3.4 Відшкодування шкоди потерпілим
Власник зобов'язаний відшкодувати працівникам збиток, заподіяний їх здоров'ю при виконанні їхніх обов'язків у виді загубленного заробітку, а також сплатити потерпілому чи його родині одноразову допомогу. Розмір цієї допомоги встановлюється колективним договором.
Якщо в потерпілого, відповідно до медичного висновку встановлена стійка втрата працездатності, ця допомога повинна складати не менш суми середньомісячного заробітку за кожен відсоток утрати професійної працездатності.
У випадку смерті потерпілого, розмір допомоги повинний складати не менш п'ятирічного заробітку на його родину і не менш річного заробітку на кожного утриманця, а також на його дитину, що народилася після смерті. Якщо нещасний випадок відбувся в результаті невиконання потерпілим нормативних актів з ОП, то розмір цієї допомоги може бути зменшений до 50%.
Власник відшкодовує потерпілому витрати на лікування, у тому числі санаторно-курортні, протезування і т. д., а також допомагає інвалідам вирішувати соціально-побутові проблеми.
За працівниками, що втратили працездатність у результаті нещасного випадку чи профзахворювання, зберігається місце роботи і середній заробіток на весь період до відновлення працездатності чи визнання їх інвалідами. У випадку неможливості виконання потерпілими попередньої роботи, власник зобов’язаний забезпечити його перепідготовку і працевлаштування.
Власник також повинний відшкодувати моральні збитки(шкоду).
Моральна шкода – страждання, отримані працівником внаслідок фізичного чи психічного впливу, що привело до погіршення чи позбавлення можливості реалізації їм своїх звичок чи бажань, погіршення взаємин з навколишніми чи іншими негативними наслідками морального характеру.
3.5 Додаткові вимоги щодо ОП жінок
Забороняється використовувати працю жінок на важких роботах і роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах (крім нефізичних).Перелік цих робот установлюється Міністерством охорони здоров'я.
3.6 Додаткові вимоги щодо ОП неповнолітніх (до 18 років)
Теж, що і для жінок.
Заборонено залучати їх до робіт у нічні години, надурочно й у вихідні дні. Неповнолітні можуть бути прийняті на роботу тільки після попереднього медогляду.
4 Організація прав ОП на виробництві
4.1 Власник зобов'язаний створити на кожному робочому місці й у підрозділах умови праці, що відповідають вимогам нормативних матеріалів з ОП. Він повинний забезпечити функціонування системи управління ОП (СУОП), тобто:
o Створити відповідні служби для рішення питань ОП.
o Забезпечувати усунення причин нещасних випадків і профзахворювань.
o Організовувати атестацію робочих місць.
o Розробляти і затверджувати положення, інструкції й інші нормативні документи з ОП для свого підприємства.
o Здійснювати постійний контроль за дотриманням працюючими норм і правил ОП.
o Організовувати пропаганду безпечних методів праці.
При виникненні на підприємстві надзвичайних ситуацій і нещасних випадків, власник зобов'язаний вжити термінових заходів по наданню допомоги постраждалим із залученням аварійно-рятувальних формувань.
4.2 Працівник зобов'язаний знати і виконувати
o Вимоги нормативних документів з ОП,
o Використовувати ЗКЗ і ЗІЗ.
o Дотримувати правила внутрішнього трудового розпорядку і положення коллективного договору.
o Проходити відповідне навчання і встановлені медогляди.
o Співробітничати з власником у питаннях організації і підтримки безпечних і нешкідливих умов праці.
4.3 Про медогляди
Власник зобов'язаний організувати проведення попередніх і періодичних медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими і небезпечними умовами, а також обов'язкового щорічного медогляду обличчя, у віці до 21 року.
Позачергові медогляди можуть бути організовані на прохання працюючого чи при ініціативі власника.
На час медогляду і навчання за працюючим зберігається місце роботи і середній заробіток.
Власник має право притягати до дисциплінарної відповідальності і відстороняти від роботи без збереження заробітної плати працівників, що ухиляються від навчань з ОП чи обов'язкових медоглядів.
