Київська Русь

21078
знаков
1
таблица
10
изображений
Міністерство Освіти України РЕФЕРАТ Київська Русь

 

Виконав: учень 10-А класу

СШ №1

Ублінських Олександр

 

м. Запоріжжя

2002 р.

План

 

1.    Пожива.

2.   Будування.

3.   Вбрання.

4.   Які ж були слов'яни, наші далекі предки?

5.   Обряди

А) Подружжя

Б) У будень і свято

В) Ігри, танки, музика

Г) Поховання

 

1.   Пожива

 

Пили молоко коров'яче й овече; кобиляче чорне молоко, або кумуз, яку дуже смакувало кочовикам, у нас не прийнялося. З молока робили сир, але про олію звісток не маємо. Споживали також яйця.

Зате далеко менше був поширений рослинний харч. Як уже знаємо, городини було тоді небагато: ріпа, часник, цибуля , може огірки, зі стручкових рослин.

Північ: підсічно-вогньове землеробство
 1 рік: дерева вирубуються
 2 рік: дерева спалюються, а зола використовується як добриво
 3 рік: засівши і збір врожаю,
 Потім - нова ділянка, тому що земля виснажується.
 Основні знаряддя праці: сокира, мотика, соха, борона-суковатка, заступ, ціпи, кам'яні зернотерки, ручні жернова.
 Південь: вид землеробства - переліг. Багато родючих земель. Засівали ділянка протягом 2-3 років, потім вибирали нову ділянку.
 Основні знаряддя праці: соха, рало, дерев'яний плуг із залізним лемешем і інші знаряддя для горизонтальної оранки.
Скотарство.
 Свині, корови, дрібна рогата худоба. Робоча худоба воли і коні.

Розвите рибальство, полювання, бортництво (збір меду диких бджіл), особливо на півночі.

 

 Землеробство. З хлібних рослин оброблялись просо і гречка. Вирощувалися льон, коноплі. Південні землі (родючі ґрунти, древні скіфські землеробські традиції, зв'язки з державами Північного Причорномор'я) - обганяють північні землі в розвитку.

2. Будування.

Селитися слов'яни любили по берегах рік і озер, на високих місцях, щоб водою не залило під час весняних розливів.


Тисячу років тому не вміли слов'яни будувати гарних будинків. Вони сплітали собі житла з галузей, покривали соломою — аби укритися від дощу так непогоди, — жили й у землянках.
 От що писав Ибн-Даста: "Холод у їхній країні буває до того сильний, що кожний з них викопує собі в землі рід льоху, до якого прилаштовує дерев'яний гострий дах, і на дах накладає землі. Узявши кілька дров і каменів, запалюють вогонь і розжарюють камені на вогні до червоного кольору. Коли ж розжаряться камені до вищого ступеня, наливають їхньою водою, отчого поширюється пар, що нагріває житло до того, що знімають вже одяг. У такім житлі залишаються до весни".

Негода і холоднеча змусили вже в стародавності предків наших задуматися про те, як би краще улаштувати собі дах.

Стали вони свої плетені курені обмазувати глиною. Там, де

було вдосталь лісу, навчилися робити стіни з щільно

складених колод і будувати хати.





Печей і димарів зовсім не вміли робити в стародавності, а влаштовували серед жител вогнища, де і розводили вогонь, а дим ішло в отвір у чи даху в стіні. Лави, столи і все домашнє начиння робилися з дерева.

3.Вбрання.

 

Негода та мороз змусили наших предків, що прийшли з півдня, подумати і про теплий одяг. Де нестаток, отут і допомога: ліси повні були хутровим звіром. Треба тільки приловчитися, а добути хутро можна було. Не погнатися людині за швидким звірком - за чи лисицею зайцем, не здолати йому силача ведмедя.


Поганим була зброя наших предків дванадцять століть тому назад, але були все-таки в них і стріли, і списа з залізними наконечниками. А в далекій давнині, коли не знали ще нічого про залізо, вістря копій і стріл робили з кременів і риб'ячих кіст. Уміли предки наші капканами так пастками ловити звірів.

