4.2.5. Догляд за газонами
Догляд за газонами полягає у розпушенні і розкиданні снігу, прочісуванні газону граблями, весняному та літньому підживленні, поливі, прополюванні, косінні трави, збиранні сміття та обпалого листя.
Ранньою весною після танення снігу і підсихання грунту на газонах необхідно провести інтенсивне прочісування трав'яного покрову гострими граблями або спеціальними металевими щітками у двох напрямках, зібрати накопичене на газоні обпале листя, зруйнувати грунтову кірку.
Одним із заходів догляду за газонами є землювання, яке стимулює кущіння злаків, поліпшує вологозабезпеченість молодих пагонів і загальну родючість грунту.
Землювання - це рівномірне поверхневе покриття газонів сумішшю добре переплілих органічних добрив, рослинної землі і грубозернистого піску. Воно проводиться 1 раз у 3-5 років весною, на початку літа (в період кущіння злаків) або восени після скошування.
Для підвищення довголіття газони необхідно піддавати аерації (проколювання або прорізування дернини) на глибину до 10 см.
Для підтримки декоративного стану газонного покриття і забезпечення нормального відростання травостою після скошування необхідно проводити регулярні поливи, зберігаючи грунт коренепроникаючого шару (на глибині 15-20 см) у вологому стані. Оптимальна вологість грунту під дерновотвірними злаками - 70-75% повної польової вологоємкості даного грунту.
У середньому загальна кількість поливів за вегетаційний період звичайних газонів становить 16 разів, партерних - 30.
Звичайні газони слід скошувати, як тільки травостій досягне висоти 8-10 см, 10-14 разів за сезон. Висота травостою, що залишається, - 4-5 см.
Остатній раз газони скошують приблизно за місяць до настання морозів з тим, щоб трава встигла зміцніти і накопичити достатньо поживних речовин. Зрізану траву необхідно обов'язково прибирати з поверхні газону, інакше під утвореними під час косіння валками дернина випріє і з'являться бурі плями.
Систематичне скошування травостою призводить до великого виносу поживних речовин з грунту і виснаження самих рослин, внаслідок чого газон потребує регулярних інтенсивних підживлень. При цьому вносять сухі або рідкі добрива. Терміни та норми внесення добрив залежать від ґрунтово-кліматичних умов і віку травостою. Орієнтовні дози внесення добрив за весь вегетаційний період на малородючих ґрунтах становлять з азоту - 40-80, фосфору - 60-120, калію - 100-120 кг/га.
Знищення бур'янів на газоні досягається, крім скошування, за допомогою прополювання. На молодих газонах, які ще не зміцніли, проводиться ручне прополювання. Дуже важливо забезпечити вчасне прополювання бур'янів у весняний період до їх цвітіння та штучного запліднення.
У ході боротьби з бур'янами найефективнішими профілактичними заходами є знищення бур'янів на ділянках під час обробки грунту і ретельне очищення насіннєвого матеріалу.
4.2.6. Догляд за елементами благоустрою
Догляд за дорожньою мережею та майданчиками включає такі види робіт, як поточний ремонт, санітарне очищення (підмітання, збирання випадкового сміття, прибирання снігу, посипання піском або іншими матеріалами крім солі в період ожеледиці, видалення трави.).
Періодичність санітарного очищення, поливання та миття доріг проводиться в міру необхідності, залежно від інтенсивності відвідування.
Догляд за іншими елементами благоустрою включає: поточний ремонт, підготовку обладнання до експлуатації в літній та зимовий періоди, усунення поточних дефектів з урахуванням системи огляду зелених насаджень, періодичне санітарне очищення урн, водойм, видалення снігу в зимовий період, миття лав, обслуговування систем освітлення, водопостачання, водовідведення, інше.
4.3. Захист зелених насаджень від шкідників і хвороб.
У системі заходів із захисту зелених насаджень одними із найголовніших є санітарно-профілактичні. Їхнє завдання полягає в усуненні джерел інфекцій і недопущенні виникнення вогнищ шкідників і хвороб. З цією метою у зелених насадженнях збирають опале листя, хвою, шишки, сухі гілки та загиблі рослини. Обрізують також хворі і всохлі гілки, обкоровують і корчують пеньки, знищують плодові тіла грибів. Особливе місце в заходах, спрямованих на оздоровлення і продовження віку дерев, є лікування ран і пломбування дупел.
Для захисту зелених насаджень від шкідників та хвороб застосовуються такі основні методи: агротехнічні, хімічні, біологічні, біофізичні, механічні та інтегральні.
