1. Побудова інтерфейсу;
2. Реалізація алгоритмів, представлених у розділі 4.
Рис. 5.1 Структура програми
Процедура victory – це реалізація алгоритму визначення переможця, описаного у попередньому розділі. Під час виклику даної процедури задається масив оцінок Борда чи Копленда, а також текст для виведення результатів (ним служать слова “Копленда” та “Борда”). У попередньому розділі вже було обгрунтовано, чому для визначення переможця за різними правилами використано єдиний алгоритм.
Процедура help виводить список імен кандидатів у нижньому рядку екрану. Вона введена для полегшення вводу інформації користувачем.
Процедура example містить дані контрольного прикладу. Вона введена для полегшення перевірки правильності роботи програми і носить демонстраційний характер.
Процедура right призначена для перевірки правильності вводу символу. Вона використовується при виборі внесення інформації (демонстрація контрольного прикладу чи самостійне внесення профілю) і виборі способу занесення даних (окремими виборцями чи працівниками виборчого комітету).
Перейдемо до розгляду основної програми.
Перш за все у ній проходить виклик і взаємозв’язок описаних вище процедур.
Процедури побудови інтерфейсу викликаються на початку роботи програми. Вони призначені для полегшення внесення даних.
Процедура victory визначає переможця і виводить результат голосування за певним правилом. Тому її виклик відбувається вкінці основної програми.
Опишемо змінні, які використовуються в основній програмі.
N: к-ть виборців;
M: к-ть кандидатів;
s: к-ть груп;
rang: профіль переваг;
a,b: для визначення оцінки Копленда (використовується у бінарних порівняннях);
kopl: масив оцінок Копленда;
vybor1, vybor2: змінні зовнішніх циклів при визначенні оцінки Копленда;
bord: масив оцінок Борда;
name: масив імен кандидатів;
k, i, j, l, r: допоміжні змінні;
many: масив груп виборців.
Опишемо структуру програми.
Спочатку програма просить внести усю потрібну інформацію. Користувач повинен вказати кількість виборців та кандидатів і спосіб занесення інформації (чи свої переваги буде вносити кожен виборець окремо, чи це буде проводити комісія, оперуючи згрупованими даними). Далі йде внесення профілю переваг і перевірка на його коректність. Профіль є некоректним, якщо у ньому зустрічається ім’я особи, яка не є вище вказаним кандидатом, або ж імена кандидатів повторюються.
У програмі використовуються алгоритми правил Борда та Копленда, вказані у попередньому розділі. Згідно отриманих оцінок визначається переможець за допомогою процедури victory, і проходить виведення результату.
Слід зауважити, що отримані переможці Копленда та Борда можуть не співпадати, що ще раз свідчить про недосконалість правил голосування більшістю голосів. Результати роботи алгоритму будуть показані у відповідному розділі.
Складність програми (у даному випадку розуміється час, затрачений на виконання), прямо пропорційно залежить від величини кількості виборців та кандидатів.
Так як дана програма носить більш демонстраційний характер, то я ввела межу для кількості виборців і кандидатів для того, щоб обмежити час виконання – 200 та 50 відповідно. В загальному воно не є суттєвим, так як завжди можна розбити виборчий округ на менший з умовою того, щоб виконувалось дане обмеження.
5.3 Інструкція користувачевіДана програма призначена для визначення переможця виборів за правилами Копленда і Борда і порівняння отриманих результатів.
На початку роботи програми користувач може вибрати, чи проглядати результати розв’язку контрольного прикладу, чи вносити власні дані. В обох випадках визначаються переможці за Коплендом і Борда.
Спочатку працівники виборчого органу вносять загальну інформацію: кількість виборців у даному окрузі та кількість кандидатів. Далі заносяться імена кандидатів і вказується спосіб занесення профілів переваг: кожним виборцем окремо чи працівниками виборчого округу. В останньому випадку інформація є згрупована (аналогічно до контрольного прикладу).
Внизу екрана виводяться імена усіх кандидатів. Кожен виборець (чи працівник виборчого округу) вносить профіль переваг, розташовуючи кандидатів у строго визначеному порядку.
Для кожного виборця не допускається випадків байдужості; крім того, кандидати повинні бути строго ранджовані (тобто кожен з них займає своє місце у перевазі виборця, і на одному рівні не можуть знаходитись два кандидати). Імена кандидатів, які заносяться виборцями, повинні співпадати з іменами, вказаними на початку заповнення інформації.
Після занесення усіх цих даних видається результат роботи програми.
Спочатку виводиться переможець Копленда і вказується, чи він визначений із збереженням нейтральності. Для переможця вказується його оцінка. У противному випадку виводиться множина переможців (кандидатів, сума очок яких дорівнює максимальній оцінці).
Аналогічно визначається переможець Борда.
