2. Український фонд культури

Був створений у 1987 році. Здійснює діяльність по розвитку та підвищенню рівня культури в Україні: наприклад, проведення виставок митців, заснування премій (засновано премії імені В. Винниченко, Нечуя-Левицького), організаційне сприяння проведенню культурних заходів та ін.

3. Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Т.Г, Шевченка, відоме своєю діяльністю по сприянню розвитку культури, науки, освіти. Наукове товариство також здійснює активну публіцистичну діяльність.[4]

 До місцевих належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію відповідного регіону або адміністративно-територіальної одиниці.

 Нажаль і до сьогодні більшість благодійних організацій розташовані у великих містах, здебільшого у столиці - централізованість і відставання периферії також залишилось у спадок від Радянських часів.[5]

До міжнародних належать благодійні організації, діяльність яких поширюється на територію України і хоча б однієї іншої держави.

В Україні діє велика кількість міжнародних благодійних організацій.

1.Серед них найбільшим, мабуть, є фонд “Відродження”, який

фінансується відомим меценатом Джоржем Соросом. Цей фонд належить до мережі фундацій Джорда Сороса, яка складається з національних та регіональних фондів більше, ніж у 30 країнах світу, переважно в Центральній, Східній Європі та на території колишнього Радянського Союзу. Фонд “Відродження” був заснований у 1990 році. Спільна мета всієї мережі фундацій Джоржа Сороса- освітні, соціальні і правничі ініціативи, що спрямовані на розвиток та утвердження відкритого суспільства. Завданням безпосередньо фонду “Відродження” є фінансово, організаційно сприяти становленню демократичного, відкритого суспільства в Україні шляхом підтримки важливих для його розвитку громадських ініціатив. Фонд фінансує проекти та програми, що сприяють відродженню національної культури й демократичної освіти, розбудови громадянського суспільства.

Приорітети фонду встановлюються Правлінням та Програмними радами, до складу яких входять авторитетні громадські діячі, фахівці в тих галузях, у яких фонд здійснює свою діяльність : громадянське суспільство, культура, освіта, державне управління, охорона здоров’я тощо.[6]

2.Іншим прикладом міжнародної благодійної організації є Міжнародна

організація “Діти Чорнобиля”. На відміну від міжнародного фонду “Відродження”, ця організація була створена в Україні, і вже потім у свої діяльності охопила інші держави, здебільшого Білорусію, Росію та ін.

3.Міжнародний благодійних фонд “Духовна спадщина” . Метою

діяльності цієї організації є виявлення жертв репресивної політики Радянської влади. Здійснює діяльність по розшуку в архівах, друку списків в’язнів, залучаючи історію і літературу, документально підтверджуючи їхні біографії.

Зареєстровані всеукраїнські та міжнародні благодійні організації мають право створювати відділення, філії, а також представництва в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

 Територія діяльності благодійної організації визначається відповідно до її статуту (положення).

Правоздатність благодійних організацій

Як суб'єкт майнових та особистих немайно­вих відносин благодійна організація наділяється цивільною право-дієздатністю.У юридичної особи право-дієздатність виникають водночас, тому в законі (ст 26 ЦК України) йдеться лише по цивільну правоздатність юридичної особи. Якій за змістом тотожна цивільна дієздатність. Правоздатність благодійної організації виникає з моменту її державної реєстрації. В цей самий момент виникає і цивільна дієздатність благодійної організації, тобто здатність своїми діями набувати цивільних прав і створювати для себе цивільні обов’язки.

Правоздатність юридичної особи є спеціальною: вона має правоздатність відповідно до встановлених цілей її діяльності (ч.1 ст 26 ЦК України).

 

Права благодійних організацій

Благодійні організації несуть цивільні права, що відповідають цілям їх діяльності, передбаченої в установчих документах, і нести пов’язані з цією діяльністю обов’язки.

Благодійні організації не мають отримувати прибуток в якості основної мети діяльності. Мета діяльності і предмет мають бути визначені в установчих документах. Взагалі, правоздатність благодійних організацій є спеціальною, оскільки вони можуть здійснювати лише ті дії, які відповідають меті їх діяльності і передбачені в установчих документах.