РОЗДІЛ 5. ЕКОНОМІЧНА ЧАСТИНА
Економічна частина складається з розрахунків і показників, які зводяться в окремі таблиці. Розрахунок кошторисної вартості будівництва садово-поркового об`єкта і робіт по догляду за ним проводимо за наступними пунктами:
- обгрунтування балансу території садово-паркового об´єкта (таблиця 5.1);
- виробнича програма робіт з будівництва об´єкта озеленення (таблиця 5.2);
- план з праці і заробітної плати для будівництва садово-паркового об´єкта (таблиця 5.3);
- розрахунок необхідної чисельності робочої сили згідно календарних термінів (таблиця 5.4);
- графік виконання робіт згідно календарних термінів (таблиця 5.5);
- розрахунок потреби і кількості основних і допоміжних матеріалів для будівництва садово-паркового об´єкта (таблиця 5.6);
- розрахунок витрат на послуги автомобільного транспорту загальногосподарського призначення (таблиця 5.7);
- розрахунок потреби машин і механізмів, витрат на механізовані роботи (таблиця 5.8);
- кошторисна вартість будівництва садово-поркового об`єкта і робіт по догляду за ним (таблиця 5.9);
Розрахунок балансу території містить:
- загальну площу об´єкта озеленення;
- площу, яка відведена під забудову;
- площу ділянок, які проектуються під зелені насадження;
- площу доріжок і майданчиків різного призначення.
Площу під окремими деревами, насадженнями в алеях приймаємо з розрахунку 4 м² на одне дерево, площа під кущами – 1 м² на один кущ, площа живоплоту – в залежності від конструкції.
Площа, яка проектується під деревами становить – 376 м² (94 шт. х 4 м²), під чагарниками – 33 м² (33 шт. х 1 м²), живоплотами – 47 м² (47 м. пог. х 1 м.).
Площа газонів залежить від площі озеленення за мінісом площі, зайнятої під деревами, кущами і квітниками.
Розрахунок кошторисної вартості будівництва розпочинається із зведення об´ємів робіт у єдину відомість.
На об´єкті висаджуємо 34 штуки дерев, з них листяних – 29, хвойних – 5. Посадку дерев-саджанців здійснюємо без кому у ями розміром 0,7 х 0,7 м. Рослинну землю, яку застосовуємо для заміни бідного грунту, підсипаємо до ям в межах 15%.
Чагарники, у кількості 33 шт. висаджуємо у ями розміром 0,5 х 0,5 м. рослинну землю підсипаємо також у межах 15%.
Загальна довжина живоплотів, які проектуються на території становить 47 м. пог. Кількість рослин необхідних для формування живоплотів – 96 шт. Для висаджування рослин викопуємо траншеї шириною 0,5 м.
На території об´єкту озеленення, крім існуючих асфальтованих доріг проектуємо створення доріжок з тротуарної плитки (354 м²) і природного каменю (229 м²).
Для освітлення території проектуємо встановлення світильників різного призначення, загальною кількістю – 29 шт. Для прокладання електричних кабелів викопуються траншеї глибиною 0,7м. і шириною 30 см., загальна довжина траншей – 380 м.
Малі архітектурні форми: альтанки – 3 шт., садові лави – 6 шт.
В таблиці 5.2 зведені основні об´єми робіт з озеленення і благоустрою об´єкта озеленення.
План з праці і заробітної плати для будівництва об´єкта складається на основі запланованого обсягу робіт (таблиця 5.2), норм часу і тарифних ставок.
Для кожного виду робіт визначаємо кількість часу в людино-днях (трудомісткість). Кількість людино-годин визначаємо множенням обсягу робіт на норми витрат часу в людино-годинах. Для переводу в людино-дні кількість людино-годин ділимо на 8 годин (тривалість робочого дня). Визначення основної зарплати працівників здійснюємо множенням кількості відпрацьованих людино-днів на відповідну тарифну ставку. Додаткову зарплату приймаємо в розмірі 40% від основної зарплати.
Загальний фонд заробітної плати складається із суми основної і додаткової заробітної плати.
Роботи з створення об´єкту об´єднані в такі групи:
1. Посадка дерев, чагарників і живоплотів, догляд за ними;
2. Влаштування газонів і квітників, догляд за ними;
3. Благоустрій території.