Зі звіриних шкір робили одяг для студених зим. На ноги звичайно надягали постоли, пізніше навчилися робити і шкіряне взуття. А влітку, коли було тепло, чоловіка, носили тільки сорочки так штани. Якщо приходилося їм у жарку пору боротися, то знімали і сорочку, билися напівголі. Замість сорочки часто накидали на плечі шматок грубої тканини начебто плаща. Жіночий одяг — більш довгі сорочки і такі ж плащі, як у чоловіків.

 
Так хитра людина, розумніша від звіра, — придумав тугу цибулю так гострі стріли. Швидка стріла наздожене і зайця в поле, і птаха в небі. Сильний лісовий богатир ведмідь, а і з ним може попоратися людина, коли в руках у нього чи рогатина спис так важка сокира, чи сокира, про запас.

Які ж були слов'яни, наші далекі предки?

По описах древніх істориків, вони були бадьорими, сильними, невтомними. Нехтуючи непогоду, властиву північному клімату, вони зносили голод і всякий нестаток. Слов'яни дивували греків своєю невтомністю і швидкістю. Вони мало пеклися про свою зовнішність, вважаючи, що головною красою чоловіків є міцність тіла, сила і легкість у рухах. Греки хвалили слов'ян за стрункість, високий ріст і мужнє приємне обличчя. Це опис слов'ян і антів залишили нам візантійські письменники-історики Прокопій, Кесарійський і Маврикій, що знали їхній ще в VI столітті.

Візантійські автори не згадують ні про одному зі слов'янських полководців, хоча наші предки громили легіони і трощили Римську імперію зі сходу. Слов'яни боролися не стіною, не зімкнутими рядами, а розсіяними юрбами і завжди пішими. Надзвичайна хоробрість слов'ян була відома усім. І не випадково, що в боях за інші країни і народи слов'ян ставили завжди перед основного війська. Древня слов'янська зброя складалася з мечів, дротиків, стріл, просочених отрутою, і великих, важких щитів.

Візантійські твори VI в. залишили свідчення про жорстокість слов'ян, але ця жорстокість була в дусі того часу, тому що до полонених слов'ян більш цивілізовані тоді народи (римляни, греки й ін.) теж відносилися по-варварськи. Але слов'яни, войовничі духом, завжди залишалися добродушними. Вони не знали ні лукавства, ні злості, зберігали древню простоту вдач, невідому грекам того часу. З полоненими слов'яни обходилися дружелюбно, завжди призначали їм термін покарання, відпускали їх на волю за визначений чи викуп жили з ними "у волі і братерстві". Настільки ж одноголосно древні автори свідчать про гостинність слов'ян.


Слов'янські жінки здавна любили виряджатися (наряджатися), прикрашали себе кільцями, сергами, намистами.

Цнотливість не тільки слов'янських дружин, але і чоловіків вважалося нормою життя. Слов'янки ходили іноді на війну з батьками і чоловіками, не боячись смерті. Так, при облозі Константинополя в 626 р. греки між убитими знайшли багато слов'янських жінок.

Мати, виховуючи дітей, готувала їх бути воїнами і непримиренними ворогами кривдників, тому що слов'яни, подібно іншим язичеським народам, викладалися забувати образу. У випадку убивства не тільки сам злочинець, але і весь його рід безупинно очікував своєї загибелі від дітей убитого, котрі вимагали крові за кров.

Говорячи про галявини, Нестор пише про їхню лагідність, соромливість дружин, освіченості. Про древлян же він говорить уже не так лестно, це і зрозуміло: Нестор сам був вихідцем із племен галявин. Він пише, що древляни мали дикі звичаї, що вони не знали шлюбів, заснованих на взаємній згоді батьків і чоловіків.

Венеды (слов'яни), як оповідає давньоримський історик Тацит, ледь закривали свою наготу. Ще в VI в. слов'яни боролися без каптанів, деякі навіть без сорочок, в одних портах. Шкіри лісових і домашніх звірів зігрівали їх у холодний час. Жінки носили довге плаття, прикраси з бісеру і металу, добутих чи на війні, чи виміняних в іноземних купців.