Благодійні організації можуть здійснювати один чи декілька видів діяльності, що не заборонені законом.

Основні напрямки діяльності благодійних організацій вже розглядали вище. А безпосередніми формами здійснення благодійної діяльності суб'єктами благодійництва, відповідно до закону України “Про благодійництво та благодійні організації” є:

надання одноразової фінансової, матеріальної та іншої допомоги;

систематичної фінансової, матеріальної та іншої допомоги;

фінансування конкретних цільових програм;

допомоги на основі договорів (контрактів) про благодійну діяльність;

дарування або дозволу на безоплатне (пільгове) використання об'єктів власності;

дозволу на використання своєї назви, емблеми, символів;

подання безпосередньо допомоги особистою працею, послугами чи передачі результатів особистої творчої діяльності;

прийняття на себе витрат по безоплатному, повному або частковому утриманню об'єктів благодійництва;

інших заходів, не заборонених законом.

Здійснення благодійними організаціями благодійної діяльності у вигляді надання конкретних послуг (виконання робіт), що підлягають обов'язковій сертифікації або ліцензуванню, допускається після такої сертифікації або ліцензування в установленому законодавством України порядку.

З метою здійснення благодійної діяльності благодійні організації мають право:

- самостійно вирішувати питання про подання благодійної допомоги її набувачам, використовувати цільові пожертвування, що подаються благодійниками на реалізацію благодійної програми згідно з умовами цього пожертвування;

- утворювати відповідно до законодавства України свої відділення, філії, представництва;

- об'єднуватися у спілки, асоціації та інші об'єднання, що створюються на добровільній основі і сприяють виконанню статутних завдань;

- обмінюватися інформацією та спеціалістами з відповідними організаціями зарубіжних країн;

- організовувати збір благодійних пожертвувань та внесків від фізичних та юридичних осіб, іноземних держав та міжнародних організацій;

- постійно визначати форми, об'єкти, суб'єкти і обсяги благодійної допомоги;

- відкривати рахунки (у національній та іноземній валютах) в установах банків;

- засновувати засоби масової інформації, підприємства і організації, займатися видавничою діяльністю;

- бути членом інших благодійних організацій;

- мати власну символіку, яка підлягає державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України "Про об'єднання громадян" ( 2460-12 ) для реєстрації символіки об'єднань громадян;

- популяризувати своє ім'я (назву), символіку;

- мати інші права згідно з законодавством України.

 

Господарська та фінансова діяльність благодійних організацій

Надзвичайно важливим є питання про здійснення господарської та фінансової діяльності благодійними організаціями. Благодійні організації можуть займатись господарською діяльністю лише настільки, наскільки це необхідно для досягнення цілей, для яких були створені ці благодійні організації. Благодійна організація користується самостійністю у питаннях прийняття господарських рішень, визначення умов оплати праці працівників апарату благодійної організації, використання власних фінансових та матеріальних ресурсів відповідно до вимог законодавства.

 Зокрема, благодійні організації можуть:

-        здійснювати виробництво товарів і послуг, що приносять і відповідає цілям, для яких було створено ці благодійні організації;

-        отримання для реалізації цінні папери, майнові та немайнові права;

-        учать в господарських товариствах та товариствах на вірі в якості вкладника.

 Законодавчо обмежені права на здійснення деякими благодійними організаціями підприємницької діяльності ними самими. Також встановлені обмеження на участь благодійних організацій в господарських товариствах і товариствах на вірі. Можуть встановлюватись обмеження на деякі види діяльності, якими не вправі займатися благодійні організації. Наприклад, вони не можуть бути фінансовими агентами. Також передбачається право засновника благодійної організації, органів місцевого самоуправління а також органами, якими було зареєстровано благодійні організації, припиняти підприємницьку діяльність цих організацій, якщо вона здійснюється на шкоду основній діяльності, передбаченій статутом, тобто тимчасово припиняти цю діяльність. Зокрема: використання благодійними організаціями благодійних пожертвувань не на благодійні цілі, а на здійснення підприємницької діяльності. [7]

Благодійна організація обліковує на окремих банківських рахунках кошти для господарської та благодійної діяльності як в національній, так і в іноземній валютах.