Як буде показано у контрольному прикладі, оцінки кандидатів, отриманих за правилами Борда і Копленда, можуть ранджуватись у протилежному порядку.
Нехай дано наступний профіль для 9 виборців і 5-ти кандидатів:
1 | 4 | 1 | 3 |
a b c d e | c d b e a | e a d b c | e a b d c |
У кожному стовпці кандидати розташовані у порядку зменшення їх значущості для кожної групи виборців. Тобто, для першого стовпця можна визначити переваги наступним чином: група виборців, що складається з однієї особи, вважає кандидата a найкращим. На другому місці вони ставлять кандидата b, на третьому місці c і т.д.
Продемонструємо розв’язок контрольного прикладу за правилом Копленда. Визначаємо оцінку Копленда.
Кандидат a є кращим за b для 1+1+3 виборців, а для 4-х виборців кандидат b є кращим за a. Визначимо такі переваги для кожного кандидата, порівняємо його з усіма іншими.
ab – 5 ac – 5 ad – 5 ae – 1 | ba – 4 ca – 4 da – 4 ea – 8 | bc – 5 bd – 4 de – 5 | cb – 4 db – 5 eb – 4 | cd – 5 ce – 5 | dc – 4 ec – 4 | de – 5 | ed – 4 |
Визначимо оцінку Копленда для кожного кандидата. Кандидат a є кращим за b (додаємо +1); він також є кращим за c та d (додаємо два рази +1) і гіршим за e (додаємо –1). Отже, оцінка Копленда для a рівна 2.
Знайдемо оцінку для інших кандидатів.
a=+1+1+1-1=2
b=-1+1-1+1=0
c=-1-1+1+=0
d=-1+1-1+1=0
e=+1-1-1-1=-2
Серед отриманих оцінок визначаємо максимальну. Як бачимо, вона дорівнює 2 і належить кандидату a. Отже, a – переможець Копленда.
Якби у нас отрималось два кандидати з максимальною оцінкою, наприклад b та f, ми б обрали кандидата b, так як він розташований ближче за алфавітом.
Для цього ж профілю знайдемо переможця Борда.
Отже, отримуємо такі оцінки:
a=1*4+4*0+1*3+3*3=16
b=3*1+2*4+1*1+2*3=18
c=2*1+4*4+0+0=18
d=1*1+4*3+2*1+1*3=18
e=1*4+1*4+3*4+0=20
Переможцем за Борда є кандидат е.
Як бачимо, оцінки Борда ранджують кандидатів у порядку, протилежному до того, який отримується за оцінками Копленда.
ВИСНОВКИ
Дана курсова робота була присвячена огляду методів голосування більшістю голосів. Було проведено порівняльну характеристику кожного з методів і з їх множини обрано найкращі. До них відносяться
1. заможні за Кондорсе правила Копленла і Сімпсона, дерево багатоетапного виключення;
2. один з методів підрахунку очок – правило Борда.
Всі ці правила задовольняють умовам оптимальності за Парето, монотонності та анонімності. Крім того, правило Борда задовольняє також аксіомі участі та поповнення.
Для програмної реалізації було обрано методи Копленда і Борда.
Результати роботи програми продемонстровано на контрольному прикладі.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
Дебре. Модель загальної економічної рівноваги Ерроу—Дебре Ерроу (Аггоу) Кеннет-Джозеф (нар. 1921) — американський економіст, лауреат Нобелівської премії (1972). Народився в Нью-Йорку. У 1940 р. закінчив Нью-Йоркський коледж і отримав дипломи бакалавра математики і бакалавра історії. Через рік стає магістром гуманітарних наук Колумбійського університету. У 1942—1946 pp. — офіцер військово-пові ...
... іс (і таким чином його встановлення в галузі культу, соціальної практики – політії взагалі, системи виховання - тобто його культурну модель) і затверджували його перевагу. У Олімпійському змаганні знімалася значна частина агресії, рівень якої був доволі високий в античних полісах. От чому Олімпійські ігри були так високо шановані і навіть в період воєн (і греко-персидської, зокрема) не зупинялися. ...
... ї моделі економіки і способів її побудови; на визначенні пріоритетних цінностей та економічного порядку, який повинен забезпечувати реалізацію цієї моделі. Тому розроблення філософії взаємодії держави і ринку передбачає дослідження багатогранності цього процесу, урахування впливу інституційного середовища на конкретну модель економіки. Без визначення цілей, цінностей у суспільстві неможливо ...
... » [11, с.773]. Отже, завершуючи огляд наукових джерел, видається можливим стверджувати, що, незважаючи на розробку у зазначених працях окремих ас-пектів формування й розвитку соціальної держави, ці проблеми залишаються недостатньо опрацьованими у рамках загальнотеоретичного державознавства і правознавства. А відтак — потребують подальших досліджень. 1.2 Методологічні аспекти дослідження сутності ...
0 комментариев