2.  Анулювання актових записів, що стосуються шлюбу

Відповідно до ст. 1611 розділу V Кодексу про шлюб та сім’ю України, що зберігає свою чинність у частині, яка не суперечить Сімейному кодексу України, до прийняття спеціального закону, анулювання первинних актових записів про шлюб провадиться органами реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду.

Поновлені чи повторно складені актові записи цивільного стану в разі виявлення первинних записів можуть бути анульовані на підставі рішення суду або висновку відділу реєстрації актів цивільного стану територіального управління юстиції за місцем знаходження поновленого чи повторно складеного запису.

Порядок анулювання актових записів цивільного стану врегульовано Положенням про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 № 86/5 та зареєстрованим в Мін’юсті 26.09.2002 за № 786/7074.

Заяви про анулювання актових записів про реєстрацію і припинення шлюбу подаються до відділів реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявників або за місцем зберігання актового запису, який підлягає анулюванню. Громадянами України, які проживають за кордоном, а також іноземцями і особами без громадянства, які зареєстрували шлюб в органах реєстрації актів цивільного стану України та проживають за кордоном, заяви про анулювання актових записів подаються до дипломатичних представництв або консульських установ України в інших державах, які розглядаються цими установами в порядку, передбаченому вказаним Положенням.

Заяви про анулювання актових записів стосовно іноземців, які зареєстрували шлюб на території України, розглядаються державними органами реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах. Разом із заявою про анулювання шлюбу подаються документи необхідні для розгляду та вирішення питання по суті, зокрема: виписка з паспорта або паспортного документа; письмове пояснення стосовно проведення подвійної реєстрації акта цивільного стану; свідоцтво про реєстрацію шлюбу, яке підлягає анулюванню; інші необхідні документи. Заяви про анулювання шлюбу розглядаються у тримісячний строк з дня надходження заяви до органу реєстрації актів цивільного стану. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більше як на три місяці.

Згідно з чинним законодавством України анулювання шлюбу щодо померлих провадяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом. Анулювання шлюбу за довіреністю не дозволяється.

З прийняттям Сімейного кодексу України за заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі; між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідним братом і сестрою; з особою, яка визнана недієздатною. Таким чином на відділи реєстрації актів цивільного стану покладено функцію по анулюванню первинного актового запису. Наявність одночасного перебування в іншому зареєстрованому шлюбі має бути підтверджена копіями відповідних актових записів про шлюб. Родинні стосунки також мають бути підтверджені документально. За відсутності документів, які підтверджують зазначений факт, складається висновок про відмову. Другий примірник висновку про це видається заявнику для подальшого вирішення питання у судовому порядку.

Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває в шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу. Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб, а також розірвання цього шлюбу.

Відділ реєстрації актів цивільного стану анулює первинні актові записи на підставі рішення суду про визнання шлюбу недійсним, визнання шлюбу неукладеним, визнання розірвання шлюбу фіктивним. Поновлені актові записи цивільного стану підлягають анулюванню, якщо їх реєстрація проведена всупереч зібраним матеріалам або коли при реєстрації було порушено встановлений порядок для поновлення актових записів цивільного стану. При виявленні повторно складеного актового запису цивільного стану анулюванню підлягає повторний актовий запис, тобто актовий запис, який складений пізніше.

Анулювання поновленого або повторно складеного актового запису про шлюб проводиться за заявою особи, стосовно якої він був складений, або з ініціативи відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення поновленого або повторно складеного актового запису.

При наявності спору між заінтересованими особами питання про анулювання поновлених або повторно складених актових записів вирішується у судовому порядку після отримання заявником письмового висновку відділу реєстрації актів цивільного стану про відмову.

Відділ реєстрації актів цивільного стану за місцем подання заяви про анулювання актового запису збирає та надсилає для остаточного розгляду всі зібрані матеріали та висновок до відділу реєстрації актів цивільного за місцем зберігання актового запису. Анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду провадиться без складання висновку. Видане на підставі актового запису цивільного стану, який було анульовано, свідоцтво анулюється і знищується у встановленому законодавством порядку відділом реєстрації актів цивільного стану у разі його подання.

Згідно з Положенням “Про порядок зміни, поновлення, анулювання записів актів громадянського стану, порядок і строки зберігання актових книг”, від 14 квітня 1993 року № 6, затвердженого Міністерством Юстиції України, первинний запис акта громадянського стану анулюється на підставі рішення суду, за винятком випадків, коли шлюб був розірваний у зв'язку з оголошенням в установленому законом порядку одного з подружжя безвісно відсутнім. При скасуванні рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою і поновленні шлюбу запис акта про розірвання шлюбу анулюється органом реєстрації актів громадянського стану, в якому знаходиться цей запис. Запис акта громадянського стану може бути анульований при надходженні до органу реєстрації актів громадянського стану копії відповідного рішення суду та за заявою заінтересованих осіб, а поновлений чи повторно складений запис - також з ініціативи органів реєстрації актів громадянського стану, які виявили первинний запис.