4.4 Про навчання з ОП
Державний департамент промислової безпеки ОП та гірничого нагляду прийняв типове положення про інструктажі і навчання з ОП. Навчання з ОП здійснюється за наступним напрямками:
o Обов'язкове вивчення основ ОП у всіх навчальних закладах системи освіти.
o Спеціальна підготовка і підвищення кваліфікації фахівців з ОП.
o Інструктажі з ОП, при прийнятті на роботу і періодично в процесі роботи.
o Теоретична підготовка з наступною здачею іспиту посадових осіб підприємства чи установи.
o Попереднє спеціальне навчання і систематична щорічна перевірка знань з ОП на роботах з підвищеною небезпекою.
У випадку незадовільних знань з ОП, працівник має пройти повторне навчання і перевірку знань. У випадку повторного виявлення незадовільних знань працівник звільняється з роботи за невідповідністю.
Інструктажі
Інструктажі за характером і часом проведення підрозділяються на:
o вступний
o первинний
o повторний
o позаплановий
o цільовий
Вступний інструктаж проводиться:
o із усіма працівниками, що приймаються на постійну чи тимчасову роботу, незалежно від утворення, стажу роботи і посади;
o працівниками інших організацій, що прийняті на підприємствах, що знаходяться у відрядженні і беруть безпосередню участь у виробничому процесі;
o у випадку екскурсії на підприємстві
o студенти при проходженні виробничої практики, а також у випадку екскурсії по території підприємства;
Программа вступного інструктажу включає наступні питання:
o основні положення документів по ОП
o характеристику небезпечних та шкідливих факторів
o вимоги виробничої безпеки і санітарії
o правила надання першої допомоги
Проведення як цього так і інших інструктажів фіксується в спеціальному журналі з підписами особ, що проводили та проходили інструктаж.
Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці працівникам, що знову прийняті на підприємство чи переводяться в інший цех, а також працівниками, що будуть виконувати нову, невластиву для них роботу. Він проводиться начальником, його заступником, механіком цеху. Первинний інструктаж містить у собі загальні зведення про виробництво, перелік небезпечних і шкідливих факторів, зведення про безпечні методи проведення роботи, про порядок підготовки до роботи, про ЗІЗ та ЗКЗ. Після проходження інструктажу всі працюючі протягом одного місяця проходять стажування під керівництвом. Проходження стажування фіксується.
Повторний інструктаж проводиться на робочому місці не рідше одного разу в три місяці при роботах з підвищеною небезпекою і не рідше чим один раз у півроку на інших роботах.
Позаплановий і позачерговий інструктажі проводяться на робочому місці в кабінеті ОП у наступних випадках:
o при зміні нормативних документів з ОП
o при зміні технологічних процесів, сировини, матеріалу
o при порушенні працівниками правил по ОП
o за вимогою інспекторів держ.нагляду
o при перервах у роботі більш 30 календарних днів для робіт з підвищеною небезпекою і більш 60 днів для інших робіт.
Цільовий інструктаж проводиться при виконанні разових робіт, незв'язаних з виконанням виробничих обов'язків , незв'язаних з роботою, при роботі з ліквідації аварії, перед проведенням робіт, перед якими оформляється допуск і в енергоустановках.
... ями в межах своїх повноважень, визначених Законами “Про охорону праці”, “Про забезпечення санітарного й епідеміологічного благополуччя населення” й іншими регламентуючими документами. РОЗДІЛ 3. Організація охорони праці на прикладі закритого акціонерного товариства “Ратнівський молокозавод” 3.1 ЗАТ Ратнівський молокозавод та заходи по охороні праці на даному підприємстві Завод створено у ...
... і. У такій ситуації операції чергуються: після 2-3 вдувань повітря роблять 4-6 натискань на грудну клітку. Для перевірки появи пульсу масаж припиняють на 2-3 секунди. 1. Управління охорони праці на підприємстві та обов’язки роботодавця. Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити ...
... комітету Укра- їни по нагляду за охороною праці створюється у відповідності до Положення про Державний комітет України по нагляду за охороною праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 1993 р. № 328, і е дорадчим органом Держнаглядохоронпраці України з питань використання досягнень науки і техніки для, без-печного ведення робіт в суспільному виробництві і охоро-ни ...
... підпорядкована служба охорони праці. 1.10 Працівники служби охорони праці не можуть бути притягнуті до виконання функцій, не передбачених Законом "Про охорону праці" (2694-12) та цим Типовим положенням. 2. СЛУЖБА ОХОРОНИ ПРАЦІ ПІДПРИЄМСТВА 2.1 Служба охорони праці створюється на підприємствах, у виробничих і науково-виробничих об'єднаннях, кооперативних, колективних та інших організаціях ( ...
0 комментариев