Порядок відкриття та ведення банківських рахунків благодійних організацій встановлюється Національним банком України.

Фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України. Фінансова діяльність, спрямована на благодійництво, не розглядається як підприємницька або інша прибуткова діяльність.

Надходження благодійної організації від фінансової діяльності спрямовуються виключно на благодійництво і забезпечення господарської діяльності у розмірах та порядку, передбачених законом України “Про благодійництво та благодійні організації”

 

У власності благодійної організації можуть перебувати рухоме і нерухоме майно, матеріальні та нематеріальні активи, кошти, а також інше майно, придбане на законних підставах.

Благодійна організація має право здійснювати відносно майна та коштів, які знаходяться у її власності, будь-які угоди, що не суперечать її статутним цілям та законодавству України.

Джерела формування майна та коштів благодійної організації передбачені ст 19 закону України “Про благодійництво та благодійні організації. Це, зокрема: внески засновників (засновника) та інших благодійників; благодійні внески і пожертвування, що мають цільовий характер (благодійні гранти), надані фізичними та юридичними особами в грошовій та натуральній формі; надходження від проведення благодійних кампаній по збору благодійних пожертвувань, благодійних масових заходів, благодійних лотерей та благодійних аукціонів з реалізації майна та пожертвувань, які надійшли від благодійників; доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації;

Обов’язки благодійної організації

 

Отож, були розглянуті права, які має благодійна організація. Але якщо суб’єкт цивільних правовідносин має права, то він має і цивільні обов’язки. Такі обов’язки благодійних організацій передбачені законом України “Про благодійництво та благодійні організації”, зокрема, в статті 14: Благодійна організація зобов'язана забезпечити виконання статутних завдань, вільний доступ до своїх звітів, документів про господарську та фінансову діяльність. Засновники та працівники благодійної організації не мають права отримувати матеріальних переваг і додаткових коштів у зв'язку із своїм становищем в цій організації, крім тих, що передбачені законом “Про благодійництво та благодійні організації”.

 

Органи управління благодійними організаціями

Вищим органом управління благодійної організації є колегіальний орган (загальні збори, з'їзд, конференція), який здійснює свої повноваження згідно із статутом (положенням) благодійної організації.

До компетенції вищого органу управління благодійної організації належать затвердження статуту (положення) благодійної організації, внесення змін до нього, обрання виконавчого та контрольного органів благодійної організації, затвердження

благодійних програм, визначення основних напрямів діяльності благодійної організації, прийняття рішень про реорганізацію та ліквідацію благодійної організації і вирішення інших питань, що передбачені статутом (положенням) про благодійну організацію.

Виконавчим органом благодійної організації є правління (комітет). Повноваження правління (комітету) визначаються статутом (положенням) благодійної організації. Для забезпечення поточної діяльності благодійної організації призначається адміністративно-виконавчий орган на чолі з президентом (директором), повноваження якого визначаються статутом (положенням).

Розпорядчі та контролюючі функції в благодійній організації здійснює наглядова рада, персональний склад якої визначається засновниками (засновником).

Члени виконавчого органу благодійної організації, крім президента (директора), не одержують заробітну плату за свою роботу в цьому органі. Витрати, обумовлені виконанням статутних обов'язків у цих органах, можуть бути відшкодовані за рахунок

коштів благодійної організації за рішенням правління (комітету).

На працівників апарату благодійної організації поширюється законодавство України про працю, соціальне забезпечення і соціальне страхування.

Якщо брати за приклад міжнародний фонд Джоржа Сороса “Відродженя”, то такими органами управління є стратегічне правління і наглядова рада. Стратегічне правління на чолі з директором є виконавчим органом. Його повноваження визначаються статутом фонду “Відродження”. Зокрема, Правління визначає приорітети діяльності фонду, формує стратегію діяльності всієї організації. Розпорядчі та наглядові функції здійснює наглядова рада, персональний склад якої визначається Джоржем Соросом, який є засновником даної мережі благодійних організацій, або його представниками у даній державі.[8]

 

Юридичні форми благодійних орагнізацій

У статті 6 закону України “Про благодійництво та благодійні організації” передбачаються такі організаційно-правові форми благодійних організацій:

членська благодійна організація;

благодійний фонд;

благодійна установа;

інші благодійні організації (фундації, місії, ліги тощо).