Анулювання актових записів про шлюб на підставі рішення суду, а також у випадках, передбачених абзацом третім пункту 22 даного Положення; провадиться органами реєстрації актів громадянського стану без складання висновку. В інших випадках складання висновку обов'язкове. Висновок про анулювання актового запису про шлюб або про відмову в цьому складається за місцем знаходження поновленого або повторно складеного запису відділом реєстрації актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, управлінь юстиції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Про анулювання актового запису про шлюб повідомляються особи, за заявами яких був зареєстрований шлюб, та відділ реєстрації актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, управлінь юстиції обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.


ВИСНОВОК

Отже, роблячи висновок про все вищесказане, необхідно зазначити, що регулювання порядку анулювання актових записів на законодавчому рівні не достатньо визначене, тому, що, по-перше, головним чином не врегульоване це питання в Сімейному кодексі, і по-друге, особливість цього питання в тому, що існує низка нормативно-правових актів, які безпосередньо та опосередковано регулюють порядок анулювання актових записів про шлюб.

На мою думку, старий кодекс, тобто Кодекс про шлюб та сім’ю, більш детально регулював дане питання, тому що в Сімейному кодексі немає згадки про анулювання актових записів про реєстрацію і припинення шлюбу, тобто це питання стало регулюватись не єдиним кодифікованим збірником сімейних норм, а низкою нормативних актів.


СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1.  Наказ Міністерства Юстиції України “Про затвердження Правил реєстрації актів громадянського стану в Україні” від 18.10.2000 року № 52/5

2.  Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення, анулювання актових записів цивільного стану, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 26.09.2002 року // Офіційний вісник України. – 2002. - № 40.

3.  Положення “Про порядок зміни, поновлення, анулювання записів актів громадянського стану, порядок і строки зберігання актових книг” затв. Постановою колегії Міністерства Юстиції України від 14.04.1993 року № 6.

4.  Постанова Кабінету Міністрів “Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян” від 22.08.2007 № 1064.

5.  Сімейне право України: Підручник / Л.М. Баранова, В.І. Борисова, І.В. Жилінкова та ін.; За заг. ред. В.І. Борисової та І.В. Жилінкової. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 264с.

6.  Сімейний кодекс України. – Х.: Одисей, 2008. – 128 с.


Информация о работе «Порядок анулювання актових записів про реєстрацію і припинення шлюбу»
Раздел: Государство и право
Количество знаков с пробелами: 20650
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
30204
0
0

... випадки, коли один із подружжя помирає після розірвання шлюбу за рішенням суду, але до або у день набрання ним чинності. У зв'язку з цим постає питання: що треба вважати у такому разі підставою припинення шлюбу — смерть одного з подружжя або ж його розірвання за рішенням суду? Це питання має велике практичне значення, оскільки від його вирішення залежать правові наслідки, що настають для того з ...

Скачать
92582
2
0

... і, що аж ніяк не може служити підставою для винесення судом рішення про визнання шлюбу недійсним. Висновок Отже, в даній курсовій роботі було зроблено спробу якнайповніше розкрити поняття шлюбу, зазначено необхідні умови для вступу до шлюбу, порядок укладення шлюбу, а також випадки, коли шлюб являється недійсним. Новий Сімейний кодекс розкриває поняття шлюбу лише в тих межах, в яких відносини ...

Скачать
53713
0
20

... днів відпочинку, з додержанням строку, передбаченого статтею 14 Кодексу про шлюб та сім’ю України ( 2006-07 ). Якщо громадяни, які бажають одружитися, не можуть з’явитися з поважних причин до відділу реєстрації актів громадянського стану в установлений їм день, строк реєстрації шлюбу на їх прохання переноситься на інший день згідно з їх бажанням. Про це робиться відмітка на заяві та в ...

Скачать
68954
0
0

... і з матір'ю дитини; 3) встановлення батьківства в судовому порядку, якщо батьки не перебувають у шлюбі, а батько (мати) заперечує своє батьківство (материнство). 2.2 Порядок встановлення походження дитини. Загальні правила визначення материнства і батьківства. Народження дитини одруженою жінкою створює презумпцію, що її чоловік — батько дитини. Тому вона, маючи на руках свідоцтво про шлюб, не ...

0 комментариев


Наверх