Разом із нарахуванням фонду заробітної плат суб´єкти господарської діяльності зобов´язані також ще нараховувати і здійснювати відрахування до фондів пенсійного і соціального страхування.
У звязку із сезонним характером робіт у зеленому будівництві, розрахунок необхідної чисельності робочої сили доцільно планувати щомісячно. Варто взяти до уваги, що одні і ті самі робітники після закінчення однієї роботи можуть використовуватися на інших роботах, час виконання яких не співпадає з попередніми.
На основі таблиці 5.4 складається графік виконання робіт (таблиця 5.5).
Основою для розрахунку потреби і кількості основних і допоміжних матеріалів є виробнича програма.
Розрахунок витрат на послуги автомобільного транспорту складається лише для вантажних автомобілів на основі кількості основних і допоміжних матеріалів, які необхідно перевезти для виконання виробничої програми. Вартість утримання машино-зміни залежить відмарки автомобіля, його вантажної під´ємності і призначення. На даному об´єкті використовуємо ЗІЛ-130, вантажна під´ємністю 4 т.; вартість утримання машино-зміни – 212 грн.
В таблиці 5.8 плануються лише роботи, які виконуються безпосередньо механізмами.
Загальну вартість будівництва садово-паркового об´єкта визначаємо у зведеному кошторисі витрат, який складається на основі даних, розрахованих у попередніх таблицях.
Інші виробничі витрати складають 1,5% від суми всіх попередніх витрат.
Виробнича собівартість становить суму калькуляційних статей з 1 по 6.
Витрати на збут становлять 1-2% від виробничої собівартості.
Повна собівартість будівництва садово-паркового об´єкта і робіт по догляду за ним визначається сумуванням виробничої собівартості, адміністративних витрат і витрат на збут.
Величина прибутку визначається множенням повної собівартості на запроектовану рентабельність (15-20%) і діленням на 100.
Вартість будівництва садово-паркового об´єкта і робіт по догляду за ним становить суму повної собівартості і прибутку.
Таблиця 5.1
Баланс загальної території садово-паркового об´єкту
№ п\п | Види об´єктів | Га | % до загальної площі |
1 | Доріжки: | 0,128 | 15,7 |
| а) асфальтовані | 0,070 | 8,6 |
| б) з тротуарної плитки | 0,035 | 4,3 |
| в) з природного каменю | 0,023 | 2,8 |
2 | Майданчики | 0,066 | 8,1 |
3 | Зелені насадження: | 0,550 | 67,6 |
| а) під деревами | 0,038 | 4,7 |
| б) під чагарниками | 0,003 | 0,4 |
| в) під живоплотами | 0,005 | 0.6 |
| г) під газонами | 0,500 | 61,4 |
| д) під квітниками | 0,004 | 0,5 |
4 | Водойма | 0,001 | 0,1 |
5 | Споруди | 0,063 | 7,7 |
6 | Малі архітектурні форми | 0,006 | 0,8 |
| ВСЬОГО | 0,814 | 100 |
Таблиця 5.2
Виробнича програма робіт з озеленення
№ п\п | Найменування робіт | Одиниці виміру | Обсяг робіт |
1 | Загальна площа обєкту | га | 0,814 |
2 | Кількість рослинної землі, яка необхідна для посадки дерев | м³ | 3,5 |
3 | Копання ям для дерев розміром 0,7 х 0,7 х 0,7 м | шт. | 34 |
4 | Посадка дерев всього | шт. | 34 |
5 | Кількість рослинної землі, яка необхідна для посадки кущів | м³ | 1,2 |
6 | Викопування ям розміром 0,5 х 0,5 м. | шт. | 33 |
7 | Посадка кущів всього | шт. | 33 |
8 | Кількість рослинної землі для живоплоту | м³ | 3,5 |
9 | Копання траншей | 10 пог. м. | 4,7 |
10 | Посадка живоплоту | шт. | 96 |
11 | Підготовка грунту для квітників | м² | 40 |
12 | Посадка квітів: | ||
а) килимкові | м² | 14 | |
б) багаторічні | м² | 4 | |
в) цибулькові | м² | 2 | |