Конкретна організаційно-правова форма благодійних організацій визначається засновниками (засновником).

 

Членська благодійна організація

Учасниками таких организацій можуть бути лише фізичні особи (громадяни). При цьому вони не мають ні речових, ні зобов’язальних прав на майно таких юридичних осіб. Інакше кажучи, громадяни як члени благодійних організацій не набувають від участі в них ніяких майнових доходів та вигід, а також не вправі витребувати повернення членських вкладів, пожертвувань та іншого майна, переданого ними благодійній організації.

 Благодійні організації є власниками свого майна і не несуть відповідальності за зобов’язанням своїх членів,так само, як останні не відповідають за зобов‘язаннями цих організацій. Доходи від їх діяльності надходять їх учасникам (засновникам). Але вони не можуть розподілятися між членами чи засновниками благодійних організацій, а поступають на потреби цих організацій.

Юридичним особами та власниками свого майна можуть визнаватися як окремі ланки таких організацій, так і організація в цілому.

Як власники майна благодійні оганізації беруть участь в майновому оббігу, але виключно для досягнення поставлених завдань, для яких створювалась дана благодійна організація. Але про це вже зазначалося вище.

Благодійний фонд

Це один із видів благодійних організацій, його статус має ряд особливостей. Це відносно новий вид юридичних осіб, особливістю якого є та обставина, що ця організація не заснована на членстві учасників.Крім того, фонд є власником свого майна, на яке у його засновників відсутні будь-які права.

- засновниками благодійного фонда не можуть виступати органи державної влади та місцевого самоврядування, а також державні та муніципальні унітарні підприємства, державні та муніципальні установи;

- благодійні фонди не можуть брати участь в господарській діяльності спільно з іншими особами;

- вищий орган благодійного фонда є колегіальним і члени цього органу управління виконують ці обов’язки добровільно;

В якості вищого органа управління благодійного фонду може бути не більше одного працівника його виконавчих органів. Члени вищого органа управління благодійного фонду і його посадові особи не мають права займати штатні посади в адміністрації комерційної чи некомерційної організації, учасником яких є цей фонд.

До компетенції вищого органу благодійного фонду відноситься:

Зміна статуту;

Утворення виконавчих та контрольно-ревізійних органів та дострокове припинення їх повноважень;

Затвердження благодійних програм;

Затвердження річного плану бюджету та його річного звіту;

Прийняття рішень про створення комерційних та некомерційних організацій, про участь в таких організаціях, відкриття філіалів, представництв.

Отож, фонд не має фіксованого членства і його учасники не можуть прямо брати участь в управлінні його справами. Таким чином, засновники фонду вимушені довіряти його керівним органам в тому, що стосується використання фонду. Для того, щоб уникнути зловживань, введено дві такі важливі вимоги: по-перше, створення піклувальної ради, що контролює діяльність фонду та його посадових осіб, і по-друге, фонд зобов’язаний здійснювати свою діяльність публічно.

Учасниками (засновниками) фонду можуть бути громадяни та юридичні особи. Фонд є власником свого майна, а його засновники(учасники), не несуть відповідальності за його зобов’язаннями. Майно фонду, що залишається після його ліквідації не підлягає розподіленню між кредиторами.

Благодійна та суспільна корисна діяльність фондів потребує постійних матеріальних витрат, які неможливо фінансувати при відсутності членських вкладів, бо фонд не має фіксованого членства. Тому фонди у окремих випадках можуть здійснювати підприємницьку діяльність як безпосередньо, так і через господарські товариства, які створюються з цією метою.

У першому випадку підприємницька діяльність фонду має відповідати суспільно корисним цілям, для яких було створено цей фонд.

