного і соціального розвитку.
Програма (план) економічного і соціального розвитку України – документ, в якому визначаються цілі та пріоритети економічного і соціального розвитку, засоби та шляхи їх досягнення, формується взаємоузгоджень і комплексна система заходів органів законодавчої і виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, спрямованих на ефективне розв’язання проблем економічного і соціального розвитку, досягнення стабільного економічного зростання, а також характеризуються очікувані зміни у стані економіки та соціальної сфери.
Програма соціально-економічного розвитку регіону має складатись з трьох основних частин:
1. Аналітично-прогнозна частина, яка містить інформаційні дані та аналіз розвитку продуктивних сил регіону на початок прогнозного періоду, пояснення щодо змісту цілей, завдань і пріоритетів у розвитку економічної та соціально-культурної сфер, напрямів ринкових перетворень в економіці на майбутнє тощо. Сюди включається також інформація стосовно заходів центральних та місцевих органів виконавчої влади і самоврядування щодо засобів забезпечення досягнення намічених цілей та виконання програмних завдань уряду країни.
2. Система основних показників дає кількісну характеристику відтворювальних соціально-економічних процесів, вказує параметри найважливіших завдань програми у різних сферах, в залежності від фінансових ресурсних можливостей регіону і коштів іноземних інвесторів та населення, що залучаються.
3. Балансові розрахунки, які доповнюють та обґрунтовують систему основних показників. Вони включають інформацію про сучасний стан і прогноз використання фінансових і трудових ресурсів, виробництва і використання сільськогосподарської продукції, грошових доходів і витрат населення тощо.
3. Аналіз і планування розвитку транспорту і зв’язку
Аналіз роботи транспорту в регіоні необхідно проводити в розрізі видів транспорту, форм власності і в динаміці за такими напрямками як аналіз вантажних перевезень та пасажирських перевезень.
Основними етапами проведення аналізу є:
1. Оцінка виконання перевезень:
- для пасажирських перевезень – за кількістю перевезених пасажирів (в розрізі видів транспорту: залізничний, автомобільний, тролейбусний і т.д.) і виконаних пасажиро-кілометрів в цілому по галузі, підприємствах, видах перевезень (міські, приміські, міжміські); по затверджених маршрутах.
- для вантажних перевезень – обсягів перевезень в цілому та за основними видами вантажів; характеристика перевезень за видами транспорту та замовниками.
... та підприємництва” Перед управлінням стоять об’ємні та досить різноманітні завдання, зокрема це: розробка та реалізація цільових інвестиційних програм з питань соціально-економічного розвитку міста та розвитку підприємництва; аналіз та сприяння розвитку підприємництва і зовнішньоекономічним зв’язкам підприємств, установ та організацій; координація роботи, пов’язаної з розвитком підприємництва ...
... Рівненській області протягом останнього десятиріччя носить хвилеподібний характер. Перша хвиля припадає на 19911995 роки, по Україні відбувається зростання з 12,9 до 15,4 померлих на 1000 населення, а по Рівненській області відповідно з 13,3 до 15,3. В 19961998 рр. відбувається зниження смертності: по Україні до 14,3 і на Рівненщині до 14,7, а згодом в 19992003 рр. Знову підвищення (друга “хвиля ...
... , підприємницьких структур різних форм власності, що зумовлює становлення місцевих бюджетів як важливого фінансового інструменту регулювання господарського і соціального життя. Важливим при оцінці ролі місцевих бюджетів у соціально-економічному розвитку регіонів є аналіз співвідношення обсягів місцевих бюджетів із загальними витратами зведеного бюджету (таблиця 31.2) Таблиця 31.2 Співвідношення ...
... каційних мереж багатофункціонального призначення. Крім того, має розпочатися трансляція з України програми на зарубіжжя через український супутник зв'язку. 2. Тенденції розвитку регіонального телебачення в умовах соціальних перебудов 2.1 Формування сучасного інформаційного суспільства в Україні Формування сучасного інформаційного суспільства в Україні обумовлює необхідність державної пі ...
0 комментариев