13 | Підготовка грунту для газонів | м² | 5000 |
14 | Посів трав і догляд за ними | м² | 5000 |
15 | Копання траншей глибиною 0,7 м. і шириною 0,3 м. для прокладання електричних кабелів | пог. м. | 380 |
16 | Влаштування доріжок: | ||
а) з тротуарної плитки | м² | 354 | |
б) з природного каменю | м² | 229 | |
17 | Влаштування грунтових площадок | м² | 657 |
18 | Влаштування світильників | шт. | 29 |
19 | Влаштування альтанок | шт. | 3 |
20 | Влаштування садових лав | шт. | 6 |
Таблиця 5.4
Розрахунок необхідної чисельності робочої сили згідно календарних термінів
№ п/п | Найменування робіт | Трудо-витрати, людино-дні | Запла-нована кількість | Заплановані календарні терміни | |
днів | осіб | ||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
1 | Копання ям ямокопачем КЛЯ-1 діаметром 70 см. | 0,04 | 1 | 1 | 2 декада квітня |
2 | Копання ям вручну глибиною і шириною до 1 м. | 1,24 | 1 | 1 | 2 декада квітня |
3 | Копання траншей для живоплотів вручну | 14,10 | 2 | 7 | 2 декада квітня |
4 | Навантаження і розвантаження саджанців на машину | 0,10 | 1 | 1 | 3 декада квітня |
5 | Рознесення саджанців дерев і кущів для посадки на відстань до 100 м. | 0,21 | 1 | 1 | 3 декада квітня |
6 | Обрізка пошкодженого коріння секатором | 0,15 | 1 | 1 | 3 декада квітня |
7 | Перенесення на ношах рослинної землі на відстань до 30 м. | 1,97 | 1 | 2 | 3 декада квітня |
8 | Посадка саджанців дерев у готові ями з підсипанням рослинної землі та ущільненням | 1,24 | 1 | 1 | 3 декада квітня |
9 | Посадка саджанців чагарників у готові ями з підсипанням рослинної землі та ущільненням | 4,68 | 2 | 2 | 3 декада квітня |
10 | Планування ділянки вручну на око | 68,75 | 10 | 7 | 3 декада березня |
11 | Вирівнювання грунту граблями з розбиванням грудок і вибиранням коріння | 27,50 | 5 | 6 | 3 декада квітня |
12 | Розкидання сухих органічних добрив | 1,30 | 1 | 1 | 1 декада травня |
13 | Посів газону вручну площею понад 1000 м² | 2,25 | 1 | 2 | 1 декада травня |
Продовження таблиці 5.4 | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
14 | Посадка квітів | 0,04 | 1 | 1 | 1 декада травня |
15 | Полив квіткових рослин з лійок з піднесенням до 50 м. | 0,38 | 1 | 1 | 1 декада травня |
16 | Влаштування пристовбурних лунок і канавок | 1,74 | 1 | 2 | 1 декада травня |
17 | Прополювання і розпушування пристовбурних лунок і канавок | 1,56 | 1 | 2 | 3 декада червня |
18 | Прополювання живоплотів | 0,63 | 1 | 1 | 1 декада липня |
19 | Полив рослин зі шлангу з піднесенням шлангу до 100 м | 19,08 | 5 | 4 | 2 декада липня |
20 | Формувальне обрізування | 4,24 | 2 | 2 | 2 декада березня |
21 | Стрижка живоплоту шпалерними ножицями з трьох сторін із землі | 0,44 | 1 | 1 | 2 декада березня |
22 | Утеплення стовбурів рогожею | 0,30 | 1 | 1 | 3 декада листопада |
23 | Прополювання газонів, збір і виніс трави на відстань до 50 м | 7,81 | 2 | 4 | 1 декада травня |
24 | Викошування суцільних газонів газонокосаркою | 306,25 | 20 | 16 | з квітня по листопад |
25 | Встановлення і прибирання кілків | 0,22 | 1 | 1 | 3 декада квітня |
26 | Влаштування корита глибиною до 10 см. під садово-паркові доріжки і майданчики | 32,79 | 10 | 3 | 3 декада квітня |
27 | Копання траншей для прокладання електричних кабелів | 114,00 | 10 | 11 | 3 декада березня |
28 | Влаштування грунтових доріжок | 24,05 | 5 | 5 | 1 декада травня |
29 | Влаштування світильників | 3,26 | 2 | 2 | 3 декада квітня |