У другому випадку фонд може створювати господарські товариства чи брати участь у їх діяльності, яка напряму може бути і не пов’язана з його основними завданнями.

Але фонд може створювати лише господарські товариства, а не інші види комерційних організацій, а отримані від участі в них доходи можуть бути використані лише за цільовим призначенням.

Благодійна установа

Це неурядова та некомерційна організація, створена для реалізації передбачених законодавством цілей шляхом здійснення благодійної в інтересах суспільства чи окремих категорій осіб.

Засновником благодійної установи може виступати лише інша благодійна організація.

Цілями благодійної установи є:

-        соціальна підтримка та захист громадян, включаючи покращення матеріального становища малозабезпечених, соціальну реабілітацію безробітних, інвалідів та інших осіб, які в силу своїх фізичних чи інтелектуальних особливостей не можуть самостійно реалізовувати свої права та законні інтереси;

-        підготовка населення до подолання наслідків стихійного лиха, екологічної, промислової та інших катастроф, попередженню нещасних випадків;

-        надання допомоги потерпілим в результаті стихійного лиха, екологічних, промислових чи інших катастроф, соціальних, національних, релігійних конфліктів, жертвам репресій, біженцям та вимушеним переселенцям;

-        сприяння зміцненню дружби, мира та згоди між народами, попередження соціальних, національних, релігійних конфліктів;

-        сприяння зміцненню престижу та ролі родини в суспільстві;

-        сприяння захисту материнства, дитинства, батьківства;

-        сприяння діяльності у сфері освіти, науки, культури, мистецтва, просвіти, духовному розвитку особистості;

-        сприяння діяльності у сфері профілактики та охорони здоров’я громадян, а також пропаганди здорово способу життя, покращення морально-психічного стану громадян;

-        сприяння діяльності у сфері фізичної культури та масового спорту;

-        охорона навколишнього середовища та захист тварин;

-        охорона та належне утримання будівель, об’єктів та територій, що мають історичне, культурне, природне значення та місць поховання.

Благодійні організації вправі займатися діяльністю по залученню ресурсів та веденню внереалізаційних операцій.

Благодійна установа не може брати участь у господарських товариств спільно з іншими особами.

Обмежено використання коштів благодійними установами, зокрема:

1.      не може використовувати засоби та своє майно для підтримки політичних партій, рухів, груп та компаній;

2.      на фінансування благодійних програм може бути направлено не менше 80% доходів від внереалізаційних операцій та програм, що надійшли за фінансовий рік;

3.      не вправі використовувати на оплату праці адміністративно-управлінського персоналу більше 20% фінансових коштів, що використовуються протягом року;

4.      більше 80% благодійних пожертвувань мають бути використані на благодійні цілі протягом року;

5.      майно установи, яким вона вправі самостійно розпоряджатися не може бути передано власнику установи на більш вигідних умовах, ніж для інших осіб;

Джерела формування майна благодійної установи:

Кошти та майно, передане власниками;

Благодійні пожертвуваннями, в тому числі ті, що носять цільовий характер, надані громадянами та юридичним особами в грошовій та натуральній формі;

Доходи від внереалізаційних операцій, включаючи доходи від цінних паперів;

Надходження від діяльності по залученню ресурсів;

Доходи від дозволеної законом та передбаченої статутом підприємницької діяльності;

Доходи від діяльності господарських товариств, заснованих установ;

Праця добровольців;

Інші, не заборонені законом джерела.

Управління благодійними установами також має свої особливості- обов’язкове створення колегіального вищого органа управління. Обмежена можливість участі членів вищого управління в заміщенні штатних посад в адміністрації комерційних і некомерційних організацій, засновником яких є благодійна установа.

Як виняток, майно благодійних організацій не передається власнику, а використовується на благодійні цілі в порядку, встановленому статутом чи за рішенням ліквідаційної комісії.[9]

Об’єднання юридичних осіб (асоціації та союзи)

Благодійні організації, в тому числі і установи можуть добровільно об’єднуватись в асоціації (союзи) цих організацій. Асоціація некомерційних організацій являється некомерційною організацією.