Слов'яни мали деяке поняття про мистецтво. Вони вирізували на дереві зображення людини, птахів, звірів, розфарбовували їх. Відома любов слов'ян до музики (музичні інструменти - гусли, волинки, гудки, дудки). Народними іграми і веселощами слов'ян були боротьба, кулачний бій, біг наввипередки.

Ще не знаючи грамоти, слов'яни мали деякі зведення про арифметику, хронологію. Домоведення, війна, торгівля привчили їх до багатоскладового числення. Спостерігаючи часи року, вони, подібно римлянам, поділяли його на 12 місяців: просинец (січень) - від синяв неба; сечень (лютий); сухий (березень); березол (квітень) - від березової золи; трав'яний (травень); изок (червень) - від якоїсь древньої назви пташки; червен (липень) - не від чи червоних плодів і ягід?; заграв (серпень) - від чи зорі від блискавиці; рюен, чи ревун (вересень) - від ревіння звірів; листопад (жовтень); груден (листопад) - від куп чи снігу мерзлого бруду; студений (грудень).

Подпись: Спочатку в слов'ян, як повідомляє Н.М. Карамзин, правління було народним, потім перетворилося в "аристократичне". Першими правителями були військові вожді. Потім влада перейшла до бояр, князям, панам, жупанам, королям (кралям). Візантійські літописи в 74 р. згадують про бояр, вельмож - головних болгарських чиновниках. Слово "князь", мабуть, народилося від слова "кінь", а можливо, і від "каган" (східне слово) чи від німецького "кениг". 



Але древні бояри, воєводи, князі, пани, жупани і навіть слов'янські королі залежали від волі одноплемінників. Ці почесні звання - древні слов'янські. Ще в договорі з греками в 911 р. Олег згадує про великих російських бояр, та й саме слово "князь", дане нашими предками Рюрику, здається, не могло бути новим і означало знаменитий, військовий чи цивільний сан.

Мова слов'ян греки в VI в. знаходили дуже грубим. Найдавнішим пам'ятником писемності є Біблія, переведена на слов'янську мову Кирилом і Мефодієм у IX в. Але вже в Біблії мається багато запозичених у греків слів і виражень.

Мова східних слов'ян - предків росіян, українців і білорусів - довгий час ( до XIII в.) був єдиним. Але під впливом зовнішніх і внутрішніх факторів він видозмінився. Вже в давньоруській мові малися десятки тисяч слів, але до древньої, спільнослов'янської мови восходит не більш двох тисяч. Нові слова або утворилися зі спільнослов'янських, або були переосмисленням старих, або були запозичені.

Предки наші до кінця Х століття були язичниками: щирої віри християнської не знали, а поклонялися обожненим силам природи і душам покійних.

Вони шанували як головне божество бога-громовержця Перуна. Слов'яни представляли його високою, плечистою, чорноволосою і чорноокою людиною з золотою бородою. У правій руці в нього цибуля, у лівої — сагайдак зі стрілами. Він мчиться по небу в колісниці і пускає вогненні стріли.

Почитали також бога вітру ім'ям Стрибог. Божество сонця називали Дажбогом, заступника черід, «скотьего бога», — Велесем. Усі ці боги вважалися дітьми одного божества — бога неба Сварога, і тому їх усіх називали іноді сварожичами. Вірили в інших богів: у лісі, по древньому віруванню наших предків, жив лісовий бог — лісовик, у воді — водяний бог, у руслах рік — русалки. Особливо ж шанували домашнього бога.

Люди в далекій давнині, як діти, зовсім ще не розуміли, що діється в природі: усюди чудилися їм могутні істоти, благі і злі. Благодійною істотою вважали вони сонце, що своїм світлом проганяло нічну пітьму, теплом зігрівало землю, вело, як живу істоту, постійну боротьбу з холодом і тьмою.