30 | Влаштування паркових лав довжиною 2,5 м зі спинкою | 4,26 | 2 | 2 | 1 декада травня |
Таблиця 5.6
Розрахунок потреби і кількості основних і допоміжних матеріалів для будівництва садово-паркового об´єкта
№ п\п | Найменування матеріалів | Од. вим. | Кіль кість | Вартість без ПДВ | У тому числі по кварталах | |||||||
Оди-ниці | Всьо-го | I | II | III | IV | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
Основні матеріали | ||||||||||||
Саджанці дерев і чагарників | ||||||||||||
1 | Робінія псевдоакація‘Frisia’ | шт. | 6 | 300 | 1800 | 1800 | ||||||
2 | Модрина європейська | шт. | 4 | 20 | 80 | 80 | ||||||
3 | Береза повисла | шт. | 7 | 5 | 35 | 35 | ||||||
4 | Клен гостролистий ‘Royal Red’ | шт. | 3 | 1500 | 4500 | 4500 | ||||||
5 | Горобина арія ’Lutescens’ | шт. | 5 | 800 | 4000 | 4000 | ||||||
6 | Яблуня ‘Wintergold’ | шт. | 6 | 100 | 600 | 600 | ||||||
7 | Магнолія Суланжа‘Alexandrina’ | шт. | 1 | 80 | 80 | 80 | ||||||
8 | Верба цільнолиста ’Pendula’ | шт. | 1 | 70 | 70 | 70 | ||||||
9 | Туя західна | шт. | 2 | 60 | 60 | 60 | ||||||
10 | Туя західна ‘Reingold’ | шт. | 2 | 70 | 140 | 140 | ||||||
11 | Хеномелес красивий | шт. | 1 | 35 | 35 | 35 | ||||||
12 | Барбарис Тунберга ‘Aurea’ | шт. | 28 | 38 | 1064 | 1064 | ||||||
13 | Спірея японська ‘Anthony Waterer’ | шт. | 48 | 23 | 1104 | 1104 | ||||||
14 | Барбарис Тунберга ‘Atropurpurea’ | шт. | 2 | 36 | 72 | 72 | ||||||
15 | Барбарис Тунберга ‘Green carpet’ | шт. | 1 | 36 | 36 | 36 | ||||||
16 | Спірея гостра | шт. | 20 | 20 | 400 | 400 | ||||||
17 | Спірея японська‘Alpina’ | шт. | 2 | 20 | 40 | 40 | ||||||
Продовження таблиці 5.6 | ||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
18 | Форзиція проміжна ‘Spectabilis’ | шт. | 5 | 31 | 155 | 155 | ||||||
19 | Дейція рожева | шт. | 3 | 31 | 93 | 93 | ||||||
20 | Кольквіція приємна | шт. | 7 | 25 | 175 | 175 | ||||||
21 | Кипарисовик Лавсона ‘Minima Aurea’ | шт. | 3 | 46 | 138 | 138 | ||||||
22 | Ялівець горизонтальний‘Glauca’ | шт. | 3 | 40 | 120 | 120 | ||||||
23 | Сосна гірська ‘Gnom’ | шт. | 1 | 26 | 26 | 26 | ||||||
24 | Кипарисовик тупий ‘Nana Gracilis’ | шт. | 3 | 46 | 138 | 138 | ||||||
25 | Жимолость японська ‘Aureoreticulata’ | шт. | 2 | 33 | 66 | 66 | ||||||
26 | Виноград п´ятилисточковий | шт. | 2 | 23 | 46 | 46 | ||||||
Квіткова розсада | ||||||||||||
1 | Арабіс війчатолистий | шт. | 10 | 7,50 | 75.0 | 75.0 | ||||||
2 | Астильба гола | шт. | 8 | 12,70 | 101.6 | 101.6 | ||||||
3 | Горлянка повзуча ‘Burgundy Glow’ | шт. | 12 | 9,40 | 112,8 | 112,8 | ||||||
4 | Дзвіночки Пожарського | шт. | 10 | 10,80 | 108,0 | 108,0 | ||||||
5 | Крокус ‘Joan of Arc’ | шт. | 5 | 2,0 | 10,0 | 10,0 | ||||||
6 | Крокус ‘Little Dorrit’ | шт. | 10 | 2,0 | 20,0 | 20,0 | ||||||
7 | Крокус прекрасний | шт. | 10 | 2,0 | 20,0 | 20,0 | ||||||
8 | Молодило павутинне | шт. | 8 | 6,50 | 52,0 | 52,0 | ||||||
9 | Молочай міртолистий | шт. | 5 | 5,50 | 27,5 | 27,5 | ||||||
10 | Очиток Еверса | шт. | 10 | 6,50 | 65,0 | 65,0 | ||||||
11 | Очиток товстолистий | шт. | 10 | 6,50 | 65,0 | 65,0 | ||||||
12 | Флокс шиловидний ‘Apple Blossom’ | шт. | 10 | 6,90 | 69,0 | 69,0 | ||||||
13 | Хоста Зібольда ‘Elegans’ | шт. | 5 | 11,00 | 55,0 | 55,0 | ||||||
14 | Хоста вздута‘Thomas Hogg’ | шт. | 5 | 11,00 | 55,0 | 55,0 | ||||||
15 | Чебрець повзучий | шт. | 8 | 6,90 | 55,2 | 55,2 | ||||||