Члени асоціації (союзу) зберігають свою самостійність та права юридичної особи. Асоціація не відповідає за зобов’язаннями своїх членів. Члени асоціації несуть субседіарну відповідальність за її зобов’язаннями у розмірі та порядку, передбаченими установчими документами асоціації.

 

Благодійні організації і держава

 

Законом України “Про благодійництво та благодійні організації” також врегульовано відносини між благодійною організацією та державною(ст. 23-25). Тому я не можу обминути це питання в своїй роботі .

 Держава в особі її органів влади гарантує і забезпечує захист передбачених законодавством України прав та інтересів фізичних і юридичних осіб - учасників благодійництва та благодійної діяльності.

 Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у діяльність благодійних організацій, як і втручання благодійних організацій у діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування забороняється.

Держава законодавчо охороняє права благодійних організацій : особи, винні у порушенні законодавства про благодійництво та благодійні організації, несуть відповідальність відповідно до законів України.

В Україні проводяться заходи по заохочення благодійницької діяльності. Наприклад, 18.09.2000 року було прийнято Постанову Кабінету Міністрів №1491 “Про загальнодержавний огляд меценатства та спонсорства”.

Метою цієї програми було створення належних умов, які сприятимуть благодійництву та відродженню традицій меценатства в духовному житті народу, звернення уваги суспільства на проблеми сьогодення, наданню допомоги малозабезпеченим верствам населення, а також популяризації благодійної діяльності, яка направлена на захист громадян похилого віку, інвалідів, материнства і дитинства, розвитку культури і спорту, охорону та збереження культурної спадщини.

Ця програма проводиться щорічно на регіональних та загальнодержавному рівнях.

Попереднім розглядом, підготовкою питань, поданих для регіонального огляду будуть займатись регіональні організаційні комітети. На державному рівні ці документи розглядатиме Організаційних комітет з підготовки та проведення загальнодержавного огляду меценатства і спонсорства.[10]

Проблеми, що спіткають благодійні організації в сучасному суспільстві

Благодійні організації, як і увесь неприбутковий сектор в цілому потребують підтримки як у своєму функціонуванні і розвитку, так і в створенні загального клімату в суспільстві ,який би їм дав змогу успішно діяти. Ось ті сфери, які вимагають особливої уваги:


Информация о работе «Благотворительные организации»
Раздел: Гражданское право и процесс
Количество знаков с пробелами: 58977
Количество таблиц: 0
Количество изображений: 0

Похожие работы

Скачать
58850
0
0

... инвалидов; - помощь пострадавшим в результате стихийных бедствий, жертвам репрессий, беженцам; - содействие деятельности в области образования, науки, культуры, спорта, здравоохранения, охраны памятников, защиты окружающей среды и т.д. Благотворительные организации оказывают значительную помощь, государственным структурам беря на себя часть функций государства. При этом они оказывают еще и ...

Скачать
19720
0
0

... организация ветеранов «Боевое Братство» 4.1 Цели общества Кировское областное отделение Всероссийской общественной организации ветеранов «Боевое Братство» объединяет в своих рядах ветеранов боевых действий и локальных конфликтов как на территории РФ, так и за её пределами. Только на территории кировской области проживает около 17 тысяч ветеранов боевых действий. «Боевое Братство» активно ...

Скачать
381868
7
0

... населения и Главное управление образованием. 1.3. Отдел по социальному обеспечению и бытовому устройству семей. 2. Какие учреждения, являющиеся объектами благотворительности, существуют в современной системе социальной защиты населения Курганской области? 2.1. Комиссия по оказанию помощи голодающим. 2.2. Профессиональное училище-интернат для инвалидов. 2.3. Реабилитационный центр для детей с ...

Скачать
47807
0
0

... оптимальные черты российских традиций благотворительности. Необходимо учитывать, что благотворительная деятельность в России эволюционировала от стихийных форм благотворительности к организованной социальной работе. Как уже было сказано, что в России до 1917 года существовала прекрасная сеть организаций оказывающих социальную помощь населению, а именно городские благотворительные общества, ...

0 комментариев


Наверх