Чорні хмари представлялися їм страшними чудовиськами, драконами, величезними птахами — ворогами сонця. Страшно ставало людям, коли темна грозова хмара насувалася на небо. Повзе ця невідома темна істота по небу, усі ближче і ближче підбирається до сонця і раптом вистачає його. Замість ясного сонячного світла імла над землею. Смутно на душі в людей. Раптом — удар грому, гуркіт розкочується по всьому небу, вогненні стріли пронизують хмару. Те йде страшна боротьба: бог-громовержець разить чудовисько-хмару своїми блискавками-стрілами. З хмари ллється дощ: це живаючи вода, що таїло чудовисько; але змусив його Перуне пролити її на землю. Жадібно п'є земля живу воду і входить у ще велику силу. Хмара розбита стрілами бога-громовержця. Сильний вітер жене своїм могутнім подихом залишки її з неба. Снову блакитне небо привітне обіймає землю, знову над нею сіяє червоне сонечко. Радуються люди, приносять вони подяку і небесному воїнові Перунові, і могутньому вітру.

Але не завжди ці боги благодійні для людини. Іноді сонце так палить землю, що вона тріскається від спеки, трави вигорають на полях, хліба — на нивах. Вітер часом задме з такою люттю, що вивертає з землі вікові дерева, руйнує житла людей. Але страшніше усіх — громовержець: лунають над землею його страшні удари, разить він землю жахливими вогненними стрілами. Віковий дуб розлітається дрібною тріскою від цих ударів. Не щадять часом ці стріли і людину. Велика милість богів, але жахливі боги в гніві своєму. У страху падає на землю нещаслива людина, благає грізних богів про пощаду, готовий принести їм жертву, показати повну свою покірність.

Язичеських храмів у предків наших не було, а молилися вони своїм богам у лісовій глухомані, в озер і рік, на піднесених місцях. Робили ідолів, тобто зображення своїх богів у виді людей, звичайно з дерева. Приносили їм у жертву різних тварин, молилися.

Особливих жрецов у східних слов'ян не було, обряди робили старці, старшини пологів.


Було в слов'ян вірування в майбутнє загробне життя. Небіжчиків своїх вони закапували в землю, а іноді спалювали. З покійним заривали в чи могилу клали з ним на багаття пожитки його, начиння, а також зброю і бойового коня, якщо небіжчик був воїн. Предки наші вірили, що померлі знову воскреснуть і тоді їм знадобиться всі те, що оточувало їх у житті. Після поховання на могилах робили бенкети — тризни.
Информация о работе «Київська Русь»
Раздел: История
Количество знаков с пробелами: 21078
Количество таблиц: 1
Количество изображений: 10

Похожие работы

Скачать
57909
0
0

... й було. Роздробленість же Русі була неминучою, адже ця участь завжди чекала на феодальні держави, де право отчини поступово укорінювалось і набирало ваги. Я думаю, Київська Русь має пряме відношення до процесу творення українського народу, адже ця держава охоплювала значну частину сучасної території України, тож її народ можна вважати праукраїнським (і частково проросійським, якщо вже мова пішла ...

Скачать
10824
0
0

... соціально-економічного і політичного розвитку, її не можна принести ззовні. Тому чимало вчених схиляється до думки, що Київська Русь утворилася на власній основі внаслідок тривалого процесу первіснообщинного ладу та формування класового суспільства у східних слов'ян. Розвиток феодальних відносин, а також переростання органів племінного управління в державні органи сприяли перетворенню союзів ...

Скачать
8462
1
0

ів. 2. Боротьба з кочовиками. 3. Повстання киян 1068 р. 4. Боротьба за київський стіл між Ярославичами. 5. Любецький з’їзд князів. 6. Володимир Мономах – людина і політик. 7. Правління Мстислава Володимировича. IV. Підсумковий етап. V. Домашнє завдання. ІІ. Актуалізація опорних знань 1. З діяльністю якого князя ми знайомилися на минулому уроці? 2. Чому за Ярослава Мудрого Київська ...

Скачать
21189
0
0

... і мало що відомо, але деякі історичні джерела свідчать, що Ольга родом із Пскова. Коли вона познайомилась з Ігорем, вона була ще дуже молодою. У літописах збереглася красива легенда зустрічі Ігоря з Ольгою. Одного разу молодий князь полював недалеко від Пскова. Йому треба було переправитись через ріку, а човна не було. І тут він побачив, що хтось пливе на човнику. Це була Ольга. Він подав їй знак ...

0 комментариев


Наверх