Продовження таблиці 5.6 | ||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | |||
Насіння газонних трав | ||||||||||||
1 | Травосуміш (тонконіг лучний, райграс пасовищний) | кг. | 36 | 20,00 | 720 | 720 | ||||||
| РАЗОМ
| 16507,5 | 15073
| 1434,5
| ||||||||
Допоміжні матеріали | ||||||||||||
1 | Рослинна земля | 1м³ | 8,2 | 29,00 | 237,8 | 237,8 | ||||||
2 | Кілки для дерев | шт. | 34 | 1,50 | 51 | 51 | ||||||
3 | Мінеральні добрива | кг. | 50 | 8,00 | 400 | 400 | ||||||
4 | Рогожа | м² | 34 | 5,00 | 170 | 170 | ||||||
5 | Бордюр (770 х 230 х 90 мм) | шт. | 338 | 20,0 | 6760 | 6760 | ||||||
6 | Пісок | 1м³ | 58,3 | 40 | 2332 | 2332 | ||||||
7 | Щебінь | 1м³ | 87,45 | 90 | 7870,5 | 7870,5 | ||||||
8 | Садові лави | шт. | 6 | 250 | 1500 | 1500 | ||||||
9 | Тротуарна плитка | м² | 354 | 78 | 27612,0 | 27612,0 | ||||||
РАЗОМ | 46933,3 | 288,8
| 46474,5
|
| 170 | |||||||
ВСЬОГО | 63440,8 | 15361,8 | 47909 |
| 170 | |||||||
Таблиця 5.9
Кошторисна вартість будівництва садово-поркового об`єкта
і робіт по догляду за ним
№ п/п | Статті калькуляції |
Сума, тис. грн. |
1 | Основні і допоміжні матеріали, роботи і послуги виробничого характеру від сторонніх підприємств і організацій | 63,440 |
2 | Основна заробітна плата робітників | 18,124 |
3 | Додаткова заробітна плата робітників | 7,250 |
4 | Відрахування на соціальні заходи | 8,678 |
5 | Витрати на утримання і експлуатацію устаткування, в т.ч. | |
-послуги транспорту | 5,009 | |
-послуги машин і механізмів | 24,706 | |
6 | Інші виробничі витрати | 1,908 |
7 | Виробнича собівартість | 129,115 |
8 | Адміністративні витрати | 19,367 |
9 | Витрати на збут | 1,291 |
Повна собівартість будівництва | 149,773 | |
Прибуток | 22,466 | |
Вартість будівництва | 172.239 |
РОЗДІЛ 6. ОХОРОНА ПРАЦІ
Охорона праці – система законодавчих актів та відповідно їм соціально-економічних, технічних, гігієнічних та організаційних заходів, що забезпечують безпеку, зберігають здоров´я та працездатність людини в процесі праці.
Обов'язок по забезпеченню безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган. Виконання цього обов'язку вимагає від них точного дотримання вимог нормативних актів (інструкцій, правил, стандартів) з охорони праці, розроблених на державному міжгалузевому і галузевому рівнях.
Закон України про охорону праці встановив основні принципи державної політики в галузі охорони праці: пріоритет життя і здоров’я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності, повної відповідальності роботодавця за створення безпечних і здорових умов праці, комплексного розв’язання завдань охорони праці, соціального захисту працівників, повного відшкодування збитків особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань, використання економічних методів управління, виконання нормативів охорони праці незалежно від форм власності і видів діяльності підприємства.
Організація робіт з охорони праці включає:
- забезпечення безпеки виробничого устаткування, виробничих процесів, будинків, споруд;
- нормалізацію санітарно-гігієнічних умов праці;
- інструктаж з техніки безпеки і навчання працюючих безпечним умовам праці;
- забезпечення працюючих засобами індивідуального захисту;
- забезпечення оптимальних режимів праці і відпочинку;
- організацію лікувально-профілактичних заходів, соціально-побутового обслуговування робітників, професійний відбір працюючих щодо окремих спеціальностей.
0 комментариев